deren en kindskinderen moet het verteld worden, hoe de goede en brave grijsaard prof. Pieter Harting aan gindsclie zijde van den Oceaan met jeugdig vuur voor ons streed en overwon toen wij in doodsgevaar verkeerden. Dank en eere zij hem daarvoor toegebracht. Aan zijne treurende weduwe en andere nagelalen betrekkingen be tuigen wijsamen met onze medeburgers onze innige deelneming in het verlies, dat hen en ons getroffen heelt. Ons aller troost behoort intusschen de bewustheid te zijndat de dier bare onlslapene nu rust van een roemrijkuit gebreid en nuttig volbrachten arbeid na een wel besteed leven. Zijne asch ruste in vrede!" UAGELIJKSCIIE WAl'EltSTANDKN vnn de Luntersche beek en de rivier de Eem. Datum Itnoui» bo»ïi Uaas brned OVER- EEM Lam bal- M 5.29 4,65 4.97 4.04 4,90 4.64 4,95 5,26 4,63 4,90 4,63 4.90 5,23 4,6 4 4.98 2,93 27 - 6,21 4,61 4,95 Het teeken lts -0,05 1-0,15 -005 —0.10 -0,05 A.P. -0,05 Graal Cairnszoon van den onlangs overleden conservatieven lord-kanselier van Engeland zal eerlang in 't huwelijk treden met miss Adèle Grantdochter van wijlen den beroemden Amerikaan. De jonge graaf Cairns is dezelfde die vroeger verloofd was met de tooneelspeelster miss For- tescue doch op verlangen zijner ouders deze verbintenis verbrakna miss F voor de ver loren gravinnekroon met 10,000 p. sterl. schade loos te hebben gesteld. Tijdens het laatste bal ten hove dat te Peters- burg werd gegeven vond eene episode plaats die aantoont hoe getrouw de kozakken hun plicht betrachten. Aan de deur van een der feestzalen stond een lijfkuzak op postde man stond als een steenen beeld zonder zich te verroeren en met de blanke saschka in de gespierde vuist. Klaarblijkelijk was ■de man echter ongesteld want zijn gelaat werd voortdurend bleekeren hoeveel moeite hij zich ook galvielen de vermoeide oogleden herhaal delijk dicht. Eensklaps trilde de forsche gestalte. 2ijn vingers omklemden het sabelgevest kramp achtig en de kozak waggelde. Een officierdie toevallig door de zaal kwam bemerkte het en zag ook onmiddellijk dat een xware strijd tusschen plichtgevoel en lichamelijke ongesteldheid werd gestreden. Op vriendelijke wijze voegde hij den man toe de bent ziek ga een oogenblik zitten en tracht wat op je verhaal te komen." «Ik mag niet gaan zitten, Excellentie," ant woordde de kozak. «Waarom nietOmdat je op post bent Ga gerust een oogenblik zitten «Ik mag werkelijk niet Excellentie. Ik inoet eerst worden algelost." Al wat de officier zeide hielp niets en daarom liet hij de aflossing komenwaardoor de zieke kozak weder vrij man werd. Een echtpaar was met groote geldsommen in de speelzaal te Monaco gekomen en had aan het spel deelgenomen. Toen de man belangrijke be dragen had verlorenverliet hij de zaal in groote opgewondenheid maar de vrouw bleel er. Zij beproefde het verlies weder te dekken door belachelijke dezer redeneering te beseffen." «Het lijkt mij toe, Nettv, dat gij dit reeds te veel gedaan hebt." «En wat had mej. van Heigel nog meer te vertellen." «Zij maakte eenige zinspelingen over een don ker geheim dat op hel leven van den heer von fa orach rust, waarschijnlijk eene schuld uit zijne jeugd. Zi] sprak verder over eene heerlijke villa in het woud die hem toebehoort en niemand in het oog valtvan zijnen fabelachtig grooten rijkdom, welke hij echter ook verbergtdaar hij uiterst matig en ingetogen leeftkortom zij hulde deze gansche persoonlijkheid en zijne handelin gen in een romantisch licht." «Die verzinsels ken ik mompelde Jeannette «mij valt daarbij altijd een versin, n!., er der Herrlichste von Allen ja hij de schoonste, de beminnenswaardigstede elegantste danser de bekwaamste ruiter, dien ik ken." «Ik behoef niet te vragen in welken persoon al deze deugden vereenigd zijn klonk het eens klaps spottead achter de opgewonden spreekster «iijt gij niet nieuwsgierigKuthvervolgde Msg dalenewant zij was het, tot Ruth, «om Jeannettes afgod te leeren kennen. Ik ben zoo gelukkig orn u te kunnen mededeelendat hij het «pel voort ie zettenmaar was zoo onge lukkig