JK 5455. Maandag 12 |£Eö October 1885. mwuhi comm. Uitgever Dlt bl&d wtchijnt MaaniUjea UomierdaVmuUf. Abonnement per V maanden f 1.-. Franco pot UufOaU A. H. VAN CLEEFF P0*1/*-"- Ad«rt«otiên 1-0 rr^l. 0(1 CU. elke regel meer II) CU.pronte letter» nnnr 1VT IT TT lï U n T 7 I? M ♦a X marofnnet plwUruimteToor randen en andere eatri inriptit.K geschiedt hoogt-re prijsberekening. legaleXUUUttllUl/iBIM ie Amersioori. officieéle en onteigen. Adr. per regel 16 Cu. Reclame» por regel 25 Cl». - AJz. nummer* 10 Cu. hOOk Kof LOIZraOllt Wijk II GO. Politieke Revue. Hebben de verkiezingen in Frankrijk gelukkig geen gevaarlijke conflicten veroorzaaktbehalve de natuurlijke agitatiedaaraan eigenzoo wordt dan ook in de laatste dagen sterk in de Fransche bladen de toestand beredeneerd en de nieuwe gedragslijn bepleit. Het «Journal des Débats" zegt daarover «De dag van 4 October heeft geenszins onze gehechtheid aan de republikeinsche instellingen en de liberale denkbeelden verzwakt. Zij laat ons weer overtuigd dat de republiek de eenige mogelijke regeeringsvorm is in Frankrijk. Maar die dag toont ons ook al weder de volstrekte noodzakelijkheid van een gematigde partijdie levens een handelende partij zou zijn. De periode waarin wij thans misschien tredengedoogt niet dat de mannen van ordede ware con servatieven rondtasten halve maatregelen ne men of werkeloos blijven." Dij hetgeen dit blad schrijft moet worden ge voegd dat de republiekeinsche verkiezingskracht evenwel laatstelijk zeer is verzwakt. Het ontbrak de republiekeinen aan leiding aan eenen leider. De scrulin de liste was het lievelingsdenkbeeld van Gambetta die zooals men weetmet zijn «Groot Ministerie" aftrad toen de kamer in slechte stemming zijne voor stellen had verworpendie zij later met eenige wijziging toch weer aannam. Maar thans ontbrak om deze staatkundige proef te besturenom de republiekeinen te nereenigen en ter overwinning te voerende man die door zijn verleden door zijne beeld rijke welsprekendheid den sterksten indruk maaktezoo niet op het versland dan toch op de verbeelding en t gevoelde man wiens naam een heldendicht was en aan wiens energie men vertrouwend de zaken van de republiek overliet. Hadden niet in den oorlog duizenden hun leven toevertrouwd aan den dictator? Zijne plaats kon niet worden ingenomen door de Ferry's en de Spuller's, die gedeeltelijk leven van zijnen roem. In hunne namen vond blijkbaar de rustige burger de boerde man van zaken geen ge- noegzamen waai borg legen de revolution na ire elementenwelke hij in 't laatst van zijn leven zoo krachtig beslreea. Want dit is eene laatste oorzaak van de betrekkelijke nederlaag der republikeinen de revolutionnairen de communisten en anar chisten van Parijs hebben de rustige bevolking die reeds ontevreden wasbovendien nog ver schrikt. Boven de regeeringloosheidboven de revo lutie tot regeeringsslelsel verhevenzou men zelfs eenen Bonaparte verkiezen Zelfs eenen Bonaparte. Het is een geluk voor de republiekdat de dragers van dien naam zoo weinig sympathie inboezemen en Jéróme en Victor aan Frankrijk het onstichtelijke schouw spel geven te aanschouwen van een familietwist de zoon tegen zijnen vaderAbsalon tegen David. En dan zulk een David als prins Jéróme Zoo niet bij de catastrophe in Zoelocland de eenige ernstige pretendent der Napoleons ware gevallen, de republiek zou ernstig gevaar loopen. Gevaarlijk is thans de toestand niet. De «ver- eenigde oppositie" is een tweedrachtig gezel schap slechts vereenigd voor den strijd en uit eengaande na eene overwinningzoo ooit de overwinning op deze wijze werd bevochten. Maar bedenkelijk is het gebeurde zeker. De verkiezing is eene waarschuwing aan de repu bliekeinen diete