f langs liet Rokin bij hel Spui gaande waar liet verkeer gestremd was werden de deel nemers aan den optocht door de politie staande gehouden. Hun werd aangezegd uileen te gaan. Daaraan werd niet voldaan. Hierna werd de optocht door de politie uiteengejaagd. l)e agen ten maakten zich meester van de roode vlag gen vijf personen werden in arrest genomen waaronder een colporteur van Recht voor Allen die in het rijtuig zat. De agenten maakten ge bruik van sabel en stok en enkele lichte verwon dingen zijnnaar we vernemen te betreuren. De optocht was natuurlijk daardoor geëin digd. Van feitelijk verzet onder de menigte die den stoet volgde was geen sprake. Van Ommeren maakte dat bij in liet open rijtuig wegkwam. Later werd bij het verlaten van het Volkspark een pistoolschot in het wild gelost door een der manifestanten. De kogel kwetste met een schampschot aan hel hoofd een Go-jarigen man die onder de toeschouwei's stond en wiens kwetsuur in liet binnen-gasthuis werd verhon den waarna hij loopende huiswaarts kon koe ren. De man die 't schol loste is in hechtenis. In de Dinsdagavond gehouden vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort is aan den heer J. W. Schutterop zijn verzoekmet ingang van 15 Oct a. s. een eervol ontslag verleend uit de betrekking van secretaris dier kamer. Vóór dien datum zal zijn overgegaan tot de benoeming van zijn opvolger. In die vergadering kwam voorts ter sprake cone uitnoodiging van de lieeren J. II. van Loon en Zoon houthandelaren te Harlingen, om hij instemming met de inzichtenuiteengezet in een in Juli 1885 door he i aan den minister van financien ingezonden adresstrekkende tot aandrang van een verzoekschrift ten vorige jare aan den toenmaligen minister ingezon den nopens de wenschelijkheid dat door de regeering aan de Staten-Generaal een ontwerp van wet worde aangeboden waarhij eene belas ting wordt ingesteld op het intevoeren bewerkte met name het gezaague geschaalde en geploeg de hout van minder dan 5 M. dikte, breedte onbepaald, te heffen bij de MJ en hoog ge noeg om den druk door het buitenlands be werkte hout op onze nijverheid uitgeoelend adhaesie te verleenen. Na eenige discussiewerd met algemeene stemmen besloten om aan de uitnoodiging van de heeren van Loon en Zoon te voldoen. GEMEENTERAAD VAN AMERSFOORT. Ter uiting tan den Gemeenteraad van Amersfoort van .Maandag jl., grpreudeeni door den heer Burgemeester Jhr. Mr T A. J van A*rn via Wijck «Aren uawexig 1+ leden en afueiig de heer Huet. I)e i-tting is voor 'teerst na eene afweiigiieid van Teracheidene maanden door ernstige nekte veroorzaakt weder door den heer H \Y A van den Wall Bake bijgewoond Namens den raad werd hij door den Voorzitter met zijn herstel geluk gewenschl De quaestie der herstelling van de Koppelpoorlen werd lol be alissing gebracht. De langdurige onderhandelingen vroeger over deze zaak gevoerd, haiden geleid tot het ontwerpen eener regeling, volgens welke de herstelling zou worden uitgeroerd door den gemeentcarolii tect ingevolge net plan en onder toezicht van den heer I'. W. II f'ujperi liet doel der herstelling is. zooveel mogelijk het geU.u» in zijn oorspronkelijken toestand terug te brengen met dat doel aulien een gedeelte van de portierswoningwat niet tot de poort behoort alsmede een paar huisje* en een gedeelte vaa de bergpia-.ts tusseheu de poort en den Volmolen, wordco afgebroken Inwendig bloft alles in wezen, zoodal het gebouw, na z;jne lierzteiling weder ceo volledig beeld zal geven Tan de bestemmingwaartoe hel oorspronkelijk werd gebezigd t. w. een bolwerk tot bescherming en afsluiting van de zoowel te land als te water Met het oog daarop zal het denkbeeld om het gerestaureerde gebouw tot een museum in te richten niet tot uitvoering kunnen komen He: aandeel der gemeente in de heritrliingsworken bestaat in den aftt.iad van de voor afbraak bestemde gebouwen De kn.ten van het werk op f 5000 geraamd worden gedekt 1 door subsidie van het rijk ad f 25(102 bijdrage eveneens ad f 2500door eene com missie welke zich op