ten slaatin Meiioo verbiedt de wet de veelwij verij gelijk in Noord-Atiierika maar eene wette lijke bepalingdie niet gehandhaafd kun wor den is als het ware niet geschreven Aldus redeneeren de Mormonen en zij hebben naar hunne onderstelling, een waar «Kanaan" gevonden in het noordelijk gedeelte der Mexi- cnansche provincie Chihuahua. Hen uitgestrekt gebiedgroot ruim een millioen acres uit muntend land tegenwoordig new; een grazige steppe een groene woestenijis door hen aan gekocht tot uiterst lagen prijs. Dc vruchtbare bodem wacht slechts op de nijvere hand der men- schen om de geringe moeiteaan zijne ont ginning besteedduizendvoudig te. vergoeden. De voorhoede van hel Mormonenlegerdat thans nog bij Salt I^ake zijne tenten heeft opge slagen trekt in December uit Salt Lake City in Utah naar de pluals alwaar de nieuwe zetel zal worden gevestigd. Alle nieuwe bekeerlingen uit Europain den loop van dit jaar aange worven gaan niet naar l tah maar rechtstreeks naar het nieuwe vaderland. De vrouwen al hebben velen hater onder elkander maar één mangaan gaarne mede naar het nieuwe Mormoonsohe land van vestiging. De rechtbank te Rotterdam heeft dezer dagen vonnis gewezen in eene zaak met de drankwet in vetband staande. Een huurder van een huis had als gedaagde wegens het niet betalen zijner huurpenningenin reconventie ontbinding van bet huurcontract gevraagdop grond dat het buis door hem gehuurd was op voorwaarde dat voor 1 Mei 1881 daarin sterke drank in het klein werd verkochten hij alzoo de he- noodigde vergunning zoude kunnen verkrijgen terwijl zijne pogingen daartoe vruchteloos waren gebleven. Nu de vergunning hem geweigerd werdniettegenstaande hij twee schriftelijke verklaringen had overgelegd waaruit bleek dal voor I Mei 1881 in het door hem bewoonde huis eene dranknering werd uitgeoefend ver meende hijdat het gehuurde niet voldeed aan de bestemming, waarvoor het verhuurd was. en hij dus gerechtigd was om ontbinding van bet contract en schadevergoeding van zijn ver huurder te vragen. De rechtbank besliste echter andersdaar toch het feit van den vroege ren drankverkoop zooals de verhuurder had ver zekerd door de verklaringen bleek waarheid te zijnterwijl het geen onzekere toekomstige gebeurtenis wasom bij al of niet vervulling de overeenkomstals onder eene ontbindende voorwaarde gesloten te doen beschouwen. In tegendeel kon dit feit bij het aangaan der over eenkomst geacht worden aan beide partijen te zijn bekend geweesten alzoo geen grond tot ontbinding opleveren. Daar echter de wanprae- statie des huurdershet niet betalen zijner vers» huldigde huurpenningen bewezen was werd den verhuurder zijn»- vordering in con ventie toegewezen en op dien grond de over eenkomst ontbonden verklaard. Eenige maanden geleden is te New-York een maatschappij gevormddie een stoomfabriek heeft opgericht. Ze levert sloom tot verwarming van vertrekken en lokalen door middel van buizen en zij drijft stoommachines, zoodat stoom ketels daarbij niet meer worden vereischL Aan dit stelsel zal een nieuwe uitbreiding worden gegeven de genoemde maatschappij wil name lijk sloom doen strekken als blus» hmiddel inge- haar vergiffenis voor zijne stijfhoofdigheid van straks. «Wat zijt ge toch eigenlijk ondeugend Jolly klonk het bestraffend van hare lippen terwijl zij hem zacht streelde «waarom zijt ge toch al tijd zoo wild. Daardoor zal 't nog eens gebeuren dat mama u zou wegzenden en dat zou ik zeer onaangenaam vinden want ge weet wel dat ge mijn lieveling zijt. Dus zult ge in het vervolg beter oppassen Zij had niet gehoord dal de deur geopend was gewordenen dat de heer von Grader met een ofticier was binnengetreden, beiden bleven eensklaps staan het was dan ook een bevallig tooneel dat hunne oogen trof. De zon wierp haar gouden stralen op het blondgelokt hoofu van Lizzy die onbewust dat men haar gadesloegvoortging met Jolly op dezelfde wijxe toe te spreken. Lizzykind," riep de heer von Grader, wat doet ge?" Verschrikt wendde Lizzv het hoofd om en een donkere blos verfde zeffs haar hals donker rood toen zij den officier ontwaarde. Zonder hem verder aan te blikkenzeide zij tot haar vader«Och. papa. Jolly