Donderdag* 14 Januari 1886. m 3463. Uitgever A. H. VAN CLKEFF te Amersfoort. Dit bliid fsrachijnt Maandag an IhiwUrilagmMag. A imm.mi pi»t/1.15, Adrertentifn 1--0 reifrli AO CU. clue rrip-l plulafuimt*Tuor randeu en itnilere eilrn lariating (rracin uffieieêle en onteigen. Ad* per reitei 16 Cu. lteclaiue* per re nixr 10 CU. ilt lip<n;ere prijsberekening. Legale rl 2a CU. Aft. nnmmrrt 10 Cl». Bureau MUU It HUIZEN hoek KortegrachtWijk B 60. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot hot geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 18. JANUARI aanstaande 's namiddags van 11 ai.ftwkk tot iiai.fdrie zitting houden in een der loralen van het Raadhuisalwaar de be- langliehltenden zich kunnen aanmelden, ook voor hel teruggeven van gelden. J. C. LEINWKBKRSecretaris. Politieks Revue. De Ainer. Senaat heelt een wet aangenomen houdende maatregelen tegen «le veelwijverij. De zaken die het kerkgenootschap der Mormonen betreden zullen onder het toezicht van beheer ders worden gesteld die door den President zullen worden benoemd. Te Londen ontvangen dépêches melden eene gewichtige gebeurtenis Dmtschland heelt onver hoeds eene nieuwe bezitting in de. Stillen Oceaan ingelijfd liet lieeli zich meester gemaakt Nran de Samoa-of Schippers eilanden, ten noord oosten gelegen van de Fidji- en ten zuidoosten \an de Marshall-eilanden. De bemanning van de Duilsche korvetdie in de wateren van de Samoa-eilanden statinn- neerde is aan land gezetvervolgens is den Koning aangezegd dat zijn rijk hij Duitsrhland is ingelijfd en de vlag van Samoa werd daarop neergehaald De Koning heeft de wijk genomen naar het binnenland en een gewapend verzet georgani seerd. De bevolking verbitterdheeft alle op de eilanden gevestigde Duitsche handelaren willen vermoorden. De Kngelsehe en Atnerikaansche consuls moesten tusschen heide komen om de voorgenomen slachting te verhoeden. De beide consuls hebben voor het overige in naam hunner regeeringen verzet aangeteekend tegen het be zetten der eilanden door de Duitschcrs. Hel Journal de Saint Petersbourg ziet in de thans verkregen instemming der mogendheden met de Russische voorstellen tot ontwapening van Servic en Bulgarije een te kennen geven van eensgezindheid ten opzichte der dreigende FF.tTI I.LK TOX. 31) EENE Inkwartiering en bare gevolgen door S Een wonderbaar gevoel doortrilde Lizzy's ge moed toen von Eggenslein met zijne, mclodieuse stem vervolgde «Zooals mijn naam aanduidtben ik van adellijke geboorte. Mijn vader stierf, toen ik vier jaar oud was en hoewel ik destijds veel le jong was om iets van dat verlies te kunnen beseffen zoo miste ik toch hem niet eens bii mijne kinderlijke spelen zooals dikwijls 'l geval is bij kinderenmet wie de vader zich van hunne prilste jeugd af bezig houdt. De mijne zocht mij nooit opjaik had eene zekere angst voor dien grootensomheren man met zijn streng gelaat en zijne donkere, oogen. Mijne moeder was eene dier wereldsche vrouwen die slechts voor het genot leven en zich overal te huis gevoelenbehalve in haren eigen kring. Zij was eene schoone jonge vrouw en ik herinner mijdat ik haar met eerbiedige bewondering aanstaarde als ze 's avondsgekleed om eene soirée te bezoekende kinderkamer betrad. Zij was zeer lief voor mij... tenminste zij stortte die liefde uit door mij het fraaiste speelgoed te schenkendoor mij zoo sierlijk mogelijk te kleeden... eerst, later kwam ik tol de ontdekking dat zij in mij slechts een voorwerp zag om mede te pronken daar het hare ijdelheid streelde om uit ieders mond te vernemendat. ik haar geleek. Zoo groeide ik op... zonder liefde, om gevaren. Hel blad meentdatondanks het mislukken der conferentiedit voorstel het ui'gangspunt van nieuwe diplomatieke besprekingen