Maandag 6 September 1886. Uitgever H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad veriohijnt Maand»} rn huHdcr.iaymtddaj post 1.16. Adverlenliftn 1 0 regel. 0(1 Ou ril plaaUruimte voor randru rn andere eitra mni<tin« oflicicrlr en onteigen. Adv per regel 15 CU. Itnelam bnnnemrnt per 3 inaanüen f 1- Franco pri e regrl meer II» Ctn. j groote InlUra naai geschied» liuogere prijatierekKning. Lc^ie i oer regel 25 Cl*. - A/s. nammrr. II» Ou. h06k Kortoeracllt Wijk B 00. Bureau MUUR KUIZEN Politieke Revue. 't Rulgaarsche standje levert in de laatste dagen weinig variatie op. Gelukkig dal het tot dusver zonder bloed vergieten is gebleven. En men rekent dat het vreedzaam zal ein digen. he vreedzame oplossing zal tijd vcreischen. Duitschland rekent met den tijd. Onder andere omstandigheden hij gewijzigde verhoudingenkan misschien eene oplossing worden verkregenzonder gevaar van een Europeeschen oorlog. Zooals thans de zaken zijntracht Misrnarckook inct hel oog op Frankrijk, dal van de eerste gunstige gelegenheid zal gebruik maken 0111 de kracht van zijn leger te meten hel zwaard in de schede te houden. «De toestand van Europa," zegt eer. officieel telegram uit Berlijn, «wordt hier als gunstig en als «üheraus friedlich" beschouwd Dat is ten minste eene verzekering die hare waarde heelt. De Russische minister von Giers is een over tuigd anti panslavist Dal is een zegen voor Europa. Zoolang hij den Gzaar in die richting weel te houden blijft de Oostersche quaestie smeulen en worden wij voor nieuwe hevige uitbarstingen bewaard. Nan 'loogenblik echter dat von Giers invloed zou afnemenzou voor ons werelddeel het gevaar van een alg»ïineencn oorlog kunnen ontstaan. Rusland heeft naar men te Berlijn verzekert, de toezegging gegeven niets tegen Bulgarije tc zullen ondernemenzoolang de orde daar niet verstomd wordt. Vorst Alexander heeft dadelijk na zijn terug keer in Bulgarije de volgende proclamatie uit gevaardigd «Wij, prins van Bulgarije, verklaren aan ons welbemind volk nu wij op Bulgaarsch grond gebied teruggekeerd zijn dal wij al de acten der regeering Stombouloff-Slaveikolf-Stransky goedkeuren. «Wij bekrachtigen het ministerie, dat door die regeering werd gevormdalsook de be noeming van Motlkuroff tol opperbevelhebber der Bulgaarsche troepen. «Wij betuigen onze levendige erkentenis aan het land en aan het leger, die in zoo moeie- 21) FEIT1L LET ON. NELLY. Oorspronkelijke Novelle door S lijke omstandigheden eenparig zijn opgestaan I en getrouw bleven aan den icoon en ae Bul- I gaarsche faam. Zoo gingen er verscheidene minuten zwij gend voorbij waarin niel6 gehoord werd dan de ademhaling van het kind en de zuchten der moeder. Het kamermeisje dat op haar kloppen geen antwoord bekomen hadtrad binnen en hare meesteres onbewegelijk geknield ziende meende zijdat deze bewusteloos was. Zij legde de hand op haren schouder door deze aanraking werd madame Lucini uit hare droevige overpeinzingen gewekt en wendde het hoofd om waardoor haar blik op Rudolf viel. Zij rees haastig opbeval het meisje om hare plaats aan het beu voor eene wijle in te nemen en haar dadelijk te waarschuwen zoo er eenigc verandering in den toestand waar te nemen was. Daarop wenkte zij Rudolf om haar te volgen en beiden verlieten zacht het vertrek0111 zich naar een ander te begeven dat zich een weinig verder in de gang bevond. Dat scheen haar boudoir te zijn want waar anders dan daar konden die zachtblauwe kleu ren die duizenden snuisterijen thuis behooren, dan in hel heiligdom eener vrouw, daar, waar zij hare illusion schept ofmisschien den ver