tene welverdiende gunstige reputatie bezit en ook honderden werklieden bezigt. Zij heelt een Magazijn Filiale te Amsterdam. Hare Loodgieterij Pletterij en Pijpenper- serij te Utrecht bestaat reeds sedert het jaar 1866. Hel debiel daarvan is jaarlijks beduidend toegenomenzoodat zijtengevolge van dezen aangewassen vooruitgang in alle opzichten met het binnen- en buitenland kan concurreeren. Die fabriek bezigt thans 200 werklieden. Hare Nederlandsche Zinkpletterij te Utrecht, de eerste en éénige in ons Vaderland is in 1874 opgericht. Dank zij de deugdelijkheid van haar fabrikaat en concurreerende prijzen tegenover het Buitenland, kon aan hare fabrieken zóódanige uitbreiding worden genevendat thans drie pietmachines voortdurend in mouvement zijn waaraan honderd werklieden dag en nacht en honderd enkel bij dag werk vinden. De Arnhemsche Cl. behelst daarover het volgende «Bij eene lezing door den bekenden fabrikant van zinkwerken F. W. Braat uil Delftin de afdeeling Zwolle der «Vereeniging tot bevorde ring van Fabriek en Handwerksnijverheid in Nederland.'" werd door hem de aandacht gevestigd op de Nederlandsche zinkfabriek van den heer Hamburger te Utrecht. Tot voor korten tijd was iederdie zink wilde verwerken op een wijze welke hooge eischen aan de deugdelijkheid van het materiaal steldeverplicht om buitenlands geplette bladen zink te gebruiken eerst in de laatste jaren was de heer Hamburger er in ge slaagd otn een qualiteil zink te vervaardigen die niet alleen aan alle eischen voldeedmaar tegenwoordig zells hooger slaat dan liet beste buitenlandsehe product. Voorzeker een verblij dend getuigenis voor de energie en zaakkennis van een Nederlandsch fabrikant en een getuig- nisdat vooral in den mond van dezen spreker, die het beter dan iemand beoordeelen kan waarde had" De heer Braat te Dellt is een der voornaamste deskundigen terwijl hondertallen ingenieurs ■architecten zinkverbruikersenz. in ons land «geaccrediteerde verklaringen" onderteekenden, dat het fabrikaat der finna Hamburger in alle opzichten kan wedijveren met de beste buiten landsehe fabrikaten thans schier alle archi tecten in hunne bestekken voorschrijven het zink der «Nederl. Zinkpletterij" en die firma op voornaamste buiten- en binnenlandsche Ten toonstellingen met vier gouden en twee zilveren medaillestegenover de meest gerenommeerde buitenlandsehe fabrikantenwerd bekroond. De P r o v. O ver ij sen Z w o I sc h e Ct. behelsde een nog uitvoeriger verslag daarover. In onze provincie worden ook in vele andere fabrieken door een aantal lirma's tc Utrecht Amersfoort. Veenendaal. enz. zoomede in andere provinciën massa's werklieden gebezigd zoodat nel met 'toog op de tijdsomstandigheden tenopzichle van Nederlandsche fabrikanten en het aanhouden hunner werklieden hoogst wen- schelijk mag worden geachtdat door heeren aanbestederszooveel mogelijk, omtrent in e- komen inschrijvingen op soortgelijke wijze worde gehandeld alsnaar hierboven gemeld door den Minister van koloniën is geschied en waar door de betrokkene industrieelen hun dienst personeel werk en loon kunnen blijven geven dat is: dubbeltjes voor moeder de vrouw, de kinderen, het ziekenfonds, de spaarbank en de solide levensverzekering. Werk brengt zegen aan. Werk schenkt brood, welvaart, en tevredenheid. Werklust voedt levenslust. hoewel hij het nauwelijks vermocht vol te houden. Uien die groote helderblauwe oogen hem vol tranen aanstaarden. «Ja, papa," antwoordde de schuldige eerlijk, maar Linnie heeft mij geholpen ik wou het niet doen maar zij zei dat hel wel aardig was. Ik heb het in den gieter gestorttoen zij hel gehaald had." «Ge zietCornelie hervatte Hudoli tot zijne erhtgenoote «dat er twee te bcslrafTen zijn Nettie zoowel als John Ja dat begrijp ik natuurlijkuw lieveling zal zich wel weten te vrijwaren en als het niet anders kan zelfs door onwaarheden. Linnie leert goed zij is steeds ijverig. «En John is dikwijls lui, doch heeft een hart als goud vulde Hudolf kalm aan «Hoor eens John zoo vervolgde hij tot den knaap«ik zal u en Linnie voor ditmaal niet straffen als gij beiden aan Annette vergiffenis vraagt en mij belooftdat ge nooit weer ondeu