TOMBOLA BLANKE SLAVINNEN dien bewusten avondWij merken mei vreugde de geheimzinnigheid op, welke er in onzen familiekring heerscht en vragen dikwijls wal dal alles beduidl om tol antwoord te ontvangen «Wacht maar tot St. Nicolaasdan zult gij alles wel zien." En hoe heerlijk vinden wij het oin eveneens onze kleine geheimen te hebbenom tot een der onzen te kunnen zeggen «Och ga eens even heen wij moeten het een en ander zonder u bespreken." Spoelt de «surprise" een groote rol in de wereldzeer zeker doen de «surprises" zulks met St. Nicolaas niet minder. Kortom de St. Nicolaasavond en St. Nicolaas- tijd schenken in tal van opzichten genoegen en vreugdetevens den handel en neringdoenden c. s. beduidende voordeelenzoodat het St. Ni- colaasfeest alleszins verdient in eere gehouden te worden. S ZEGELWET. Het Bijvoegsel van het Utrechtsch Dagblad van 2ti November jl. behelst een ingez stuk omtrent liet Adres der Kamer van Koophandel «n Fabrieken te Amersfoort ter zake de «zegel- w e lwelk stuk te uitgebreid is om het hier overtenemeu en waarnaar derhalve wordt ver wezen. In dit stuk is vermeld een vonnis der Recht bank te Amsterdam van 19 November 1874, waarbij gebruik en doel worden geschei den. Bij het opstellen van het Adres der Kamer van Kooph. en Fahr. te Amersfoort was men «r zeker onbekend met dit vonnis. Men meende derhalve en meent vermoedelijk nog dat gebruik <en doel in rasu zoo nauw verbonden zijndat zonder het doel het gebruik niet denkbaar is. Wal in voormeld ingez. stuk als een kwade practijk nopens een 20guldenszegel is verzonnen, is verbazend ver gezochtimmers firma'sdie wissels van 40duizend guldens afgeven en beta len. zullen, om f20.te stelen, hun handelseer niet in de waagschaal stellen en hunne boeken ■niet vervalschen. Doch dit alles daargelaten, zoo zal de Amers- foortsche Kamer, als in baar Adres doorstraalt hare denkbeelden gaarne voor betere verwisseld zien en heeft zij den Minister van Finnntiën verzocht erkende bezwaren uil den weg te ruimen. Overigens volgt hier van voormeld stuk de zeer nuttige finale Naar aanleiding van het adres werd ons ver zochtinlichtingen te verstrekken nopens de gelegenheiddie er bestast lot inwisseling van gezegeld papier. Wij voidoen gaarne aan aie uilnoodigingen brengen de deswege be slaande voorschriften die op verre na niet al gemeen bekend schijnen te zijn hieronder ter kennis van een iederdie op de kennisneming er van prijs steil «De ontvangers der registratie wisselen op verzoek van den belanghebbende het gezegeld papiervan weze bet rijk uitgegeven dal ge bruikt is voor drukwerken en geheel beschre ven isin tegen blanco-zegels van dezeltde soort in de navolgende gevallen 1. wanneer op het papier formulieren ge drukt zijn en deze buiten werking worden gesteld 2. wanneer bet papier alleen tengevolge van misdruk onbruikbaar is. Buiten deze gevallen kan het van wege het rijk uitgegeven gezegeld papier slechts worden ingewisseld mei machtiging van den minister van financiën De machtiging kan door belang hebbende bij request aan dien minister worden gevraagdonder overlegging van het in te wisselen papierhet is tot het verkrijgen der machtiging niet noodzakelijk dat het papier nog geneel onbeschreven isindien slechts de stukkenwaartoe het gezegeld papier gebruikt worden zou blijkbaar onvoltooid gebleven zijn. Als vergoeding in de kosten van het in de plaats van het ingewisselde te verstrekken ge zegeld [tapier moet worden betaald voor een vel groot registerpapier 5 centvoor een vel gewoon registerpapier 4 centvoor een vel gewoon papier (het zoogenaamde huurzegel daaronder begrepen) 2J cent; voor elk halfvcl gewoon papier 1 j ct.voor een kwartvel gewoon papier 1 centen voor elk strookzegel (handels