SPAARBANK. Het bestuur ral zijne eerstvolgende ritting houden op MAANDAG 27 SEPTEMBER e. k. ten Raadhuize te Amersfoortdes na middags van 12 lol 1 ure. A. J. BOS, Secretaris. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAANDAG, den 27. SEPTEMBER aanstaande 's namiddags van halftwee lot halfdrtezitting houden in een der localen van het Raadhuisalwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook voor hel teruggeven van gelden. J. C. LE1NWEBERSecretaris AMERSFOORT, 27 September 1886. Gisteren is door een opmerker vermeld «dal een rijtuig, waarin zich bevonden Z. M. de Koning. II. M. de Koningin en de Prinses, die voornemens waren Amcrsloort te beroeken, op den Soeslerslraalweg nabij den gesloten al- sluitbooin van den spoorweg, weder is terug gekeerd en die boom ongeveer een kwartier gesloten bleet." Daartegen kan worden aangevoerd. d3t het rijtuig, staande op ruim 50 pas alstand van den afsluitboom, slechts twee minuten heeft gewacht «n toen terugkeerdeofschoon de wachter van den boom volgens plicht actief op zijn post. dien booin spoedig heeft geopend, en deze booin. niet ongeveer een kwartier, doch slechts enki-le minuten gesloten was. wegens het rangeeren van een trein. 'tls zeer twijfelachtig of hel Kon. gezin Amersloo;! wilde bezoeken Het kon immers ook bedoeld hebben naar elders te rijden. Donderdag SO Sept. e. k. heeft in Amicitia te Amer«toort een looneelvoorstelling plaats, te geven door het Rotterdamsch TooneelgezHschap, onder directie van den heer Alex. Faassen. zullende alsdan hoogstwaarschijnlijk het blijspel «Het 17c regiment Lanciers" worden opgevoerd. De St.-Ct. bevit 't volg-nde kon. besluit: «In aanmerking nemende, dat de omstan digheden. waarin de landbouw verkeert, de overweging noodzakelijk maken van de mid delen om dien tak v3n nijverheid uit zijn ge- drukten toestand op te heffen Hebben goedgevonden en verslaan eene Staatscommissie in het leven te roepen tot het instellen van een onderzoek naar den toestand van den landbouw hier te lande en tol het indienen van voorstellen betreffende de middelen, waarop van Regeeringswegc de ontwikkeling van den landbouw in Nederland zou kunnen worden bevorderd, alsmede tot het geven van advies zoo dikwijls de Regeeiing dit van haar mocht verlangen." Mr. C. J. Sikesz te Lochera is voorzitter dezer commissie, die uit een groot getal leden bestaat, waaronder zich uit onze environs bevinden de beeren Jhr. Mr K A Godin de Beaufort te Woudenberg en II M H.irlog te Barneveld. Indien deze commissie, zonder de degelijkheid te schaden, met voortvarendheid werkt, zal zij. naar men tnag hopennut kunnen stichten ter zake van een zoo moeielijk. schier onmo- ge ijk voldoend optelossen vraags.uk. Ingevolge door onderstaanden aan ons gericht verzoek, vermelden wij. dat het eervol ontslag, verzocht door don heer C. J. Abiaas en echt genoot*; hun op 16 Augustus jl. is verleend met danklxftuig-ng voor de in de betrekkingen van vader en moeder van het St. Pietcrs- en Hlokland.-gasthuis bewezen diensten. Gisterenavond hield Ds. D. J. Karsscn in Amicitia te Amersfoort zijne aangekondigde voordracht, die met belangstelling werd gevolgd door een zeer talrijk auditorium, bestaande uit belijders van verschillende gezindten. De heer A. I.uijendijk le onderwijxer aan de school le soort, voor jongens, is door Burg. en Weth. benoemd tol plaatsvervanger hoofd aan die school. Als concierge aan de meisjesschool is aange wezen Mej. J. van de Steeghuisvrouw van J. JcKei Woensdagmiddag 15 Sept. jl. heeft de vrouw vaa een peardal in den morgen van dien dag le Amersfoort gehuwd was de echtelijke woning reeds verlaten en is daarin nog niet terugge keerd. Het Koninklijk gezin verlaat met 1 October Soestdijk en blijft tot het einde van het jaar op hel Loo. De restauratiewerken van de Koppelpoort te Amersfoort zijn