gend zult zijn." «Neen papa ik zal het nooit meer doen wees u dan niet meer boos op rnijen hij sloeg beide armpjes om Rudolfs hals en kuste bera leeder. Wordl veiwlyd. Men meldt uit Parijs an I Heeft men er ooit inand zoo zien mloopen als generaal Boulangerminister van oorlog. Want hij is er ingeloopen en deerlijk ook. ue Orleans hebben op de handigste wijze een val opgezetwaarin de dappere en zeer woorden rijke minister der republiek met degen en sporen en als een muis gevangen is. Als een rauis wij zouden aan de spreekwoordelijke slimheid der ratten onrecht doen door hem als een rat te laten vangen. Hij is er blindelings onnadenkend ingeloopen en hij zit. Vele lezers kennen «in hooldtrekken ue geschiedenis. De hertog van Aumale heeftoin zich op den minister, die hem verdreef, te wreken een greep gedaan in de tweehonderd en zooveel briefjes, die hij nog van hem liggen had uit den tijd toen hij generaal was. lil een Belgisch blad het Journal de Bruxellesver scheen de brief, waarin de generaal, die als minister verklaarde, dat hij niets aan Aumale te danken had, dezen vol erkentelijkheid zijnen dank betuigde voor den steun hem bij zijne benoeming verleend. Men vermoedde waarschijnlijk dat de minister zou beginnen met te ontkennen en om hem op dat gevaarlijke spoor te brengenwerd met opzet het is stellig met opzet gebeurd de bi ief niet geheel juist weergegeven. Boulanger ontkende hij was reeds op weg naar den val. Toen verscheen in een ander blad de echte brief. I Uit Atjeh wordt gemeld Vechten doen we hier niet meer, al willen de couranten en schreeuwers in Holland dat wel eens anders doen gelooven. Zoo hier en daar wordt nu en dan door een stuk ol wat sloebers op onze bentings geschotenmaar bijna altijd zonder eenig succes N- en de ver liezen die we hier lijdenzijn slechts voor een erg miniem gedeelte aan den vijand te wijlen De verschrikkelijke berri-berri. waar nog maar steeds geen kruid voor gewassen schijnt te zijnbezorgt ons nog maar altijd door ver bazend veei verliezen. Die verliezen kunnen met den besten wil door liet legerbestuur dat alle goede pogingen in het werk blijft stellen, niet aangevuld worden. Een verschrik kelijk groot incompleetbijna 35 pet. bij de troepen is hier het gevolg daarvan. Daardoor wordl de dienst voor de mindere militairen zeer bezwarend en komen in den laatslen tijd erg veel gevallen van onwaak:aamheid van schildwachten voorwaardoor brutale dief stallen of pogingen daartoe mogelijk gemaakt worden. En een paar gevallen van desertie in den laatslen tijdtoonen dat de geest der troepen onder een en ander lijdt. Verandering van politiek of in de wijze van oorlogvoeren kan ons hier niet helpen maar duiten om het leger lijdelijk sterk uit te breiden en om later een behoorlijke reser\eop te richten Met genoegen merken wij hier. dal de llol- landsche «zakkiesplakkcrs" zich in den laatslen lijd wat wakker laten schudden Als ze nu maar. slaapdronken als ze nog wel zullen zijn voor gegaan door minder eerlijke leiders (misschien), geen dwaasheden begaan. Maar laat ik liever met die geleerdheid eindigen'l zou er anders veel van hebbenof ik de wijsheid in pacht meende tc hebben. De laatste volzinnen zijn een eigenaardig staaltje van Indischen geest. De Hollanderdie naar Indië gaat misschien als koloniaal staat natuurlijk ver boven de «zakkiesplakkers die niet gingen. De stukken van het lijk eener jonge vrouw, gevonden in het 14e arrondissement van Parijs, brengen de geheele bevolking in ontroering. Woensdagnacht om 1 uur vonden de agenten van politie in een urinoir een pakketbevattende de beencn en de armen eener vrouw. Een paar uur later werd nog een gedeelte van het lijk gevonden terwijl om 4 uur 's morgens de borst gevonden is. Het hoofd en de rechterdij ont breken nogverder is het lijk volledig. Een geneesheer verklaart hel voor dat van eene vrouw lusschen de twintig en vijf-en-twintig jaren oud. Hoogstens een paar dagen geleden, was de vrouw gestorven. Of zij een natuurlijken of geweld- dadigen dood gestorven isweet men niet. Omtrent de daders van de vermoed wordende misdaad is weinig of niets bekend. Verschillende personen vermeenen