zou kun nen worden welke oprecht ondersteund en krachtig voortgezethet oosten voor nieuwe verwikkelingen zouden kunnen bewaren. In Duilscbland wordt geen onderwerp zoo druk besproken als het alkohol-monopoliei j waarvan het ontwerp eerstdaags bij den Bonds- raad zal ingediend worden. Tal van personen j I vereenigen zich om tegen dit wetsontwerp te prolesleeren doch of deze protesten veel zullen Laten, is le betwijfelen. Naar de «Köln. Zeit." 1 verneemt bevat hel betreffende ontwerp de volgende hooldbepalingen i De bereiding van ruwe spiritus blijft over- gelaten aan de particuliere industrie alles wat op dit gebied in het binnenland wordt gepro duceerd komt in handen van het rijkdat zich uitsluitend heiast met de recliticalie en de verdere verwerking tot alcoholische dranken j alsmede met den verkoop daarvan. Het beheer wordt gevoerd dooreen afzonderlijk «Monopol- amtvoor den verkoop in hel groot worden i agentenvoor dien in hel klein slijters aan- j gesteld. De bestaande stokerijen mogen dezelfde hoe veelheid blijven produceeren voor de oprichting van nieuwe fabrieken wordt echter concessie van negeeringswege vereischt. In de commissie die over de hoeveelheid le produceeren alkohol heeft te beslissen zullen ook drie eigenaren van stoke rijen zitting hebben ten gunste van kleinere stokerijen kan de regeering bijzondere bepalingen vaststellen. De Bondsraad bepaalt het tarief voor ruwe spiritushetwelk voor aardappelspiritus voorloopig wordt vastgesteldtusschen 30 en 40 Mark voor betere soorten geldt naar even redigheid een hooger tarief. Aan kleinere stoke rijen kan eene verhooging van hoogstens 2 Mark worden toegestaan. Het bestuur van het mono polie is gehouden voor gewone spiritusdie voor hel gebruik bestemd is, minstens 2 Mark en hoogstens 3 Mark per liter zuiveren alcohol le nemen. Voor industrieels doeleindenmet inbegrip van de azijnbereiding en verwarmings- en verlichlingstoeslellenzal de spiritus tegen kostenden prijs worden geleverd. geven door mijne ouders en... toch alleen Nu zooals ik u reeds zeide stierf mijn vader, toen ik vier jaar oud was. Wat ik toenmaals niet toegreep doch eerst later vernam was dat zijn dood eene groote verandering te. weeg brachtdaar hij niet de zeer vermogende man waswaarvoor men hem altijd gehouden had. Van daar zijn ernstzijne somberheid. Mijne moeder trof de stand van zaken diepmaar zij was te luchthartig te ijdel om zich lang aan een smartelijk gevoel over te geven. Zij kon de vermaken der wereld niet opgeven en de eenige wijzewaarop zij deze genieten konwas door een tweede huwelijk aan te gaan. Hare jeugd ze telde toenmaals 25 jaar hare schoonheid de aloude naamdien zij droegdat alles verzekerde haar tal van aanbidders. Het viel haar niet moeilijk om uit die allen eene keus te doen en een jaar later werd in de kerk met groote pracht haar huwelijk gevierd terwijl ik naar eene kostschool gebracht werd Daar bleef ik twaalf jaarzelfs menigmaal de vacantiën door. Ik werd een terughoudend kind hoe kon dat anders wanneer men altijd is omgeven door loontrekkende lieden. Ik hoorde mijn school makkers veel vertellen over hun huisehjken kring, over de schoonheid der wereld en was het dui niet natuurlijkdat ik in hot diepst mijner ziel nuar het eiude van mijne schooljaren verlangde om van dal alles te profitceron. Den echtgenoot mijner moeder stond ik vreemd, bijna vijandig tegenover. Wij bejegenden elkan der met die onverschillige koolheid welke men door de vormen der etiquette zoo gemakkelijk kan bedekken. Nooit is het tot eene openlijke verklaring over ouze wederzijdsche gezindheid DE DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE. Verleden week is te Amsterdam eene vergade ring gehouden ter zake