M 5819. Maandag 26 Juli 1886. lEESFOOETSCEE 00101. Uitgever Ult blad »«r«ehl)i»t Matmif en JtiHUrémfmuUag. Aonnnemeot |*r S maande» f 1.—Franco p*i Bureau 0 H. VAN CLEEFF po"/ïl6 AdTertenti*11 90 Cu «'k« «gei ««r io Cu.*roou letter» uiu MDDRHUT7EN pluMrmnte»oor randen .ndere eitre inngtmg geMhiedt hoogere pn,.berekening Legale te Amersfoort. oAciefle en onteigen. Ad*, per regel 16 Cte. Reclame, oer regel 25 Cu. Aft. nemer* 10 Cu. tlO0k KortOgracht Wijk 11 60. De Koningin heeft het ontslag van het mi nisterie Gladstone aangenomen en lord Salisbury naar Osborne ontboden. Een petitie voor een zelfstandige wetgeving is door den gouverneur van Noord-Queensland per stooiner Duke ol Westminster naar Engeland opgezonden. Het is een adres van 600 voet lengte en de handleekeningenwaaromtrent eenige twijfel was geopperdzijn eerst gecontroleerd en vol komen authentiek bevonden De lijvige papierrol is in een prachtige doos van cederhout uil de koloniemet paneelen van satijnhoutbesloten De rol is ook van cederhout en opzettelijk voor hel doel vervaardigd. Dal is ten minste een kalme beweging die ceder- en satijnliout bezigt als overredingsmiddel in plaats van dynamiet. De Daily News juicht het besluit van 't mi- misterie om af te treden zeer toe het zou beneden de waardigheid van den heer Gladstone zijn aan het bewind te blijven ten einde de onvoldoende of ook wel fanstasti-che plannen van anderen uit te voeren. Lord Salisbury zal nu de Iersche quaestie moeten oplossen. In de machinebouwkiinst en technische be kwaamheid om metalen te bewerkennemen de Engelschen de eerste plaats in de wereld in maat wat het geschut belieftzouden zii werden zij plotseling in een oorlog gewikkeld gedwongen zijn. bij den lieer Krupp, met den hoed in de hand de middelen te vragen om hun nationaal be>taan te bevestigen. Hel ontslag v.tn generaal Von Edelstein den bevelhebber van het Hongaarsche legeren de bevordering van generaal Janski hebben mis schien nog gevolgenwelke men te Weenen niet verwachtte. De Hongaarsche regeering vernam de pensi oneering van den generaal eersttoen het besluit des keizers openbaar werd gemaakt terwijl door de bevordering van generaal Jansik 44 generaals werden voorbijgegaan. De minister-president Tisza is hierover zoo vertoornddat hijvolgens de Hongaarsche bladen naar Weenen zal gaan ten einde het ontslag te eischen van den minister van oorlog, die zoowel llongaarsch als Oostenrijksch minister is. De Staatscourant" bevat een rapport over den uitslag van de in het voorjaar gehouden examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid als (hulp)onderwijzer en (hulp)onderwij- zeres. Die uitslag is over het geheel treurig te noemen, want van de 1423 candidaten moesten er 667 worden afgewezen. Vooral was groot het percentage der afgewezen mannelijke candi daten. Van de 950 kon slechts aan 484 een diploma worden uitgereikt. Zoo ongunstig is <le uitslag in vroegere jaren nog niet geweest. En de edenen Zijdie die redenen wensrhen te kennen verwijzen wij naar de nota van opmerkingen der rriesche commissie, voorkomende in de «St. Crt van hed n 21 Juli. Daaruit blijkt, dat van de 94cand.aan wie door de commissie genoemde akte moest worden geweigerd er 53 werden afgewezen voor het vak Nedcrl. taal. De commissie kwam daarbij lot de treunge er varing dat velen een handboekje hadden ge memoriseerd zonder zich van liet geleerde rekenschap te kunnen ge\en. Zoo liet b». het gepaste gebruik van Nederl. woorden door ze in zinnen te brengen bij verreweg de meesten zeer veel te wenschen over. De commissie staaft dit