een koetsier gezien te hebbenwiens gangen verdacht waren doch stellige aanwijzingen heeft de politie nog niet. Zij gaal inmiddels voortniet het zoeken naar de rest van het lijk en de schuldigen van deze daad. De Parijsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak van Jules Berlhiercn Adolplic Bcrlhier, directeuren van het Crédit général francaisen baron Erlangerde beide eersten beschuldigd van hetuitkeeren van niet beslaande dividenden en laatstgenoemde van medeplichtigheid. De beide broeders Berthier zijn schuldig verklaard en veroordeeld de een tot een jaar en de ander lot zes maanden gevangenisstraf, en elk lot eene boete van 3000 IV. De heer Erlanger is vrijge sprokendaar zijne medeplichtigheid niet be wezen was. Een beer bood Woensdagorhtend'aan de bank Allard place de la Bourse te Parijseen cheque van 60,000 francs ter uitbetaling aan. Na het papier onderzocht te hebben dat in orde scheen te zijn werd liet geld uitbetaald. Na liet vertrek van den vreemdeling die verdwenen is bleek de cbèque valscli te zijn. Te Lemmcl heeft verl. weck een twist lus schen burgers en militairen plaats gehad waar bij eenige burgers verwond werden. De justitie van Maastricht heeft een geneeskundige ter plaatse gezonden om den aard der verwondin gen te onderzoeken. In de jongste zitting van den gemeenteraad te 's-Graveniiage is ingekomen een verzoek van den heer 11. Ilenians te Londenom voor- loopige concessie voor den aanleg endeexploid talie van een pier te Scheveningen. Donderdag overleed in liet Binnengasthuis te Amsterdam de 56-jarige Duijf, die in den nood- lottigen avond van "26 Juli. in de Anjelierstraat door een kogel in zijn schouder getroffen werd. Hij zag daar geen enkel soldaaten hij zelf heeft vermoed dal een schol uit een der ramen hem getroffen heelt De man was nog naar zijn huis geloopen doch daar ineengezaktuitgeput van vermoeienisen vervolgens naar liet Gasthuis gebracht De man was "2*1 jaren gehuwd en had 8 kinderen. Zijn levenswandel wordt door iedereen zeer geprezen. Hij moest voor zaken de plaats waar hij getroffen werd passeeren. Volgens het D. v. Ned. bestaat hel voornemen om te Amsterdam in den loop van het volgende jaar een tentoonstelling te houden waarvan het onderwerp zal zijn: «lh» voeding van den Mensrh." Binnenkort wordt de openbaarmaking der plannen verwacht. Als eene bijzonderheid deelen wij mede dat op de Bakkerij-tentoonstelling tc Amsterdam twee bleeke beschuiten te zien zijn die in hel jaar 1630 gebakken werden De herkomst is be hoorlijk geslaafd door een cedill Tol op hel jaar 1856 waren er nog drie. doch bij ge legenheid van het -25-jarig huwelijksfeest van den bezitter. J Krijt, werd er een door de bruiloftsgasten opggegeten als een uriosuin. Zij werd met warm water besprenkelden daarna in warme melk gedoopt en met een weinig suiker als beschuit pap genuttigd wat volgens het getuigenis der gebruikers nog vrij wel smaakte. Vrijdag jl. kwam ook voor de rechtbank tc Amsterdam in behandeling de zaak van Picler Voormeijdie zich had te verantwoorden voor het feit dat hij op 111 Juni jl. hij een opstootje in de Damstraat den agent van policie Poolman met peper in de oogen geworpen had Tegen den pepcrheld werd 3 maanden celstraf geëisclil. Opsnoringaanhouding en opzending wordt verzocht van A. Heymans, 25 jarenk<x>pinan tc Groenloo, tegen wien door de rechtbank te Zutfen ter zake van verkrnrhtigingbevel tot gevangennemeng is verleend. XEDEIU, CESTRA \L SPOORWEG* \TSCH IPPIJ Opbrengst over de maand Juli 1886. Reizigers55004 f438.31,10 Bagage90 171522 Bestelgoedercn241 3824,91 Koopmansgoederen 6328 9567.21 Vee, paarden en rijtuigen 5170.08 Diversen2291.75 Totaal f69400.27 Per dag en per kilometer 21,— Opbrengst van 1 Januari af f424.011.01 Per dag en per kilometer 19,61" LIJST DER ONBEKENDE BRIEVEN verzonden van Amersfoort en arrondissement gedurende de Ie belli der maand Juni. 1. VogelAmsterdam. 2. J. A. ArtseelenHaag 3. Ilillebrand Waardenburg Ginning'n. 4. M. LangclaanUtree iL Briefkaart. I. Mr. E, J. Engelbert van Andel. Amsterdam Rechthebbenden vervoegen zich ten Postkanlore'

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2