de voorbereiding van een grootsch plan van heilzame strekking de drooglegging der Zuiderzee. Aldaar waren invloedrijke en bekwame man nen van verschillende politieke richting te dier zake broederlijk bijeen. Zóódanige harmonie strekt hun lot eer Reeds minstens voor dertig jaar maakte men plannen voor eene droogmaking der Zuiderzee de eerste plannen werden bekeken beoordeeld door andere gevolgd en 12 jaren geleden kwam rells de regeering met een plan ten minste met een voorstel. Het werd inlusschen nauwelijks als een ernstig voorstel beschouwd en w-inig meer succes had de heer-Buma in de kamer inet een later ingediend ontwerp. Thans hebben hij en de heer van Diggelen zich tot de natie gewend op de vergadering te Amsterdam vertegenwoordigd door de algevaar digden van verschillende corporaties en besturen. Er is beslêlen lot het oprichten van eene ver- eenigingdie een technisch en linanciëel onder zoek zal instellen. De vereeniging moetals elke andere, leden winnen, statuten ontwerpen. Zij zal trachten de koninklijke goedkeuring te verkrijgen. Zooals men zietde tijd door den heer Buma gedroomdis nog verre de tijd waarop 500.000 hectaren grond twee provincies aan de golven zullen zijn ontwoekerd en de landschapschilders motieven zullen zoeken in den ^ïiderzeepolder. Er is nog geene vereeniging als die er is kan haar onderzoek lang duren. Gestelddat het technisch gunstig uitvaltzal het plan finan cieel mogelijk zijn Want met geestdrift is zulk eene zaak niet te doen zij moet ook eene voorde.elige zaak zijnof kunnen worden als men wildat de beurzen zich zullen openen voor deze «nationale onderneming." De twee provincies, de 500,000 hectaren vruchtbaar land dat alles is een zeer aangenaam vooruit- ztchtmaar slechts een vooruitzichteen zwerm vogels op de boomen. Eer men hier zoo iets beginnen kan moet met deugdelijke cijfers kun nen aangetoond wordendat men zijn geld niet letterlijk in 't water werptdat de nadeelen door «den inham" berokkend eene ernstige in spanning noodzakelijk maken. Men kan de Zui derzee niet leegmalen met een menschlievend tusschen ons gekomen wij vermeden elkander en met de jaren nam zulks toe. 't Viel mij dan ook hardtoen ik vernam dat ik ingedeeld was geworden bij het regimentwaarvan mijn stiefvader kolonel was, want ik had de militaire loopbaan lot de miine verkozen Ook in dienst voedden wij denzelfden wrok om dezen te uiten gaf ik hc:n echter geene aanleidingdaar ik met stipte nauwkeurigheid al mijne plichten vervulde want het minste verzuim zou door mijnen stiefvader aangegrepen worden om mij zijn gezag te doen gevoelen. Mijne moeder kende de verhouding tusschen mij en haren echtgenoot welzij had in den beginne getracht om daarin eenige verbetering te brengendoch toen zij het nultelooze ha eer pogingen bemerkte gaf zij haar voornemen op. Zoo stonden dus de zaken, toen ons regiment het bevel ontving om de jaarlijksche manoeuvres te volvoeren. Mijn stiefvader en een aantal jonge officieren onder wie ik ook behoorde werden te D.benevens de mindereningekwartierd. Ik had het gelukof liever het toeval wilde dat ik logies verkreeg bij den vader van het schoonste meisje der stad. Mijne kameraden benijdden mij allen en maakten allerlei zin spelingen op mij en mijne gastvrouwdie ik natuurlijk niet genoeg bcwondereu kon. Ei waa dan ook eene allerliefste beschaafde jonge dame met een zacht karakter. Daar zij moederloos wasbad rij tol gezelschap eene wees tot ziek genomen. Camilla Duuonizoo heette deze, was uil Frankrijk geboortig en bezat el de ólegiinoe, al de levendige beminnelijkheid eener echte parisienne Was hel «lus wonder dat ©en jong officierzooals ik wasdal bekoorlijke

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1