30 Yrijda P5| Juli 1886. EXTRA-ttUIKER. m 5521. or Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad verschijnt Mamulaj en Donderdagmiddag. Abonitemenl gr.r 3 nuuiuden f 1.Kranen pei post/1.16. Advertnntif-n 10 rebels CO Cts.elke regel racer 10 Cts. groote letters tiaar plaatsruimte; voor randen en andere extra inrigting geschiedt hoogere prijsberekening. Legale, otCcieêle en onteigen Adv. per regel IS CU. Ucclames per regel 25 Cts. Aft. nunrnrrt 10 Cu. Bureau MUURKUIZEN hoek KortoerachtW ijk IJ 00. Wegens plaatsgebrek in het gisteren, Don derdagmiddag, uitgegeven nummer wordt dit Extia-Nummer uitgegeven. AMERSFOORT 30 Juli 1880. Te Amsterdam hadden hedenoch tend de begrafenissen plaats en zijn zij volkomen rustig afgeloopen. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van gisteren Donderdagmiddag 20 Juli gepresideerd door den lieer Burgemeester Jlir. Mr. T. A. J van Asch van Wijck waren aanwezig 11 leden en aiwezig de hoeren Grocneboom van llardenhroek ScheltusZandijk van den Wall Rake en van Reek. De voornaamste werkzaamheden bestonden in de behandeling der verordening houdende bepalingen tol voorkoming van bi-and en van die houdende bepalingen in acht Ie nemen bij hel ontslaan en met betrekking tol de hlussrhing van brand die na arlikelsgcwijze behandeling achtereenvolgens werden vastgesteld om met 1 October a. s. in werking te treden. Een voorstel van Burg. en Weth. tot het plaatsen van een pomp op het Havikten gerieve van de bewoners dier buurt en van de Y ij verst raai v.erd met algemeene stemmen aangenomen. Tot leden der commissie die belast zal zijn omtrent de regeling van hel plaatselijk belas tingstelsel in verband met de door Burg. en Weth. en den heer de Koningh te dier zake ingediende voorstellen een volledig onderzoek inleslellen en den Raad te dienen van advies zijn benoemd de heeren Croockewitvan Zijstvan Hardenbroekvan Burgsleeden en Groeneboom. De voordracht Ier benoeming van zetters voor 's rijks directe belastingen noodig door periodieke aftreding van de heeren J. lining M. van Beak en G. Hubers D/..werd samen gesteld uit de heeren G. PrinsW. II. M. Lagcrwcy, G. Hubers Dz.E. L Visser, T. van Daal cn W. van Ecdcn. De staat van oninbare pnslen terzake van den hoofdclijken omslag over 1884, werd met alge meene stemmen ongewijzigd vastgesteld. Nadat de op de agenda vermelde punten waren afgehandeldwerd nogals spoed- eiscbendaan de orde gesteld een voorstel tot verbetering van de privaten aan de jongensschool en de school aan Je Koestraat in dien zin dat bet tonnenstelsel aldaar kan worden ingevoerd en de aanwezige beerputten gedempt, hetwelk z. h. o. werd aangenomen voorbehoudens de goedkeuring door de commissie van fabricage van de wijze van uitvoering. In verband hier mede is aan R. en W. een crediel verleend van f442. Ter tafel zijn gebrachtde rekeningen der gemeente en van het burgerlijk armbestuur die in banden van eene commissie van onder zoek werden gesteldcn lot leden waarvan door den Voorzitter zijn benoemd de heeren van Reek Visser en van Lanscliol Hubrecbt het proces-verbaal van kasopname bij den ge meente-ontvanger ter Secretarieeen rekest van bewoners van den Utrechtselien straatweg om in dc behoelle aan verlichting aldaar te voorzien. In banden van Burg. en Weth. om advies. Nog werd mededceling gedaan van een ministerieel schrijven houdende kennisgeving der goedkeuring van de benoeming lot con rector aan liet gymnasium van den heer Dr. van IJsendijk. Daarna is de vergadering gesloten. De aandacht wordt gaarne gevestigd op onderst, adv. betreffende den «goedkoopen trein" van Amsterdam en verdere spoorwegplaatsen naar Apeldoorn en terug opaanst. Woensdag, zullende zeker velen daarvan gebiuik maken. Omtrent het aannemen op dc stations van den Ccntraalspoorweg van «beslelgoederen" opZon- I en Chr feestdagen vindt men in onderst, adv. bepalingendie in de herinnering van bet pu- I bliek worden aanbevolen. De heer J. I). Doormanhoofdredacteur van liet «Dagblad van Zuid-Holland en 's Graven - hageis benoemd tot ridder der Koninklijke Militaire Orde van Portugal van Onze Vrouwe da Conceicao de Villa Viroza de beer B. de I Vries, kanselier der Porlugeesche Legatie te 's Hage lol ridder der Koninklijke Militaire Orde van Portugal van Onzen Heer Jezus Christus. Uit *s Gravïnhagc wordt aan Het Centrum" gemeld Velen in den lande zullen met leedwezen vernomen hebben dat de behandeling van het beroep door bel hoofd der volksmenners inge steld tegen het vonnis, dat over hem is uitge sproken voor onbcpaaldcn tijd is uitgesteld. Noor een kind is het toch duidelijk dat de troe belen die Maandag te Amsterdam uitbraken en morgen wellicht elders door de opruiende redevoeringen van Domela Nieuwenhuis en door de organisatiewaarvan hij de ziel isworden aangekweekt en voorbereid. Terwijl zijn