makenzoodat er geen gebrek aan werk meer is. De tegenwoordige toestand kan nog meerdere jaren duren. En laat voor eene enkele keerwanneer de nood dringtde administratie eens wat spoediger werkendan zij den naam heelt in den regel te doenlaat zij bedenken dat honger en ge brek geen uitstel geven Aan de werken van de Zuiderzee zouden vele arbeiders werk kunnen vinden. Daardoor zouden de steden en ook de kleinere plaatsen ontlasting kunnen bekomen en beter in slaat worden gesteld om aan de overblijvende wer- keloozen werk en brood te verschatten. In vele plaatsen worden op naam der werke- loozen ongeregeldheden gepleegddie echter voor het kleinste deel door dezemaar voor bet grootste deel door dezulken bedreven wor den die. ook wanneer er volop werk is geen band daarnaar uitsteken maar in luiheid en ongeregeldheden hun kost trachten te bekomen. Door het vernielen van de eigendommen der nieergegoeden kan men deze nooit rijkermaar wel armer maken en minder in staat brengen om te kunnen helpen. Wanneer echter de redelijke en goedgezinde arbeiders zien dat èn de gemeente- èn de pro vinciale besturen èn de Rijksregeering èn de particulieren, die daartoe in staat zijn bezield zijn met de zuchtom in den nood te helpen en werkelijk daartoe de handen uitsteken dan zullen zij niet luisteren naar de taal van de slechtgezinden en opruiersdie daarbij niet het heil der arbeidende klasse beoogenmaar alleen om in het water, dat zij eerst goed troebel gemaakt hebbenvoor zich visch te vanpen. De Ingenieur 1e klasse bij den Rijkswaterstaat P. J. de Quartèlheeft een ontwerp samengesteld to« indijking en drooglegging van de geheele Zuiderzeede Friesche en Groninger Wadden «n de Lauterzeebenevens van de verlenging of kanalisatievan den Geldersehen IJssel enz. De ontwerper heeft aan hel Zuiderzee-cornité voorgesteld om dat ontwerp zoodra mogelijk in behandeling te nemen en zich gaarne bereid verklaardom hel met behulp van een drietal flinke waterbouwkundigen in alle zijne bijzon derheden uit te werkenen de begroolingen der kosten lusten en lasten enz. op te maken alles met voorlichting en onder de leiding van het comitédaartoe benoeqid of te benoemen. Eene schets van het ontwerp is te vinden in de Prov. Friesche Courant van Vrijdag 4 Sept. 1885. Twee onderofflc.eren van het vaste kader bij het Koloniaal werfdepot zijn door anderen ver vangen omdat gebleken is dat door hen werd geaasd op h?t handgeld der aankomenden. Zij gingen zoo stelselmatig te werk dat b. v. een vaste som moest worden betaald voor verrich tingen die zij uit kracht hunner betrekking en dus gratisverplicht waren te doen. Te Belluno liet een jager bij toeval zijn geweer vallen, dat afging en twee personen doodelijk trof. Te Gent heeft volgons het «Handelsbl. van Antwerpen" een rijtuig geredenwaarvan de lantaarns rnet electriek licht verlicht waren. Ook de kop van het paard werd aldus verlicht. Dc lantaarns verlichtten den weg op 10 meten voer het rijtuigen de lamp op den kop van het paard zelfs op 12 meters. Te Amsterdam en elders wordt des avonds op snelwielers gereden onder wier zitplaats zich lichten bevinden die van voren eene andere kleur dan van achteren vertoonen. De verlichting neemt dan ook gaandeweg in bevel van zijne meesteres over te brengen. Toen men Desforges aankondigdedat hij zijne gevangenis rnocht verlaten zag hij eerst voor zich alsof hij niets van die. boodschap be greep dan begon hij te weenen en eindelijk te lachen als een kind. Ik kan immers niet," zeide hij, «mijne ledematen zijn verstijfd." .Men trok hem met moeite uit de kooi en het duurde twee dagen eer hij zijne beenen weer gebruiken konoin met eene kruk de Bastille te verlaten. Het was middag. Parijs schitterde in de lente zon toen eene in lompen gehulde gestalte over het plein Louis XV hinkte. Plotseling kwam een looper aanrennen PlaatsPlaatsvoor den markies de. Maurepas Maurepas?" herhaalde de bedelaar. «Wie is die Mjurepas vroeg hij eindelijk eenen burger. «De Minister van Marine,' antwoordde deze. «Zoo zoo zeide dc bedelaar. - Thans kvrarn een rijtuig voorhij waarin aan de zijde van eenen knappen man eene bekoorlijke jonge vrouw zatgekleed met al den tooi van eene coquette uit den Rococotijd. «Adrienne!" riep plotseling de bedelaar, die de wereld zoo mooi toedat er mettertijd mis schien volstrekt geen duisternis meer zal zijn. Den 13en October a. s. zullen weder 48 pu pillen de school te Nieuwersluis verlaten ten einde hunne aangevangen militaire loopbaan el ders voort te zetten. 