Maandas" 8 November 1886. Ja den stag bij lalplaqael. m 5551. Uiigevor A. H. VAN CLBEFF te Amersfoort. Dit lilad rerncliijiit Mann poit/1.16. Advertentie plaatsruimte »oor randeu ofliciePlr ou onteigen Ad*. ray en llnndrrtlajmirtilag I 1 —0 regels fill Cts ell an andere eitra iiirigr.ing |>er regel IB Cti. Kceliimi lement per 3 miwiiden f 1,-Kranen pri gel meer 1(1 Cu. pronte letters lji;mi tliiedt Innigere prijsberekening. Legale regel 25 CU. Aft. nnmmart III Cti. Bureau WUUII HUIZEN hook KortoeraetitWijk B «0 Politieke Revue. Rutland zal een eandidaat voor den Rul- gaarschen troon voorstellen en de Bulgaren zullen hem moeien kiezen Kaulbars gevoelt zich sterk. Nog op 't laatste oogenhlik. vóór de Sobranje bijeenkwam, is hij ol is Rusland, wat op hetzelfde neerkomt, legen de Uulguarsche regeering scherper dan ooit opgetreden De duimschroeven werden aangezet. Twee Russische oorlogschepen te Varna en twee nieuwe nola'seene vol klachten over voorge wende mishandelingen van Russische onderda nen de tweede over de vrijlating van de ge vangen olfirieren De houding tan het regent schap bewijst «.al hetprolesleerende legen de overmachtdaarvoor h» /.wijkt Aan den eenen kant antwoordden de Bulgaarsche ministers dat zij van mishandelingen niets weten en Kaulhars die zal hebben te bewijzen aan den anderen kant verzond Radoslawol eene circulaire aan (Ie prefecten, waarin hun op hel hart wordt gedrukt oin vooral de leeigevoeligheid der Russen en hunne partijgangers te ontzien. Kn wat de gevangen oilicieren betreft zij zijn in vrijheid. Waarschijnlijk zullen zij van de vrijheid gebruik makenom dienst te nemen in het Russische legerwaar hoogverraad legen den czaar eene zware misdaad maar dezcllde misdaad tegenover Alexander van Kallenberg eene verdienste en eene aanbeveling i< Misschien volgt als laatste bedrijf van het drama ook nog de bezetting van Bulgarije, ol ten minste van een paar vaste punten van Varna uit Dal ook zal Kuiopa rustig aanzien, niet goedkeurend maar omdat bel niet andei's kan. Kn dan zal Rusland zijn doel bereikt hebben, de Czaar weer rustig slapen zoo hij dil ooit doet - en een volk. dat begon zich viij te gevoelen, opnieuw en voor jaren ge boeid zijn. liet samenwerken van den Turk met zijn ge- vreesden «uTelijken vijand i> voorzeker een der belangvvekkeml-te elementen van dezen aan merkwaardigheden ovrrrijken slaat van zaken. Men zoekt le vergeef» in deze Turksche politiek ecu trek van grootheid, van scherpziende be- lekeiiing. Maar het schouwspel, dal de sultan den czaar zijn zwakken arm leent voor het KKi'll.t iru\ Het is een klein huisje in het dorp Malpla- quet, tusschen Mons en Maubeuge. dicht bij de Fransche gtens gelegen, liet kamertje, waarin ik vertoef, is uiterst zindelijk en onderscheidt zich door cenige in 't oog valb-nd mooie meu bels. De witharige oude. die voor mij zit. heelt ze gemaakt, want hij is meubelmaker. Ik ont moeite hem in de dorpsherberg, waar ik was heengewandeld. oin hel slagveld te bezoeken, waarop prins Kugenius en hertog Marlborough legen de maarschalken Villars en Bouftlers den 11 September 1709 met succes hadden gevoch ten. De oude had mij beloofd eene nauwelijks bekende episode van den slag te vertellen, en nu zaten wij tegenover elkander, dronken een glas wijn. rookten de door mij geleverde goede Brussclsche sigaren, en de oude vertelde. Wat ik op deze wijze in dit uur van den wakkeren man vernam, achtte ik merkwaardig genoeg, om het mijnen lezers mede te deelen. vooral ook, omdat het eene ware geschiedenis is. Ik wil trarhten. haar zoo getrouw mogelijk met de eigen woorden van den ouden wakkeren bewoner von Malplaquet weer te geven. Ten tijde van den slag bij Malplaquet leefde op haar slot bij Valenciennes de gravin Le Danois. Zij was zeer rijk en van een