Maandag* 21 September 1885. FEUILLETON. Jtó 5429. HOORB COHUR Uitgever Dit blad Terachijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\.~. Franco pc: BuroaU A. a VAN CLEEPP Adrertentifo 1-0 regel. «O CU.elke regel meer 10 Cu.; groote letter, naar 1VT TT TT IJ IT n T 7 17 H te Amfirftfnnrt plantarnimtavoor randen en andere extra inrigting gencliiedt iioogere prij.lierekening. LegaleU UKllUlLÉiH U1 officieéle e. onteigen. Ad», per regel 16 CU. Reclame, per regel 25 CU. - A/a. nnmmrra 10 CU. hO0k KortOgfaCht Wijk B 00. Politieke Revue. Een onredelijkwillekeurig bevel is 't zeker indien in een «vrij" land postambtenaren gelast wordt «onthouding van actieve deelneming in de openbare verkiezingen." Zijn postambtenaren niet evenzeer «vrije" burgers als andere burgers omafgescheiden van hunne ambtsplichten ook hunne «electorale plichten" naar geestletter en ciscli te ver vullen Waarom zouden zij enkel als «automaten" mogen kiezen 1 Waarom zouden zij ook niet hun gevoelen als anderszins omtrent verkiezingen mogen ken baar maken en te dien opzichte actief zijn Dóérom juist moet in een zóó «vrij land als Engeland onderst, aanschrijving de hoogste verbazing en afkeuring wekken. De Engelsche postmeester-generaal John Man ners moetbij aanschrijving alle ambtenaren van de posterijen gelast hebben zich te ont houden van een werkzaam aandeel in zake de verkiezingen. Deze aanschrijving heeften niet ten onrechte, zeer veel kwaad bloed gezet. Dat dit onredelijk bevel enkel aan «postamb tenaren" en dan niet ook aan «andereambte naren is uitgevaardigdisop zichzelf be schouwd mede hoogst onredelijk. Met het oog op de verkiezingen in Frankrijk heelt het conservatieve comité onder Lambert Ste-Croix5 miilioen exemplaren besteld van een brochure die den dag vóór de verkiezingen zullen worden verspreid. Dat die brochure kras zal geschreven zijn laat zich natuurlijk wel vooruitzien. Grévy wordt den 28en dezer te Parijs terug verwacht. Omtrent de Spaansch-Duitsche Carolinen- beweging wordt nog gemeld leder wilde den oorlog de ministers gingen naar den koning en stelden hem oorlog voor als het eenig redmiddelde koning stond echter boven zijne raadslieden. Zonder een oogenblik te aarzelenzag hij in welke plichten de toe stand des lands en het belang der kroon hem oplegdentusschen de bevende ministers en 2) BENE Inkwartiering en hare gevolgen door S 'tls zeker, dat de Harmonie-leden niet zeer harmonisch gezind warenwant men was het steeds oneens met het bestuurdat op zijne beurt weer in partijen verdeeld was. De president en thesaurier wilden steeds handelen volgens hunne inzichten zonder zich te storen aan de overige bestuursleden en dezen weer lieten zich dat niet welgevallen. De leden van de sociëteit zagen dat gekibbel met welgevallen aan en stemden steeds tegen de voorstellen zoodat er nooit ccnigc verandering in den be- staanden stand van zaken die veel tc wcnschen lietkon komen. Dien avond bevond zich een talrijk gezelschap in de groote zaal bijeen, zelfs de burgemeester, die zelden gedurende dien tijd de sociëteit bezochtwas aanwezig. Hij was met andere notabelen, zooals den dokter, den notaris, den ontvanger en nog eenigen aan de groote tafel gezeten. Om eene kleinere hadden zich de jonge lieden geschaard en het ging daar levendig toe. «Nu, ik hen blij, dat we dan inkwartiering krijgen riep August van Rhedon een knap jongelingvroolijk uit«en ik vertrouw dat we een paar aangename dagen zullen door brengen. De komst der militairen zal ten minste eenige afwisseling in ons stil sta.lje geven. «Dat stem ik niet met u toe,' antwoordde het