82 hunner gaan over bij het instructiebataljon te Kampen 18 vertrekken naar de art. instructie-comp. te Schoonhoven terwijl een 3-tal wordt ingedeeld bij de genie troepen te Utrecht. In verband hiermede zullen tegen 20 October 50 nieuwe leerlingen worden opgeroepen, In het geheele land zijn voor het hoofdondcr- wijzers-examei geëxamineerd 1022 mannel. en 139 vrouwel. candidaten, waarvan er 312 en 59 slaagden. In de laatste honderd jaren is de bevolking van Europa aangegroeid van 14;> millioen zielen tot 350 millioen zielen. In een Atjeh-correspondentie van het N. Pad. llblad. leest men het volgende 29 Juni werd weder het schavot opgericht op het exercitieterrein ten westen van den Kraton. Een deserteur moest er het leven laten. In het begin dezes jaars meldde zich een Europeesch militairBreitschals Atjeher gekleed vol huid ziekte te Anak-Galoeëng aan. Hij had vijf maan den bij den vijand doorgebracht en verkoos thans den strop boven het leven te midden der fanatieken. Dat hij 'ter niet prettig gehad heeftbehoeft geen betoog. De paarden van het rijtuig, waarin prins Rudolf, de kroonprins van Oostenrijk, gezeten waszijn Zaterdagavond op hol gegaan. De prins is uit het rijtuig gevallen en hcell zich aan de becnen bezeerd. Men hooptdat liet ongeval geene ongunstige gevolgen zal hebben. Een eigenaardig «dienstjubileum vierde voor eenige dagen een jong koopman te Berlijn. Zijn dierbare wederhelft, met wie hij eerst drie en een half jaar gehuwd wasveranderde voor de 25ste maal van dienstboden. Naar aanleiding van dit feit had de koopman een aantal vrienden uitgenoodigd om deze gebeurtenis op waardige wijze te herdenken. In een toespraak wees hij op het gewichtige van den dag en leidde het «jubileumskind plechtig in haar dienst binnen. De nieuwe huisfee zal wel vermoed hebben welk lot haar in dit huis te wachten stond zij keek althans eens rond en ging er toen weer spoedig met pak en zak van door. De likdoornsnijders te Anstin Texas hebben een grooten wedstrijd aldaar gehouden wie de fraaist gevormde voeten had. De prijs bestond uit een paar prachtige laarzen met een diploma. De winner was een Engelschman die na afloop door vier-en-twintig mannen in liverei op een schild door de stad gedragen werd. Over den geheelen weg werden fanfares geblazen. Maandagmorgen werd op de Keizersgracht te Amsterdam bij de Reguliersgrachtaan een dienstmeisje een muntbiljet van tien gulden ontrukt. De dader zette het op een loopen maar werd achterhaald en moest het gesiolene teruggevenwaarvoor hem een klinkende be looning werd toegediend in den vorm van een ongezouten pak slaag. Tegen een inwoner van Veenendaal is rechts ingang verleend wegens aanranding der eer baarheid met geweld ondernomen. eene beweging maakte om de koets te naderen. De jonge vrouw hoorde haren naam noemen wierp een onverschilligen blik op den bedelaar want dat was immers Desforges en glimlachte dan.weder tegen den officier die tc paard naast hare koets reed. Desforges ging op een hoeksteen zitten en weende. Zoo zat hij tot dat het donker werd. Dan stond hij ophief de handen omhoog en riep: «Vervloekt zij dit geslachtdat alle menschen- waarde vertraptvervloekt zijn deze vrouwen die in plaats van liefde en deugd te kweeken slechts intrigues smedenvervloekt de tirannen, die ons mishandelenhet hart uil het lichaam scheuren en lachen Met deze woorden verwijderde hij zich De vloek van den armen man zou spoedig vervuld worden. Pompadour stierf met het profetische woord op de lippen «Na ons de zondvloed." F.n de zondvloed kwam de groote revolutie Veertig jaren nadat hij in zijne kooi prijsge geven was aan den spot van liet Pariische ge peupel zag Desforges op dezelfde plaats de hoofden van den markies en de markiezin do