In hel Zwitsersch kanion Waadlland ligt thans de sneeuw reeds 40 duim hoog in 'l open veld en 80 duim in 't gebergte. Hel vee is reeds naar de stallen. Sedert 1805 herinnert men zich zulk een vroegen winter niet. De schade aan den oogst en aan «te vruchlboomen is aan zienlijk. Te Lausanne heeft men vele bevroren zwaluwen gevonden. Te Dalen is een dienstmaagd door den bliksem getroffen. Toen ze uit haar bedwelming ont waakte was 't of ze met een lichtblauw kleur sel tje was bestreken verder had ze geen letsel. Te Sliedrecht betaalt men 14 cent per ku bieke meter voor het gas. De levering is zoo uitstekend dat men in die gemeente menigen avond zoo goed als in 't duister zit. Vrijdag had een begin van opstand plaats in de gevangenis van het fort lla te Bordeaux. Chaumet, een veroordeeldewerkte in de schoenmakeiswerkplaats. Hij werd door den bewaker aangemaand om stil te zijn waaraan hij geen gevolg gaf en dreigde met zijn mes iedereen te doorstekendie hem zou naderen. De andere gevangenen omringden Chaumet om hem te verdedigen. Toen de bewakers den volgenden morgen op de slaapzalen kwamen werden zij met den dood bedreigd. De prefekt en de hoofd-coinmissaris werden verwittigd en kwamen onmiddellijk met versterking. Bij het zien van al die gewapende mannen werden zij bedaard. Chaumet gaf zijn mes aan den direc teur der gevangenis over en liet zich zonder tegenstand naar de cel brengen. Dit jaar zijn te Kevelaar 140,000 pelgrims gearriveerd tegen 180,000 in het vorige jaar. Een man van 81 jaar verpleegd in een lieidadigheidsgesiicht te Dooi nik heeft een moordaanslag, door middel van een revolver, gepleegd op een der vrouwelijke patiënten. De woeste grijsaard werd nog tijdig ontwapend. Verleden week stierf onverwachts in eene ge- reserveerden coupé le klasse van den spoor weg van St.-Petersburg naar Moskou de rijke zilverfabrikant Chlebnikoff, uit laatstgenoemde stad. Een nader onderzoek van liet lijk heeft echter doen ziendat hij vermoord is en wei door verworging. Hij had een groote som gelds bij zich gehad doch men vond op hel lijk nog slechts lUU roebels. Tot nog toe heeft men geen spoor van de schuldigen kunnen ontdekken. In de Kerkstraat te Hilversumbemerkte eergisternamiddag de heer P. in een zijner vertrekken gaslucht. Om de oorzaak er van op te sporen streek hij een lucifer aan waarop onmiddellijk het gas ontbrandde. De glasruiten werden verbrijzeld en de vlam sloeg naar buiten. Hel deurkozijn werd uit zijn verband gerukt terwijl de kamerdeur en een der wanden scheur den. Spoedig aangebrachte hulp voorkwam ver dere ongelukken. De heer P. bekwam gelukkig slechts weinig letsel. In den drogen koker der zeesluis de «Dok- kumer-Nieuwezijlen" isop den bodem. eene vergadering gehouden van dames. Op verzoek van den architect werd daartoe be sloten. 20 dames vergaderden en hadden daar eene theevisite. Ter herinnering voor het nageslachtis thans besloten oin het geschrift'twelk men daar op den bodem der zee heeft opgesteld en door alle aanwezige dames is geteekend in sterke koperen bus te sluiten en op den bodem der sluis in te metselen. Zekere van den Doldcrvermoedelijk dezelfde die vroeger lid was der beruchte oplichtersfirma Nu eens zag zij zich in den arm van eenen aen officier door de zaal zweven en juist e hij haar iets toefluisterentoen hare mama verscheen en beval om met eenen ouden grijzen kolonel te dansen. Dergelijke droombeel den verdreven den slaap en zij was blijde, toen zij hel morgenlicht door de vensters schemeren zag. Haastig kleedde zij zich aan en begaf zich naar de huiskamer, waar zij een boek ter hand greep. Lang evenwel kon zij niet ongestoord lezenwant hare ouders verschenen spoedig daar het ontbijt wegens de inkwartiering en den verwachtte gast vroeger dan gewoonlijk ge bruikt zou worden. Mevrouw was in een roos kleurige luimdaar zij op de slaapkamer nog maals de verzekering van haren echtgenoot bekomen haddal slechts een oude kolonel zijn intrek bij hen nemen zou. «Victor," zeide zij, «gij zult er toch hoop ik niet aan vergeten om Kitty van het station te halen. De trein