October 1885. jts *54'0'4« Donderdag 8 üitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Uit blad Terachijnt Maamlaj en DomleriiaymiMa^. Abonnement per 3 maanden f 1.—Franco pei poit/1.15. Advertentie» 1—regeta 80 CU. elke regel meer 10 Cu.grooto lottere muir plaatsruimtevoor randen en andere ostra inrigting geschiedt liougere prijsberekening. Legale, officinale en onteigen. Ad», per regel lfi Cta. lleclames lier regel 25 Cu. - Aft. »„mmrn 10 CU. Bureau MÜÜH HUIZEN hoek KorlegrachtWijk U 00. SPAARBANK I Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 12 OCTOBER e. k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 42 tot 1 ure. A. J. BOSSecretaris. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 12. OCTOBER aanstaande, 's namiddags van iialftwee tot halfitiue zitting houden in een der localen van hel Raadhuisalwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook voor het teruggeven van gelden. J. C. LKINWEBERSecretaris. Politieke Revue. Het curieus gerucht heell geloopendat de president van Frankrijk, of van de Franschen Grévywegens zwakte niet meer biljart speelt Was dal een politieke donderslag Havas de beroemde Telegramkoningdie anders dikwijls cxlra-goed tal van telegrafische leugentjes in de wereld slingert ging zich informeeren. De informatie luiddedal Grévy dagelijks op zijn buitenplaatsals sedert jaren allerhande kunstvolle caramboles maakt en derhalve ook in de staatkunde evenzoo goed zijn partijtjes onverzwakt /.ai blijven spelen als op 't biljart. De Sultan heeft Edhem-pacha tot gezant te Parijs benoemd maar deze nam dc benoeming niet aan met uitvlucht dat hij te hoogbejaard daarvoornamelijk 65 jaar oud was. De ware reden van zijn bedanken is echter |Oindattijdens hij als Turksch gevolmachtigde deelnam aan liet Rerlijnsche congreshij een onlekker kihhelpartijlje met een Franseh diplo maat had, die hein de zoogenaamde Bulgaarsche gruwelen" verweet. De Turk, ook geen katje om zonder hand schoenen aantepakken bracht den Franschman toen vrij scherp in herinneringde pot verwijt den ketel dat hij zwart ziel getuige het Fransche schrikbewind van 178995, de moordtooneelen van het bloed- cn plunderjaar 1848. de Napo leontische coup d'ólut van 2 December en de EK UI LI. ETON. 7) EENE Inkwartiering en hare gevolgen door S «Mamajubelde Lizzyhaastig de kamer binnentredende, «mama een brief van Kitty." «En wat schrijft zij voor nieuws?" vraagde mevrouw von Grader op tamelijk belangstel lenden toon. «Luister, mama, ik zal u een gedeelte, wat ge hooien moogtvoorlezen. Lel dus open op vroolijken toon las zij: «En wat nu uwe uit- noodiging betreftdearest Lizzyzoo wil ik daarvan eindelijk eens gebruik maken. Ver leden week las ik in de courantdat er in uw klcinsteedsch stedeke welk eene brutaliteit, hé Ma dal daar weldra eenige troepen met hunne officieren zullen ingekwartierd worden. In het eerst schonk ik weinig aandacht aan dat bericht, maar des morgens, terwijl ik hij mijn muziekmeester études moest spelen kwam het uitstekende denkbeeld bij mij op om gedurende dien lijd bij u te komen logeeren. Gewoonlijk brengt eene dergelijke gelegenheid de gemoederen van de inwoners eener kleine stad in beweging cn ge weetik houd van vroolijkheid en leven. Dus, kindjelief, schrijf ine nu spoedig eene briefkaart of gij of liever uwe goede rnuina mij morgen middag om vier uren en eenige minuten hot juiste getal hen ik natuurlijk weer vergelen, maar dat doet er niet toe - kunt afwachten. Lizzy kind wal zullen die hceren officieren verheugd zijn gruwelen der commune van 1871. De Franschman heeft daaruit het lesje geput dat «wie boter op het hoofd heeft huilen de zon moet blijven." Gelukkig weder een pol. kwestie van de rol. 