veel op hunne kracht ver trouwend in tweedracht zijn uiteen gegaan die fouten en misgrepen begingen of gedoogden. De republiek heeft de kinderjai en achter den rug en nadert den kritieken leeftijd die vastheid van beginselen cisehtkalm beraad enmet één woord ernst. De Intransigeant zegt: «Vijfduizend soldaten gestorven in Tonkin een tekort van vijfhonderd millioen francs op de begrootingen honderd- J vijftig monarchisten meer in de kamerziedaar de balans der koloniale politiek wier profeet wier schepper Jules Ferry is geweest. De ver pestende lakkeien welke hij tot zijne meerder heid vormdehadden het land ten gronde ge bracht het leger gedecimeerd en hunne namen door het slijk gesleurd ten einde op hel oogen- blik van hunne herkiezing den steun der re geering te hebben. Aan hunne laagheidaan hunne hebzucht en aan hunne slaafschheid hebben zij het nu te dankendat zij niet her kozen werden. Bouvier en CamecasseDevès en vijftig andere medeplichtigen zijn schandelijk verslagen maar het volk onderdruktuitge plunderd uitgemergeld heeft aan de republiek al de ellende toegeschreven welke zij aan het opportunisme te wijten had en in plaats van zien in de armen van het radicalisme te werpen waardoor het opportunisme onophoudelijk be streden werdging het volk rechtstreeks naar de reactie." Dat de gezanten der mogendheden ter con ferentie te Constantinopel geen gemakkelijke taak te vervullen hebbenlaat zich begrijpen. Zij kregen in last een modus vivendi te zoeken dat zooveel mogelijk zou overeenkomen inet het tractaat van Berlijn en de andere Balkan- stalen zou beletten een vergoeding te eischen. Dit was intusschen gemakkelijker gezegd dan gedaanwant Servië en Griekenland zullen zich niet zoo maar met een kluitje in hel riet laten sturen. De gezanten meenen echter reeds een uitweg gevonden te hebben en onderwerpen elk aan hunne regeering eene verklaringwaarin de groole mogendheden gemeenschappelijk de revo lutie in Bulgarije veroordeelen als eene schen ding van het Berlijnsche vredestractaat en het als een plicht van Europa beschouwen eenparig- lijk elke herhaling van zulk een schending van het tractaat te keer te gaan. Verder erkent de ontworpen verklaring dat de Porte in haar recht isals zij tracht den vroegeren toestand te herstellen. Het ontwerp is voorloopig aan de regceringen ter aanneming toegezonden. Het doel er van is de andere Staten van den Balkan terug te houden van eene vordering tot compensatienaar aanleiding van hel tol stand komen van een Groot-Bulgarijeen voorts om den vorst van Bulgarije te dwingen Turkije's voorwaarde aan te nemenvolgens welke Bul garije en Oost Rumelie slechts door eene per soonlijke unie van den vorst met elkaar ver bonden zullen blijven. Bij gelegenheid van de bijeenkomst der con- FEUILLETON. 8) EENE Inkwartiering en hare gevolgen J door S En eindelijk werd er dan aan alle gissingen en twijfelingen of er werkelijk inkwartiering plaats zou hebben door de komst der troepen een einde gemaakt. Prachtig weder begunstigde hunnen intocht De stoepen der huizen waren bezet met be langstellenden uit de achterbuurten. Ond< dezen bemerken wij dadelijk twee kennissen namelijk de beide waschmeisjes. Dt: eene prijkte met eene hagelwitte muts en hoe helaer die ook was, ze kon toch niet nalaten benijdend op de glanzende vlechten harer kameraad te blikken. «Kijk daar hei je Kobus ook sprak de met de muts getooide «wat ziet hij er naar uit." «Ja maar dat komt van het cainpanjeleven dat onderniijdt een mensch zijn krachten. Als hij hier blijft en bij zijne moeder, dan zal hij wel weer opfleuren. Hij heelt toch een flinke postuur, niet waar?" en met welgevallen keek zij den militair na. servatieve vereenigingen te