rechters de edelmoedigheid zoover drijven om hem vrij en frank te laten losloopen gaat bij met een ongehoorde dricsheid voort de straat-revolutie te prediken. Hier ter stede is dc verontwaardiging over de lankmoedigheid van de rechterlijke macht groot. Zij wordt nog aan gewakkerd door bet openbaar geruchtdat het uitstel van het beroep er slechts toe leiden kan om aan Domela Nieuwenhuis een minimum van. straf op te leggenja hem wellicht algeheele vrijstelling te verlecnen. Het gerucht is gegrond op de overwegingdat met 1 Sept. e. k. het nieuwe strafwetboek in werking treedtdal ge wijzigde en mildere bepalingen bevat op het stuk van majesteitsschennisen dat onder de werking van die bepalingen Domela Nieuwenhuis veel kans zou hebben van te worden vrijge sproken. Tot geruststelling van hen die vreezen dat het daarop zal uitloopen mag wel herinnerd worden dat loopende processen ook na 1 Sept. nog worden behandeld onder het oude strafwet- regime waai onder zij werden begonnen. In- lussehen blijft het'te betreuren, dat dc aarts- onruststoker juist in deze dagen zijn bedrijf kan blijven voortzetten. Een telefoonwaarmede men op een afstand van 2000 mijlen met iemand spreken kanis door dr. C. Box te Ohio uitgevonden. Daar de uitvinder, door dc Bell Telephon maatschappij belemmerd geen octrooi kan krijgen zal hij dit in Zweden aanvragen. Mrs. Crawford kreeg gedurende het jongste schandaalproces, waarin zij en sir Charles Dilke de liooldfignren warenniet minder dan twaalf huwelijksaanzoekeno. a. van een voornaam advocaatdie tijdens hel geding op haar ver liefd werd. Sir Charles pakt zijn koffers om Enge land voor eenige jaren te verlaten. Op het verzoek om gratieingediend door Kloppersdie als medeplichtige van mevr. Bulkley wegens poging tot wegvoering van kinderen werd veroordeeld, is afwijzend beschikt. Dat ook in Engeland hel bouwvak niet altijd rijkaards maakt bewijst hel feitdal een bekend Londensch architect «en bouwmeesterE. F. Pilbrowmei een passier van 81,050 p. sl. is getailleerd. Het Hindoesche theater te Tinnevelly is door brand vernield. Meer dan honderd inboorlingen werden gedood en een aanzienlijk aantal gewond. Te Rochford (Essex) is de familie Cripps door eene vergissing bij het bereiden eener pudding vergilligd d>- moeder had verminkiller in plaats van bakmeel gebruiktzij stierf den volgenden dag maar baar man zoon en dienstmaagd hoewel ernstig ziek, zullen vermoedelijk in het leven blijven. In Labrador en Newfoundland heerscht een vreeselijke hongersnood. Tengevolge der buiten gewone koude zijn de veestapel en de oogst grootendeels vernield. In sommige streken is de halve bevolking omgekomen. In eenige hutten langs de kust zijn 80 lijken gevonden. Het geheele aantal dooden moet meer dan 15043 bedragen. De reusachtige Great-Eastern", het bekende Engclsche stoomschipligt tegenwoordig te Liverpool en doet dien:>t als lokaal van openbare vermakelijkheden. In het ruim is een theater dat 1000 persoon bevatten kan. Bovendien beval het schip danszalen en een café-chantant. G E V 0 N D E N op de straat te Amersfoort een vrouwenzak inhoudende een Heschje odeureen sleutel enz.een gouden oorbelletje terug te bekomen aan bel politie-bureau. Van de nieuwe repetitie-geweren waarmede het Duitsche leger wordt gewapend is thans te Spandau het 100,000e exemplaar afgeleverd. Er was in de laatste maanden met inspanning van alle krachten gewerktomdat gebleken was dal de nieuwe geweren van hel Fransche leger het ver van de Duitsche wonnen. Ook daar echter, in Frankrijk, heeft intus- schen de luitenant Robin alweder verbetering uitgevondenwelke op de geweien van het sysleem Gras zal worden toegepast. Volgens den Avenir Militaire zullen reeds in Sept. 00.000 van die Robin-of «magazijn"-ge weren worden uitgereikt. De merkwaardigheid dezer vinding bestaat hierindal zeven schoten achter elkander kun nen gelost worden zonder laden. Behalve den gewonen kogelbevinden zit h n.l. in een kastje of «magazijn' ter linkerzijde nog zes patronen die werktuigelijk één voor één de plaats van den afgeschoten kogel komen innemen zoodat desnoods in vier seconden alle zeven patronen kunnen algeschoten worden of bij kalm mikken althans in 0 A 10 seconden. Ook het laden vordert weinig tijdwijl de zes patronen tegelijk met een gemeenschappelijke huize welke daarna weggeworpen wordt in het «magazijn geschoven worden terwijl overicens als steedsook nog de gewone lading op de ge wone wijze geschiedt. Een gcoefi-nd schutter kan dus geregeld 20 scholen lossen per minuut. En daar de patro nen lichter zijn dan de gewonekan elk soldaat er, in plaats van 78, nu 110 dragen. Wanneer beide, legers aldus gewapend zijn zou dusindien alle kogels raak warende oorlog heel spoedig afgeloopen ziju bij gebrek aan strijders

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1