initiatie! van het genootschap Plehitê gevormd heeltbijeengebracht uit bijdragen van belangstellenden in Amers foort en daar buiten. B. en W hadden gewenschl dat de restauratie van rijkswege zon geschiedei t»n einde zekerheid te nebben dat de gemeente niet voor andere kusten zou aansprakelijk blijven dan die uit het afbreken der bovengenoemde gebouwen voortspruitende Dit werd echter door de minuter Iwilist van de hand geweten. Om zien on er tegen te waaibergen dal de raming van f 5000 niet zal worden overschreden, n bedongen dat de contractenvoor de uitvoering ver-ischtaan de goedkeuring van den raad onderworpen zullen worden. In den raad werd twijfel geopperd of er wel volledige waarborg bestond d..l de bijdrage van de sub 2 genoemde commiuir volledig sou inkomen Het dagelijksch beitaur betoogde eo.hUr dat voordien twijfel geen aannemelijke reden bestond omdat de gemeente d.iur Meent u dat. mama,'' klonk liet na eene kleine pauze van de kei'sroode lippen der jonge «laine «neen, u schertst slechts niet waar? U kunt toch niet verlangendat ik die drie dagen te huis zal blijven juist nu het zoo gezellig op straat zal zijn." «Gezellig dat is ook eene vreemdsoortige uitdrukking. Acht gij het zoo aangenaam om die militairen bij elke schrede tegen te kornen «Maar, mama, er bevinden zich toch ook verscheidene officieren «Nog erger," hernam mevrouw von Grader ongeduldig, «de minderen zullen zich verge noegen met heen- cn wcerloopenterwijl de officieren alles in hel werk zullen stellen orn inet de nette families uil onze stad" mevrouw von Grader betitelde nooit de plaaLs harer in woning met de benaming van stadjedal klonk zoo burgerlijk zoo gering «kennis te maken." Wordt vervolgd. voor zekerheid verkreeg in list met deze commissie te «Uiten col- tred bovendien echter kun de llnnncieele tijde der zuwk nu geCcnrtecM wurdcu omdat hel hier slechts wld eene beslis,mg over het bo- giliiel der xauk de vraag of de gemeente tot do restauratie op den grondslag van deze regehug zou willen medewerken l)ic vraag nu werd door do overgrooto meerderheid bevestigend beantwoord de heer M. van Boek die met hel oog op do Ola-hen van hel verkeer do wegruiming vsn liet gebouw vrensehnlijk achtte bloef bij de stemming in dal gevoelen alleen staan. Verder werdou door den mad eenige wijzigingen goedgekeurd in de verorJuuing tot heffing eu iuvorderiug vun liet vergunningsrecht voor den verkoop van eterken drank in het klem. Deels waren du- uitvloeisel van de in het vorige jaar aaogeuomen wetswijziging deeis ook strekken zij tot verbetering van de bestaande verordening. O a is bepaald dat de schatter» en lierschatters der localen slechts bij hunne eerste benoeming den eed tullen behoeven af te leggen Det recht is bepaald op het maximum nl. f 13,50 van iedere f 50 huurwaarde. Besloten is tot verhooging der jaarwedden van eenige onderwijze ressen eu onderwijzers aan do lagere scholen e.i wel die vau mrjuf (rouwen A J. vun Loghcm tot f 1035 M. J. Kou* f775 A. M. vau Mill f735; A. K. Clrooneboom f <550 en die van de luieren K Lindenhovius en U J Itoode ieder lot f 650 De verhoogiugen vloeien voor allen voort uit de bepaling der verordening dut de onderwijzer* na tweejarigen dienst in liet genot worden gesteld van liet maximum hunner jaarwedde en voor mcj. vaa Mill en Roux bovendien voor de eerste uit het verkrijgen der heofdacte en voor de laatste uit de opdracht van het onderwijs in handwerkru. Leo instructie is vastgesteld voor den ontvanger van het slutsgelu. levens opzichter voor de sluiten alsmede eene regeling betrekkelijk bet toezicht op de puiuplaats Door den heer J J de Kooiugh is een voorstel ingezonden tot heffing eeuer plaatselijke inkomstenbelasting. De grondslag dezer heffing tal zijn het jaarlijksoh zuiver inkomen, waaronder verstaan w rdt de som van alles,'wat in geld of bij eigen gebruik eu genot tan vruchten, in geliliwiuirdo te berekenen, jaarlijks vorkregen wordt. De belasting is op eigen aangifte gebaseerd cn zu! gelieven worden lot maximum van f +0,000. De raad