Maurepas onder de guillotine vallen. De jager des Koning» J Dijswelk op het lustslot Soesdnk Verblijf houdtwerd Zondag terwijl hij onder de gemeente Vuursche ver toefde door een geweerschot zóó ernstig g0- wonddat men voor zijn leven vreest. Dtt dader moet reeds bij de policie hekend zijn. Dc leden van den Raad te Bergharen opgeroe pen om den eed af te leggen zijn andermaal niet verschenen. Te Utrecht is een uurwerkmaker aangehouden die verscheidene horloges zóó goed deed gaan dat zij in een bank van leening terecht kwamen.' Onder de advertenties in de Java Ct. wordt een ordonnancie afgekondigdonderteekend door den nieuwen resident van Sumatra's Oost kustHoos, regelende de prostitutie in dal ge west. De voormalige dienstbode van den advocaat- generaal de Savornin Lobman veroordeeld wegens hel «stelen" van een lapje biefstuk en die wat thee uit haren mond spaardeis in hoogcr beroep gekomen van haar vonnis. Buitengewoon politienieuws. Tc Freiburg in Zwitserland zijn de politie-ugenten onderling aan hel twisten geraaktmet zoo hevig gevolg dat zij onder het vechten deuren en ramen in het politiebureau verbrijzelden en ten slotte een brigadier door dc gewapende macht moest worden ontwapend en opgesloten. De dansgordel is dc jongste Amerikaanschc uit vinding. Hij bestaat uit een gordel met twee hengsels zooals er aan koffers zijn. Wordt eene dame voor een dans gevraagddan doet zij haar gordel om de heer vat haar bij de hengsels en zij walsenpolkceren of galoppeeren. Dit is veel dccenter en prettiger voor de dames misschien voor de fieeren waarschijnlijk niet. De pakethoot Villc de Malaga die van Genua naar Marseille is vertrokken inel titi passagiers en eene bemanning van 28 personen is onder weg tegen een klip gestooten. Twaalf passagiers zijn geredde sloepenwaarin zij zich be vonden zijn te Sampier d'Arena aangekomen. Men kent het lot der 82 overige personendie zich aan boord van dc paketbool bevonden nog niet. De Amsterdamsche Cl. en andere bladen be helzen het onderstaande De zaak van Eliza Armstrong kwam Maandag voor den policie-rechter in de Bow-slrect te Londen. Om een plaatsje in de gerechtszaal werd letterlijk gevochten. Al de beklaagden waren tegenwoordigook de heer Stead. De heer Booth pronkte met de uniform van de Salvation Army. Uit de uiteenzetting door den public prosecutor (Openhaar Ministerie) den heer Polandbleek in nadere bijzonderheden hetgeen er met dc jeugdige Eliza was gebeurdsedert zij door de vrouw Jarrett uit dc ouderlijke woning was meegetroond. Het kind werd daarna in een bordeel gebracht en door middel van chloroform bedwelmd. Ter wijl het in dien toestand verkeerdewerd het in dc kamerwaar hel lagbezocht door den heer Steaden het doel van dit bezoek was niet geweest van den bewusten toestand misbruik te makendoch eenvoudig te staven dat dc beklaagde Stead zoodanig misbruik hadde kunnen makenindien hij slechts had gewild. Immers den volgenden dag verscheen er in de Pall Mall Gazette een artikel onder het hoofd «A Child under thirteen bought for pd. st. 5," waarmede (de heer Poland toonde het aan) geen ander kind bedoeld was dan Eliza Armstrong. Als volstrekt leugenachtig intusschen brand merkte de spreker Stead's verzekeringdat hij het kind voor pd. st. 5 van do moeder had ge kocht. De vrouw had nooit eenig geld voor haar dochtertje ontvangen. Wegens het weg moffelen van het kind naar Frankrijk en het verborgen houden van het meisje buiten het welen der ouders in het zoogenaamde «hoofd kwartier" van het Reddingsleger tc Parijszullen meer bepaaldelijk Booth en een paar zijner ondergeschikten zich te verantwoorden hebben. Ook de vrouw Jarett behoorde tot het Reddings leger. Zij was in dienst van de welbekende mevrouw Josephine Butler. Toen een troep Zigeuners dezer dagen het tolhek tusschen Oosterwolde en Makkinga pas seerde kon de gaarder voor dc drie met paarden hespannen wagens geen tolgeld hekomen maar werd hem een zuigeling voorgehouden welk zonderling betalingsmiddel echter door licrn geweigerd werd wellicht omdat hij zelf reeds zes erfgenamen bezit

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2