dw^ze drijven der liberale partijen. I)e koning ging naar Madrid en vertoonde zich met de grootste kalmte bij het volle dag licht in de schijnbaar oproerige stad. Wat om trent zijne houding tegenover den Duitschen gezant gezegd isis onwaarde koning was niet ruw in het begin toonde hij zijne waar digheid door graaf Solms te vermijdendaarna sprak hij eenvoudig en kalm en zette den gezant uiteendat de zaak der Carolinen niet slechts eene quaestie van grondbezit, maar van de monarchie in Spanje was. Na het belecdigen der Duitsche legatie wenschte hij een nieuw kabinetmaar het dwaas uit vallen der liberalen maakte hel hem onmogelijk hunne medewerking in te roepen. Toen de ministers hem de oorlogsverklaring vroegen zeide hij«ik wil geen oorloghet land is er niet op voorbereidik ben voornemens Spanje's gebied ongeschonden te bewaren. De teruggave der Carolinen hoop ik te verkrijgenmaar den oorlog zal ik niet verklarenal gold het mijne kroon te redden." En later, toen de generaals Martinez Campos en Jovellar zich bij de minis ters aansloten«Welnu, roept de Cortes bijeen legt hun de vraag voorik zal dan een manifest uitgevendat mijne overtuiging uitspreekten als dan het land na mij gehoord en de zaak rijpelijk overwogen te hebben den oorlog kiest dan zal ik afstand doen en Spanje vrijlaten zijn eigen zin te volgen zonder tegenover de wereld en tegenover de geschiedenis de verantwoorde lijkheid van zijn ondergang op mij te laden Men denkt thans algemeen dat de oplossing der kwestie zal zijnerkenning door Duitsch- land van het Spaansche gezag op de Carolinen en Palaos-eilandcn met vrijheid van handel en scheepvaart voor Duitschland. De Spaansche «Correoeen liberaal bladzegtdat de Spaansche bevolking daarmede tevreden zou zijn. De Duitsche olïicieuse dagbladen geven ook uitzicht dat eene regeling der Carolinen-quacstie op die grondslagen mogelijk is. Zij doen op merken dat Duitschland volstrekt niet de rechten van Spanje heeft willen krenkenmaar enkel bedacht was zijne eigen belangen te beschermen. Spanjezeggen die bladen kan niets bij de zaak verliezen daar het nog niet het minste voordeel uit de Carolinen-eilanden getrokken heeft. een der jonge liedenGérard Dalheim gehee- ten «integendeelik denk dat zij eene on aangename drukte veroorzaken zullen. De man schappen gaan zich gewoonlijk te buiten aan het gebruik van sterken drank, terwijl de officierenof zeer hoogmoedig op de burgers neerzienof zich allerlei vrijheden jegens hen veroorlovenzoodat men niet weetwat men liever wenscht." «Uwe opvatting verwondert mij niet," her nam August«gij zijt ook nu weer de pessimist. Waarom zoekt gij steeds de schaduwzijde der medaille Als gij voortgaat om dat gedurende uw geheel leven te doendan zult ge weinig genot smakenen in moeilijkheden geraken waarin gij u zelf gewikkeld hebt. Neen met vele uwer denkbeelden en ook met deze kan ik mij niet verecnigen hoewel ik u gaarne toe geven wildat alles veel afhangt van onze hou ding jegens die militairen. Ontvangen wij hen op eene wijzealsol wij hunne aanwezigheid als een onaangename verplichting beschouwen dan voorspel ook ik eene stijve verhouding en ongeregeldhedendoen we dat nietdan wed ik dat we het misschien nog betreuren zullen als zij ons stadje weer verlaten, 'tls echter ge makkelijker om het den manschappen dan om het den officieren naar den zin te makenwant er zijn hier gecnc publieke vermakelijkheden welke zij kunnen bezoeken. Daarom wilde ik u voorstellen om een bal te organiseeren." «Ja ja riepen verscheidene jongelieden «dat is een flinkeen goed denkbeeld." «'t Spijt mijbracht Gérard Dalheim