KENBISBEVIUl KERMIS of JAARMARKT weer geweest? Antw. Eenige malen heb ik er in geleden maar niet lang. Vr. Bedoelt gij daar te hebben gewoond of gelogeerd Antw. Ik ben er alleen geweest met den persoon dien ik vroeger heb gekend. Ik werd er in geleid door hem die mij verleidde. Ik heb te Brussel niet met Sakurada geleefdmaar had nu en dan nauwe betrekkingen met hem. Verder verklaart zij dat het geen beroeps affaire was harerzijds door zich aan hem over te geven. Veel genegenheid had zij niet voor hem. Proc. Gen. gaat vooraf na de mogelijkheid van verzachtende omstandigheden en vinut die uitsluitend in de jeugdige jaren van besch. Daar om vraagt hij geen levenslangen tuchhuisstraf. Doch evenmin het minimum der straf. Te zeer torh laat men zich door medelijden voor besch. bewegenomdat men haar ziet. Maar men vergete niet den verslagene een man die toch zeker respect inboezemde die gehuwd was en wiens echlgenoote en de kinderen den verslagene betreuren. Hij requireert ten slotte veroordeeiing tot 10 jaren tucht huisstraf met aaneming van verzachtende omstandigheden. besch. hoort dit requisitoir staande en wcenen- <de aan. Daarna draagt Mr. Ph. A. Haas de verdedi ging voor. Verschillende omstandigheden brachten haar later op den verkeerden weg. Zij kwam in kennis met een dame die haar twee maanden lang in baar huis liet doorbrengen en die bleek onder oen schijn van fatsoen een lage ziel te bezitten evenals de mannen die haar bezochten. Ziedaar de zaakzegt pleiter. Zij is in dat huis geweest, maar onder de omstandigheden na verleid te zijnniet wetende wat te doen en in het slechte gesteund door mannen nomina sunt odiosa die op de hoogste trappen van de maatschappelijke ladder stonden. Dat zij nu erkent in dat huis te zijn geweest en zich 2elf beschouwt als une femine depravéeont- eert haar nietmaar eert haar. In die omstandigheden maakte zij kennis met Sakurada. In hem zag zij het middel om zich op te heffen uit het slijk waarin men haar ge bracht had. Sakurada had haar gezien. Zij had indruk op hem gemaakt. Hij vroeg haar hem le volgen. Zij deelde hem mede wat er met haar was voorgevallen. En Sakurada vroeg haar en schreef haar met hem mede te gaan belovende haar te zullen huwen in Holland of later in Japan. De correspondentie van haar met Sakurada getuigt van eene geheel andere relatie dan van oen vrouw die de wereld kent en voordeel zoekt bij 't zingenot dat zij verschaft. Jeanne had op zevenjarigen leeftijd eene ge slachtsmishandeling ondergaanechter zonder geweld en zonder bedreiging en zou dit van grooten invloed zijn geweest op haren verderen geestestoestand. De uitspraak is bepaald op aanst. Donder dagnamiddag 24 Sept. te 3 uren. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De rechtzaak van Jeanne Loreltc is the topie of the day. Welk een belangstellingwal toe vloed van belangstellenden. De zitting van Don derdag begon te 10 uur en reeds te 8 uur waren er dames en heeren in de rechtszaal. Nog nooit was he' er zóó volzóó warm on zóó deftig verscheidene ministers vele diplomaten en een ganschc rij van dames uit den hoogstcn stand waren aanwezig. Veel nieuws leverde het verhoor van beschuldigde en getuigen niet op ten aanzien van de feilen die het onderwerp der beschuldiging uitmaken. Noch omtrent het verleden en gedrag en karakter van Jeanne Lorettenoch omtrent de toedracht der zaak vernam uien veel wat niet bekend washet was duidelijk dat alleen de quacstie der premedi tatie ook in 't oog van den voorzitter van het hof ue hoofdvraag van het proces is. Doch Mr. Haas (dc Nederlandschc Laehaud) heeft onver wacht de belangrijke quaestie der tocrekenbaar- üuocès bekroond zal werden heerenen met beleefden groet verwijderden de burgemeester en de dokter zich. Ook bij de heeren vertoeven wij niet langer, want we hebben nog juist den tijd orn een derde bezoek af te leggen. Que weg leidt door allerlei kleine stegen dat vindt ge niet prettig hè want die g'-ootebreede straten bevallen u vee! beterdie prachtige winkels met hunne smaakvolle uitstallingen maken meer indruk op uw schoonheidsgevoel dan die kleine