Donderdag 7 April 1887. jk 3599. Politieke Revue. FEUILLETON. 6) IN TORCELLO. Uitgever A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit bin! T.nehiint Mnandtf bonderdagmuld^ Abonnnnant per S nuadn f 1.-. Fi.neo pei port 1.14. Adr«rt.nti*B 1 8 r.jeli 60 OU. elke regel neer 10 Cu.rnwte lellen uwi plulnruimteroot renden en nndern titrn iengtieg (nchiedt hoeftere prijibcrnkeainf. Legele •fleieële an outeifee Ad», per regel IA CU. UerUaee per regel SI CU. - Aft. nummer, 10 Cu. Bureau MDDBHDIZEN hook Kortegr&chtWijk I) 60 BERICHT. Wegens het PAASCIIFEKST wordt hel vol gend nummer in plaats Maandagnamiddag aanst. Zatur dagavond gedrukt en Zon dagochtend vroegtijdig uitgegeven. Inzendingenadvertenliën enz. worden t ij dig mogelijk verzochtuiterlijk lot Zaturdagavond halfzea. SPAARBANK liet bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden on MAANDAG 11 APRIL, e. k. ten Uaadhuizc te Amersfoortdes na middags van ld tot 1 ure. A. J. HOS, Secretaris. HULPBANK to AMERSFOORT. Tot het geven van gelden ter leen zal eene Commissie uil het bestuur op DINSDAG, den 1 i. A P It I L aanstaande 's namiddags van halftwkk tot halfdrik zitting houden in een der localen van het Raadhuisalwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. J. C. LEINWEBER Secretaris. K e n ii i s n e r i n g De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te welen, dat van 18 April tot 1 October a. s., on Maandag van 4}8 uren, op Dinsdag, Woensdag en Vrijdag telkens van 5—7 uren des namiddags, door de Schutterij SCHIET OEFENINGEN gehouden worden op het terrein genaamd «de Vlasakkers», gelegen rechts van den straatweg lussrhen Amersfoort en Utrecht, en dal daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 6. April 1887. Da Burgemeester voornoemd, T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCR. De oorlogsvrees schijnt verdwenen te zijn. Ten minste de journalistiek zwijgt er over. Daarentegen boezemt de toestand in Ierland veei ongerustheid in. Vrij naar het lioogduilsch vertaald door S. Signora von Steinbach wendde zich haastig om. De priester stond voor haar en zij riep verrast uil: «Gij, signor Gandiano." Wederom verfde evenals den vorigen dag een blos zijne wangen. «Gij spreekt zoo goed Duitsch en ik verneem dat eerst heden," vervolgde zij bijna verwijtend, «waarom dat, heer priester?' «Ik durfde hel niet wagen om in deze taal een gesprek te voerenmijne bekendheid daar mede heb ik aan mijnen vriend Heinrich te danken. Dochbaronesseik kwam hier met het doel om u naar mijne woning te geleiden, op dat ik u de schetsen van mijn vriend toonen zou." Zij nam haastig haar parasol en verwijderde zich met hemna de oude Elena vluchtig ge groet te hebben. Weldra hadden zij het huis van den priester bereiktdeze ging zijne gast voor in een groot vertrekwaarin echter geen enkel meubelstuk tot gemak of weelde waar te nemen was. Het waren slechts stoelen met harde zittingengroote kasten met boeken en eenige tafels welke zich daarin bevonden. «Mijn God, zooveel boeken..." begon me vrouw von Steinbach terwijl zij zich nederzette. «Ja ik studeer veelwant als Heinrich te rugkeert wil ik niet bij hem achterslaan." «Jaais hij terugkeertherhaalde de jonge vrouw werktuigelijk. «En in dit vertrek stu- deerdel gij samen De Britsche regeering treedt aldaar krachtig tegen de onruststokers op. Op den duur zal echter de eisch der Ieren om zich van liet Britsche gezag lostemaken niet kunnen worden ontdoken Zelfs de Schotten beginnen partij voor de leren te trekken en in Noord-Amerika neemt de reeds krachtige geldelijke en andere bij stand dien zij ondervondenvoortdurend en beduidend toe. Terwijl bijna overal de parlementen zijn uit eengegaan om de Paaschvacanlie te genieten houdt in Eni land de strijd aan om de lerscne dwangwel. Zoo ooit dan heeft John Buil thans redenen om met naijver uit te zien naar zijn gescheiden tweelingbroeder Jonathan aan den overkant van den Oceaan, liet negen veertigste Amerikaansche congres sloot Zaterdag zijne titiingen in het verheffend bewust zijn van mat minder dan vijftienduizend wetsvoorstellen te hebben afgedaan. Hel is waardat de over- groote meerderheid van die voorstellen voort komende uit het «moedig initiatief" van volks vertegenwoordigers of senatoren die iets voor invloedrijke keizers wilden doennauwelijks het papier waard waren waarop zij gedrukt werden en dan ook zonder eenige plechtigheid onder het metaforische «slof der archieven" zijn begraven. Maar ook vijftienduizend voorstellen terwijl Engeland sinds jaar en dag te vergeefs eene beviedigende schikking in de Jersche quaestie tracht te treffen Wat in de afgcloopen week gebeurde rechtvaardigt de ver wachting dat zoowel de nieuwe dwangwel ais de nieuwe landwet al de voorgestelde maat regelen van het conservatieve ministerie zullen worden aangenomenmaar tevens de vrees dat de agitatie krachtiger dan te voren zal worden voortgezeL De 79ste iaardagdien prins Bismarck den eersten April vierdebracht hem weder een aantal betuigingen van waardeering uit alle oorden des rijks en eene menigte bloemen en ge schenken, waaronder de 101 kievitseieren uit Je ver. Uit de bijzonderheden, welke worden mede gedeeld over de verbanning van den afgevaar digde Antoineden leider der protestpartij in «Ja mijne boeken zijn mijne vrienden en zoo dikwijls ik kanvermeerder ik ze." De baronesse blikte onzeker tot den voor haar staanden jongen man op. «Gii schijnt vrij zinnige denkbeelden te bezittenkan en raag zich dal vercenigen met den stand weiken gij toebehoort Hij boog even het schoone hoofd. «Wellicht schijnt dèt. Echter ik neem mijn ambt zeer ernstig op. 