Donderdag1 5 November 1885. ■BI GODIUI. Uitgever Dit blad renchijnt Maandaytn Uonderdajmiddmf. Al.oi.nomm.t per5maande» fl - Franc. pc. bureau A. H. VAN CLEEFF P»rt/1-"- Advertentie 1-6 regel. 00 Cu eik. regel meer 10 Ctt.grm.te letter, mar M II n II (I n T 7 P W tfi Amflrafnnet plmit.ru,ruleroor r.nden en andere rata brigting .«endued* buogere prijsberekening. LegaleItt U U IV 11 U 1 Zi r. n to auiUrHlOOn. offlciiile en onteigen. Adv. per regel 16 Cu. Reclame, urr regel 2r, Cu. - A/z. u»mm*r* 10 Cu. hOOk KorlOSraCtlt WijkB 00. SPA A R BANK Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 9 NOVEMBER e. k. ten Iiaadhuize te Amersfoortdes namiddags van 42 tot 1 ure. A. J. BOSSecretaris. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 9. NOVEMBER aanslaande's namiddags van kalft wee tot halfdr1ezitting houden in een der localen van het Raadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor hel teruggeven van gelden. J. C. LE1NWEBERSecretaris. Politieke Revue. Een moordaanslag op een minister is iets zeldzaamsen derhalve iets intéressants. Moordaanslagen op KeizersKoninge;» en andere hoogc Regeerders geschiedden zoowel in antieke als moderne tijdenmaar zelden ge noot een minister die eer. Een Fransch minister van het tegenwoordige kabinet kan zich thans op deze vleiende onder scheiding beroemen. Men heeft eindelijk ontdektwie de geheim zinnige onbekende isdie op den heer de Frcycinel heeft geschoten en men kent even eens zijne beweegredenen tot de daad. De man heet Pierre Mariolliis 58 jaar oudgeboren te Omeliaop Corsica en thans te Parijs woon achtig. De portier van de woning, waarin Mariolli eene kamer had gehuurd, had opgemerkt, dat deze sedert Donderdag niet le huis was geweest. Hij had den eigenaar van de woning dal mede gedeeld onder opmerkingdat hel signalement van den afwezige geleek op dat van den man die op Frcycinel had geschoten. De huisheer gaf dit bij de politie aan die den beschuldigde deed photografeeren en zijn portret vertoonde aan den portier. Deze herkende dadelijk den man. Evenwel moest men diens bekentenis hebben en ook deze werd verkregen Toen bij de instructie de rechter hem bij zijn naam noemdeen zijne woning aangaf, bekende hij alles. Hij werd beambte bij de doorgraving der langengte van Sueztoen het werk bijna vol- FEU1L L ETON. 45) EENE Inkwartiering en hare gevolgen door S Hoogst verwonderd en niet aangenaam verrast scheen de kolonel door de mededeeling, dat luitenant von Eggenstein met hem onder één dak logeerde. Mevrouw von Grader liet datzelfde ook wel een weinig door hare woorden scheme ren doch beiden verkeerden te veel in de wereld om dat te willen opmerken. - Eindelijk nadat de kolonel, wiens naam vrijheer von Ranitz waseen groot half uur bij de dames vertoefd had, kwam de heer von Grader met den luitenant te huis. De ex-bankier heette den vrijheer hartelijk welkomterwijl de beide gasten die elkander natuurlijk kenden eenige beleefdedoch koele plichtplegingen wisselden. Of het waar waswist Lizzy zelve nietmaar het scheen haar toealsof von Eggenstein zich niet zoo vrij, zoo ongedwongen in het gezel schap van zijnen superieur bewoog als te voren. 