heeft zijn pootje bezeerd. Hij was zoo wild en slootte daardoor het tafeltje om. Vertel u echter niets aan Mamawant dan mag hel arme dier niet blijven en ik boud zooveel van hem." En zij sloeg den arm om zijnen halsals wilde zij hem beschermen. Wvrdl vetvolyd. val van brand. Tot dat einde zullen groote aan- voerbuizen worden aangelegd in woonhuizen magazijnen en pakhuizen. Zoodra er brand ontslaatwordt stoom uitgelaten en binnen weinig tijds is men in staal den brand te blus- schcn «iewijl de lucht »loor de kracht van den stoom uit het brandende locaal wordt ver dreven. Op elke verdieping van woningen enz. moet het buizennet zijn vertakkingen hebben. Te Utrecht bestaat het plan om ter herden king van het 250jarig bestaan der Academie een gebouw te stichten ten dienste der Uni versiteit De kosten daarvan zullen uit de bij dragen der iugezetenen worden gevonden. De gepensioneerde kolonel der artillerie G. J. van Orsoy Vee renis te Arnhem overleden. Te Dordrecht is een winkelier bekeurd die met zijne uitstalling het biljet bad bedektdat aan den post zijner deur was aangeplakt als kenmerk van het in zijne woning heerschen van een besmettelijke ziekte (roodvonk). lit 'sGravenhage wordt geschreven: De kooplui met appelen zijn op het oogen- blik in Den Haag talrijker dan ooitwant ieder ambachtsmandie geen werk heefthuurt een kruiwagenkoopt een hectoliter appelen of Sieren en is koopman uit nood. Andere werke- oozen overleggen het slimmer. Zoo werd giste ren een open briefje aan mijn huis afgegeven luidende «Vier getrouwde schilders bedankt door slapte vragen beleeft aan uw mevrouw ol uw ook iets te schilderen hebzooals was tafels kleerbakken asbakken asketels testoven enz." Stijl en taai worden hun vergevenmaar hun bedoeling is uitmuntenden de wijze waarop zij zich een stuk brood trachten te verschaftenprijzenswaardig. Vandaag kwamen een viertal het antwoord vragen en een wagen, volbeladen met verllooze huishoudelijke voor werpen was het welsprekendst bewijsdat menige mevrouw met dezen maatregel inge nomen wasen gaarne een en ander liet op schilderen door ambachtsliedenwier onder nemingsgeest zich uitbreidt naarmate het ar beidsveld kleiner wordt. Eorgister behandelde de Hooge Raad 't beroep van J. M. C. Timmermans te Heerlentegen een arrest van het gerechtshof te 's Hertogen- boschwaarbij hij wegens de gruwelijke mis daden gepleegd op Mr. Eug. van Oppen diens zoon en dochterte Maastrichtis veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. T«-r ondersteuning van dit beroep ontwikkelde de advocaat Mr. D. S. van Einden verschillende cassatiemiddelen. In deze zaak is de conclusie van het 0. M. bepaald op 19 Oct. kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewei. Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag den 10. October aanstaandedes namiddags te een ure. Amersfoortden 15. October 1885. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCI! VAN WIJCK. AMERSFOORT15 October 1885. Maandag. 19 October 188,5, des namiddags te 1 uur, zal de Gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van behandeling zijn 1. Voorstel van Rui g. cn Weth., tot hetver- leenen van eene gratificatie aan den gemeente- architect en den gemeente-opzichter. 2. Begrootingen van de Schutterijhet burger weeshuis en 't burgerlijk armbestuur, voor 1886. 3. Gemcentc-begrooting voor 1886. Heden werd aanbesteed de levering van Levens middelen enz. ten dienste van het Militair Hos pitaal te Amersfoort. Voor het vleesrh is inpesrhre\en door de heeren D. M. van Gelder, Havik, 59 ets., II. M. van Beek, 56 ets. en D. van Gelder, Langegracht, 53 cents per kilo. Voor de steenkolen i- ingeschreven door den heer G. Coenen voor f8.cn den heer M. Wolff voor f8.50 per 1(MMl kilogram. De levering is den minst»>n inschrijvers ge gund behoudens nadere goedkeuring door den Mini-ter van Oorlog. De andere artikelen in 't volgend No. De inschrijvingshiljetien van ilen heer G. Coe nen zoowel voor steenkolen als turf. behels den abusieve ijferszoodat hel twijfelachtig isdat deze door den Minister zullen kunnen worden goedgekeurd. Heden is door de CaPnizoensvoedingscommissie te Amersfoort