't Is eene onmogelijkheid om de wereld de menschen te veranderen maar om hen te leeren kennenom hen met liefde te behandelen, dat is philosophy godsdienstot beide te samenals ge wilL" «O heer priesterhoe benijdenswaardig ia uw vredeneendat is een leelijk woord hoe zalig is hij, en weer de hand af, die het wagen wilom hem aan te tasten eindigde zij op hartelijken toon. «Heb ik daartoe niet mijne boeken deze teekenportefeuille en Heinrichs levensge schiedenis T' De priester nam vervolgens een blad en reikte net zijne bezoekster. Het stelde twee kinderen voor die vroolijk met elkander speel den bijzonder goed was de uitdrukking in de beide gezichtjes getroffen. is alsof ik mij verplaatst >elde zij dof. zie op mijnen Hel geboortegrondmompe 't Was nu geene idylle meerwelke de tweede schets te beschouwen gaf. In stoute trekken lag de zee daarterwijl een eenzame jonge manom wiens lippen een ironisch lachje speelde, somber naar het spel der golven blikke. Daaronder had de schilder geschrevon «Vorbei aind die Kinderspiele, 't rijkstand, blijkt, dal de Duitsche regeering daar bij met de grootste gestrengheid is opgetreden. De heer Antoine zat Donderdagavond te Metz in een koffiehuistoen een politieagent hem kwarn mededcelendat hij terstond op het politie-hureau werd verwacht. De afgevaardigde, die niet wistwat hem boven het hoofd hing ging natuurlijk mede en hoorde daardat hij op bevel van den stadhouder met den eersten trein moest vertrekken. Hij was verbarnen en levens werd er bijgevoegd, dat hij ook op zijn reis naar Berlijn tol bijwoning der rijks- ilagziliingen niet meer door den Etzas of Lot haringen mocht reizenop straffe van tot minstens 3 maanden gevangenisstraf te worden veroordeeld. De heer Antoine ontving verlof onder geleiding van drie agenten even naar huis te gaan Zijne echlgenooie die reeds sliep, hielp hern zich reisvaardig te maken en om elf uur zal Antoine reeds onder geleide vanïwee gen darmes in den trein naar Nancy. Te Pagny op Fransch grondgebied verliet Antoine den trein. Alles ging met groote snelheid, want de politie te Metz ontving eerst om 9 uur uit Berlijn het bevel tot zijne verbanning. De Russische minister Giers heeft zijn ontslag genomen na Paschen zal hij van den Keizer ven schitterende belooning voor zijn diensten ontvangen. Uil Tomsk (Oostelijk Siberië) wordt gemeld dat de Chineesche troepen op de grenzen aan 't muiten zijn geslagen omdat zij verscheidene maanden geen soldij omvingen. De opsiand dreigt zeer ernstig te zullen worden. Terwijl Zaterdag 1 April de Spaansche Kamer van Afgevaardigden zitting hieldvond men achter de deurwelke tot de vergaderzaal toe gang geefteen kardoes met brandende lont en gevuld met ontplolbare stoffen. Onder de leden heerschte groote opschuddingtoen zij met het feit in kennis werden ges'eld. In den vorigen nacht is op een trap van het hólelwaar de minister van financiën woont een kapdoes met ontplofbare sloffen ontbrand. Eenige ruiten zijn gesprongendoch niemand bekwam letsel. Und alles rollt vorbei Das Geld und die Welt und die Leutan, Und Glauben und Lieb und Treu." Hoe veel moet hij geleden hebbenfluisterde de jonge vrouw smartelijk. Het derde blad was een jong paartje gewijd; hoe innig hield de slanke jongeling het blonde meisje omvatdat het goudgelokte kopje op zijnen schouder gelegd had. «En waar is hel einde?" vraagde de dame. Zwijgend overhandigde de priester haar een vierde bladwaarop de jonge.ing alleen stond; zijhet blonde kind was verdwenen en toe passelijk waren de onderstaande regelen. «Ich bin erwacht und schau mich urn, Ich steh allein im Dunkeln, Am Himmeldroben, gleichgüllig und slumra, Seh ich die Sterne funkeln «Dat snijdt door het hart, dat wondt diep," teide zij zacht, terwijl een traan uit hare schoone oogen op de hand van den priester viel, die de schels juist bij de overige wilde leggen Zij bemerkte niet hoe de jonge man bleek en sidderend op dien druppel staarde. Hel brandde hem als helsch vuur, evenals gis teren de aanraking harer lippen. Het waa hem, als dobberde hij op de uitgestrekte zee een oegenblik later scheen het hem toe alsof hij zich in de woestijn bevond, terwijl hij reikhalsde naar een teug waters om hel vuur te blussehen, dat hem inwendig verleerde. Onwillekeurig bracht hij de hand aan de lippen. Plotseling blikte hij schuw om zich heenzou zij zijne beweging gezien hebben? Doch neen, de jonge vrouw hield de oogen neergeslagen, waaruit een tranenvloed over

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1