't Deed Lizzy leed dit waarlenemen te meer daar zij vruchteloos haar hoofdje pijnigde, waar om zulks het geval was. In den loop van het gesprek werd er ook over het bal gewaagd. «Gij zult het bal immers ook wel door uwe tegenwoordigheid vcreerenvraagde de heer von Grader den kolonelreeds bij voorbaat het antwoord bedenkende dat hij dezen geven zou op zijne weigering. tooid was. De heer de Lssseps stelde hem later aan als opzichter bij de doorgraving der land engte van Panama. Daar trollen hem alle onge lukken zijns levens. Zijne dochter van 2.'i jair, die hij aanbad had hij medegenomen. Twee beambten der kanaalmaatschappij hadden haar geweld aangedaan en vervolgens vermoord. Hij zocht nu recht te bekomen tegen de ellen delingen maar te vergeefs. Hij vertrok toen met het weinige dat hij bezat naar Parijsom daar recht le zoeken. Maar men heeft niet naar hem geluisterd. Hij werd geruïneerd en arm. Ilij zocht nu allerwege een middel van beslaan doch zonder zijn doelzich wraak te verschaffen wegens den moord zijner dochter en de haar aangedane schandeuil het oog te verliezen. Herhaaldelijk heeft hij den minister van bui- tenl. zaken geschreven maar nooit heeft hij een antwoord ontvangen. Er moest nu een einde aan komen. Zonder hulpmiddelen en wanhopig geworden wilde hij de aandacht op zich vestigen n be sloot op den minister de Freycinel te schieten. Het gaat nog extra lui met het verkrijgen van conferentie resultaten nopens het wespennest der Balkanstaten. Er is echter al veel gewonnen indien de «associatie" der groote Mogendheden tot «paci ficatie" der betrokken bevolkingen niet leidt tot onderlinge «disputatie." Want zoo'n dispuut kan de schromelijkste gevolgen in het leven roepen. Er is tegenwoordig reeds overal meer dan te veel malaise in ons werelddeel en dan zou tweedracht onder de voogden van den Sultan van Turkije de «malaise" tot «ellende" doen stijgen. Het wordt hoog tijd dat door de vertegen woordigers der mogendheden eene beslissing genomen wordt in zake de Rumelische quaestie. De spanning in Servië en Bulgarije neemt met den dag toezoodatte oordeelen naar de telegrafische berichten een conflict tusschen deze volken thans niet langer meer kan uit blijven. Vooral de Serviërs beklagen zich ten zeerste over de Bulgaren die de grenzen op alle punten afgesloten en bevel gegeven moeten hebben om ieder, die uit Servië komt, en de grens over schrijdt, dood te schieten. Dientengevolge heb- i- - - «Zekermijn waarde heersprak de kolonel, terwijl een vroolük glimlachje zijne ernstige wezenstrekken verhelderde, «zeker, en niet alleen dat ik daar zal zijn ik hoop mij eveneens als de jongelieden te amuseeren. Ik ben een hartstochtelijk liefhebber van het dansen en wanneer ik in de gelegenheid daartoe ben dan grijp ik deze gaarne aan. Mijne geachte gastvrouw wil mij zeker wel de polonaise toe staan terwijl de freule mij zeker de wals wel zal willen schenken." Mevrouw von Grader scheen gevleid door die eer en boog beleefd ten teeken van toestemming hare dochter als het ware met eenen blik aan roepende om haar 'onberispelijk voorbeeld te volgen doch deze scheen daartoe al zeer weinig plan te hebben want met een half verlegen lachje hernam zij: Het spijt mijheer koloneldat ik u dezen dans niet toezeggen kanik heb dat reeds aan luitenant von Eggenstein gedaan." De aangesprokene keek den genoemden offi cier eene seconde aan wat er in den blik log welken beide mannen op elkander sloegen vermocht Lizzydie hem volgdeniet te ontraad selen maar wel begreep zijdat het geene vriendschap was. «Het doet mij zéér leed, freule," hervatte de kolonel kalm «dat ik ditmaal te laat was" hij legde den vollen klemtoon op die woorden «maar ik hoop dan een gunstiger antwoord op mijne vraagof ik i: tot de quadrille mag op leiden te ontvangen." Mevrouw von Grader knikte toestemmend als sprak zulks van zelf, doch hare dochter ben ook de Servische troepen bevel gekregen om