leven riep en verrichttevoor menige goede en nuttige zaak commissiën van geschikte stad- genooten van verschillende gezindten en rich tingen wist te consiitueeren genegen zijn over eenigentijd, in dezen aangegeven zin, eene commissie te vormen en daarvan hel presidium te aanvaarden, nadat men zich van velerlei zijden omtrent liet denkbeeld hier geopperd zal heb ben uitgelaten Want bescheidenlijk brengen wijter liefde van Amersloorl en hare bevolkinghet boven staande onder de algemeenebehartigenswaar dige attentiehopende dat helzooveel mo gelijk een punt van warme, belanestellende en welwillende bespreking in vele openbare en besloten kringon zal worden en alsdanvoor bereid door de instemmende publieke opinie, zal gelukken wat wij, als hierboven, innig wenschen. De commissievergaderingen behoeven geen geldgeen contributie te kosten, want onze vroede en gegoede ingezetenen en andere bur gers conlribueeren reeds zeer veel aan goede, nuttige liefdadige en aangename zaken. De vergaderingen zouden ten raadhuize kunnen worden gehouden, terwijl elk burger aan de commissie wenken en opiniën ten nutte van Amerstoort zou kunnen inzendendesver- kiezende geheimhouding van inzendersnaam verzoekende. Dal behoeft zoo heel taalkundig niet opgesteld te zijn. Ook menig ongeletterd burgerman zou best praclischen raad kun nen geven. Iedereen die goeden wil aan bevattelijkheid paart, zal alzóó kunnen medewerken aan den vooruitgang van Amersfoort. tbiuiefelijk iu ia No. 3800 geiat 1887. Door heeren Burg. en Weth. is Dinsdag jl. aanbesteed1het bouwen van eene meisjes school. Negen biljetten zijn er ingekomen als van: W. v. d. Kooij f1 9890W. C Beeremans, te Baarn f19855. G B. Gijsberlse f 18900 J. C. E bergen f18885, A. Verschuren, te Bussurn f17998, G. Prins f17748, W. van Doornik, te Baarn f 166-20, J. H. Boks f16450 en A. Haar, te Wageningenf16200. De gun ning is in beraad gehouden. De inschrijvers achter wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen in de gemeente Amersfoort. 2. het uitdiepen van de haven en grachten in twee perceelen; minste inschrijver voor het eerste perceel J. v. d. Lagemaat te Scherpen- zeelvoor f596 en voor het tweede P. Schim mel alhier voor f149; 8. de levering van 200 kubieke meters grint, minste inschrijver G Slagter te Amsterdam voor f390. Hel werk en de levering, sub 2 en 3 vermeldzijn den minsten inschrijvers gegund. Gisteren, Woensdag 13 April, is in de af- deeling Geschillen van Bestuur van den Baad van State verslag uitgebracht in zake het beroep van den heer Mr. II. J. H. Baron van Boetzeher van Ooslerhoul te Amersfoort van het besluit van heeren Burgemeester en Wethouders van Amersfoort van 29 Dec. 1886, waarbij aan den heer A. M. Tromp van Holst, majoor-comman dant der dd. Schutterijvoorwaardelijk vergun ning is verleend tot hel oprichten eene schiel- iorichting. Daarna werden de gronden van het beroep voor Mr baron van boelzelaer na der toegelicht door Mr. J. van der Leeuw. vrouw treurig, «dat ik gezondigd heb uit liefde. Slral mij daarom niet te hard, want ik heb immers genoeg geleden. Laat ons in vrede scheiden. En wanneer gij," voegde zij er nauw hoorbaar bij, «daar eenmaal rusten zult onder de schaduw der cypressen, laat ik dan aan u kunnen denken in hel bewustzijn dal gij mij vergeven hebL" «Scheiden?'' vraagde de kunstenaar, «schei den, Ka the? Wilt gij nogmaals op deze wijze van mij gaan Gelooft gij, dat ik daarin be willigen kan «Moet ik u dan vergiffenis schenken?" Eensklaps voelde zii zich omval door zijne sterke armen, terwijl zijne lippen de hare tochten cn vonden. «Daar ginds op en over de bergen ligt sneeuw." riep hij jubelend uit «want daar is hei winter, hier is zonneschijn ook in onze harten." «Heer priester sprak Kalhe eindelijk lot den iongen man, terwijl zij zich uit Heinrichsom helzing losmaakte«ik dank u voor al hetgeen wat ge voor ons gedaan hebt." Hij legde zijn hand als zegenend op het schoon gevormde hoofd. «Moge uw geluk steeds ▼oortdaren dan ben ik gelukkig." Hij boog zich eerbiedig ten groet en verwij derde zich langzaam. Een enkele traan rolde over zijn wangen, doch zij mochten dal niet bemerken, evenmin behoefden zij te weten dot zijn hart bloedde, dat er geen vrede in pjjae ziel heerschu. advocaat en procureur te Amersfoort. De overige opgeroepen belanghebbenden waren niet ver schenen. Bij de verkiezing voor het 2e district van het Heemraadschap de Rivier de E-rn enz ter voorziening in de vacaturen, ontslaan door de periodieke aftreding van de Hoofdingelanden Jlir. Mr. H. J. L. van Sosse van lJsselt en Mr. S. J. A. van Walchren, gehouden op 12 April jl., zijn beide heeren met algemeene stemmen herkozen. 