dat zij binnen korten tijd het restant van het geld verloor. j Wanhopig over hel enorme verliessprong de ongelukkige van het terras naar beneden en was j onmiddellijk dood. Toen haar echtgenoot terug- I keerdedeelde men hem dadelijk het overlijden zijner vrouw medeen de man maakte daarop door een revolverschot een einde aan zijn leven. Twee hecren. Hervé de la Provotaye en G. D'Andigné genaamd de laatste ridder van het Legioen van Eer, oud-kapitein en tijdens het beleg van Parijs op het slagveld gedecoreerd hadden zich vier jaren geleden te Parijs als commissionairs in handelswaren gevestigd. In werkelijkheid hielden zij zich slechts bezig met het diseonteeren van wissels en andere gelds waardige papieren. Zij zochten vooral hun cliën ten buiten Parijs en kozen bij voorkeur personen die een bekenden naam of een adellijken titel droegen en die zij wisten, dal geldgebrek hadden. Daarom telden zij onder bun clientèle verscheiden vieomtesgraven baronnen, markiezen en zelfs een Belgischen prins. Zij lieten deze heeren fictieve wissels voor m^er of minder groote som men onderteekenen waarvoor zij op den verval dag beloond zouden worden. Dank zij den goeden naam der onderteekenaars gelukte het een enkelen keer deze papieren bij bankiers te BordeauxTours, Limoges en andere steden te diseonteerenmaar dewijl geen der sommen die aan de onderteekenaars beloofd waren door deze ontvangen weiden gaven zij de zaak aan en werd D'Andigné in hechtenis genomen. Zijn compagnon die lont geroken had was den vorigen avond naar Londen afgereisd. Het aantal slachtoffers is grooteen hunner verliest .40,000 frs. Een ander wist echter door bedreigingen 00.000 frs uit bun handenvóór den vervaltijdterug Ie krijgen. Uit het onderzoek is geblekendat Hervé de la Provotaye 40,000 frs. s jaars verteerde Bij een "huiszoeking in de vertrekken van D'Andigné. in wiens zakken 10 centimes ge vonden werden vond men in eene prachtige brandkast twaall sluks gezegeld papier, twee leege champagneflesschen en een leeg sigaren kistje van een fijn merk. Sedert deze zaak die te Parijs veel van zich doet spreken aan liet licht gekomen isheelt de justitie niet minder dan 10 aanklachten ont vangen. Sinds verl. week is uit Emmerik voortvluchtig zekere J. van Raaijoud ruim 60 jaarklein van postuur, tenger, zonder baard of knavel kassier der spaarbank aldaar. Hij heelt een deficit in de kas achtergelaten van circa 200,000 marken honderden handwerkslieden dienst baren en kleine burgers zijn daarvan slacht offers geworden. Men vermoedt dal hij de wijk naar Nederland heeft genomenzoodat hier te lande allerwege naar hem nasporingen worden gedaan. Eenige dagen geleden stierf te Baden in het geslicht voor oude krijgsliedenz<*kere Seb. Worthwien oud 94 jaren die in den slag van Leipzig als Badisch artillerist tegen de legers van Napoleon vocht. De speelbank te Monle Carlo heeft weder een offer geëischt. Een jonge Oostenriiksche aristocraat schoot zich den 15 dezer in ile ves tibule van het Casino dood nadat hij 90,000 Mark had verloren. met eenige andere vrienden van Oskar heden den avond bij ons komt doorbrengen. Wij zien u toch ook Jeannettemet uwe rnama Jeannettes frisch gelaatdat in den beginne eene onvriendelijke uitdrukking had aangenomen, helderde zich bij Lene's laatste woorden meer op. «Jastellig maar komt Ëartenslein ook T «Ja." «Ge moet weten Ruth verklaarde Netty toen Magdalene zich verwijderd had «dat graaf Bartenstein een der vurigste vereerders van Magdalene is." «Behoort de heer von Faurach ook onder dezen vraagde Ruth. «Neen, stellig niet; hij is jegens haar zeer beleefd want zij is immers oe zuster van zijnen vriend. Eenigen tijd geleden was het echter an ders; er schijnt evenwel iets voorgevallen te zijn, dat zij elkander niet kunnen vergeven. Maar nu heb ik u genoeg verteld ge rnoet nu verder zelve uwe opmerkingen rnakcu om daarna een oordeel te vellen." Ruth zag dus vol verwachting den avond tegemoet. Zou haar vriendelijke beschermer ook onder de genoodigden zijn? Misschien was het wel