<fle uitgever van dat geschrift te zijn. Zijn gevangenneming is gegrond op artikelen 91 en 102 van het Wetboek van Strafrecht. Art. 91 spreekt van den aanslag of de samen spanning om burgeroorlog te verwekken of verwoestingmoord en plundering teweeg te brengen, terwijl art. 102 spreekt van de openbare opruiing daartoe bij monde of geschrifte. Daarop is gesteld5 tot 25 jareu tucht huisstraf. Indien de Arasterdamsche Ct. goed is ingelicht dan zou bedoeld oproerig geschrift gedrukt zijn op de socialistische drukkerij «Excelsior" te 's Gravenhage. Deze drukkerij is jaren lang het eigendom geweest van Domela Nieuwenhuis en Bruno Liebersdie samen het weekblad Recht voor Allen exploiteerden. Eerst vóór enkele jaren is deze drukkerij zoogenaamd eigendom geworden van de sociaal democratische partij welke echter niet als rechtspersoon is erkend. Het leeuwenaandeel der aandeelen is natuurlijk in het bezit van Domela Nieuwenhuis die dan ook als meest belanghebbende bij die cover- gave" aan de «partij" op het Socialisten Congres als bestuurder van die drukkerij is benoemd geworden. Blijkt het dus feit te zijndat het oproerig geschrift op «Excelsior," dat onder het bestuur van Domela Nieuwenhuis zelf staat, gedrukt isdan zal vermoedelijk wel niet lang gedraald worden om ook hem in arrest te nemen. Het onderzoek in de bekende zaak van de ongeregeldheden in het cadeltenkamp te Tete- ringen duurt nog voortdaar hel nog niet gelukt is al de schuldigen te vinden. In afwachting daarvan zijn de bevorderingen tot officier uitgesteld. Hoe onaangenaam dit ook voor de niet bij de zaak betrokkenen ismen xal moeten toegevendat de Min. geen Kon. besluit provoceeren kan tot benoeming van officierendie wellicht weldra wegens ernstige vergrijpen tegen de tucht terecht moeten staan. Maar dit geldt slechts twee wapens. Genie «n artillerie waren niet in het bedoelde kamp en aldus worden zonder noodzaak verschillende cadetten van het laatste jaar belet zich zoo spoe dig mogelijk in oificiers-uniform te verloonen. A. L Pzn.oud 49 jaar rentenier te Krimpen nd IJseldie twist hebbende met zijne vrouw, de ruiten van de woning van schoenmaker Van der Si hans, waar zijn vrouw verbleefverbrij zelde is door de Rotlerdamsche Rechtbank tot 7 dagen celstraf veroordeeld. Voor de apothekers is Berlijn een dorado. Er zijn toch maar 68 apotheken van welke nog 5 in gestichten voor lijdenden dienst doen. Concurreerende artsenijbereiders zijn er dus maar 68, hetgeen voor zulk een wereldstad een zeer laag cijfer is. Het lijk van Heinrieh Witte3e Goudsbloem- dwarsstraat 6 35 jaar de man die op de Lin- dengracht op een bovenverdieping voor het ven ster zittende werd doodgeschoten is op kosten van het Schuitenvocrdersgiid ter aarde besteld. Eenigen tijd daarna kwam de lijkkist van Wil- lebrordus Helsloot, Rozengracht 28. 17 jaar op den doodenakker aan als bijzonderheden die de treurigheid van 's jong>-lings dood nog vergrootten vertelden de meewarige vrouwen die met den ongelukkige bekend waren aan de omstanders dat dit reeds het vijftiende kind was dat de arme moeder grafwaarts bracht en een meisje dat even te voren in zwijm gevallen wasde bruid van den overledene was geweest en Woensdag a. s. door hem naar hel altaar gevoerd zou zijn. Tot nu toe h3d de Engelsche soldaat geene vergunning om in hel openbaar te rooken. Thans heelt de Hertog van Cambridge als op perbevelhebber van hel legereene aanschrijving uitgevaardigdwaarbij bepaald wordtdal van 1 October tot 21 Maart na 5 ure des namiddags en van 1 April tot 30 September na zes ure des namiddags de soldaat op de straat rooken mag. AMERSFOORT, 2 Augustus 1886. De achtentwintigste verjaardag van 11. M. de Koningen wordt heden te Amersfoort op de gebruikelijke wijze gevierd door het uilsteken van vlaggen aan gemeentelijke gebouwen en particuliere woningen carillonnementenz. Wegens hel ongunstige weder is geen parade gehouden. Z. M. heeft benoemd tot voorzitter van het waterschap Eeinland prov. Utrechtden heer Jhr. Mr. B. Ph. de Beaufort, burgermeester van Baarn en Eemnes. Ter aanvulling van ons jongst raadsverslag in het Extra-No. van Vrijdag jl vermelden wij nog «DeheerenM. van Beek en J. Ilering hadden verzocht niet weder in aanmerking te komen als leden van het college van zetters, laatst genoemde wegens hoogen leeftijd. De rekening over 1885 van het Burg. Arm bestuur