EXTRA-ITUMÏER. JW 3559. Vrijdag- 26 November 1886. Uitgever: A. H. VAN CLBEFF te Amersfoort. DU Mm) T.raehijnt JlumUg Ü^ndtiUgmuU*, Abonnene.t per 3 muude. f 1.-. Krue. p.. Bureau port/1.1». AdTertentiCn 1-8 regal. 80 CU. .Ike ra(al «ear 10 CU. grrwta latUr. nu. UnnUCnT-niM plutiraiiotaroor rand.. eB aodara extra iarigtiag (uetiiedt kooger* prij.berakeaiag. Lagaia mU UKttUI^lSIf aSeiaéla a. ontaigaa. Ada. par regal 16 Cu. llecla.a. par regal CU. - Aft. LO CU. hO0k KortOgT&Otlt Wijk B 00 Wegens plaatsgebrek in het nummer van gisteren wordt heden dit Extra-nummer uitge geven. Politieke Revue. De ex-vorst van BulgarijeAlexander van Rottenburg, thans aan het rentenieren is weder uit de jongste vergetelheid geraakt. Hij heelt, eenige dagen geleden gereden op een houten paardje in een draaimolen. Dat klinkt «buitensporig." Maar toch is het «waar." De held van Slavinitza in een «kermismolen" En wel begeerig grijpende naar «den sleutel Het is gebeurd te Mainz. Men had er een weldadigheidsfeest geor ganiseerd. Tol het programma behoorde eenc kermis. Op die kermis was een draaimolen. En de gewezen vorst van Bulgarije draaide dapper mede. Misschien was dal ook een e herinnering dat de Russische Czaar hem uit den troon van Bul garije had gedraaid. Toch moet bij dat tooneel van Alexander in een draaimolen de ernstige deftige muze der geschiedenis geglimlacht hebben. Men ziet daaruit weer hoe telkens de menschen en vooral de vorsten in de wereld draaien Alle Russische agenten hebben nu Bulgarije verlaten Het vertrek had overal plaats zonder feestviering, of zonder dat de rust ook maar in liet gerings'e verstoord werd. Kaulbars had ge- wenschl. dat zijn vertrek met eenige plechtigheid zou plaats hebben en dat de verschillende consu laten met de vlaggen zouden salueeren de con suls verklaarden zich hiertoe echter niet bereid. De onderhandelingen over de candidatuur van den vorst van Mingrelië voor den Bulgaarschen troon worden voortgezet. De vorst zelf is te St. Petersburg aangekomen, en naar Gatschina ver trokken waar de czaar op dit oogenblik verblijf houdt. «Het zal nu moeten blijken" zegt de Frankforter Zeilung«in hoeverre Duitschland en Oostenrijk-Hongarije geneigd zijn aan de wenschen van Rusland toe te geven Dat vorst Bismarck ook in dit opzicht de Russische re- geering ondersteunt, wordt algemeen als van zelf sprekend aangenomenevenals dat zijn steun verzekerd is aan alle ondernemingen van den czardie niet op eene bezetting van Bul garije uitloopen. Niet zoo vriendelijk betoont zich Oostenrijk-Hongarije." Nu schijnt Engelanddat natuurlijk van den Mingreliêr niets wil welende beslissing aan de Bulgaren zeiven te willen overlaten. Dit is ontegenzeggelijk de eenige correcte houding maar men komt daardoor niet nader bij de oplossing der Bulgaarsche quaestie. De groote mogendheden kunnen den Bulgaren geen vorst opdringen, en er zouden dus eerst verkiezingen voor eene nieuwe groote Sobranje moeten plaats hebben. Er is overvloed van huwbare Engelsche prinsessen. De 19jarige prinses Louise, oudste dochter van den prins van Wales, zal zich engageeren met een Duitsclicn prins van Sleeswijk llolstein- Sonderburg. die drie ton mark inkomen heelt. Haar nichtje, prinses Victoria, dochter van den Hertog van Teek, moet zich maar met een lord vergenoegen, want al is zij mooier, zij is onbemiddeld, terwijl prinses Louise een rijken bruidschat aanbrengt. Koningin-Keizerin Victoria heeft reeds ."56 kleinkinderen en is voor de vijlde maal over grootmoeder. AMERSFOORT, 26 November 1886. De heeren D. P. Hamers, J. Ger. Kleber, S. 11. van Gelder en H. C. van Dam hebben hunne benoeming tot leden der Kamer van Koopliandel en Fabrieken aangenomen. Bij Kon besluit zijn o. a. benoemd tot 2e. luitenant: hij het 1e. reg. infanterie de sergeant J. A. Camerling Ilelmolt van het 5e reg bij het 8e. reg. infi de sergeant R. A. F. Botter van hel 2e. reg. Ter hedenmiddag in «de Arend" te Amers foort gehouden alp. vergadering der Afd. Amers foort van hel Llr. Gen. v. Landb. en Kruid kunde werd aangenomen het voorstel tol het houden eener stierenkeuring in de maand April aanst. Het lid, de heer Verbeek, stelde voor ook een hengstenkeuring te houden. Hel bestuur wensebte overtegaan tot aankoop van een beervarken. Beide voorstellen zullen in de alg. vergade ring van 14 Januari 1887 worden behandeld. Daarna geschiedde de verkiezing van twee bestuursleden ter voorziening in de periodieke altreding der heeren J. E. baron van Harden- broek en J. Zandijk jr.wenschende laatstge noemde niet meer in aanmerking te komen. Met 29 van de 30 stemmen werd de heer van Hardenbroek herkozen en gekozen de heer B. F. Castendijk Auditeur bij den Schuttersraad en candidaat-notaris alhiermet 21 stemmen. De Voorzitter bracht, namens de vergadering, hulde aan den ijver en de welwillendheid, waarmede de heer Zandijk het secretariaat ge durende tien jaren heeft waargenomen. Die ijver