<Jan het voor te lichten door partijdige uittrek sels. Het rapport was reeds vier maanden in het bezit der redactie welke liet had ontvangen uit Tonkin waar de zaak volstrekt geen geheim was. Nu echter acht de tTemps" liet wensrhclijk. dat generaal Campenon ook besluite tot de mededeeling van het rapportdoor den krijgs raad uitgebracht. De eenige gevolgtrekking, welke men er uil kan maken meent het blad is, dat noch de Regeering, noch de dappere soldaten schuldig zijn aan den terugtocht, maar dat deze alleen te wijten is aan de zins verbijstering van den hoofdofficierdie hel op perbevel voerde. Ook de «Képublique Frangaise" deelt mede dat zijvoordat het rapport in de Temps" verscheen een volledig exemplaar er van ont ving dat niet afkomstig was van de personen die de minister van oorlog had aangeduid. In de vorige week moet van gedachten ge wisseld zijn tusschen Gladstone en Parnell inet hel oog op een gemeenschappelijk handelen in de aanstaande Parlementszitting. Hel nieuwe Parlement zal vreemdsoortig sa mengesteld w ezen zoouls nog nimmer te voren. De oude hoslanddeelen van Whigs en Tories hebben al sedert eenigen tijd de vroegere be- teekencnis verloren. Thans zijn er de conser vatieven de liberalen der oude schoolde radicalen en de Pamellietcn. Het zijn de laatsten die eigenlijk liet heft in handen houden want naar inate zij met deze of gene fractie mede- gaan zullen zij bij machte wezen den doorslag te geven ol althans daartoe mede te werken. De gewijzigde tactiek van Parnell brengt feitelijk geen wijziging in den stand van zaken Het hoofd der Nationalisten verklaardedat hij des noods met de liberalen en radicalen zal stemmen om de conservatieven in de minderheid te krij gen mocht dat in zijne kraam te pas komen De vrees voor hervatting der vijandelijkheden tusschen de Bulgaren en Serviërs is ongegrond. Zij hebben geen geld tol voortzetting van den oorlog en wintereampagues zijn gansch niet prettig. Twee geldige'" redenen om niet te vechten. Zekere heer Martinez is bezig een inschrijving over de geheele wereld te openenom met de verkregen gelden een niet alledaagsch plannetje uit te voeren Genoemde heer wil eenvoudig een gat door de aar le boren De opening begint in Europa en eindigt op de Nieuwe Hebriden. Veel geluk /ij den ondernemer toegewensrht vooral als men bedenktdal een gal in de lucht slaan veel gemakkelijker is. Uit New-York wordt gemeld dat uit het voor gelezen testament van Vanderbill blijktdat zijn vermogen ongeveer 180 millioen dollars bedraagt. Overeenkomstig zijne uiterste wilsbeschikking verbindt de familie zich het vermogenvoor zoover hei belegd is in spoorwaarden bijeen te houden zoodat niets kan verkocht worden zonder gezamenlijke goedkeuringwaardoor men de eenheid der spoorwegnetten van Van derbill verzekerd acht. De kinderen erven elk 10 millioen dollarsde weduwe krijgt bet res tant inet uitzondering van enkele legaten. le worden. Gij zijl dat niet met mij eensdat heeft mij uw gedrag volkomen bewezen. Ik heb u nauwkeurig gadegeslagen, nauwkeuriger dan ge vermoeden kunt ik heb gezien hoe ge u bij het dansen hebt laten vervoeren en ik acht het meer dan tijd om u te waarschuwen." «Werkelijk mama ik begrijp u nietsprak Lizzy met een donkeren blos op de wangen «ik geloof, dat gij opmerkingen gemaakt hebt..." «Stilkind ik weetwat ik zieik heb scherpe oogen welke me niet bedriegen. Gaarne wil ik aannemen dat ge nog zoo jong zijl dat ge geniet, van hetgeen u het oogenMik biedt, zonder te vragen: «mag ik hel doen," maar tevens is het dan ook vooral mijn plicht om u te waarschuwen wanneer ge te ver gaat. En dat was gisteren avond het geval luitenant von Eggenstein heeft zeer goed kunnen opmer ken dat die wals u bijzonder behaagde dat het u volstrekt niet onaangenaam was om omvat door zijnen armin het snelle tempo rond te draaien..." «Ik heb hein dat toch werkelijk niet gezegd bracht Lizzy daar zoo naif mogelijk legen in. rich meisje*' van dien leeftijd kunnen zich soms zoo bekoorlijk naïf voordoen «Wel hervatte mevrouw von Grader driftig, op ironischen toon «zijt ge toch nog zóó ver standig geweest. Weljuffrouw daarvoor hebt ee toch werkelijk wel eene belooning verdiend. Hebt gij die wijsheid soms op de kostschool verkregen rif heeft uwe vriendin Kitty u daar van op de hoogte gebracht Hoe of het zij ik verlang«lat ge uw gedrag veranderen zult hoort ge. ik verlaag hek" Deze laatste woorden Zondagvoormiddag kwam een man in de Pieter Jacobstraot te Amsterdam om zijne vrouw- terug