oud adclijk geslacht, had slechts een zoon, dien zij boven alles liel had, en die destijds ongeveer twintig jaar oud was. Toen gebeurde het, dat slechten van een bolwerk legen het pan-davisme is toch niet zoo onverklaarbaar als het op het eerste aanschouwen schijnt Beiden de czaar en de sultan, hadden inet de Bulgaren en vorst Alexander een appeltje te schillen, heiden ge voelden zieh onaangenaam aangedaan duor de September-revolulie van Philippnpcl. Zoo kwamen de czaar en de sultan tot elkander in den wensch om de weerspannige Bulgaren te beteugelen. Deze helihen|(ian ook dehoopopge geven om don czaar te verzoenen en daarom hel plan laten varen orn eene deputatie naar Petersburg te zenden Daarentegen wenden zij zich mei een laatslcn noodkreet tot Ruropa. De minister Xatsjevic heeft nam-lijk eene nota aan de mogendheden gezonden waarin hij de overtuiging der Bulgaarsche regeering uitdal de komst van Russische oorlogschepen te Varna naar het heet orn het Russische consuliaat aldaar te beschermen het begin eener for- meele occupatie is. Hol antwoord der mogend- heden zal van beslissenden invloed zijn op de verdere houding der Bulgaarsche regeering Dezer dagen zijn le Parijs weder twee hos pitalen «verwereldlijkt', d w. z de geestelijke pleegzusters hebben voor wereldlijke plaats ge maakt. liet Journal des Débats, in herinnering hrengenle. hoe niet lang geleden de over grootte meerderheid der Parijsehe geneesheeren een protest heeft openhaar gemaakt tegen deze maat regelen srhrijll «Ieder weet dat eene wereldlijke verpleegster veel duurder is dan eene congreganistische en niet dezelfde diensten bewijzen kan. De gods dienstige orden bezitt-n voor het verzorgen van zieken een personeelhoedanig het nagenoeg i onmogelijk is elders te vinden. Maar noch de I Parijsehe gemeenteraad noch het bestuur van i den openharen onderstand laten zich aan derge lijke alledaagsrhe bedenkingen gelegen zijnVoor hAn maakt het weinig uitot de in de hospi talen opgenomen ongelukkigen met meer of minder toewijding worden verpleegd Hun gaat alleen dit ter hartedat het beginsel der we reldlijkheid over de gelieele linie zegeviert. Laat de zieken vergaan liever dan een beginsel is hunne leus Dat men ten stadhuize zoo denkt verwondert ons niet, maar droevig is hetdat de regeering in dit opzicht den gemeenteraad de koning van Frankrijk. Lodewijk XIV, zich 1 in de uiterste verlegenheid bevond; zijne vij anden. de verbonden Engelschen, Hollanders en Keizerlijken, hadden onder hunne veldheeren, j prins Kugenius en hertog Marlborough, zijne legers verslagen en zijne vestingen ingenomen, j Hel was in hel jaar 1708. Het leger verkeerde I in een treurigen toestand, moedeloos en zonder aanvoerder, op wien het vertrouwen kon, en de schatkist was ledig. De koning zond zijn zilveren kostbaarheden naar de munt. en de prinsen en hertogen, de graven en baronnen de geheele adel deed hetzelfde; hij riep zijne Franschen. burgerij en adel te wapen, om liet bedreigde koninkrijk te verdedigen en te redden en zij kwamen. Burgers en boeren verlieten werkplaats, winkel en ploeg en werden soldalen, en van de burchten kwamen jonge en oude ridders, om den koning hunnen degen aan te bieden. Er was met eenmaal weer geld genoeg voorhanden en ook een groot leger van meer dan honderdduizend man. waarover de beste veldheer des konings. maarschalk Vil lars, het bevel voerde. Ook de jonge graaf Le Danois moest zich uit de armen zijner moeder scheuren en zijn schoon slot «Raimes" bij Valenciennes verlaten, om te velde te trek ken. De arme gravin meende te stervende scheiding van het liefste, wat zij op aarde he- zat. verscheurde het moederhart. Maar zij moest zich in het onvermijdelijke schikken, en door hare heete tranen en niet minder warme gelukwcnschcn begeleid, ging