't Is 't Spaansch-Duilsche spektakelgeschil. Duitschland erkent het recht van bpanje om de eilanden Yap te bezetten; de Spaansche re geering kent daarentegen aan Duitschland de vrijheid van scheepvaart en handel op de Garo- linen toealsmede het recht om steenkolen- dépots te vestigen. Het was wel te denken dat de Spanjaarden hoe hooghartig ookniet in oorlog met de Duitschers zouden komen. Poolsche bladen melden uit Warschaudat er in den nacht van 1 op 2 dezer in verschil lende deelen der slad huiszoekingen zijn ge daan. Veertig personen zijn in hechtenis ge nomen cn daaronder de professoren der uni versiteit dr. Haszewicz en Archangielskials mede vele studenten. Nihilistische woelingen moeten daartoe aanleiding hebben gegeven. Het Dagblad van Moskou zegtdatindien Rusland thans de Oostersche quaestie niet we der op het tapijt wil brengen de beste politiek door deze mogendheid tc volgen zou zijn het stelsel van het status quo ante overeen komstig het tractaat van Berlijn cn de Porte te bewegen tol het geven van vergunning dat Macedonië in denzelfden toestand worde ge plaatst als waarin Rumelië verkeertmaar Rus land moet zich niet leenen tot het ondersteunen van kuiperijen die ten doel hebben den Rus- sischen invloed uit Bulgarije te verdringen zoo als reeds met Servië hel geval is geweest. De Servische Skuptschina is door koning Milan geopend met een troonrede, waarin hij zegt, dat Servië getoond heelt hoezeer het den vrede verlangde tot 's lands ontwikkeling. Gok thans is de vrede nog noodzakelijk, maar de levens belangen van dit land moeten gewaarborgd worden. Daarom wordt de medewerking van het Par lement ingeroepen. Aan het slot der troonredeverklaart de ko- over mijne komst; dat is aanwinst voor het balwant er wordt natuurlijk eene danspartij in de Harmonie gegeven. Zoo en passant kunnen we meteen de gelegenheid waarnemen om het hart van den eenen of..." hier brak Lizzy haastig af en blikte hare mama verlegen aan,'die zoo verstandig was om zich voor te doenalsof zij niets begreep. Daar mevrouw het stilzwijgen bleef bewaren las Lizzy half luid doch zeer snel en onverstaanbaarverder«om het hart van den eenen of anderen luitenant te veroveren. ZegDarlingge moogt me wel danken voor mijne komstwant alleen zoudt gij dal niet durven doen. Wat zullen die arme olïiciertjes het hard te verantwoorden hebben tegenover twee zulk ondeugende nufjes als wij. Enlin, daarover zal ik me maar niet bezorgd maken. Waarschijnlijk zullen uwe oudclui vertel uwe mama maar nietdal ik dit woord gebruikt heb ook wel inkwartiering krijgen liefst een officierhoor waardoor natuurlijk de logeerkamers in beslag genomen zijn. Dit zal misschien een goed voorwendsel voor uwe moeder zijn om mij te verzoeken mijne komst eenige dagen uittestellenwant zij is mis schien wel een weinig bevreesd voor de Ie grooto levendigheid van de ondergeteekende. Maar dat bezwaar kan gemakkelijk overkomen worden als ik met u uwe kamer deel. Dat is tegelijker tijd veel gezelliger voor ons beiden, niet? En nu, meisjelief, eindig ik mijn langen brief. Groet uwe waarde Ouders voor mij en bereid de jongelieden in voorbaat reeds voor op het genot, dat hen wacht door dc komst van Uwe Kitty." Met eenen glimlach om de lippen vouwde ning«De natiën van den