aanbesteed dc levering van aard appelen voor de menages der manschappen van hel garnizoen en is daarvoor ingeschreven door de Hoeren B. van Dijkhuizen te Amersfoort ad t 2,02 per heet. van /O kil. C. Steenkamer Gz. te Nijkork ad 11,94 per heel. van 68 kil.; en J. Meijer te Amersfoort ad f 1,75 per heet. van 70 kil. He levering is, onder gewoon voorbehoudden minsten inschrijver gegund. Eergisterenavond, ruim lialftienbrandde de groole boerderij van den landbouwer Van 't Klooster te Soest totaal afeen varken kwam mede in de vlammen om. Niets was verzekerd. Bij het thans te Utrecht afgeloopen najaars examen voor aden van lager onderwijs zijn geëxamineerd 19 vrouwelijke en 25 mannelijke candidaten, heeft zich teruggetrokken 1 vr. cand.zijn afgewezen 7 vr. en 13 m. cand. en toegelaten 11 vr. en 12 in. candidaten. Sedert onze opgave van veil, week werden daaronder toegelaten de heeren 1'. van Gent en J. II. Kroon, van Amersfoort. Aan de uitnoodiging van het bestuur der Fröbelschool te Amersfoort tol eene samenkomst in die school op Zaterdag jl. teneinde maat regelen te bespreken en te nemen ter voor ziening in de financieöle behoeften dier zóó nuttig werkende inrichtinghebben een 20tal aandeelhouders, ouders en verdere belangstel lenden gevolg gegeven. Nu de gemeenteraad afwijzend heeft beschikt op een verzoek om een subsidie van ten hoogste f300 'sjaars, en de inkomsten noodwendig moesten worden versterktwilde men eene in richting als deze op wier bezit Amersfoort met recht trotsch mag zijn behouden is liet be stuur niet werkeloos geblevenmaar heeft het rijpelijk overwogen in hoeverre cn op welke wijze men in het bestaande tekort kon voor zien en bereiken dat de inkomsten zoodanig stegen dat men er de uitgaven mee kon dekken. Eenerzijds was er in te voorzien door dc helling van een hooger schoolgeld anderzijds door het verstrekken van vrijwillige bijdragen, hetzij in eenshetzij jaarlijksche. Het bleek dal het bestuur meer vóór het laatste denkbeeld was en dientengevolge kwam er in de vergadering een voorstel van ter tafel om een verzoek Ie richten aan aandeelhouders oudei's enz. tot het geven van eene jaarl. bij drage tot een minimum van 1'5, en zulks tot wederopzeggens toe datevenals een amen dement van den heer Jacques Visser om ook gelegenheid te geven tot het schenken eencr som in eens tot een minimum van f 10werd aangenomen. In afwijking om circulaires te verspreiden besloot inen persoonlijk pogingen tol verkrijging van medewerking van de ingezetenen in het werk tc stellen. Men begreepdat die taak te veelomvattend voor het bestuur zou zijn en een Dial heeren (D. Gerritsen. NV. II. Kam, I)s. D. P. M. tiras- winckel, J. van Vollenhoven. S. H. van Gelder D. Schuiman M. NV. Schellema Ez.Jacques Visser en I. van Yoorenj, verklaarden zich daartoe bereid. Na sluiting der vergadering werd gelegenheid gegeven om van ingenomenheid met de in richting blijk te gevenen bleek de offervaar digheid der aanwezigen door het bestuur eene vaste jaarl. bijdrage van f150, cn eene som f20 voor eens te verzekeren. Op het terrein nabij Oud-Leusden had een cricket-match plaats lusschen de Amersfoortsche cricket-club Achilles en «Ie second-eleven van de club Hercules uit Utrecht. Achilles maakte in één inning 84 punten Hercules daarentegen in twee innings 1 zoodat de overwinning aan de zijde der Amersfoorters bleef. Wij vernemen dat het Stout der brouwerij «De Gekroonde Valk." Amsterdam, dat reeds in Frankrijk burgerrecht verkreeg thans ook is toegelaten in «Ie hospitalen tc Antwerpen, na herhaalde proefnemingen waaruit zijne versterkende eigenschappen zijn gebleken. Dc 24e lijst der 7e jaarcolleclc voor de Scholen met den Bijbel wijst een totaal van f 10 4.020,55, als opbrengst van IHM» locale comités. Daaronder komt voor Lage Yuursche niet Hooge Yuursche f 250. Door het departement Amsterdam der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" zijn dc vol gend»' heeren tot candidaul voor leden van het hoofdbestuur voor Amsterdam gekozen J. A. ÜöhringerNV. F. Lobman, Mr. J. I'. Moltzer, Mr. II. P. G. QuackII. C. Rogge en Mr. J.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2