kornenij- winkeltjesslechts spaarzaam verlicht door een olielampje, niet waar En toch heeft de eigenaar daar dikwijls inet minder zorgen le kampen dan gindsen wordt hier meer menigmaal vreugde genoten. Gij maakt wellicht die bespiegelingen niet, maar wenschtnaar 't einde van den tocht. Nunog een paar schreden en we hebben het doel onzer wandeling bereikt. Wij zijn er. Wordl vervolgd. hoid in het debat gebracht en de schriftelijke en mondelinge rapporten, op dit punt door deskundigen van naam uitgenrachtdreigden een oogenblik de behandeling van het proces te doen opschorten ter fine van een nader ge neeskundig onderzoek naar de geestelijke ver mogens van de beschuldigde. Nu t hol dit wei gerde laat het zieh wel is waar voorziendat dit punt reeds in het nadeel van Jeanne Lorette is beslistdoch niettemin heeft de gansche zaak daardoor een geheel nieuw aspect gekregen. Opmerkelijk was 't hoe sympathiek het pubhek zich tegenover de cchoone Jeanne toonde. Door haar lief uiterlijk, haar beschaafden en bescheiden toon haar volledige bekentenis van de misdaad (niet van de premeditatie) en haar zichtbaar berouw won zij veler harten en de procureur- generaal ging zelf in de pauze naar de bank der beschuldigde om nog eens met haar le pralen. Tegenover den verdediger echter was de gezindheid van het openbaar ministerie en vooral van den presidentveel minder welwil lend en het scheen wel een weinig alsof het optreden van den Amslerdaiuschen advocaat in plaats van den Haagsehen baron Michicls van Verduynendie de terechl/ilting ook bij woonde niet zeer welgevallig was. Althans nu en dan wanneer Mr. Haas aan getuigen eenige vragen deedgaf de voorzitter niet on duidelijk te kennendat hem dit niet altijd zeer aangenaam wasofschoon de verdediger zich geen oogenblik liet intimideeren en zijn taak ongestoord heeft ten einde gebracht. Dit heeft niet beletdat 't procesdank zij de uitstekende leiding van Mr. Francoisin ander- halven dag atliep. Volgens sommigen waren er pogingen aan gewend om het seizoen te Scheveningen door het orkest van de grenadiers en jagers te doen sluitenmaar zouden deze hebben geweigerd als noodhulp op te treden nu men liever dan hen voor 't gcheele seizoen te engageeren zeer dure orkesten uit het buitenland liet komen. Mannstiidls kapel werd o. a. met f600 per dag betaald. Geen kleinigheid en dal maanden lang Kennisgevingen. GASVERLICHTING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat volgens mededeeling van den Directeur der gasfabriek op Donderdagden 24. dezerde nieuwe gashouder met het buizennet zal worden verbonden en derhalvegedurende dien dag geen toevoer van gas kan plaatshebben. Amersfoort, den 21. September 1885. De Burgemeester voornoemd W A. CROOCKEWITWeth.k Br. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad n°. 95) Brengen ter kennis van het publiekdat een door ANTONIUS STOKK ingediend verzoek met bijlagenom vergunning tot het oprichten van eene Spekslagerij en Rookerij in het perceel alhier gelegen aan de Lieve Vrouwe straat, wijk F. n°. 110, bij het kadaster bekend onder sectie En°. 3521 op de Secretarie der gemeente ter visie ligten dat op Maandag den 5. October aanstaande des voormiddags te elf uren gelegenheid ten raadhuize wordt gegeven om ten overstaan van het gemeente bestuur o! van een of meer zijner ledenbe zwaren tegen het oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort, den 21. September 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester W. A. CROOCKEWIT De SecretarisWeth.k B'. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT. 21 September 1885. De Minister van Financiën heeft vastgesteld het plan voor de 320e Staatsloterij. De collecte wordt geopend op 28 October a. s. en gesloten 7 November. De eerste klasse trekt 23 November a. s.de laatste 100 nummers 13 Februari 1886. De heer J. W Schutterambtenaar ter secre tarie als zoodanig tevens heiast met het secre tariaat bij den reinigingsdienst der gemeente Amersfoort, beeft als zoodanig, ingaande 15 Oct. e. k.eervol ontslag verzochtter oorzaak zijner benoeming tot secretaris der gemeente Wisch (prov. Gelderland), waartoe bchooren Varsseveld Terborg en Silvolde. De jaarwedde van het secretariaat dezer ge meente 6148 zielen tellendebedraagt p. in. f900. Eveneens, ingaande 15 Oct. e. k.heeft hij eervol ontslag verzocht als secretaris der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort. Eenige dagen geleden bevond zich oen beschon ken persoon op de rails der Geldersch-Over- ijsselsche Stoomtrammaalschappii nabij Lochem en zou hij zeker door den aankomenden trein ■zijn verpletterd gewordenindien niet de Direc teur der Maatschappij, de heerJ van Asperen eenige seconden voordat de trein hom bereikte hem van die plaats had weggetrokken. De zitting der Staten-Gencraal is Zaterdag j| door den Miniaier van Binncnl. Zaken met eene toepasselijke rede gesloten. Heden is de zitting door Z. M. den Koninir geopend met de volgende TROONREDE Mijne Heeren Bij vernieuwing is het Mij aangenaam II rondom Mijnen Troon vergaderd le zien tot hervatting uwer belangrijke werkzaamheden. Mijnt: betrekkingen met de vreemde mogend heden zijn van den meest vriendschappclijken aard; de deelneming van mijne regeering aan de confe- rentiën te Berlijn, betreffende den Congostaat, en te Parijs wegens dc scheepvaart door het kanaal van Suez, leveren het bewijs, dat Nederland zijne plaats onder de zeemogendheden blijft innemen. Be zee- en landmacht geven mij reden van tevredenheid. Maatregelen worden genomen om dc schutterijen te versterken en hare oefeningen le verbeteren. De oogst was over het algemeen voldoende de toestand van den veestapel is gunstiger dan in'vele jaren het geval was. De aanleg der Staatsspoorwegen nadert zijn einde; moge de voltooiing van dit groote werk den bloei van handel en nijverheid bevorderen. Groote daling der prijzen van producten oefen de een ongunstigen invloed uit op de nijverheid van Europeanen in Host- en West Indië. De maatregelenberaamd om den grond te leggen voor een beteren toestand in Atjehzijn zonder groote bezwaren ten uilvocrgelcgd; voort durende waakzaamheid en volharding blijven al daar noodig. Behalve de reeds aanhangige wetsontwerpen zullen andere belangrijke voorstellen aan Uwe overwegingen worden onderworpen. De zorg voor 's rijks financiën eischt steeds een spaarzaam beheer en versterking der middelen. Met den wensch, dat Gods zegen ruste op uwen arbeid tot bevordering van '.s lands belangen, ver klaar ik deze zitting der Slaten-Generaal te zijn geopend. Gisteren werden tc 's Hage de groote optocht en vergadering voor Algemeen Stemrecht in goede orde gehouden. Vrijdagmorgenongeveer tien uur had een brutale aanranding plaats op den weg van de Vuursche naar Baarn, en wel op den palfrenier van den heer R. v. R.die op een hitten wagen was gezeten. Onmiddellijk trok de palfrenier een laars uit en gaf hiermede den aanrander een geduchten slagwaarop deze het hazenpad koos. De deugniet is hekend en zal weldra in banden der justitie zijn. De olifant Jumbo wiens vertrek uit de Londen- sche diergaardetoen hij door Barnum was aangekochtgeheel Engeland in rep en roep heeft gebrachtis hij St. Thonas (Ontario V. S.), toen hij over een spoorweg werd geleid, door een goederentrein gedood. Een zeventigjarige damevan Thimisterdie hij het afstappen in het station van Ormoy in de duisternis een verkeerden weg genomen hadwerd door een goederentrein gedood. Vervolg der Berigten 4e bladz. ADVERTENTIE N. Wij betuigen onzen hartelijkcn dank voor de deelneming, ons betoond, bij het over lijden onzer geliefde Moeder en Beiiuwd-Mokder. Amersfoort VV. H. DE HEUS. 21 Sept. 1885. E. DE HEUS—VAR Enter. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Doen te weten, dat dc zal aanvangen op Maandag den 20. Octo ber aanstaandeen eindigen op Zaterdag don 31. dier maandzullende «Ie loting voor STAN DU LAA T S E N voorzooveel noodig, plaats hebben ten Raadhuizeop Woensdag, den 21. October e. k.'s namiddags ta 1 ure. Amersfoort, den 21. September 1885. Burgemeester en Wel houders voornoemd, Dc Burgemeester T. A. J VAN A8CH VAN WIJCK- Dc Secretaris W. L. SCHELT Ud.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2