vlogen tijd betreurt! Voor al die élégante had de bewoonster nu echter geen blik overzij nam op eene canapé plaats en noodigde Hu- dolf uit om zich tegenover haar neer te zetten. Hij voldeed aan haar verzoek, wachtende tot Wij srneeken den goddelijken zegen af voor het vaderland zijne zegepraalzijne grootheid en zijn welvarenwaarvoor wij even als in het verleden zullen werken." Een dor eerste gevolgen van het incident in Bulgarije is dat de vriendschapsbanden rnet Servië veel hechter geworden zijn. Verleden Zaterdag heeft de vroegere minister van buiienl. zaken James G. Blaine te Lewis- town in Maine eene rede gehouden waarin hij voor hel beschermend stelsel pleitte. De Vereenigde-Slaten zeide hijbehoefden echter slechts die producten te beschermen welke aan mededinging van andere landen blootstonden. Artikelen zooals kofiie en thee moesten vrij zijn daar die in Amerika niet werden voortgebracht. Dit stelsel noemde de heer Blaine hel vrijzin nigste dat ooit in eenig land was aanschouwd. Engeland had geen vijen handel met zijn- eigene koloniën hel handelsverkeer der Ver- eenigde-Staten onderling daarentegen was geheel onbelemmerd. Het zou echter ongerijmd zijn verder te gaan en buitenlanders in deze vrijheid te doen deelen meenda spreker. Men meldt' dat de voorbereiding voor het ontwerpen der Pruisische Staatsbegrooling zoo ver is gevorderd dat het overleg tusscheu het depalement van financiën en de onderscheidene andere departementen kon aanvangen Men zet de zaak met spoed voortdaar men rekening moet houden met de mogelijkheiddat de Landdag ditmaal hijzonder vroeg zal worden bijeengeroepen. Groote waarschijnlijkheid voor een hijzonder vroege convocatie bestaal echter niet. Voor de groote beursmannen te New-York en andere Amerikaansche steden is het tegenwoor dig mode om eigen telegrafen te hebben. De «Western Union Company" heelt tot nu toe reeds meer den 160.000 kilometers eigen draden aangelegd en de andere maatschappij 80,000 kilometers. Zoo een draad van New-York naar Chicago kost van 25 tot 150 duizend francs per jaar. Alle groote graanhandelaren zijn er zij het woord tot hem richten zou en dat bleef ook niet lang uit. «Ik dank u, mijnheer de graaf," zeide zij op fluisterenden toon«voor uwe vriendelijke belangstelling. Duidt mij mijne onbeleefdheid, van u zoolang opgehouden te hebbenechter niet ten kwadede zorgde angst voor mijn kind deden mij alles rondom mij vergelen." xlk bid u, mevrouw, verontschuldig u volstrekt niet over een gevoeldat ik begrijp en weet te waardeeren. Ik kon niet vermoedendat ik in de beroemde zangeres madame Lucini eene zoo teedere moederkortom eene echte vrouw zou aantreffen." «Ahantwoordde zij levendig terwijl een donkere blos voor een oogenblik de bleekheid van haar gelaat verving«ahge dacht mis schien in mij eene tooneelprinses te ont moeten met al de deugdenen zij legde den klemtoon op die woorden «welke de hee- ren dergelijke dames zoo aantrekkelijk doen vinden. Het zooeven door u bijgewoonde too- neel heeft u overtuigddat ik onder haar niet gerekend behoef te worden en hoewel u dat waarschijnlijk teleursteltzoo blijft mij niets anders overigdan u, hij mijnen dank, tevens te kennen te gevendat ik nooit bezoeken van heeren ontvang." En met waardigheid op staande verwachtte zij blijkbaar, dal Rudolf vertrekken zou. Doze was bij haar gezegde bleek geworden en een weinig bitterheid viel in den toon niet tc miskennen, waarop hij antwoordde «'t Spijt mij zeer, mevrouw, dat go mijne woorden op zulk eene wijze opgevat hebt; ik verzeker u op mijn eerewoorddat dergelijke edachten