bedraagt in ontvangst en uitgaaf f5622 Onder de uitgaven is f 4564,30 als vaste bedee ling f566.61 als lijdelijke bedeeling en f 102,10 aan onderstand van verschillenden aard." De heer mr. W. H. de Beaufortlid der Tweede Kamer, heelt de hem gedane uitnoo- diging van het uitvoerend comité lot oprichting van een monument voor Hugo de Grootom ter gelegenheid van de onthulling van hel standbeeld eene feestrede uit te spiekenwel willend aanvaard. Wij vestigen er de attentie op dat de inschrij vingen uit Nederland op de Nieuwe Obligation van de Compagnie l'niverselle du Canal inter- océaniquede Panama, blijkens nevensst. adv., bij de heeren Wertheim k Gompertz te Amster dam worden aangenomen. De energieke en bekwame Ferdinand de Les- seps president-directeur daarvan reeds epn onslcrfelijken naam erlangd hebbende door zijn aanleg van het Suezkanaal'twelk hij in het leven riep en zulk uitgestrekt nut oplevert, brengt het door hem ontworpen grootsche Pana makanaal thans in uitvoering'twelk onmetelijke internationaal verkeers- en handelsvoordeelen c. a. zal opleveren en daardoor aan hen die willen inschrijven in de thans geadverteerde inschrijving overtuigende waarborgen verstrekt van beduidende en ruime rente en winstbij onbetwistbare soliditeit. De burgemeester van Amsterdam heelt eene kennisgeving afgekondigdwaarin het venten en het verspreiden op den openbaren weg van alle nieuwsbladen of andere gedrukte ol ge schreven stukken wordt verboden. De toestand van den politicagent Korfinaker is bevredigend. De sociaal-democraat van der Sladt is te Amsterdam in hechtenis genomen. konhad hij dat alles niet geweten toen hij haar tot zijne vrouw verlangd had? «Neen riep zij uithet vochtig oog naar den hemel richtendewaaraan duizenden sterren flonkerden, «het is mijne schuld niet. Ik was hem eene trouwe vrouwvoor wie de minste zijner wenschen een wet was. Ik heb mij niets te verwijten als dat ik hem misschien te lief gehad heb. En nu ben ik voor eeuwig van hem gescheiden voor eeuwig. Omijn God wat heb ik toch misdreven om zoo jong reeds zooveel te moeten lijden? Voor mij bezit het leven geene waarde meerwat kan het mii anders opleveren dan verdriet en moeilijkheden Moet ik net niet als eene weldaad beschouwen als God mij in zijn rijk opnam Maar neen vervolgde zijzich eensklaps bezinnende«ik moet leven voor mijn kind dat onschuldige wicht verloor heden reeds zooveelja voor mijn kind wil ik leven en alles trotseeren." En zij leunde het moede hoofd tegen de kussens en beproefde in te slapen om ten minste eenige oogenblikken vergetelheid te vinden voor ae smart die hare ziel doorsneed. Welhaast kon digde hare zachte ademhaling aandal de god van den slaap zich over haar ontfermd had door hem geleid trad zij het rijk der droomen binnenwaar fantaisie en waarheid zich ver eenigen tot een geheeldat den binnengetredene eene tooverwereld ontsluit. Nelly glimlachte nu en dandoch op eene wijzedie den beschouwer pijnlijk moest aandoen. Voor hare verbeelding rees hare kindsheid op de tijd waarin baai- grootste vreugde in poppen en spelen bestond. Daarop volgden hare meisjesjaren waarin zij door het geven van pianolessen in haar onder oud moest voorzien want hare ouders hadden baar bij hunnen dood hoegenaamd geen vermogen nagelaten. Zij had het toen altijd drukmaar zij gevoelde zich tevreden; gelukkig noemde zij zich eerstnadat zij van Rudolf Steinman ver nomen had dat hij haar beminde. Waar waren die dagen gebleven, vol onbewuste zaligheid en onschuldig genieten die dagenwaarin een lachje van hem haar het heerlijkste loon toe scheen waarin zijn kas haar alles rondom zich deed vergeten niet echter dat het z ij n e lippen waren welke zich op de hare drukten dat hel z ij n arm wasdie haar omvat hield. Voorbij was die lijd, doch vergeten zou hij nimmer door haar worden. En haar huwelijk Zelfs in haar droom hield de begoocheling niet siand zij ont waakte trillende van opgewondenheiddoch meteen trek van vastberadenheid op het jeugdige schoone gelaal, dat duidelijk te kennen gaf[ dat zij niet terug zou deinzen voor den strijd des I levens. Wordt t'trvolrjd. Uit 's <i raven; m ge worui ge meid Toen in do Tweede Kamer de Leiderdorps^ Kerkelijke kwestie werd behandeld waren h wat Leiderdorpsclie wijzen op de tribune met 't grootste welgevallennaar gelang v hun standpunt. Lobman of Heemskerk volgd< Een