Donderdag 15 October 1885. ju üitgaver A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en DomUrdagmUhlag. Abonnement per 3 mimiulci. f\.-. Franco pet post 1.16. Advertentie, 1—0 regel» <10 CtB.elke regel meer 10 Cl».; grooto letters naar plaatsruimtevoor randen en andere extra inrigting geseliieilt liongere prijsberekening, legale ofliciufile en onteigen. Adv. per regel 16 Cts. Reclames lier regel 35 Cta. A/s. nimmer* 10 Cis. Bureau MUÜHUÜIZEN hoek KortograohtWijk B f50. K e ii 11 i s k e v i n De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT brengen Ier kennis van de inge zetenen dat de Commissiedie zich gedurende onderscheidene jaren heeft belast met de be zorging van spijzen aan behoeftigenzich weder bereid beeft verklaard om gedurende den aan staanden winter hare pogingen tot leniging van armoede voorttezetten. Burgemeester en Wethouders openlijk hun nen dank betuigende zoowel aan de bovenge noemde Commissievoor hare belanglooze en edelmoedige werkzaamheidals aan de Inge zetenen voor hunne milddadige medewerking inaken tevens bekend dat de Commissie voor nemens isom op Maandag, den 19. OCTOBER e. k. aantevangen met het openen der aan de huizen le doene inschrijvingen tol deelneming aan het uitdeelen van spijzen ge durende den aanstaanden winterterwijl de ingezetenen dezer gemeente dringend worden aangespoord om door ruime inteekening de heilzame pogingen dier Commissie le onder steunen en daardoor hunne belangstelling in deze zoo nuttige inrichting te loonen. Amersfoort, den 15. October 1885. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN W1JCK. De Secretaris W. L. SCIIELTUS. Politieke Revue. Altijd nog 't politieke Oostersch gehaspel. Maar gelukkig redeneeren de betrokken par tijen nog steeds. Dat is beter dan vechten. Van redeneren kan men tot pacificeeren geraken. Dat zou de beste oplossing zijn. De groolc Mogendheden zijn eensgezind om bun invloed aanlewenden dat alles in der minne beslecht wordt. En ook dat is een gelukkig verschijnsel. Voegt men daar nog bij dat de Turkschc regee ring niet. krijgszuchtig is gestemdja dat er kenlcckcnen zijn om te kunnen aannemen, dat FEU ILL ETON. Inkwartiering en kare gevolgen door S Een zacht kloppen aan de kamerdeur stoorde Lizzy in hare overpeinzingen. Op haar «binnen" verscheen een bediende die haar verzocht om dadelijk beneden bij hare moeder te komen. Het meisje voldeed dadelijk aan haar verzoek en haar gelaat vertoonde niets van hetgeen er in hare ziel omging toen zij mevrouw von Grader naderde. Deze vraagde haar op onvrien- delijkcn toon Lizzy, waar zijl gij Waarom zondert gij u afin plaats van mij gezelschap te houden «Ochmama ik was op mijne kamer. Maar waar is papaIs hij uitgegaan «jahij is naar de markt om onze gast wiens komst mij verre van aangenaam isnaar onze woning te geleiden. Wilt gij oven naar boven gaan, Lizzy, om zijne kamer in oogen- scltouw te nemen; er kon wellicht iels vergoten zijn. Ik verwacht u echter dadelijk weder bij mij. i Vindt u het niel goeddat ik tegelijkertijd mijn ochtendgewaad voor eenc meer gekierde japon verwissel «Hemel, kind, zijl gij nog niel. gekleed riep mevrouw von (leader vol ontzetting uit, hoewel Lizzv's voorkomen dien uitroep volstrekt niet rechtvaardigde. Hel lichtblauwe gewaad, dat nauw hare slanke gestalte omslootwas door zijne eenvoudigheid elegant het liet do kleine voelen onbedektdie in smaakvolle zij den coup d'étal ten langen leste als een fait accompli zal beschouwen. Die regeering begrijpt zeer goed hoe