komtgeloof ikom 4 uur en 20 minuten aan." van Doesburg Sc Co.hamlelde in alles wat zij machtig kon wordenis thans te Antwerpen in de val geloopen en gearresteerdom uit geleverd te worden wegens door hem g ?pleeg<le oplichterij ten nadeele van een handelaar in naaimachines te Rosendaal. Te Westervoort brengt het plaatselijk gebruik mede, dat er gedurende de kermis veel vleeseh gegeten wordt Niemand zoo arm of in deze dagen eet hij rundvleesch. Daarvoor in de eerste plaats is gedurende een jaar gespaarden de elders wonende zoon zorgt dat de oude moeder althans in de kermisweek vleeseh kan eten. Menige schuurvooral van de herbergenis in een tijdelijke vleeschhouwerij veranderd en builen de gewone slachters oefent menig am bachtsman of boertje in deze dagen het slachters- bedrijf of dat van vleeschhouwer uitterwijl 't puikste vleeseh zonder beenderen dan voor 35 a 37j cent het kilo te koop is. Bij den Rijksontvanger is thans reeds voor meer dan f1200 aangifte voor accijns gedaan enkel tegen kermis. De bevolking telt nog geen 1700 zielen. Een onweder en wolkbreuk in den nacht van 26 September heeft in de gemeente Ser- ravezza (eene kleine stad in het noorden van Italië) eene groote verwoesting aangericht. Brug gen zijn vernield en de straten versperd. Ver schillende huizen stortten in maar de bewoners konden zich nog bijtijds reddenslechts twee menschenlevens zijn te betreuren. De geldelijke schade is echter zeer belangrijk. Ook in de om streken veroorzaakte de overstrooming zeer veel schade. Het water stond nu 2J m. hoogcr dan bij de overstrooming van 19 October 1845. In de mijn der Escouffiaux te Hornu bij Bergenheeft op eene diepte van 645 meters eene mijngasontplolïing plaats gehad. Op het oogenblik der ramp waren er 80 mijnwerkers in «len put aanwezig4 hunner werden on middellijk gedood en 13 gekwetst. Van deze laatsten vreest men er slechts weinigen te zullen kunnen redden. Aan het station te Budapest werd dezer dagen in de tournure eener dame een allerliefst schoot hondje gevondendat zij op deze wijze gratis naar Weencn wilde vervoeren. De list mislukte door het blaffen van het beestje. De meubelmaker Van Raavdie erkend heeft de vervaardiger te zijn van het als beleedigend voor regeeringslichamen opgevat Stemrechtlied en deswege vervolgd woratis in verhoor ge weest bij «len rechter-commissarisbelast mei het onderzoek van strafzaken te 's-Hage. De 23e lijst van de zevende jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel wijst een totaal aan van f 100,187.61^ als opbrengst van 575 locale comités. LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 2c helft der maand Juli. Plaats van Namen der geadresseerden. bestemming. 1. G. BottenbergAmersfoort. 2. Wed. SluijtersAmsterdam. 3. L LomanDeventer. 4. J. van SeeuwenUtrecht. 5. J. van Eekelehurg 6. J. v. d. te BaarnZandvoort. 7. Pietje Vclkens Van het hulpkantoor Soesterberg. 8. H. SprokAmersfoort. Briefkaart. 1. E. v. IJden Rechthebbenden vervoegen zich aan het Post kantoor te Amersfoort. «Kan Lizzy niet gaan. Ik zie niet in waarom ik dat doen moet «Niet? Victor," hernam mevrouw schijnbaar verwonderd. «Ik vind het niet gepastdat Lizzy zich naar het station begeeftdaar zij bij elke schrede op straat officieren ontmoeten kan." «Dat laatste hen ik volkomen met u eens, maar het eerste volstrekt nietbeste vrouw. Ge wilt dus dal kind gedurende dien lijd zeker opsluitenfoeiwelk een dwaas denkbeeld van u alsof die officieren halve wilden zijn die nog nooit eene vrouw gezien hebben. Maar om aan al uwe bezwaren een einde te maken zal ik Lizzy begeleiden dan zijt ge toch stellig gerust, dat zij niet geschaakt zal worden." Of zulks bet geval met mevrouw was willen we in het midden latenmaar zij durfde niets meer tegen het besluit van haren rnan inbrengen daar zij vreesde dal dit weer tot lange debatien aanleiding kon geven en zij had dien morgen weinig tijd te verliezen. Wordt vervolgd. Aan het Mail-overzicht van het Li. v. N.