op de meest besliste wijze en zonder nadere bevelen af le wachten dit optreden der Bul garen met gelijke munt beantwoorden. De troepenuit Bulgaarsche vrijwilligers sa mengesteld zijn reeds beginnen met het ver ontrusten der Servische grensplaatsen door in vallen en strooptochten. Leest men nu daarentegen de berichten uit Bulgarijedan worden alle boven vermelde feilen door de Bulgaarsche regeering ontkend. Wat hiervan de waarheid zij kan men in het midden laten doch zeker is heldat de weder- zijdsche verbittering snelle vorderingen maakt. Aan de «Standard" wordt uit Athene gemeld dat de Grieksche minister van buitenlandsche zeken een nota aan de mogendheden heeft ge richt als antwoord op haar memorandum. De nota komt overeen met de Servische. De Griek sche minister zegtdat hij den slaat van zakeii niet .als geregeld en verzekerd kan houden zonder minstens de grenzen in Epirus te krij gen die bij het traetaat van Berlijn aan Grie kenland waren toegestaan. Verscheidene berichten stellen het buiten twijfeldat eene belangrijke macht Arabieren noordwaarts oprukt om in het eigenlijke Egypte te vallen. De wapenkreet der Arabieren is thansOp naar KaïroGroote korpsen der op standelingen worden vereenigd te Aboe-Hamed en andere punten. Uit 'sGravenhage wordt gemeld Hel is velendie zich geërgerd hebben aan de clementie van hel hof voor de jeugdige en schoone zondaresJeanne Lorettezeker bij zonder meegevallen dat op haar verzoek om verandering van straf in anderhalf jaar cel al- wijzend door Z. M. den koning is beschikt. Doch ik vreesdat zij een nieuwe aanleiding tot ergenis zullen vinden in de waarschijnlijke inwilliging van Jeanne's nader requestom haar gevangenisstraf hier ter '•lede te mogen ondergaan. Haar voorkeur voor de gevangenis hier Ier stede waar zijvan de bewaakster die haar ter terechtzitting geleide zooveel sym pathieke genegenheid ondervond en waar zij ook door de leden der commissie van admini stratie met beleefdheid en zachtheid werd be jegend laat zich zeer wel verklaren. scheen dat niet met haar eens te zijnten minste zij *dc na eenige aarzeling «Dat treft ongelukkigheer kolonelook dien dans stond ik reeds aan den luitenant af. De andere dansenvoegde zij er als lot ver goeding bij«zijn nog onbesproken." Mevrouw von Grader staarde hare dochter hevig verstoord aan en het scheelde weinig of de waardige dame had hare dochter een scherpe berisping gegeventoen zij eensklaps bedacht dat het daarvoor niet de aangewezen lijd was. Zij vergenoegde zich dus om haren echtgenoot als het ware met hare toornige biikken le vcr- 5letteren daar hijarme onschuldige had ienen te zorgen dat de luitenant daartoe in hare alwezigheid geene gelegenheid had gehad. De lieer von Grader bleef kalm bij die uiterlijke teekenen van verstoordheid hij was daaraan reeds zoovele jaren gewenddat hij er onge voelig voor geworden was. Dat het den kolonel inwendig diep griefde dat hij ook nu weer eene weigering ontving zal wel geen betoog behoeven en dat het weer de luitenant wasdie daarvan de oorzaak was. Doch hij liet zijne gevoeligheid daaromtrent niet blijken ten minste dat liet de vroolijke toon niet veronderstellen waarmede hij sprak «Wel, freule, dan laat ik nu de keuze maar aan u zelve over, dat is geloof ik ook het verstandigste." «Dat /.al ik niet tegenspreken kolonel," klonk het schertsend van de frissche lippen«welnu, kolonelwat dunkt u van den galop." «Zeer goed freule antwoordde hij met eene buiginghoewel hij dat niet meendewaut

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1