geen oogenblik in mij opgekomen onder anderen van voorzien. Ook met andere steden als Boston Philadelphia Washington en Albany zijn verbindingen aangelegd. Door die telegrafische verbindingen word» veroorzaakt, dat d»? groote goederenmarkt van alle Arneri- kaansehe sleden zich naar New-York verplaatst heeft daardoor heerscht op beurs te New-York een ongekende levendigheid Voor de koop lieden zelf biedt natuurlijk die telegraaf het voordeeldal zij van uit de kantoren in hunne woonplaatsen hunne groote beursoperaties kun nen ten uitvoer brengen. Hel nadeel dezer in stellingen echter isdal er misbruik van ge maakt wordt. Zoo worden bijvoorbeeld door de verbinding te wijzigen depeches onderschept. Een kantoorbediende deed dit bij een der grootste en bekwaamste speculanten. Zoo ver- nam hij in welke fondsen het speculeeren kans I op winst opleverde en maakte hiervan ten zijnen nutte gebruik. Ook gebeurt hel dal fouten ge maakt worden, alhoewel, daar de depeches 1 altijd dubbeld geseind worden dil toch een zeldzaamheid is. Onlangs deed een handelaar zijn bediende naar zijn makelaar te New-York I seinen om zekere effecten le koopen. Het bleek echterdat de order niet goed overgebracht of verstaan wasen de makelaar had verkocht in I plaats van gekocht. Aanvankelijk groote woede l van den koopman later echter bleekdat de bedoelde effecten gedaald waren in plaats van gestegen zooals de koopman vermoedde dat zij doen zouden. De vergissing bracht hein i daardoor een voordeel van lü.UOO dollars. In Ierland weigeren de hoeren aan den rector van LlanarmonEvan Evansde tienden te betalen. Toen deze nu dezer dagen door de justitie de roerende goederen van de hoeren wilde doen verkoopenverschenen uit de naastbij zijnde steengroef en kolenmijnen een 50tal steenhrekers en mijnwerkers zij begonnen den man der wet en den auctionaris met hun stokken te ranselenzoodat deze te nauwer- nood het lijf konden bergen. De meubelen en het ten verkoop aangebodene werden daarop in triumf rondgedragen en aan de eigenaars terugbezorgd. Sedert is de gisting onder de boeren in die mate verergerd dat eenige on lusten gevreesd worden. zijn. Dat laat ik aan jongelingen overmijne grijze haren zouden daarmede een te sterk contrast vormen, mijne «Brausejahre" zijn voorbijdat kan ik u verklaren. Daarom mevrouwzou hel mij leed doen als wij op eene onaangename wijze moesten scheiden te meer daar ik hoopte u van dienst te kunnen zijn." En hij reikte haar de hand welke zij na eene kleine aarzeling vatte. «Ik geloof u," hernam zij, «en duid het mij niet ten kwadedat ik u zoo ronduit mijne mcening zeide. De ervaring heeft mijhelaas reeds dikwijls geleerddat ik voorzichtig zijn moet om kennis 3an te knoopen want waar ik slechts vriendschap vermoeddevond ik meestal eigenbelang. Dusnogmaals graal duid mij «Geene meerdere excuses, als ik u verzoeken mag. Ik zal mij gelukkig achten, als ik verder bewijzen magdat mijne belangstelling voor u slechts uit deelneeming in uw verdriet voort spruit. Wilt ge mij vertrouwen en mij aan uwe zijde roepen wanneer gij raad behoeft «Ja. dal wil ik, graaf, want ik geloof aan dc oprechtheid van uw aanbod. Doch nu mag ik u niet langer aan het gezelschap uwer gas ten onttrekkenik heb reeds te veel van uw tijd in beslag genomen. Alzoo vaarwelheer graaf." «En mag ik bij dat vaarwel geen «tot weer zien" voegenmevrouw. Veroorlooft gij mij niet om te komen vernemenhoe het uw kind gaat 1" «Graaf, mijne gewoonte om geene heeren te ontvangen «Belet u niet eene uitzondering voor eene

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1