44 stemgerechtigden, te zamen uitbrengende 248 stemmen, namen duel aan de verkiezing. Gisterenmorgen aanvaarde in de school voor Clir. Nat. Schoolonderwijs aan de Korte Gracht te Amersfoort, de heer 11. Hasper, overgekomen van Enumatil, in de plaats van den naar Zetten vertrokken heer G. Grüneveld, zijne wei kzaam- heden als hoofdonderwijzer aan genoemde school Met hartelijke toespraken van het bestuur der school en wederkeerig van den heer Hasper. niet het minst ook tolde kinderen, vond dit plaats. Met het gebed tot God door den voorzitter van het bestuur der school, Ds W. J Immink. wer den de pas opgetreden hoofdonderwijzerde hulponderwijzers en onderwijzeressenen de kinaeren den Heere opgedragen en de zegen over hen van liern afgesmeekt. Mejuffrouwen C. A. Blok, A. R. van Beek, S van Embden en G. A. Frans, die verleden week bij de acte examens voor L. O te Utrecht slaagden, zijn leerlingen der Rijksnormaalin- richling te Amersloorl, directeur de heer 11. W. de Heus. De uitslag van de acte-examens L. 0, op 12 en 13 April te Utrecht gehouden, is als volgt: Geëxamineerd: 12 April 7 vrouwelijke can- didatenalgewezen 3toegelaten 4. t. w.: mej 11, Tillema van Amersfoort; A M. Vrijholl', M. C. Wiegand en J P. Wouters van Utrecht. Mej Tillema is leerlinge van de Normaalschool voor Christelijk Nat, Onderwijs te Amersloort. Op 13 AprilGecx. 8 niannel randidaten Afgewezen 5, toegelaten 3, t wde heeren. J van Beek, van Maarsen; J, Bresser en J. G. van Dilmarschvan Utrecht. Zondag 17 April wordt de dienst in de Remon- strantsche Kerk te Amersfoort waargenomen door Ds. J°. de Vries, predikant te Haarlem. Uit 's Gravenhnge wordt gemeld HIJ. MM hebben Vrijdag met hun gevolg in de Kloosterkerk de voorbereiding voor 'l II Avondmaal bijgewoond Dit was de e» rsle maal in dit jaar dat Z M. liet paleis verliet. Hij zag er wel wal verouderdrn.iar toch niet lijdend uil en de laatste dagen gaven Z. M dan ook feen reden tot klagen. Ook met Paschen gingen I. M. ter kerke. En dan zullen wij het hof weder voor maanden moeten missenwat steeds een groote schade is voor onzen winkelstand. Eindelijk is geblekendal de tramwegmaat- is gereorganiseerd en een llollandsch vernisjc heeft gekregen. Men zal nu ook weldra beginnen met hel aanleggen van de nieuwe lijnen die naar ik hoornog in hel begin van den zomer gereed komen. Eindelijk was de dag aangebroken, waarop de kunstenaar met zijne jonge vrouw het huwelijk had de priester ingezegend van Torcello zoude vertrekken. Alle inwoners deden hen uitgeleide naar de haven, waar Toni met zijn rank vaartuig wachtte. De priester vergezelde heneene weemoedige vreugde schitterde in de oogen der jonge vrouw toen zij zich lot Candiano wendde met de woorden: «0, dal afscheid nemen valt zoo zwaar!" Hij glimlachte even zijn gelaat en zijne ge stalte waren vermagerd, maar er lag een bo- venaardsch waas over zijn wezen verspreid «Gij laat de laatste schaduw achter, hernam hij zacht, «gij wendt u nu het zonlicht toe." Sidderend legde Kathe hare hand in de zijne. Zij blikte tot hem op, doch kon geen woord Uïen" w®.rd harcn meestrijd gewaar. «Neen," zeide hij, «ik begeleid u lot de grenz.en." De jonge vrouw nam hartelijk afscheid van moeder Elena, en onder aller zegenwenschen gleed het vaarluig snel over hel water. Er werden weinige woorden tusschen de drie personen gewisseld. Eindelijk sprak de priester bij eene bocht van het kleine kanaal: «Hier scheiden zich onze wegen." Hij reikte de jonge vrouw zijne hand. die zij vist om heinde, terwijl zij hem fluisterend vraagde «Gij zult ons toch niet vergeten 7" Hij zag haar voor het laatst diep in de won- derschoone oogen. «Wie zou dat kunnen?" mompelde hij. «God zegent u, mijne heilige." On» nieuwe Kurhaus te Scheveningen staat onder dak en zal misschien reeds met Pinksteren geopend kunnen