te halen die hein ontrouw wasgewoiden en met een ander was meegegaan. Heel ge makkelijk ging dat niettusschen hem en den man bij wien zij haar intrek had genomen ontstond een verwoede strijdwaarbij beide bebloede koppen bekwamen. Toen het al le bont toegingkwamen «Ie buren er bijdie de partijen scheidden. De liefhebbende echtgenoot kreeg zijne lieftallige wederhelft niet mede. Eenp weduwedie voor eenigen tijd haar luchtpijp brak is in het Acad. Ziekenhuis le Groningen met gunsligen uilslag geopereerd. Gedurende l i dagen is een kunstmatige luchtpijp, waardoor ook de spijzen werden ingegeven aangebracht. In eene dichtbewoonde wijk te Plymouth brak Zondagochtend vroeg een brand uitdie zóó snel toenam dat eenige personen in de vlammen omkwamen vóór redding mogelijk was. Het huiswaarin liet vuur uilbrakwas bewoond door éèn-en-dertig personen en zeer bouwvallig. Vooral daar liet betimmerd was met houtvond de vlam veel voedsel. De brand werd 0111 I uur 's nachts ontdekt in een krui denierswinkel gelijkvloers gelegen en van daaruit breidde hij zich verwonderlijk snel uit, Het eerste werk der brandweer was te beproeven om de bewoners te redden. De trap was reeds verbrand zoodat zij niet een ladder de boven verdiepingen bereikten. Reeds dadelijk in de eerste kamer wachtte hen een vreeselijk schouw spel daar vonden zij hel lijk eener vrouw. Zoo in ieder der kamers, op de eerste verdieping, vond men lijken. Met moeite beklom men de tweede verdieping waar twee gezinnen woon den wier leden, behalve één der echlgcnooten allen door den rook geslikt waren terwijl ook enkelen geheel onkenbaar waren door de brandwonden. De man die niet verbrandde beproefde zijn leven te redden door uit het raam te springen hij werd van de straat opgenomen met gebroken beenen armen en ribben. Waarschijnlijk zal ook hij sterven. Een bewoner slaagde er met moeite in zich zelf en een meisje te redden het laatste echter brak een been en hij zeil' werd ook ernstig gewond. Achttien bewoners waren zoo gelukkig zich mei behulp van een ladder te kunnen reddenmaai de rest1.1 in getalkwamen in de lammen om. Voor hel Hof le Amsterdam stond eergisteren terecht J. M.oud .*1^ jaar. van beroep schaap herder wonende te Soest. De beschuldigde had zich te verantwoorden ter zakedat hij op 1.1 September 1885, des avonds omstreeks uurin het slaapvertrek der knechts in de woning van een landbouwer te Nieuw-Leusden heeft ontvreemd ee*n blauwbaaicn borstrok en in den avond van 17 September d. a. v. uit een ongesloten schapenhokstaande op een onafgcsloten heidevelddrie schaliën en een lam zoomede ren kluit» hop. Beschuldigde erkende volmondig en had reeds een groot aantal veroordeelingen achter den rug. Door het ri. M. werd gevangenisstraf van vier jaren geëischt. De verdediger mr. G. Brouwer Jz. adv. te Amsterdam meende dal de diefstal dei- werden op zulk eenen nadrukkelijken toon geuitdat zij meer op een bevel dan op .een wensch geleken. Tranen stonden in Lizzy's oogen maar zij drong ze met geweld terugzij wilde niet schreienwant zulk eene strenge berisping scheen haar onverdiend toe. Zij dwong zich om onbevangen le vragen «Maar, mama, wal moei ik dan doen?" «Dat zal ik u met een paar woorden mede- deelen. Wees minder vriendelijk tegen den lui tenant en loon u beleefder en minzamer jegens den kolonel. Ik begrijp mij uw afkeer.... «Wie heeft u gezegd, dat ik een afkeer ten opzichte van den kolonel koesterrnaina. Hij is mij totaal onverschillig en ik zie niet in waarom hij mij dat niet behoeft te zijn «Zoo, meent ge dat? Nu, ge zult wel tot andere gedachten komen; ik zie niet in, waarom de luitenant u niet even zoo onverschillig kan zijn als de kolonel. Ik zou denken dat ge u juist ineer tot den laatsten voelt aangetrokken omdat.omdat hij.hier werd mevrouw verlegen zij wist het rechte woord voor hetgeen zij bedoelde niet te vinden. «Omdat," vulde Lizzy ondeugend aan, «omdat hij zooveel ouder is meent u misschien mama. Dat dunkt mij juist eene oorzaak om hern niet zoo vrijmoedig te naderen. IJ hebt mij immers zelve reedstoen ik met poppen speelde voorgehoudendal men bejaarde lieden eeren moet." En met een srhehrisch lachje om den geestigeu mond wachtte Lizzy de uilwerking van hare we willen het bekennen wel wat eenzijdige verdediging af. Wurdl vei vohjd. schapen niet als diefstal van vee uit de weide kon aangemerkt worden en wees wijders op eenige verzachtende omstandigheden. Te Birmingham is in een magazijn een ele vator naar beneden