hunner kon niet nalaten telkens een gr hoorbaar«juistementprecies zóó heerlij net" en dergelijke approbatiën meer te lat hooren. Hij bad zijn vrouw ook bij zich, die nu en dan wel eens iets op de juistheid van de verloogen had al te dingen maar die dan door den inan op vrij apodictische wijze werd tot zwijgen gebracht. Omtrent den toestand van Z. M. den Koning verneemt men weinig. Reeds nu laat het zich aanzien dal Z. M geruimen lijd strikte rust zal moeten nemen en daarom zal hij ook in September de kamers niet komen openen. Daarom zal ook de koning van Portugalhjer in de eerste belli van Augustus aankomende geen officieel bezoek aan ons hof brengenai moge het dan zijn dat Z M. niet in streng in cognito reist en van wege onzen Koning is uit- genoodigd zijn intrek te nemen zoowel in liet paleis te Amsterdamals in een der vorstelijke paleizen hier ter stede een aanbod dat intus- schen niet is aangenomen. De Portugeeschc vorst zal in liet «Hotel du Nieux Doelen" afstappen. In het Schevemngsche Kurliaus blijven de classieke concerten, nu ook met solisten van groote reputatie, sterk bezocht, zoomede geven de prachtige bals en de soirëes dansanles veel genoegen. Naar aanleiding van het oproer te Amsterdam schrijft men van daar aan de Bcrlijnsche Krcuz- zeitung hel volgende «De gebeurtenissen in de Nederlandsche hoofd stad zullen niet missen in Europa het groot-te opzien te baren Het socialisme dal zicli tot dusver lot theoriën bepaaldeis tot handelen overgegaan en een wachtwoord schijnt de inter- nale organisatie der sim lalisten te lielu-ersi ben. Na de verwoeslingstoonpelen in Belgiëde barricades te Amsterdam men zietdal wij reeds dicht aan den drempel eener revoluti- onnaire beweging slaan Nemen de socialisten juist in België en Nederland lot openbaar ge weld de toevluchtdan is dit geenszins omdat zij er beter georganiseerd zijn dan elders, maar omdat de gebrekkige militaire inrichting dezer beide stalen hun eene zekere overwin ning schijnt te beloven Geleek gisterennacht Amsterdam op een legerkampbedekten tal van dooden en gewonden bet slagvelddan komt een deel der schuld van deze dingen voor rekening van bet ministerie des heeren Heems kerk. Al te lang beeft men het werkeloos aan gezien hoe de Nederlandsi he socialisten aan voerders Domela Nieuwenhuis en Fortuyn de menigte bewerkten de socialistische leeringen overal verbreidden en algemeene repetities hiel den voor hel aanstaande straatgevecht Met socialisme groeit ten gevolge van de nalatigheid der meeste Europeesche stalen aan en hel caveant consules kprnt ons in dezen zeer toepasselijk voor. Willen de Europeesche staten werkelijk de soci alistische aanslagen op de staatsinrichting on mogelijk maken dan is eene afzonderlijke wet geving der verschillende staten niet voldoende. Daartoe is eene internationale overeenkomst noodigwaartoe prins Bismarck het denkbeeld opperde dat tot dusver echter weinig weerklank vond Men heelt zich nog altijd met phrases van vrijheid van zienswijze enz. van ae zaak afgemaakt en zich aan eene internationale be handeling van het socialistisch gevaar onttrokken Sedert de tooneelen te Luik en Charleroi is België voor dat denkbeeld ontvankelijker geworden Sedert de onlusten te Zurich begint men ook in Zwitserland eene overmaat van vrijheid hij zonder nadeelig te vinden Kr is geen twijfel an of na de barricades te Amsterdam, zal ook de Nederlandsche regeering het plan eener in ternationale wet tegen de socialisten niet meer bestrijden Werkelijk komt meer en meer de noodzakelijkheid aan het licht oin tegenover de geduchte internationale organisatie der socialisten de macht aller bedreigde staten te stellen." Dat alles is zeer fraai. Tesselschade heelt hel plan geopperd voor beschaafde vrouwen een nieuwen en heilrijken werkkring te openendoor haar een cenigszins wetenschappelijke opleiding en daarna een diplo ma te geven voor baker. Een blad stak daarmee den draaker weer een proeve van onderwijs-overdrijving in ziende Een inzender maakt in dat blad nu echter deze opmerking «Gelooft ge werkelijkdat de kenniswelke die vrouwen zouden verkrijgenzoo over bodig is? «Ik ben vast overtuigd, dat het gedeeltelijk aan de geringe vakkennis van die vrouwen ligt dat de sterfte onder de pasgeborenen zoo groot is. Menigen nuttigen wenk zouden de gediplo-

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2