Newport heelt lord Salisbury in eene redevoering de politiek van het gouvernement verdedigd tegen de aanvallen van lord Chamberlain die laatstgenoemde on langs op het kabinet heeft gericht. Hij verklaarde, dat de regeering ten opzichte van Turkije hand having wenscht van het Turksche gezag over eenkomstig met het welzijn der bevolking, liet doel der regeering is den vrede te bestendigen. Over de crisis in Bulgarije sprekende, zeide de ministerdat de bepalingen van het Berlijn sche verdrag niet verijdeld zijnde jongste gebeurtenissen hebben het Groot-Bulgarije ran het San Stefano-verdrag niet hersteld. Sedert heeft zich daar een bijzonder nationaal karakter ontwikkeld, ue bepalingen van het Berlijnsche verdrag ten opzichte van Bulgarije en Rumelië zijn evenwel niet zonder weldadige uilwerking gebleven. Wat Ierland aangaatverklaarde de redenaar, dat de onschendbaarheid van het Rijk steeds een hoogst gewichtige quaeslie is. De conservatieven zouden geen voorstellen hoe ook genaamd kunnen goedkeuren waar door Engelands stelling onder de naliëii werd bedreigd. In het paleis van den vorst van Monaco is gedurende eene lange reeks van jaren een archief bijeengebrachtwaarvan de buitengewone waar de eerst sedert kort aan het licht is gekomen, nu de genoemde vorst het door eene bekwame hand heell doen inventariseeren. Merkwaardig is de rijkdom aan oude charters en documenten uit de 1*2e en latere eeuwen herkomstig. Door erfenis zijn de vroegere vorsten van dit kleine prinsdom in 't bezit gekomen der familiepapieren van verscheiden der aanzienlijkste Europeesche geslachten, wier leden eene gewichtige rol gedurende eeuwen op het groote staatstooneel hebben gespeeldwaartoe o. a. behooren de Grimaldi'sde Matignon's en de Mazarini's. Huizende bij duizende brieven van staatkundigen en diplomatieken aard, gewisseld gedurende de 15e tot de 17de eeuw. door ministers en ge zanten leden der genoemde geslachten zijn aldaar vereenigdwaardoor een nieuw licht op de geschiedenis wordt geworpen. Onder de correspondentiegevoerd door Jacques de Matignonbevindt zich o. a. ook de beroemde brief door hem gezonden aan Catharina de Mediciswaarin hij in de stelligste bewoordingen verklaart geen deel te willen nemen aan den beraamden massacre des Hugue nots, gedagteekend 13 Augustus 1573. Voor de juiste kennis van vele der belangrijkste tijdperken ran de geschiedenis mag dit archief eene bron worden genoemd waarvan de waar de niet hoog genoeg kan worden aangeslagen. «Ja, zeker, maar wat zal hij teleurgesteld zijn als hij zijn meisje zoo ziek bijna ster vende wederziet. Hij mocht haar graag dat heeft hij bewezen door haar zoo lang trouw te blijven. Hij heeft een goed hart en wat slaat hem dat pakje keurig. Maar kijk die eenswelke mooie oogenwie is datzeker een vreemde. Nouvan avond zullen we hem wel ontmoeten." En zich verheugende op dat vooruitzichtstootte zij hare gezellin aan. Middelerwijl onder vroo- lijke muziek trokken de troepen voorbij. Het waren over het geheel flinke krachtig gebouwde mannenmet een levenslustig voorkomen. De officieren waren in fraai tenuede gouden kwasten schitterden in de zon en verblindden door den gloed menig meisjesoogdat zich van uit de vensters op hen richtten. Maar ook de militairen gaven bij hunnen in tocht ofschoon streng de discipline in acht nemendeonvermoeid hunne oogen den kost en vergaten daardoor de vermoeienissen van den langenvervelenden inarsch. In 't algemeen waren zij zeer tevreden bij deze hunne inspectie over de bevalligheden langs welke zij marscheerdentevens de goede hoop voedsel gevendedat zij den tijd hunner inkwartiering in die plaats gezellig en genoeglijk

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1