zwak de positie van Europecsch Turkije is. Geen geld geen crcdiet, geen krachtig leger geen moreel gezag te bezittenziedaar vier miseriëndie baar nopen zoete broodjes te bakken bij bet Rulgaarsch-Rumelisch incident 'tvvclk haar als een koude of heete koorts op het lijf viel. De politie te Parijs heeft bij de onlusten die gedurende eenige avonden voor bet bureau van den Gaulois plaats haddeneen persoon opgemerkt, die zich in 't bijzonder onderscheidde door zijne kreten van afkeuring tegen bet ge noemde blad en die ook benden manifesteeren- den in de Rue Drouot tegen de Figaro bad aan gevoerd. Zij vond het raadzaam dien persoon in ver zekerde bewaring te nemennadat hij hot bu reau van den Gaulois was binnengetreden en daar op nieuw bet blad bad uitgejouwd. Naar hel politiebureau gebracht, bleek het dat die zelfde persoon, Hermance gcheeten, in 4880 aangehouden werd als beschuldigd van op de muren oproerige biljetten aangeplakt le hebben waarop gedrukt wasLeve Henri VLeve dc Koning Hermance was voorts een der organisateurs van de bijeenkomst die de anarchisten inder tijd gehouden hebben op 't plein der Invaliden. Zijdie zich vleien met herstel der monarchie in Frankrijk mogen bedenken welk een tu mult eene betrekkelijk onbeduidende demon stratie van een monarchaal bladdc Gaulois te Parijs uitgelokt heeft. De door de politie daarbij gearresteerde per sonen behoorden allen tol de hoogere standen een oud-advocaal-generaaleen oud-lid van den gemeenteraad en vierdie een adellijken naam dragen. Maar wat zou er niet gebeuren wanneer een koning werd uitgeroepenDan zouden nog andere personen dan gewezen advocaten- generaal en gemeenteraden op de been komen dan zouden geen steenen worden aangegrepen maar petroleum en dynamietdan zou er niet tegen politieagenten maar tegen geheele legers pantoffeltjes staken. De korte mouwen liet de welgevormde armen voor een gedeelte bloot terwijl de lichtroodaclitige tint welke als bet ware door hare huid schemerdeeen bewijs was voor de krachtige strooming van hel jeug dige bloed dal door hare aderen vloeide. De ontelbare blondekleine krulletjes welke nu evenals gewoonlijk een weinig in wanorde warenverleenden haar voorkomen iets aan valligs dal onwillekeurig eene onbeschrijflijke aantrekkingskracht uitoefende. Zij zelve was zich daarvan wel een weinig bewust hoewel wij haar onrecht zouden doen als wij haar van ijdelheid beschuldigden maar zij was vrouw en jongis het dus wonderdat zij wistdat zij een lief gelaateen elegant figuurtje bezat"? En eene misdaad is het toch werkelijk ook nielwc verheugen onsals v ij eenc Iruaie bloem zien we bewonderen de kunstgewrochten van groote meesterswe geraken ;n vervoering bij groolsche natuurtafreelen waai om zouden wij liet volinaakste van Gods schepping den menscliniet met bewondering gadeslaan wan neer bij schoon is'? «Nu, mama. wees maar niet ongerust, want binnen tien minuten ben ik gekleed en als uw kolonel mij zoo zou ontmoetendan zou bij toch van schrik niet wegloopcn denkt u wolen met een uitdagend glimlachje blikte zij hare moeder aan die ondanks haar zelve met welgevallen naar het bevallige meisje staarde. «(Vlidwaas kindga nu en haast u toch want papa kan ieder oogenblik le huis komen." En Lizzy gehoorzaamde want zij wist bij on dervindingdal niets mevrouw von Grader zoozeer uit haar humeur bracht dan dralen. worden gevochten niet alleen in Parijs, maar in alle steden boven de 20000 inwoners De politieke ontwikkeling van Frankrijk is in 35 jaren genoeg