strekt tot waarborg, dat de heer Zandijk als gewoon lid deze belangen zal blijven be hartigen en betuigt hem zijnen dank voor alles wat hij voor de afdeeling heeft verricht. Door den keurmeester van het slachtvee te Amersfoort is op waarschuwing der politie eene bereids gevilde koe afgekeurd voor de consumptie en onder toezicht der politie on bruikbaar gemaakt en begraven. In het armen werkhuis te Borg^is thans ook ter werkverschaffing een nieten weverij begonnen. De verpleegden gullen dit bedrijf uitoefenen. De benoodigde russchen zijn in de uitgegraven veengronden in die gemeente des zomers genoegzaam voorhanden ze werden in vroegere jaren door vreemdelingen weg gevoerd. De F.ngelsche regeering heeft een onderzoek bevolen, aangaande de verdwijning van den schooner «Young Dick," uil Nieuw-Zeeland vertrokken met 140 man aan boord, en die, volgens een telegram, te Plymouth ontvangen, tijdens een orkaan in de Australische zeeën, met man en muis zou zijn vergaan. De moeder en dochter te Dordrecht die zich schuldig maakten aan brandstichting zijn respec tievelijk tot 5 en 1 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Te Rorlijn is een boekdrukkerijuitsluitend voor doofstomme werklieden, opgericht, «Felicie." eerst te Amsterdam en vervolgens te 'sGravenhage tentoongesteld, prijkt thans te Rotterdam, a 49 cents entree. Nog niet lang geleden werd de schilder Graef in Berlijn wegens meineed vervolgd omdat hij ontkende tot een schoon meisjeBertha Rolher genaamd dat hem tot model diendein on geoorloofde betrekking gestaan te hebbenvan af haar 14e jaar. Na een langdurig proces werden de feiten welke den schilder ten laste gelegd zijnals onwaar erkenden is hij toen van alle rechtsvervolging ontslagenechter eerst nadat hij een half jaar in voorloopige hechtenis had doorgebracht Genoemde Bertha Rotheé heeft ook als model voor het hier tentoongestelde schilderij gediend, dat een jong meisje liggende op een rustbed voorstelt Zonder de omgeving van het figuur te rekenen is het doek een meesterstuk van volmaaktheid De vrouwelijke vormen zijn mees terlijk geteekenddoch de grootste kracht van den schilder is in het weergeven der vleesch- kleuren gelegen dat nog te meer uitkomt omdat het licht op het doek valt, zooals men het slechts wenschen kan. De huid is als het ware doorzichtig. De Nieuwe Rotterd. Ct. van eergisteren be helst het volgende: In het begin van de maand Juli dezes jaars ging de heer H. W. K.wonende te Amersfoort, met zijne echtgenoote op reis naar het buiten land. Voor hun vertrek werd door hen de huissleutel in bewaring gegeven aan een huis schilder aldaar, die in het huis eenigenarbeid moest verl ichtenook weiden de deuren van de verschillende kamers afgeslotendoch de sleutels bleven daarbij in de sloten zitten. Door den tuinman van den heer K. werd meermalen van den huissleutel gebruik gemaaktom zooals hij voorgaf, eenige werkzaamheden in den tuin van zijn meester te verrichtendoch daarvan kon niets worden bespeurdgelijk bleek uit de met gras begroeide voetpaden Den 23 Augustus zouden de heer en mevrouw K. van hunne reis terugkeeren zoodat de dienst bode op dien dag de sleutels bij den schilder ging halen en zich vooraf naar de woning van haar meester begaf. Op hare kamer gekomen vermiste zij eenige voorwerpenwaarop zij een nader onderzoek in het huis instelde en ontdekte, dat in al de kamers van het huisde kasten met geweld waren opengebroken en een belangrijke dielstal was gepleegd. Bij de thuiskomst van haar meester stelde zij dezen onmiddellijk met alles in kennis, en bij het daarop door hen ingesteld onderzoek bleek dat in de voorkamer het' kbultbtwaaruitbe halve een twaalftal zilveren lepels, nog ver schillende andere zilveren voorwerpen waren ontvreemd, opengebroken was. Zoo was het vervolgens vook gesteld in de studeer-, in de slaap- en andere kamers, alsmede in den kelder. Overal vond men met geweld opengebroken kasten, waaruit vele xilveren voorwerpen, ju- weelen, linnen en andere goederen, cognac en wijn waren verdwenen. In de studeerkamer werd een ijzeren voorwerp gevonden, waarmede vermoedelijk de inbraken hebben plaats gehad, dat men kon afleiden uit de indrukken in de kasten aanwezig. Het sleutelmandje, dat door mevrouw voor haar vertrek boven in eene linnenkast was geborgen, werd door haar ia eene achterkamer onder de canapé terugge vonden, uit welke kamer ook eeu en ander werd vermist- In één woord, al wat maar voor de hand lag, was verdwenen, en overal waren de sporen van braak en geweld zichtbaar* Als een loopend vuurtje was spoedig da diefstal in Amersfoort bekeod, en, zoodra da politie dien vernam, werd een onderzoek in gesteld, wie de dader of daders konden zijn. Het vermoeden viel al zeer spoedig op den tuinman van den heer Keen persoon tiie bij de politie niet zeer gunstig was aangeschreven, en liet bleek dan ook spoedig, na een onderzoek

Amersfoortsche Courant | 1886 | | pagina 1