zxl eerlang in de gelegcuheid zijn om te beslissen of de nieuwe plaatselijke directe belasting zal zijn een verteringbelastingzooals B. en W. voor stellen of eene inkomstenbelasting. De Kon beslissing is ingekomen op het hooger beroep door den raad ingesteld tegen hel besluit van Ged Staten waarbij rernietgid is het raadsoesluit tot toekenning aan den Wethouder Celosse tijdelijk met de waarneming der lunctifn an commissaris van politie bülaat geweestvan de aan dat ambt verhouden bezoldiging voor den tijd waarin hij die function heeft vervuld. Het "Kon. Baal., wnar'ij s raids beroep ongegrond is verklaard berust op de over weging dat art. 23 der gomeentewot liet lidmaatschap van don mad onvereenigbaar verklaart met de betrekking ran cumm vau pol. terwijl geen ouderschcid is gemaakt tusschen tijdelijke of definitieve vervulling der betrekking de uitsluiting is dus ook Toor tijdelijke benoeming van kracht. En andere grond van nietigheid is het voor schrift van art. 9*. laatste lid, der gemeontewetdal do wethouders behalve hun jaarwedde geenerlei inkomen uit de gemeentekaa zullrn genieten dan hetgeen verbonden ie aan eene andere ban opgc- dragen opeob. gemeeotebedicning. Aan do tijdelijke waarneming door hen van een ambt ie alleen dan 't genot van inkomen verbonden, wanneer de wet daarop aanspraak geeft, hetgeen ten aanzien der betrekking van comm van pol. niet ie bepaald. De Directeur van liet Postkantoor te Amersfoort maakt bekenddat van af 1 October de laatste buslichtingen voorde verzendingen per Centraal en Oosterspoorwegen geschieden als volgt CENTRA AL-SPOORWEG Richting naar Utrecht ten 7.50 'smorg.10.-44 'smorg.2.10 'sav. 5.30 's av.7.3/ 's av. en 8.20 's av. Richting naar Kampen ten 8.28 'smorg., 11.20 'smorg., 5.35 'sav. en 8 52 's avonds. 00STER-SP00RWEG. Richting naar Zutphen. ten 8.24 'smorg., 11.18 'smorg., 0.0 'sav. en 8.50 's avonds. Richting naar Amsterdam ten 7.50 'smorg.. 9.6 'smorg., 11.35 'smorg., 5.35 'sav. en 8.20 'savonds. De lichting van de ijzeren brievenbus aan de St. Jansstraat geschiedtten 0.'s morg., 9.30 's morg.1.4;/ 's av.4.45 's av. (alleen op werkdagen) en 8.'s avonds. De dienstregelingen zullen spoedig verkrijgbaar zijn. Dc Directeur voornoemd 29 Sept. 1885. C. SM ITT. DAGELIJ KSO IIE W ATERSTA N DEN van de Lunter8cho beek en de rivier de Eem. Datum roodï.n Haas Ov*u- Lam- l'oth- Cbkhe- li 1 VK boven beneJ. om! bkt'o. arti.v aabd. Ecu. 18-5. M. M M M. M M. M. M SOSept 4.91 4.67 +.85 2.96 2,+fl 1,30 0,50 -0.20 21 +.90 +.68 +.80 2.95 2,39 1,27 0.50 —0.20 2-2 5.1» +.56 +.8» 2.70 •2.30 1,23 0,68 A P 23 5.18 +.52 +.83 2.68. 2.33 1.21 0,6+ —0.20 2+ 5.20 19 ♦,89 2.68 2,21 1,21 0,65 0.05 25 5.03 +.67 +.89 2,85 2,31 1,29 0,77 0.15 26 5,01 +.08 +.88 2,83 2,30 1,30 0,59 a p Het tecken is beneden A. P. AMERSFOORT, 1 October 1885. Op de begrooting van Rinnenlandsche Zaken is f2500.uitgetrokken als subsidie voor de instandhouding der Koppclpoort. Als toelichting zegt de Minister:Dc Koppelpoort te Amers foort is hekend als een hijzonder merkwaardig voorbeeld van iniddeleeuwsche krijgsbouwkunst. Toen het hekend werd dat de. slooping van dit gedenktccken in overweging genomen werd hebben zich een aantal belangstellenden vercenigd orn te trachten dit wandalismc te voorkomen het is hun gelukt aan vrijwillige bijdragen f 2500.te verzamelen en van het Rijk wordt een subsidie van gelijk bedrag gevraagd. Dit bewijs van belangstelling en de merkwaardigheid van het gebouw wettigen het toekennen van den gevraagden steun." In hoeverre de Minister goed doet om het denkbeeld \an slooping die zou gewens'-ht worden ten einde betere communicatie t< "and te brengen een daad van wandalisme te noe men wordt in het midden gelaten. Op de begrooting van oorlog is uit getrokken voor het houwen van eene derde overdekte rijbaan en van cone smederij met beslagloodsalsmede het uitbreiden van 1 gelegenheid tot stalling te Amersfoort jö verband met eene verplaatsing der rij- en hoe!* sinidschool naar deze gemeente, eene som v-.