door de volgende voorbeelden Beslommeringen. De maan verborg zich buiten beslommeringen achter de dikke wolken waaruit telkens vuurpijlen ophel aardrijk scholen. Heusch. De heusche beleediging welke Floris V in het oog der edelen hun had aan gedaan door een veertigtal edelen van alle slaafsche diensten te ontslaan was oorzaak dat hij later op laaghartige wijze werd vermoord. Paars. Zij liepen paars f-gewijze; achter elkander. Kortswijl. Ik zal kortswijl spoedig bij u aankomen wees gij dan zoo goed bij de andere vrienden de boodschap rond te brengen. Geen wonder dan ook dat zulke candidaten werden afgewezen. De corrertioneele zitting van het Hof te 's-Hage van Vrijdag jl. was bestemd voor de behandeling van het hooger beroep ingesteld door Domela Nieuwenhuis tegen zijn veroordeeiing tot 1.jaar celstraf door de rechtbank in den Haag wegens beleediging van den persoon des Konings en den commissaris van politie Stork te Amsterdam. De appellant was verschenen maar verzocht na afroeping zijner zaakden Hove de behan- Politieke Revue. Rusland is de boeman op 't Europeesch staats- tooneel. Roert Rusland zich maar even omtrent Turkije, in welke aangelegenheid hetzij, dan vreest de gansche wereld voor zwarte stippen aan den vredehemel. Dan is de beurs reeds zenuwachtig. Dit is echter ietwat dwaas. Want men kan er verzekerd van zijn dat PruisenEngeland en Frankrijk met zelfs Oostenrijk en Italië den Rus-ischen lieer wel zullen welen te breidelen als hij weder oorlog tegen Turkije in t schild voert, of omtrent de Donaustaten politieke uitstapjes bedoelt. De groote Mogendheden zullen wel zorgen dat hij den vrede niei zal durven versloten. Aan The Morning Post wordt uil Rei lijn ge schreven IJit de beste bron verneem ik dat prins Vnn Rismarrk eenige dagen geledenin een onderhoud met een voornaam persoon die deed opmerken dat de horizon vol zwarte stippen is en de politiek van Rusland en Frankrijk op zich zelve voldoende is oin wan trouwen te wekken, zich aldus uitliet. «Er is geen grond voor wezenlijke vrees Wij houden de oogen wijd open en zullen geen mogend heid toelaten den vrede van Europa in gevaar te brengen." De koning van Servië heeft met eenp troonrede de Servische Skuptchina geopend. Hij verklaart den oorlog met Bulgarije aanvaard te hebben oin aan den wil zijns volks te voldoen Servië heeft zichwel is waarmoeten onderwerpen aan den wensch der mogendheden doch zal zich evenwel altijd verzetten tegen het breken van het evenwicht in de Balkanstaten. Hij rekent op de vaderlandsliefde der Kamer, opdat deze al de maatregelentijdens den oorlog genomen zou goedkeuren. Aan de «Standard" wordt uit Konstantinopel gemeld, dat in spijt van de oflicieele logenstraffing er lussrhe» de Russische en Rumeensche re- geering onderhandelingen plaats hebben over het doortrekken van troepen. Naar hetgeen uit St.- Pelersburg aan de «Times" wordt nemeld is de Russische reiziger Markleay voornemens op Nieuw-Guinea cene Russische kolonie te stichten waartoe zicli reeds 250 landverhuizers hebben aangemeld. FEUILLETON. NELLY. 