graaf Bartenstein, of de heer von Faurach. Wordt vervolgd. UTRECHT. Uit Utrecht wordt ons gemeld Zaterdagochtend inoest een dierenplager weder de nadeelige gevolgen van hel mishandelen van beesten ondervinden. Onophoudelijk had hij een hond gesardgeschopt eu mul zijne pet geslagen toen deze, zijne kans schoonziendehein op den rug sprong en in één ruk de jas van zijn vijand van boven tol onder openscheurde. De tiran wendde zich daarop lot den houder van den hond en eischte schadevergoeding doch kwam van eene kou we reis thuis daar deze hel gesar stilzwijgend hebbende aange zien hem leukjes ten antwoord gaf: «Wees maar blijde dal hij jou niet heeft verscheurd AMERSFOORT, 1 Maart 1886. Z. M. heeft aan Mevr. Wed. Dr. P. Harting. voormalig Hoogleeraar der Rijks-Universiteit te Utrecht, pensioen verleend van MOOT.'sjaars. Z. M. heeft benoemd bij het escailron Ordon nansen tot Ie luitenantde Je luit. A. J. Storm de Grave, van dal escadron tot 1e luit. bij het 2e reg. Hussaren de 2e luit. W. II Peters, van liet dépól-escudron van hel le reg. llussiren. De heer P. Methorst heeft voor de benoe ming tot lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort bedankt. De heer Dr. J Sandberc. heeft, wegens ge vorderden leeftijd, tegen I Sept. e. k. ontslag verzocht als conrector aan hel Gymnasium le Amersfoort. De civiel-ingenieur de heer C P. E Rihhius, thans adjunct-ingenieur hij den aanleg van staatsspoorwegen te Amersfoort i-, ingaande 15 Maart e. k.. benoemd tot ingenicui administra teur der Dclilschc waterleiding. Heden Maandagavond te 8 uren precies zal in Amieitia te Amersfoort de lieer J II si.iiriji.e>- si'rg in eene Meeling optreden waarvan de entree «vrij" is. Deze meeting b belc-d door het A I'd.-bestuur le Amersfoort der Ned Pen- sioenvereeniging voor werklieden liet mag wel worden gewaardeerddat iemand als de geachte Spreker, zoo bekwaam iu de werkgevers- en arbeiderskwestie, alhier hel ondei werp openlijk behandelt, eenieder kosteloos daarbij aanwezig mag zijn eil hij bespreekt op welke wijze de practische zijde der kwestie tot haar re. lil kan komen te meer wensclielijkomdat al sedert jaren zooveel «Iheorelikershunne denkbeel den en adviesen blootlagen die soms bij ge mis aan «prartische" ervaring, eenier iiadec- ligen dan Weldadigen invloed uitoefenen Vooral werkgevers zullen te dezer meeling wei leering kunnen opdoen die inzonderheid tegenwoordig heilzaam kan zijn. De soiree van den klavierhumorist O I.avthori; in Amieitia le Amersloorl b than-, blijken-ach terst. adv.bepaald op aanst. Donderdagavond 4 Maartzullende hij alsdan het onderst attrac tief en amusant programma ten uitvoer brengen. 1. a) Einleitung. b) Die musikalische Familie. 2. Der Wettstreit der Melodien humoristisch improvisirlcs Potpourri (nach Angabe d. I'. T. Publikums). 3. Viel Kopf viel Sinn. 4. Finaleausder Opcr«Der zerhrocliene F,id" (Primadonna, Altistin, Oolor.itursangerin, Bari ton, Tenor, Rass, Chor der Herren und Hamen). 5. Der Handschuli von Schillermusikalisrh illustrirt. 6. Improvisat innen nach beruhmlen Meistern (Mozart. Strauss, Verdi, Suppé Wagner etc,). 7. Scherze am Clavier: a) Klimperkasten. 1») Spieluhr. c) Acolsharfe. dj Verdecktes Clavier, e) Die Wijste. 8. Parodie auf itaiienische Oper Schauspiel. 9. Ein Virtuose der Zukunft Waar hij in t huilen- en binnenland optrad genoot hij grooten bijval en werden zijne soiree s druk bezochtzoodat men mag hopen dat ook Donderdagavond le Amersfoort een talrijk pu bliek in Amieitia zal opkomen. Donderdagavond jl. trad in Amieitia ter bijeen komst met Dames van het Dep. Amersloorl der Maatsch. «Tot Nut van 't Alg." op de heer Mees uit Haarlem die eene boeiende voordracht hield nopens t Franse he treurspel «Attilla" en na de pauze droeg hij deswegens eenige opmerkingen voor. De geachte Spreker genoot bij het talrijk auditorium veel bijval. Tot stationschef Mn hel station Wnudenhertr-- Schcrpenzcel is benoemd de heer Voisin tot dusver halte-chef te Slroc.

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2