~ f82 000.dn In de Memorie van toelichting zegt de Minister «De aangevraagde som voor het maken van gehouwen te Amersfoortin verband met de zoo dringend noodige verplaatsing der rij- en hoefsmidschool derwaartsWei5 reeds op de begrooling van 1885 aangevraagd maar toenmaalsbehalve den daarvoor noodigen aankoop van grondniet toegestaan. Verdere toelichting komt derhalve niet noodig voor Alleen zij nog medegedeelddat de aankoop van grond voor bedoelden houw thans heeft plaats gehad en (lus nu lot den voorgenomen houw op dat terrein kan worden overgegaan." De heer J. C. F. Prikkenleeraar aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoortis weder benoemd tot lid der Commissie voor het af nemen der actc-cxamcns Middelbaar Onderwijs. «Onbekend maakt onbemind en daarom zal onzen lezers zeker welkom zijn eenige ophel dering omtrent de in vorige nummers en dit nummer voorkomende advertentie van de Rede rijkerskamer Eendracht." Het was in Mei jl. dat eenige dilettanten hier ter stede, vroeger leden der Vereen iging «Joost v. d. Vondel" of der Rederijkerskamer «Door Vriendschap tot Kunst" dc wenschelijkheid be spraken omnu genoemde Verecnigingen ont bonden warenovcrtcgaan lot het oprichten eener nieuwe kamer. Na veel deliberatie nam men het besluit om aan 't plan gevolg tc ge ven. «Eendracht" werd geboren. Als vrucht van sedert Mei gehouden repetition wacht ons op Maandagavond e. k. eene uit voering. Het kan wel niet anders of de dan oplevocren stukken n. I. de Wraak eens Vaders of Al va in Antwerpen een uit 8 tafercelen bestaand tooneelspcl door v. d. Stempelen het allergeestigst door Jan Courage geschreven kluchtspel «Stotteraarsin soorten,' zuilen ieders goedkeuring wegdragen. liet ligt niet in ons plan genoemde stukken in 't hreede te bespreken. Alleen wordt ge wenschl dat velen zich Maandagavond naar het lokaal «de Arend" zullen hegevenom zoodoende te toonen dat zij de pogingen van het Bestuur van «Eendracht" willen steunen. Na afloop der uitvoering zal gelegenheid tot dansen worden gegeven. Het volgende is ons van geachte zijde Ier plaatsing verzocht «Onlangs is in de Nieuwe Amcrsf. Ct. uit voerig melding gemaakt van een examenaf gelegd voor de Neder!. Toonkunslenaarsveree- niging door den heer N. A. II. Jansenuit Nijkcrk en daarin is de vergissing begaan alleen den heer F. J. Schwcinsberg te Amersfoort te noemen als dengenedie genoemden candi- daat heeft bekwaam gemaakt voor de daarin opgesomde vcreischten. De heer Jansen heeft echter zijne geheele muziekalc opleiding genoten van den heer Enderle zijn stadgenooten had slechts eenige maanden vóór het bewuste examen onderricht van den heer Schwcinsberg." De 20e lijst van de zevende jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel wijst een totaal aan van f 91,421,77. als opbrengst van 500locrle comités. Daaronder vinden wij vermeld Leens c. a. f423,35; Maassluis f403,231 Haarlem f1137.874. Onder dc nagiften komt voor: Zeist f119. De 21. lijst bevat f94,400,184 van 525 comités. De procureur-generaal en Jeanne Lorette zijn niet in cassatie gekomen tegen het arrest van het Haagschc hof. waarbij zij tot drie jaren correctioncele gevangenisstraf is veroordeeld. Wel is liet haar voornemen oin den Minister van Justitie te vragen de straf te mogen onder gaan in eenzame opsluiting. Zal Zijne Excellentie dat verzoek weigeren Wij geloovcn het niet! 1 Immerszou er voor haar wel eene zwaardere straf denkbaar zijn dan gedurende drie jaren in de gevangenis te 's-Bosch (waar vrouw Jut ook is) te moeten verblijven in gemeenschappe lijk verkeer en dagelijkschc omgang met het vrouwelijk uitvaagsel der maatschappij Neen toch, en nu hel Hof, met ons Wetboek van Strafrecht in de hand, niet genadiger zijn kon dan het wasmogen wij ook van onzen recht schapen Minister van Justitie niet verwachten dat hijdoor dat vonnis ongewijzigd uit te voerenhaar aan eene grenzelooze marteling ten prooi zal geven. Amst. Lt. Du burgemeester van Gravcnhage Mr. Patijn heeft zijn ontslag ingediend.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2