van regeeringswege door den architect Dr. P. J. H. tuypers onderzocht en goedgekeurd. Bij gelegenheid der kermis te Nijmegen werden Zondag met een extra-trein uit Zwolle en tusschengelegen plaatsen ruim 1000 pleizi r- reizigers aangebrachtterwijl met andere ti einen 2000 personen weiden aangevoerd. Voorts kwamen met stoombooten en andere gelegen heden meer dan 2000 personen de stad binnen om van het kermisgenot te proffleeren. Door den toevloed van deze duizenden was het op de stralen en pleinen waar de kermis gehouden wordt, tusschen en 10 uur des avonds bijna onmogelijk om door de samengepakte menschen massa te komen. Van de algemeene malaise was onder de ker mishouders^ weinig te bespeuren! Het Hof deed gister uitspraak in de zaak Geeldie een pistoolschot op den commissaris van politie heeft gelosten veroordeelde hem wegens moordaanslag mePvoorbedachten rade. tot eene^gevangenisstraf van acht jaren. Omtrent het in stukken gesneden lijk eener jonge vrouwonlangs te Montrouge gevonden wordt gemeld dat men steeds op verkeerd spoor wastot eindelijk kwade vermoedens rezen legen eene vroedvrouw en drogisteop de avenue d Orleans. Men klaagde haar bij de politie aan van hel doen verdwijnen van hel lijk van eene jonge vrouwten haren huize gestorven tengevolge van afdrijvende middelen Voor eene week heeft men bij baar eene huiszoeking gedaan en alles onderst boven ge haald De rechterlijke macht heeft een volkomen stilzwijgen bewaard over hetgeen men gevonden heeftmaar de vroedvrouw is onder streng politietoezicht gebleven. Tc Montrouge zelf houdt men de drogiste voor de schuldigezij is zeer berucht in de wijk en omtrent baar loopen allerlei geruchten van heidegeschiedenissen en den aankleve van diewaarin zij betrokken is geweest. De Java Bode schrijft. «Op Atjeh begint langzamerhand een omkeer tot stand te komen die al zeer ongewcnscht is. Van belegeraars of liever van aanvallers zijn wij overgegaan tot aangevallenen tot belegerden zelfstegen onze vestiging te Segli toch wordt een geregeld beleg gevoerd. Het eenigst wat den belegeraars nog ontbreektis het noodige be- legerings geschutaan munitie aan geweren en aan manschappen ontbreekt het hun niet." Gisterenochtend poogde op den 0. Z. Voor burgwal te Amsterdam eene vrouw die echter overvallen en naar een politiebureau gebracht werd een kind van vier weken le vondeling te leggen, nowikkeld in couranten Het was bel Nieuws van den Dag. Dat kind belooft mis-chien veel als redacteur of redactrire. want hel is reeds vroeg uit cou ran ten OQtwikkcld. Te Eidsvold in Noorwegen woont een man die 2 Febr. 1780 geboren en dus 106J jaar oud is. De oude is nog kra» en steeds gezond; hij leest zonder bril en hakt liet brandhout, dal voor het huis benoodigd is. De Winterdicnst op dc Ned. spoorwegen vangt 1 October aan. Te Parijs begint men ten aanzien van de heilzame werking van Pasteur's inentingen tegen de hondsdolheid tc twijfelen. De onafhankelijke bladen hebben thanr eene lijst van 24 personen samengesteld, die aan dc hondsdolheid zijn gestorven, nadat Pasteur hen ingeënt en als genezen ontslagen had. De door een dollen hond gebeten patiënten van Prol Pasteur te Parijs, M. C en F. S., van Raamsdonksveer, schrijven, dat xij dc volle drie weken onder hehandeling moeten blijven in het begin vond de inenting tweemaal 's daags plaats, thans niet meer dan eens. Naar alle waarschijnlijkheid zullen op 1 Jan. 1887 de mindere militairen van het Indische leger in de nieuwe uniform kunnen gekleed worden De nieuwe proef kleeding wordt deels hier te lande, deels in Indie aangemaakt. Dr. Vitus Bruinsma die in 't district Sncek tot lid der Tweede Kamer wenscht gekozen le wordenhield Zaterdagavond jl eene rede over «Algemeen Stemrecht'twelk hij verdedigde. Sprekers auditorium bestondop enkele uit zonderingen nauit arbeiders en