de jonge graaf heen. In hel begin behoefde de moeder niet voor haar kind te vreezen, want Villars betrok met zijn leger een groot versterkt kamp bij dc naar de oogen ziel en ongetwijfeld haar* on danks maar dan toch met onvermoeide ge dweeheidmaal regelen neemt, over welker beleekenis zij zieh volstrekt geene hersenschim men maken kan." Met harielijke instemming nemen wij het hoven»! over uil hei «Journal des Débats een der degelijkste Fransche bladen Twelk wij reedssedert bijna eene halve eeuwtal van jaren geregeld lazen en veelal door zijne oordeelkundige adviezen zeer gewaardeerd werd en wordt. Hel gevoelen van dat blad omtrent pleegzus ters is niet enkel van waarde voor Parijs en Frankrijk maar mede voor Nederland en andere landen alwaar, bij zooveleren onze ervaring, i» gebleken dat de verpleging van geestelijke pleegzusters of liefdezusters meerendeels boven andere verpleging uitmunt. De leiders der republikeinsche partij in Frank rijk hebben besloten het Kabinet de Freycinet minstens lot het einde der tegenwoordige zit ting le steunen, zoodat, wanneer het tot een crisis komt, deze eerst in Januari zou volgen. Er schijnt dus nog meer te broeien in de toekomsL Hel legercomité der Fransche Kamer heelt den algemeenen driejarigen dienstplicht aan genomenmet de bepaling dat jongelieden na een tweejarigen diensttijd en na voldoend exa men vrijgesteld zullen kunnen worden. De memorie van toelichting op de Duitsche begrooting van marine doel zeer zakelijk uit drukkelijk uitkomen de noodzakelijkheid bet geial lorpedobooten te vermeerderen, en de ver dediging van de monding der groole stroomen door middel van kleine oorlogschepen voor le bereiden. De bekende afgevaardigde Löwe-Calbedie in de periode van 1848 49 in Duilschland nog al enn rol vervulde hij was eerst lidlater voorzitter van de Nationale vergadering is op bijna 72-jarigen leeftijd overleden. Hij heelt een recks van jaren in ballingschap doorge bracht. Vroeger lid der Forlsehritts-partijbe hoorde hij van 1874 tot geen enkele partij meer; hij vormde van toenniet enkele andere leden, een partij van independanlen. stad Douai. Hier vertoefde graaf Le Danois, die als officier tot het korps van »maiso» du roi" toegetreden was, in de nabijheid van den veldheer, en was voor elk gevaar beschermd. Maar eindelijk veranderde dil. De gealliëenien hadden zieh wel gehoed om den maarschalk in zijne sterk verschanste stelling aan le vallen, en belegerden daarom de vesting Tournay, die zij ook veroverden. Dan legden zij zich voor Mons, ontweken de liniën van Villars, en deze moest hun nu tegemoet gaan en in een open veldslag de krijgskans wagen. Nu eerst begon de smart der arme gravin. Daar dc legers door Valenciennes, voorbij haar slot, trokken, verlangde zij haren zoon vóór den aanstaanden slag. die een op leven en dood moest worden, te zien, maar de jonge graaf voelde niet den moed in zich voor een nieuw afscheid van zijne moeder, en volgde met zijn korps een anderen weg Hier voor Malplaquet verschanste zich maarschalk Villars, om de bondgenooten tot den aanval te dwingen. Deze draalden, zij moesten hunne strijdkrachten eerst samentrek ken. cn daardoor won de maarschalk tijd, om zijne verschansingen zoo sterk en voor de vijanden zoo gevaarlijk mogelijk uit te voeren. Den 11 September iou het eindelijk tot den slag komen Gedurende deze dagen had de gravin onuitsprekelijk geleden, dag en nacht weende zij om haren zoon, dien zij onher roepelijk verloren waande. Geen oog sloot zij gedurende deze nachten. Velen van hare be dienden waren steeds le paard, om haar bericht van den stand van het leger en den slag te brengen. Op den beslissenden dag was zij in zulk eene koortsachtige spanning, dat men voor

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1