in het midden«dat ik uw gevoelen niet deelen kan. Onze. jonge dames zullen het waarschijnlijk niet JEANNE LORETTE. Geblankel over het gansche gelaat'twelk zeer interessant isen prijkende in elegant toiletbetrad de 21jarige moordenares Jeanne Lorette de stampvolle gehoorzaal van 't Haagsche Hof, alwaar mede een aantal dames, hooge autoriteiten en aanzienlijken zich bevonden om zich het genot der opvoering van het ge ruchtmakende gerechtelijk liefde- en moorddraina te schenken. Zij hield toen en dikwijls later haar zakdoek voor het gelaat en behield eene gracieuse pose. Zij antwoordt op de vragen van den president in best Hollandsch. Bijna alle getuigen zijn tegenwoordigwaar onder Dr. Donkerslootnaar aanleiding van een paar certificatenwaaromtrent Mr. Ph. A. Haas haar verdedigerwetenschappelijke vragen wenscht te doen. In die certificaten wordt door een dokter verklaard bij Jeanne te hebben opgemerkt eene* zenuwachtige hysterische aandoeningdie hij vroeger ook bij naar moeder had opgemerkt waaruit hij dus afleidt erfelijke hysterie. Een ander dokter verklaart bij haar moeder aan vallen van vallende ziekte te hebben waarge nomen. Ook een professor verklaart bij haar moeder hysterische epileptische aandoeningen te hebben waargenomen. Als Jeanne opstaat golft haar lang blond haar los om de schouders. Zij erkent Sakurada gedood te hebben. Toen zij geëmancipeerd was door haar vader, heeft zij piano- en zangles gegeveneen tijdlang om in haar onderhoud te voorzientotdat zij gevolg gaf aan het aanzoek van een man om met hem als man en vrouw te leven. Vandaar dat zij op 18 jarigen leeftijd een levenloos kind ter wereld bracht. Voordat zij Sakurada leerde kennen had z»j betrekking tot rnecr mannen op die wijze gehad. Besch. verklaart dit nu pertinenthetgeen den Voorzitter aanleiding geeft haar er op te wijzendal dit afwijkt van haar vroegere verklaringenofschoon hij haar prijst dal zij nu de waarheid zegt. Zij zegt Sakurada te hebben leeren kennen bij een familie die zij niet Avil compromitteeren en niet in een clandestien huis van ontucht. De president vraagtzijt gij in zulk een huis prettig vinden om door vreemde heeren en dan nog wel door officieren ten dans «Ho, ho, vriendje," viel August hem luid lachend ia de rede, «ge toont door die woorden niet veel 'kenni^Van 't karakter der vrouw. Juist het vreemde het ongewone trekt de dames aan en dan nu te bewerendat zij niet gaarne met een officier zullen dansenis mede van allen grond ontbloot. Weet ge dan nietdat de fraaie uniform mei zijne gouden en zilveren kwasten haar oog verblindtdal het geluid der rinkelende sporen in haar oor nog aangenamer dan de muziek klinkt Komwees niet dwaasDalheim, en zoek geene bezwarenwaar zij niet zijn." «Ja, maar," begon Dalheim. «Hoor eens kerel," sprak een jonkman, de vierentwintigjarige zoon van den burgemeester, «ge begrijpt weldal uwe tegenkanting weinig of niets uitwerken zalwaar zich zoo velen vóór Augusts plan verklaren. Hel hal zal plaats hebben en we zullen pret hebben ook dat beloof ik uAugustvervolgde hij plechtig «namens de hier aanwezigen benoem ik u tot president..." «Van wat?" vraagden de dokter en de burge meester, die op de luide woorden genaderd waren. «Van de rcgelings-commissieom een bal te organiseeren tijdens het verblijf alhier van de officieren. Wij kunnen toch op uwe komst en die uwer familie rekenen?" «Jastellighernam de burgemeester lachend, «ten minste als mijn zoon lust heelt om te gaan." «Daaraan ontbreekt het hem nooit." «Nu, ik hoop, dal uw plan met schitterend

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1