kleine huur- boeren. Vandaar zeker den schertsenden toon en de ietwat platte vergelijkingendie somwijlen in zijne reae waren optemerken. De vergadering maakte op ons eenen eigen- aanligen indruk Jen- ver drinkendetabak rookende boerenarbeiders in blauwe kielen hoorden de rede van den heer Bruinsina aan als werd hun een nieuw evangelie gepredikt. Lieden van niet de minste, ol althans zeer weinige ontwikkeling als zijzullen dan nu met vele anderen aandringen op het toekennen van A. S datwerd hel hun gegeven voor velen wellicht een Damocles zwaard zou blijken te zijn. lievige stormen hebben in een deel der Vereenigde Staten weder groote schade aange richt. vooral te Indianapolis, Detroit, Terre Haute en den omtrek van die plaatsen, alsook te Montesuma. m Illinois, en Holton, in Mi chigan, welke beide plaatsen voor een gedeelte verwoest zijn. Er moeten ook mcnschenlevens zijn verloren gegaan. Dezer dagen vertrok, naar men meldt, van Rotterdam naar Harderwijk een jonkman, om dienst te nemen als koloniaal, die in twee of drie jaren niet minder dan een ton gouds heeft verkwist. Door A. J. Belderok is cassatie aangeteekend van het vonnis van hel Gerechtshof te Amster dam waarb'i hij lot een jaar gevangenisstral is veroordeeld. Een jager te Echt heeft een buitenkansje gehad. Nadat hij door een welgemikt schol een haas had neergeveld, kwam eensklaps een vos toegeschoten om den jager zijn buil af handig le maken. Deze begreep liet echter anders en smaakte de voldoening den stout- moedigen roover door een tweede schol naast zijn buit neer te blazen. Er beslaat kan*dal Domela Nieuwenhuis, als verantwoordelijk redacteur van zijn blad Recht vooi Allen, eene nieuwe vervolging op zijn rekening krijgt. In liet nas verschenen nummer van dal bla i wordt gelasterd, dal de politie te 's llage als bezetenen dc menigte af ranselde. die L). N. na zijn proces huiswaarts wilde brengen en een hater Iteamhlcn zelfs een revolver te voorschijn haalde. Daar dit van begin tol einde gelogen is. zal deswege vermoedelijk weer een vervolging worden in gesteld. Onder hel nieuwe wetboek worden dergelijke lasteringen niet malsch gestraft. Een plcizierreiziger deed Donderavond ter hoogte van Gouda den trein die van Den Haag naar Arnhem terugkeerde stilstaan door aan den draad le trekken die in verbinding slaat met de boven de passagierswagens aangebrachte noodrem Er was in den wagon twist ontslaan luss- hen ecnige passagiers en eon medereizigerdie aan een dringende l>ehoeftc moeiende \old-ien en den trein niet vóór Arnhem kunnend-- verlaten uit bel portierraam daaraan voldeed De draadtrekker werd niet uit den trein gezet, wijl er (wijle! rees ol zijn daad was aaulemerken als noodcloos alarrn maken. De ex-khedive Istnaël Pacha bedoelt zich in het najaar te Amsterdam hij (Ir Mezger aan een vrij lange massagekuui le onderwerpen. De doctor heeft echter den ex-khedive uitdrukkelijk geschrevendat hij slechts dan de behandeling op zich neemtwanneer in hel huishouden van den patient te Amsterdam geen enkele dame aanwezig zal zijn. Op de vraag van den khedive ol bijwanneer hij lang te Amsterdam moest vertoeven niet volgens zijne gewoonten mocht levenvolgde zell's geen antwoord. Aanst. Maandag houdt de Afd. Amersfoort van «Toonkunst" in Amicitia eene vergadering waarin verslag uitgebracht en rekening cn ver antwoording gedaan wordtzoomede het kiezen van twee bestuursleden geschiedt. DAGELIJKSGIIE WATERSTANDEN van de Lunterpohe beek en de rivier de Eetn^ >KN O aas Ovh- L\* Ptiru- ioir.Kt 1.01 1880 I 2S»pt, b-itfn boned 4. S0 ♦,00 j +.«7 r,.u uw I KI7 «.01 3.13 2.A5 2,13 1,88 4.(18 4,80 3,12 2 01 2,10 -1,87 14,flH «,87 3.10 2,0 2.0D (.110 -4,00 1,81 3.08 2,10 2,08 «,0.i «,0tl «,8.1 3,00 2,55 2 u8 -0,10 0,10 -0 «'4 II.2H 0,5'» i-0.*0 0,5 J

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 2