zegel) cent." net sub 2 door de kamer gedaan verzoek gesteld bet Werd ingewilligdzou o. i. een halven maatregel in het leven roepen. De termijn van 8 dagen is ook te ruirn gesteld. Meeslijds verkeert men in de onmogelijkheid8 dagen te wachten op zegeling van stukken. Beter ware het geweestwanneer de kamer had verzochtdat gelegenheid om papier of perkament van het buitengewoon zegel te doen voorzien gegeven werd in die gemeenten waar de invoering mogelijk isen waaronder Aniersfooibehoorter worden voor hel stellen van het buitengewoon zegel twee ambtenaren aangewezen die elkander controleeren die aanwijzing nu is in Amersfoort mogelijk de eerste stempeling kan geschieden door den ontvanger der registratie de tweede door den hypotheek-bewaarder. Alle omliggende plaatsen van eene gemeente waarin die gelegenheid wordt gegeven zullen daardoor gewis zijn gebaat. AMERSFOORT 3 December 1885. liet Nieuws van den Dag behelst hel vol gende stukje «De 18jarige Cornelia de Nies, uit Oud- Beierland die door een logé baars vaders den 10 November II. geschaakt werd, en voor wie namens dien vader door den Burgemeester van Oud-Beierland opsporing was verzocht, is met haren vriend Teunis van Arkelte Groede in Zeeland aangehouden. Zij is Zondag door de politie naar hare woonplaats teruggebracht." Hel is wel bevreemdend dat hel N. v. d. D. de namen van den schaker en van het meisje 'twelk zich heeft villen laten schakenvolui t in dit stukje zet en daardoor vooral dit meisje door geheel Nederland in opspraak brengtof schoon het gansclie geval eigenlijk eene fami liezaak iswaarmede het publiek niets le maken heeft. Te meer bevreemdend is deze vermelding dier namenouidal het N. v. d. D. in zooveel rechtszaken en andere onderwerpen van «pu bliek gehalte de nainen van vele beschuldig den en veroordeelden inel slechts eene enkele letter oi de initialen publiceert. Bij een slijter te Helder werden dezer dagen uit de uitstalling voor het w inkelruit twee tles- schen met sterken drank ontvreemd. De dief zal zich echter het hiervan voorgestelde genot hebben moeten ontzeggen daar de met zorg gelakte en van een cognao-etiquel voorziene ftes.»chen gevuld waren metzeewater. Door ondervinding wijs gewordenheeft de winkelier dezen maatregel op zijn uitstalling toe gepast en de oneerlijke vereerders van Bacchus er op die wijze doen inloopen. Een allertreurigst ongeluk heeft aan bet station te Leeuwarden plaaLs gehad. De onderchef, de heer E. de Vries, is onder den trein geraakt, tengevolge waarvan hij aan beide heenen en den linkerarm zoodanig verwond is geraakt dat hij in levensgevaarlijken toestand verkeert. De eerste geneeskundige hulp is verleend door eene liefdezuster uil het Diakonessenhuis aldaar mejulTr. Bosdie juist met den trein uit Zwolle was aangekomen. Vervolgens is de patient per brancard naar het ziekenhuis vervoerd en onder behandeling der heeren Kooperberg en Plet gesteld. Het ongeluk is toe te schrijven aan de gladheid de straten waren onliegaanbaar waardoor de ongelukkige struikeldeop het oogenblik dat hij voor den binnenkomenden trein wilde uit den weg gaan. De deernis met den jeugdigen ambtenaar, door zijne minzaam heid en vriendelijkheid bij ieder gezien is groot. De heeren W. J. de VoogtC. F.ndt en S. Roes hebben bedankt als lid der Kamer van Kooph en Fabr. te Wageningeneveneens het nieuw gekozen lid de heer J. W. D. Op stellen. Men schrijft dit toe aan de niet loyale handelwijze van enkele personen die wetend® dat er in den regel slechts enkele kiezers op komen in alle stille bewerkten dal een paar altredende, degelijke leden niel werden herkozen. De kamer is thans zonder ledenalleen de Secretaris blijft over. De dochter van een dierentemmer in Rusland