Maandag1 21 December 1885. jm 3455. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Manndaj en IhmUntaymitMay. Abonnement per 3 suiunlea f 1.- post/1.16. AdrertentiAn 1 0 reirel. (10 Cu elke r<-Ke| meer 1» Cts. groote plaatsruimtevuur randen en andere pjtra inrigting geschiedt lioogere prysberekei officiate en onteigau. Adv. per regel 15 Cts llcL-lnines per regel 25 Cts. Aft. Franco pet letters naar ing. Legale, ner» io cu. hoek KortograchtWijk li (50. Bureau MüüHH UIZEN Politieke Revue. De Grieken zijn weder pariHek geworden. Men lieell le Athene dc troepen marsch- vaardig gemaaktmen heeft het weinigje geld dat nog op den bodem van de Grieksche schat kist lag verspild aan militaire toebereidselen de heer Delvan nis. minister voor 'toogenblik on de heer Trikoepis, aldaar candidaat-minister hebben redevoeringen gehouden vol vaderlands lievend vuur. Maar toen de koning van Servië te kwader ure gelijk gebleken is het zwaard trok zag Griekenland, tegen de algemeene verwachting in. dat zeer kalm aan. Dit was zoo verrassend dat men om toch eene oplossing voor die houding te hebben uitvonddat het Grieksche leger niet schieten kon omdat het geen kruit bc/.atin staat om den kleinsten kogel uit een kanon van eene speelgoedfabriek le drijven Thans zegt men en dal is waarschijnlijker dat de oorlogsmaatregelen van Turkije, de meer dan vierhonderdduizend man door de Porie op de been gebracht, de Hellenen plot seling hebben doen inziendat de vrede het hoogste goed is. Zelfs Creta houdt zich rustig. De Standard verneemt uit Relgradodat de Duigaren troepen bijecnlrekken te hom Palanka en Kclogradrhik ten einde de Servische troepen uit hel district Widdin te verdrijven. De Ser viërs aldaar hebben zich teruggetrokken binnen eene versterkte verdedigingslinie tusschen den Ponau en Adlyeh. Zij weigeren niet alleen hel Dnlgaarsche gebied te ontruimen maar dreigen ook de Bulgaarsehe stelling hij Pirot te zuilen aantasten zoodra de llulgaren hen in het dis trict Widdin aanvallen. De Daily Newsver neemt uit Semlin dat er strenge vorst hecrscht en dat eene massa sneeuw alle straatwegen verspert, hetwelk ernstige krijgsverrichtingen vooreerst ondoenlijk maakt. In de Fransche Kamer is eene vermakelijke disettssie gevoerd over de verzameling van kunst werken in het Louvre. De bladen hadden mede gedeeld dal in hel Louvre brandstoffen waren FE III I.I.ETON. 27) EENE Inkwartiering en bare door S Mevrouw von Grader voelde zich verslagen. Toch wilde zij dat niet laten blijkendoch hernam tot Lizzy verontwaardigd: «Ik wenschte, dat ge al mijne vermaningen evengoed onthield. Maar dc kolonel is nog geen bejaard man en gij kunt hem met minzaamheid de noodige achting bewijzen." cis de kolonel niet oud V hervatte Lizzy schijn baar naif, (hij is stellig vijftig jaar. En u hebt daarenboven zelve aan papa gezegd, toen de inkwartiering aangekondigd werd dat ge jonge hoeren niet wildet logeeren. En ik kan mij jegens den kolonel niet zoo gedragen als jegens den luitenantmet dezen durf ik gerust te schertsen en te lachenmaar met den eersten heb ik daartoe geen moed. Met papa durfik dat even min." Slim was zedat moest mevrouw von Grader zelve inwendig bekennen want op lijne wijze stelde zij haar gedrag jegens den kolonel gelijk met dat jegens haren vader. Mevrouw von Grader zag indat zij bij eene voortzetting van het gesprek niets kon winnen en zeide dus ernstig: (Nu, Lizzy, laat me alleen, want ik ben moedevolg mijne wenschen opindien gij niet verlangtdat zij in bevelon zullen veranderen," liet