worden. De Hooge Raad heelt uitspraak gedaan in de zaak van Van der Sladt en Fortuijn door liet llol' te Amsterdam tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het schrijven en verspreiden van gedrukte strooibiljetten opzettende tot wederspann glieid zonder dat het daartoe if gekomen. De llooge Raad heeft uitgemaakt dat de ge bezigde woorden niet bevallen de opruiing of rechtslreeksche opwekking die vereisi hl wordt voor hei strafbaar misdrijf en zijn beiden der halve ontslagen van alle rechtsvervolging. Naar men verneemtzullen de heeren Ki- derlcnDe Beukelaar en De Siuei s deelnemen aan de internationale wielerwedstrijden welke op 2324 en 25 Juni e. k. te Londen zullen worden gehouden. Omtrent een te Utrecht gepleegden zelfmoord, meldt thans het U. D. De justitie ging huiszoeking doen bij een commies der posterijenden beer K. alhier teneinde een onderzoek in te stellen naar den vermisten brief met aangegeven geldswaarde uit Maarssen over Utrecht naar Rotterdam aan notaris II. P. Maronier verzonden. Zoodra zich de justitie had aangemeldging de heer K. even naar een ander vertrek en benain zich daar door een pistoolschot hel leven. Uit Amsterdam wordt gemeld liet is nog inaar betrekkelijk weinig jaren geleden dat eene fatsoenlMke dame legen beurs- tijd niet gevoegelijk de Kalverstruat kon pas- seeren. Ze!Ia meisjes van diep in de veertig durfden hel waagsiuk niet beslaan. Dal is nu veel veranderden deze wijziging in de zeden valt samen met de gewoontedie meer en nieer ook in meer d- fligc kringen ingang begint te vinden dal daines calé's, althans bierhuizen, bezoeken. Van de oprichting der Purl van Cleve dagleekent in deze de victorie In den beginne kwamen de daines er alleen des zomer- een luchtje scheppen in den tuin later hehhen zij er ook den winter aan geknoopt Zou is er van jaar tol jaar voorslsehruding op emancipa torisch gebied merkbaar. Kn hoe verder de daines gaanhoe verder wijken de mannen. üp de bierpaleizcn zijn de kneipeu gevolgd, waarheen de mannen nu trekkenen het vrouwe! ,k element tot nog loe alleen vertegen woordigd is door de kellnerinnen. Straksdaar kan men zeker van zijn zullen de dames ook hier den drempel overschrijdenen men zal de mannen lot bierkelders en spelonken zien aldalen. Niet, dal de Ainslerdimmers vrouwen haters zijn maar men wil weieens «onder elkaar" zijn Inlusschen geloof ik niet. dat deze omkeer in de zeden verder gaat dan tol den uilerlijken vorm. Hoe dit wezen moge, de Kdverstr.iat zelve heeft er zeer door gewonnen, in uiterlijk aanzien, in gezelligheid, in kleurschakering. Even vóór halfdrie uur kwam Dinsdag de koninklijke trein, welke geleid weid door den inspecteur der II IJ. S M.. den heer J. C van Locklioist, te Amsterdam aan De koning zag er opgewekt uil De koningin was gekleed in donker fluweelen toilet, versierd met zwarte kant. De prinses had een parelgrijs toilet. II. 11. M M. met het prinsesje namen plaats in een open rijtuig. Duizenden en nog eens duizenden waren langs den weg geschaard en donderend waren de toejuichingen, die weer galmden en de muziek van hel 7e regiment infrnlerie, welke bij de door de brood-, koek en banketbakkers opgerichte eerepoorl was opgesteld, overstemden. Tien minuten la er reden de rijtuigen den Dam op: «Hoeden af! Lev| do Kor.ingDie kreet daverde door de lucht. Hij werd herhaald en weer herhaald, en toen 11II. M M. met het prinsesjo in hun midden op hel balkon ver schenen harsite de geestdrift los op wijze zooals bij dergelijke gelegenheden nog nood is gehoord. De Koningin en de Prinses reden gisteren herhaaldelijk uil, bezichtigden de veisieringen enz. en de geestdrift onder hel volk was algemeen. Van vermakelijken aard was eene zaak door de Berlijnsche rechtbank behandeld van twee dames, die huwelijksbureaus hieldon en van wie de eene de andere een «vetten" candidaat had ontnomendie nu op 't punt stond met de hem aanbevolen dame te gaan trouwen Urn zich te wreken, schreef de andere toen aan de bruid of zij wel wistdat haar aanslaande van sen huwelijksbureau had gebruik gemaakt. Van 't huwelijk kwam niets en er volgde eene aan klacht bij d,e rechtbank. Het proces brengt merkwaardige dingen aan het licht. i

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2