vooruitgegaan om een coup d'étal als van i Dec. onmogelijk te maken. De conservatieven en reactionnairen van beide werelddeelen hebben bij een herstel der mo narchie in Frankrijk niets te winnenmaar veel te verliezen. Hier beleekent de republiekordeen de monarchie anarchie. Het schouwspel eener republiekal gaat het er nog zoo radicaal toe is voor de volken in Europeesche monarchieën een minder slecht voorbeeld dan dat eener monarchiedie met groote moeite gestichtiederen dag kan worden weggeblazen. Dat zij niet lang zou bestaan is zeker. Vele Fransehen zijn wel is waar ontevredenzij schelden op de regeeringop de kamersmis schien zelfs op de republiek zij kunnen ook stemmen op een reactionnairen candidaól (ilie zich overigens wel hcell gewacht een enkel woord van liet herstel der monarchie te zeg gen) maar ais de republiek werkelijk in gevaar kwam zouden zij haar verdedigen des noods op de barricade. Dat weten de radicalenen de niel geheel blinde reactionnairen welen het ook. Aan Daily News wordt uit Konslanlinopel gemeld, dat de Porie op nieuw de gezanten van Griekenland en Servië gesommeerd beeft opheldering te geven van de militaire toerus- I tingen hunner regeeringen. De gezant van Servië heeft geantwoorddat de volksbeweging iu Servië tegenover de vereeniging van Bulgarije j met Oosl-Rumeliëmet geen mogelijkheid legen te houden is. De koning zou onttroond worden indien hij zich tegen die beweging aankantte. De Noord-Amerikaansche regeering zet sedert geruimen tijd de schroeven wal vaster aan j waar liet geldt de beteugeling der Mormonen op hel gebied der veelwijverij. De «heiligen van den jongsten dagzooals zij zich gelieven te noemen hebben reeds lang uitgezien naar een nieuw vaderlandten einde onslagen te ge raken van den dwangwaarvoor zij thans bet hoofd moeten bukken, lil den naburigen chris- Op de trap sprong .lolly tegen haar op en hoewel zij 't goede diertje zocht te beduiden dat I zij nu geen tijd had om met hem spelen I zoo bleef hel baar volgenja zelfs tot in de logeerkamer. Deze bleek bij onderzoek niet vol maakt in orde le zijn bier verschikte Liz/y een stoeldaar plaatste zij eenige ornamenten op eene andere wijzekortomzij veranderde een tal van kleinighedenwaardoor het geheel eenen gezelliger voorkomen verkreeg, /ij wilde juist hel vertrek verlaten toen Jolly tegeneen klein tafeltje stietwaardoor de snuisterijen welke zich daarop bevondenop den grond vielen, lievig verschrikt snelde Lizzy toe en wilde Jolly reeds beknorren toen zij bemerkte dat zijn pootje hevig bloedde. Hel dier luid iu dc scherven getrapt en een stukje glas was zelfs in hel vlecseh gedrongen. Lizzy's verstoord heid ging dadelijk in medelijden overja tranen benevelden hare heldere oogenteen 'ij Jolly's steunen vernam. Spoedig goot zij l'risrh water in een kom om hemdoor dc wonde voorzichtig te bevochtigen, eenige verzachting toe te brengen. Doch zoo gemakkelijk ging dal niet, want voor het eerst misschien bewees Jolly dal bij koppig was en dat zijn wil sterker was dan dien zijner jonge meesteres. Zij kniel 1e eindelijk naast hein neder en wist hein ten laatste onder allerlei vleiende bewoordingen te bewegen zich aan hare zorgen toe te ver trouwen. En toen het pootje eenmaal in aan raking niet. het koude water gekomen was, scheen zulks Jolly zooveel verlichting van pijn te schenkendal hij zijnen kop tegen Lizzy's arm vleideterwijl hij haar met zijn groote oogen zoo trouwhartig aanzag als vraagde hij

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1