is door een aap uil de menagerie haars vaders geworgd. Het was op een avond na de voorstel ling dat de aap (een Soedanesche hamadryas) uil zijne kooi wist le komen op het 15jarige meisje toeschoot en haar de keel toekneep. Voordat de vader zijn kind te hulp kon snellen was het dood. Het drieling onlangs te Boskoop geboren werd Zondag II. gedoopt. De jongens kregen de narnen van Jan Piet en Klaas. De AmsterdammerDagbl. v. Ned., vermeldt dat de Commissaris van Politie Stork te Am sterdam een nuamloozen brief vol bedreigingen beeft ontvangendie met bloed was besmeerd Dit nieuwsbericht is waarlijk het vermelden niel waard want als iedereen die naamlooze brieven ontvangtdeze ter vermelding opgeeft aan voormeld blad en dit blad zulke alledaagsche dingen plaatstdan mist hetondanks zijne grootteallengs plaats daarvoor. Dat de brief bloedi'j" was beteekent ook niet veel, want andere zulke soort naamlooze brieven zijn dikwijls «vettig" of geparfumeerd met odeurs. Naamlooze brieven zijn goed voor kachel of closet. De nieuwe steno-tnchygrophische vereeniging die zich reeds over geheel Duilschland en Noord-Amerika verbreid heelt, voert een nieuw snelschrift in, dat het mogelijk maakt sneller te werken dan met gewoon schrift. Ongeveer 40 schrijfteekens en 18 regels zijn voldoende voor de Duitsche taalzoodatnaar verzekerd wordt een goed geheugen en eene geoefends hand slechts een paar uren noodig heeftom zich met de geheimen dezer nieuwe schrijfkunst vertrouwd te maken. Zij heeft reeds 30,000 leerlingen in 8000 plaatsen gevonden 3uO onderwijzers en twee le Berlijn verschijnende bladen zijn werkzaam voor hare verbreiding. Dezer dagen is te Paderborn een man tot zes jaren tuchthuisstraf veroordeeld wegens een straatroof, welke hem... 80 pfennig (48 cent) opleverde. De straf is zwaarin verge lijking van de gestolen som. Maar het misdrijf blijlt natuurlijk helzeiide. Weer heeft te Amsterdam een brand het verlies van een menschenleven tengevolge geliad. 't Was slechts een onnoozel binnenbrandje dat met behulp van een handspuit gehlusclil werd. Maar dc bewoner is door den rook gestikt. De wed. van Hendrik llendriksen le Tienhovcn is naar de cellulaire gevangenis te Utrecht over gebracht beschuldigd van haren man 22 Nov. le hebben vergiftigd. Zij heeft thans volledige bekentenis afgelegd en moet pap met zink of loodwit vermengd hebben gebezigd. Het vonnis der Haagschc rechtbank waarbij de keukenmeid G. M. veroordeeld werd lot 1 maand celstraf ter zake van diefstal van gebraden vleesch en van een weinigje thee tijdens zij dienstbaar was bij jhr. nir de S. I, werd wat de straf betreft vernietigd, terwijl de bek!, thans veroordeeld is tot 14 dagen celstraf. Een allerschandelijkste poging is gewaagd om den trein van Winterlhur naar Zurich doof dynamiet te doen springen. Gelukkig wak de schade gering en werd slechts een reiziger gewond. Te Frankfort aan den Main sliet iemand, die zijn parapluie opstak, eene dame zoo onge lukkig legen haren mond dal zij onderscheiden tanden verloor. De echtgenoot der dame vervoegde zich den volgenden dag hij den heerdie het ongeluk veroorzaakt had en verlangde eene schadever goeding van niet minder dan dertigduizend mark. Hij beweerdedat zijne vrouw door liet verlies barer fraaiste tanden zeer veel van hare schoonheid had verloren. Daar dezeN schadevergoeding geweigerd werd is de echlgenoot van voornemen een proces te beginnen. ADVERTENTIE N. ZONDER NIETEN prijs per lot 60 Cta. BIJ P. S. DE GROOT, LangeBtraat A. No. 16. Zooeveil verscheen IN NEDERLAND, DOOR P. Prijs f 0.50 franco per post f 0.60. Bij lederen boekhandelaar verkrijgbaar of te ontbieden. Gedrukt bij A. II. VAN CLKEFF te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2