-I ontleenen we het volgende Op Atjeh is de post Tjot Goëdie buiten de keten lag ingetrokkenofschoon het naburig Atjehsehe hoold 'twelk nog kort geleuen bn een overval van een transport naar dien post de aanvallende Pedireezen had helpen verjagen dien post tot eigen bescherming gaarne zou hebben gehouden. Twee dagen voor de ont ruiming van dien post heeft een gevecht plaats gehad omtrent welks afloop per telegraaf be- richt was, dat de vijand 19 dooden zou hebben verloren en bij ons luitenant G. B. de Jong verwond is. Zooeven brengt «le Atjeh-post nadere bijzon derheden. Het gevecht van den 17den had plaatstoen een patrouille van 30 man onder luit. de Jong stuitte op een langs de spoorbaan in de Oostcr-linie in hinderlaag liggende bende van 70 Atjehersdie door de spits der patrouille bemerkt werden. Ofschoon reeds bij de eerste salvo's de luitenant door een kogel in de lever streek vielheeft deze officier zijn tegen woordigheid van geest zoozeer behoudendat hij in hel volgende oogenblik zich oprichtende de noodige bevelen gaf, waardoor de aanval op de te voorschijn gesprongen Atjehers zoo flink geschiedde dal deze niet naar de klewang grijpen kondenmaar het veld ruimden met achterlating van 19 dooden en een aantal ge weren en wapens. Met den luitenant de Jong werden twee minderen gewond. Tevens maakte onze Atjeh-brief melding van een aanval van vier Atjehers op een afgelost wordende wachtvan welke zij 2 man doodden midden in de winkelstraat van Kotla-Radjc. Uil Mandorwaar de veroordeelde belhamels van den opstand voor zoover zij ons in handen gekomen zijn in goede orde zijn opgehangen zijn de troepen nog niet teruggekeerd. De Regeei ing heelt het tijdstip van den terugkeer aan den Gouverneur-Commandant overgelaten, en deze vond den terugkeeruit een nog zoo onlangs half lot rust gekomen streeknog niet voorgeschreven. AMERSFOORT8 October 1885. De Tweede Kamer zal Dinsdag 13 Oct. aanst. de beraadslagingen aanvangen der navolgende wetsontwerpenvaststelling van wijzigingen in het Wetboek van Strafvordering vaststelling van wijzigingen in het Wetboek van Strafrecht uitvoering van de artikelen 38 en 39 van het Wetboek van Strafrechtbekrachtiging eener met de llollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij gesloten overeenkomst; verlegging van de uit monding der rivier de Maas naar den Amer. Voor het toelatings-examen aan de Burger- Avondschool alhierdat op den 2Jen en den 5den October 11. ten overstaan van de Kommissie van Toezicht op het M. Onderwijs werd afgeno men, hadden zich aangegeven 16 nieuwe leer lingen waarvan één op het mondeling examen niet is verschenen. Toegelaten werden A. E. BlokJ. EijbersJ. T. van der GeldG. W. GijsbertseG. HopmanW. de LouwcrJ. MaterF. van Slooten II. van SurksumG. Volp. De cursus 188586 is eergisterenavond geopend met 12 leerlingen in ue 1e klasse 8 leerlingen in de 2e klasse en 10 leerlingen voor voortgezet Teeken-Underwijs. De uitslag der te Utrecht gehouden acte- examensL. 0.is als volgt Geëxamineerd: 15 vrouwelijke candidatcn. Teruggetrokken 1 afgewezen 7 toegelaten de 7 damesG. Kooijvan Vreeland M. II. Scl- lenraadvan UtrechtJ. M. A. Bloem van Soest; J. E II. Boelhouwer van Maarssen M. D. Lagerweij van AmersfoortS. Schuurman van DriebergenA. M. J. Schuijt van Castricum van Wijk bij Duurstede. Het adresom hare gevangenisstraf in cellu laire opsluiting te verandoren is reeds door Jeanne Lorette aan Z. M. den Koning ingezonden. De advocaat-generaal bij den Iloogen Raad der Nederlanden heefl geconcludeerd tol ver werping van het hooger beroep van Neeltje F.veroordeeld wegens het als ingeschreven ublieke vrouw zich niet onderworpen aan et voorgeschreven geneeskundig onder/.ock. Burgerlijke 81 and vim A iiier«loorl. GEBOREN1 Oct. Pieterz. van Pcternella Buijs. 3 Oct. Josina Catrina Geerlruida d. van Albertus Petrus Franciscus Reeders en Mar- garetha llcndrina Elisabeth Bijtclaar. Adriana, u. van Jan van Westerlaak en Gcrarda Donker man. Theodorus Jacobusz. van Jacobus van Ballingen en Hcndrika Bernardino lïoorn- houwer. 4 Oct. Johannad. van Gornclis Horst en Mielic van Valkengoed. 5 Oct. Wilhelminad. van Jacobus van Wessuin en

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2