9) Oorspronkelijke Novelle door S «Dat zou zij ook niet, graaf," antwoordde Rudolf na eene kleine pauze terwijl een donkere blos zijne wangen kleurde «dat zou zij ook niet indien ik vrij ware." «Vrijherhaalde de graaf op blijkbaar ver wonderden toon. «Ja want ik ben reeds gehuwdklonk het bijna beschaamd uil Rudolfs mond. «Zoo," hernam Heimersherg koel. «dat wist ik." «Wat? En hoe kunt ge mij dan een dergelijk voorstel doen T vraagde Rudolf voor de eerste maal op energieken toon «Welantwoordde Heimersberg met een koel lachje«ik wistdat ge eene huishouding hadt maar tegelijkertijd kreeg ik de zekerheiddat die banden niet zoo hecht waren anders zoudt gij u tevreden en gelukkig gevoeld hebben." Rudolf boog het hoofd voor die logica. Hij kon zich echter nièl onthouden om aan te merken «Hoe weet gij dat alles, graaf?" «Dat doet niets ter zako Rudolf. Git ziet. dal mij alles bekend is en daarom heb ik niet geaarzeld om u mijn voorstel te doen. Dus nog maals, stemt gij er in toe 7 «Mijne vrouw, mijn kind," bracht de jonge man er legen in. «Ik helnst mij om haar jaarlijks eene som uit te betalen die voldoende is om in de behoeften van haar en het kind te voorzien. De noodige slappen voor eene wettelijke scheiding zal ik wel doen." «Maar graaf, ik kan daarin niet toestemmen. Zij is nog zoo jong. «Des te eerder zal zij een trooster vinden lachte de graaf schamper. «Vrouwen uit dien stand voelen niet diep wie haar het meeste. «Ik hoop u dan het bewijs te leveren dat uw oordeel valsch is sprak eensklaps eene vrouwe lijke stem achter den graaf, op een toon van nauw bedwongen hartstocht. Verrast wendde deze zich om en met verwondering staarde hij Nelly want zij was hel aan. En zoo als zij daar stondhalf meisje half vrouwhad haar voorkomen iets onbeschrijfelijk bekoorlijks doch dat tegelijkertijd eerbied afdwong. Onwille keurig boog de graaf 't hoold en vraagde beleefd «Wie zijt gij «Wie ik ben. zal de toekomst u leeren wie ik was, kan ik u met een paar woorden zeggen. Ik was zijne vrouw," en met eene edele beweging vol smarten waardigheidwees zij op Rudolf, die haar sprakeloos aanblikte. Was zij dezelfde van voor een half uur geleden wat had haar eensklcps doen veranderen? Wij kunnen u daarop antwoorden hel bewustzijn dat zij voor hare rechten moest optreden ver leende haar eene buitengewone geestkracht. «Nelly," zeide Rudolf na eene kleine pauze, «waarmede heb ik die biltere woorden verdiend." «Rehoef ik u dat te zeggen?" hernam zij zacht. «Doch ik wil u niets verwijten, wat zou het ook helpen Ga gij uwen wegik hoop dat hij u tot geluk mag leiden en al uwe illusiën zal verwezenlijken- Ik hoop den mijnen te vinden." «Maar Nellydaarin wilnoch mag ik toe- steramen. Ik weiger uw aanbodzoo wendde hij zich tot den graaf. «Zoo ge wilt," antwoordde Heimersberg, «doch neem geen overijld besluithet mocht u later berouwen." «Het blijft, zooals gij, heer graaf, voorgesteld hebt. Nu schudt ge wel het hoofd Rudolfzoo richtte zij zich tot den jongen man «nu is het u ernst om mij en uw kind boven alleswat de graaf u biedtte stellenmaar hoe lang zal dit 't geval zijn Straks als ge weer thuis zijt als ge uwe plaats op het kantoor herneemt, dan is de overspanning van het oogenblik ge weken dan schijnt uw leven u nog vreugde- loozerdan lijken die cijfers u nog vervelender, dan woelt en bruist het nog meer in uw ge moed dan voorheenwant gij hebt de keus ge had om dat alles te veranderen. Dan wordigij steeds meer en meer ontevreden op u zelf, op de wereld en niet het minst op mij en het kind de onschuldige oorzaken die u belet hebben om de vleugels uit te slaan. Neen Rudolfvlieg heen vlieg waarheen uw onrustige geest ver langt wat geeft het of men een vogel in zijne vlucht wil stuiten? De wereld staat voor u open roemrijkdom en eer wachten ugenot van allerlei aard zal u weldra doen vergeten wie ge achtergelaten hebt. Dat echter, Rudolf, wil ik u nog zeggenhet klinke u niet toe als een verwijtmaar als eene vriendelijke herinnering aan het jaar van ons huwelijk. Wat de wereld

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1