Ralkan hebben alle gelijke rechtendie niet muelen geminacht worden." Op Creta is tengevolge van «Ie gebeurtenissen in Rumeliëeen groote gisting ontslaan aldus wordt uit Athene gemeld. De houding der bewoners van dit eiland zal afhangen van de maatregelenwelke Grieken land zal nemen. In eene te Canea gehouden volksvergadering viel het besluit aan de groote mogendheden een adres te richten bevattende het verzoek om handhaving van het tractaat van Berlijn rnaar tevens de verklaring dat indien de mo gendheden de vereeniging van Oost-Rumelië met Bulgarije gedoogen zij ook geen bezwaren kunnen inbrengen tegen de inlijving van hel eiland Creta bij Griekenland. Het tegenwoordig koninklijk huis van Annam de Nguyen (uitspraak Njaien)it een allerlief- ic familievolgens de meoedeelingen daaromtrent in de Fransche bladen. Tü-Duc (de vader van den nieuwen koning) won den troon door liet testament van zijn vader te vervalschen en liet daarna zijn ouderen broeder met diens talrijk gezin vermoorden. Een ander broeder van hem Huong Phü die nu 53 jaren oud ismout een persoonlijking van allerlei schandelijke ondeugden zijn een derde Huong Kien is niet veel heler en leeft van opium smokkelen terwijl een vierde, Huong Dink, zijn bestaan vindt doorzijn paleis tot een huis van ontucht te maken. De eenige man van eer in dc familie is Tü Due 's broeder Huong Thoeen geleerde en dichter. Dc overige prinsenzeer rijkleven van schurkeijen van allerlei aard. liet schijnt echter dat die troep daar niet op staatskosten onder houden worut. Een regel voor de troonopvolging bestaat er niet. De koning benoemt zelf zijn opvolger en doorgaans kiest hij daartoe zijn jongsten zoon. De verkiezingen zijn in Frankrijk, voorzoo- veel bekend zeer ten gunste der conservatieven uitgevallen. In vele plaatsen werden verkiezingshiljelten van de eene richting op die der andere geplakt Zelfs met gebruik van stijfsel was men olijk Lizzy den brief langzaam dicht en wierp toen een vragenden blik op hare moederdie de courant ter hand genomen had. Eindelijk ver zamelde zij al haren moed en vraagde vriendelijk «Vindt u het goed, mama, dat ik aan Kitty schrijf, dat hare komst ons zeer aangenaam zal zijn?" «Zeer aangenaamherhaalde mevrouw von Grader op morrenden toon, «nu, ik kan niet zeggen dal ik 't aangenaam vindt. Onze logeer kamers zijn natuurlijk in beslag genomen door den kolonelde spreekster verwachtte natuur lijk slechts een oftirier van dien rang«eu bo vendien acht ik het niet raadzaam om eene dergelijke logée gedurende dien tijd te ontvangen. Ze is vroolijk dartel en onbedachtzaam neen schrijf haar, dat wij haar met genoegen over eenige dagegn zullen afwachten." «Hé, ma, en ze wil nu juistkoinen omdat de inkwartiering eenige levendigheid iu ons stadje te weeg zal brengen. En wal het logeeren betreft, zoo kan ze gemakkelijk met mij mijne, kamer deelen ze is groot genoeg en... zij verzoekt mij zelfs daarom. Bovendien hebben wij gcene geldige reden voor uitstellen en t mama ik zou hel ook heerlijk vinden als Kitty komen mocht." We willen niet verder getuige zijn van de wijze waarop het Lizzy gelukte de toestemming barer moeder te verkrijgen. Genoeg zij het dat het meisje dien middag een brief aan hare vriendin verzondinhoudende dat zij op den bepaalden tijd met genoegen verwacht werd. Lizzy sliep dien nacht zeer weinig Kitty's schrijven had in haar jongspoedig verhit hoofdje ccn aantal dwaze denkbeelden verwekt.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1