meisje antwoordde niets, maar drukte een vluchtigen kus op de hand barer moeder en vertrok. opgehoopt in gevaarlijke nabijheid van onschat bare kunstwerken en men er roekeloos met licht en vuur omging. De heer Clovis Ilugues interpelleerde de regeering Clovis Uugues: «De inrichting levert allerlei gevaren op. Men heeft magazijnen van brand stoffen onder de groote galerij. Er ontbreekt nog maar aandal men in 't Louvre eene lucifersfabriek opzet. Het is eene bevolkte stad. Men brandt er petroleum." Stem rechts. «Dal heelt de commune gedaan." Clovis Ilugues. «Weet men wie de branden onder de commune heeft aangestoken Stem rechts. (Hebben soms onze vrienden het bevel gegeven (flambez finances." (Steekt hel ministerie van financiën in brand Ilugues. <Het zijn in elk geval uwe vrienden die bet bevel hebben gegeven om alles te fusil- leeren. Het zou zeer te wenschen zijn geweest dat generaal Gallifet niet meer armen had gehad dan de Venus van Milo" (die geene armen heeft zooals men weet.) De president roept den spreker tot de orde. Ilugues. (En dan de zoogenaamde restauraties van schilderijenWeten de heeren welke ope ratie men heeft doen ondergaan aan (de Wa terzuchtige Vrouw?" (Gelach.) Men heeft het meesterstuk van de Ilollandsche school met soda gewasschen De standbeelden worden nog erger behandeld. Onder voorwendsel van de zedelijk heid te bevorderenheeft men ze een weinig Cassagnac. (Als dat zoo voortgaat zullen wij om redenen van zedelijkheid de deuren moeten sluiten." Ilugues. «En dat alles is de schuld van de reaclionnaire ambtenaren." Zoover gekomen volgde een hevige aanval op dc reactionnaire ambtenaren en een pleidooi ten gunste van de amnestie. De heer Turquet gaf namens de regeering de verklaring, da1 de (magazijnen van brandstof" waren verwijderd dat men de schilderijen niet langer met soda wasschen en de standbeelden weer ontklecden zou. Daarop ging de kamer over tol de orde van den dag. In gedachten verdiept bleef mevrouw von Grader eenige oogenblikken in dezelfde houding zitten wat er in hare ziel omgingvermogen wijevenmin als haar echtgenootdie een paar minuten later binnentradte ontdekken Wel was één blik op mevrouws gelaat voldoende om hem te doen bemerkendat zij juist niet roos kleurig geluimd wasmaar hij was éénmaal in hare nabijheid en kon zich dus niet verwijderen. Devreesdin den eigenlijken zin des woords was hij niet voor zijne vrouwmaar hij haatte alles wat naar oneenigheid zweemdeen daar zij daartoe menigmaal aanleiding gaf, haastte hij zich steeds om toe te stemmen en dat- was langzamerhand eene zoodanige gewoonte ge worden, dat mevrouw dikwijls handelde eigen machtig vooruil verzekerd zijnde van des ban kiers toestemming. In den laatsten tijd vooral had zij dat menigmaal gedaan in het bijzonder wanneer het Lizzy betrof en haar echtgenoot was daardoor zoo onaangenaam getroffendat hij het haar te kennen had gegevenzoodat zij nu minder vrij was. (Ge wenschtet mij te spreken vraagde hij in ecnen leuningstoel plaats nemende (O, zijt gij daar reedsantwoordde mevrouw uit haar gepeins ontwakende(jaik heb u stellig het een en ander medetedeelen." dk luister aandachtig vrouw en ben nieuws gierig naar uwe berichten." «Zij betreffen Lizzy." «Lizzy, alweer Lizzy," herhaalde de bankier ongeduldig, «ge schijnt tegenwoordig veel op haar gedrag te hebben aan te merken. Het doet de kostschool ook geene eer aanwaarnaar ik haar op uw verlangen heb gezonden. Wat Naar men verneemtheeft dc Bremer Llnyu ook hierom aan Antwerpen boven