gevallenwaarschijnlijk omdat de bedienden dio la.it boven in het gebouw bezig waren geweest haast makende om naar beneden te komen allen te gelijk mot den elevator wilden afdalen die diwdoor veel te vol werd. liet koord brak cn van eene hoogte van veertig voeten viel de elevatorelf man werden zwaar allen min of meer gekwetst. Verleden week heeft in de gemeente Clicratte de begrafenis plaats gehad van eene huishoud ster die gedurende 75 jaar hij dezelfde familie in dienst was geweestMarie Drouba celitg. Frèie. In 1810 trad zij in dienst op liet kasteel van den baron de Cheratte cn had op het oogonblik van haar dood in den ouderdom van 100 jaren en 9 maanden geon oogonblik haar post verlaten. Kort voor dc opening der gemeenteraads zitting te Trier stortte de gaskroon naar hene den. De hallons en glazen waren natuurlijk in duizend stukken. De hode die bozig was het gas te ontsteken kwam nog gelukkig met den schrik vrij. Bij kaars- en petroleumlicht moest toen de raadszitting worden gehouden. BANKROETJES De opvoering van Bank roetjes blijspel in A bedrijven door Julius Rosen heeft Maandag avond jl. in Amieilia te Amersfoort zulk groot succes hij het opgekomen publiek genoten dat zij, die «niet-' aanwezig waren, te beklagen zijn dit tooneelgenot te hebben gederfd. In het eerste bedrijf maakt men kennis met den heer Sebastiaan Loderkoopman diein zijn zaken gelukkig geweest zijnde van klein burger lol een welgesteld man is opgeklommen doch die niet gaarne zietdal zijn collega DcKuyser, die eveneens een zoon van kleine burgerlieden is behalve geld, meer aanzien onder de medeburgers heelt verworven. Dit is de reden dal Loder de familie De Kuyser niet kan uitslaan en haar der halve tracht op alle mogelijke wijzen le dupeoren. Hiertoe meent hij eene goede gclegcnlicid te vinden, op een oogonblik dal hij verneemtdat de tinna, waarvan De Kuyser deel uitmaakt, door ernstige verliezen zeer zwak staat en surséance \an betaling heeft moeten aanvragen Hij heeft eenige pretenties op l)e Kuyser zien machtig te worden en overlegt met andere collega's, die zoo liet int een faillissement kwam, eveneens zwaar getroffen zouden worden, hoe in deze zaak te handcleu. De. schuldeisrlier? hegeven zich en corps naar De Kuyserwaar zij ontvangen worden door een pleegzoon van De Kuyser, die na eene afwezigheid van geruimen lijd, op 't bericht, dal dc zaken van zijn pleegvader en ouden patroon zwak stonden teruggekomen is om de familie uil de verlegen heid te redden. Hij heeft daarom de regeling der zaken op zich èenouien en gaat van hel beginsel uitdat men dien schuldeischer aan liet lijntje moet trachten te houden, die door het laillisseinenl het meest getroffen zou worden. De gitiotsle schuldeischer is Loder en wordt hij door zijne collega's gekozen om met De Kuyser of wel met diens zaakgelastigde, ritlo Frank, te on derhandelen. Krank legt Loder een balans voor, waaruit blijkt dat de zaak nog staande is le houden met eenige duizenden guldens en natuurlijk is Loder de man die deze som moet fourneeren ten einde later nog iels van zijn eerste pretentie, 5f>.0<)0 guldenterug le zien. Loder eenmaal aan het lijntje hebbendeweet Frank alles van hem gedaan te krijgen, wat hij in 't belang van de zaak van De Kuyser nooilig acht. Zoo wordt Loder als het ware gedwongen van den stand van zaken veel goeds le vertellen de familie De Kuyser, legen welke, hij een ingekankerde haal koestert, vrien delijk te bejegenen ja zelfs hij zich aan huis te ontvangen en te dineeren le vragen en ten slotte weet Frank zijn werk te bekronen door de bewer king van twee huwelijken; hel zijne, met de doch ter van Loder en dat van den zoon van Loder met de dochter van De Kuyser. Voor dat het echter zoover gekomen ishebben er nog allerhande scènes plaatsals Loder's terugkomst van De Kuyser in zijn huiselijken kring hel gesprek tus schen dochters van Loder en De Kuyser alsmede dat van Frank melde heide meisjes enz. enz., welke allerliefst en attractief zijn. De actrices en acteurs van het Rotterd. Too- neclgezelschaponder directie van den heer Alex. Faassen die mcerendeols opperbest of best hare en hunne rollen vertolkten en alzuo het auditorium dikwijls in allervroolijkste stem ming brachten waren tevens perfect rolvast iets dat niet enkel op het Schouwhurgtooriecl maar vooral tegenwoordig ook vooral op Wereldtooneelin de politiek in 't discours en in de conversatiedikwijls eene cxlru-rendublo verdienste is.

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 2