Vlissingén de voorkeur gegeven omdat zij in de eerstge noemde haven meer kans had van de lading harer booten aan le vullenindien deze te Bremen niet genoeg goederen hadden ontvangen. De Norddeutsche Llovd toch is eene particuliere handelsondernemingdie voor de nieuwe stoomvaartlijnenwelke zij zal exploiteeren wel rijks-subsidie ontvangtmaar bovendien toch natuurlijk zooveel mogelijk volle ladingen voor hare booten verlangt. Leveren de Duitsche afzenders via Bremen of de aanleghaven niet genoeg goederendan kan de Lloyd in eene handelsstad als Antwerpen nog lading verwach ten die Vlissingén niet geven zou. Om deze reden had de Llovd gaarne geziendat haar vergunning gegeven was, nog eene andere Europeesche naven aan te doen. Uit Atjeh wordt geschreven Onder de lijders aan berie berie komt thans voor de commandant van SegliThijldie met spoed geëvacueerd wordt. Zijn plaatsvervanger te Seglie is de kapitein Bisschoff van Heemskerk. De tijdelijk opgeheven nachtelijke militaire patrouilles binnen onze veste zijn weer in het leven geroepen. Wij genoten een ongekende rust. Doch 27 Oct. in de vroegte werd een aanslag gesmeed op de wacht te Nesoeh. Een der schildwachten kreeg een kogel door de hand. Spoedig snelde een patrouille het hek uitde kampongs in en maakte 5 geweren en klewangs buitterwijl ook eenige Atjehers als verdacht werden opgebracht. Te Lampermey schoot een schildwacht een Atjehsche vrouw neerdie van den commandant dier benting verlof had beko men om er hare waren rond te venten doch vergat van die vergunning kennis te geven aan de wacht. De soldaat deed zijn plicht. De spoorbaan' om ons territoir nadert hare voltooiing. Zij zou reeds gereed zijn indien de rails zich niet lieten wachten. Ook aan de lijn Kotta RadjaKroeng Tjoet is men begonnen. Voegt het Gouvernement nu bij dit alles de zoo hoog noodige electrisehe verlichtingdan zou men onze afsluiting tot de hoogst mogelijk heeft dat kind nu weer misdreven?" (Kind, kind, ge ineent, dat zij eeuwig kind blijft. Een meisje van haren leeftijd behoort onder de jonge dames gerangschikt te worden en haar gedrag daarnaar te regelen. Hebt ge niet opgelet, hoe dat gisteren avond was?" (Ja, naar mijnen zin zeer (comme il faut," onschuldig, lief, blijmoedig, juist zoo als het zulk een jong ding past. Zeker heb ik haar genot bij het dansen opgemerkt en het verheugde mijdat zij vroolijk was. Laat haar nu nog onbezorgd genieten van hare jeugd deze vliegt als een droom voorbijlaat het voor haar een schoone zijn." (Gij, mannen, hebt goed praten," hernam mevrouw op wreveligen toonwelke scherp afstak tegen dien van haren echtgenoot, (gij denkt niet verderdan voor het oogenblik. Gijlieden leeft bij elke seconde onbekommerd voort, onbezorgd wat de toekomst u brengen zal. Ik ook ik gun Lizzy van harte het genot harer jeugd maar daarbij verlies ik den tijd die daarop volgt, niet uit het oog. Ze is een lief, goed, vroolijk meisje, doch zij is onnaden kend soms zelfs onverstandig. Daar hebt gij het bijv. met den kolonel en den luitenant. Zooveel als mogelijk is vermijdt zij het gezelschap van den eersten om zich steeds bij den laatsten te voegen. Dal is een bewijs van domheid..." (En ik ben juist van het tegenovergesteld gevoelen beste vrouwhet pleit voor haar verstand en haar karakter, dat zij von Eggensteins bijzijn préfereert boven dat van vrijheer von Ranilz. Ge kent toch immers het spreekwoord welOud bij oud en jong bij jong niet waar?" (Och kom mange will blind zijnziel

Amersfoortsche Courant | 1885 | | pagina 1