M 3632. Maandag 25 Juli 1887. UEIMISl COW. Uitgever Dit blad vi-rachijnt Haandaj ea ftoaJertUjmuUUf Abonaemaot per 3 maanden f\.Franco per Bure&u A H VAN CLEFFP ,,u*1 ^,,s' Ad*#rt""li'" r,«eU 80 Cu - elk# me" 10 - Kro"u' lrtU!r' MUURHUIZEN plnataruiinte»oor randen en andere entra iorigtiog geachiedt hoogere prijaberekeuiug Legale te Amersfoort. uUcM, onteigen Ad» per regel 15 Cu Reclame, per regel 26 Ctt - Af, .umm.r. 10 Cu hoek Kortegracüt Wijk B 60 trekkingen gemaakt, waarvan het bedanken voor de aangeboden candidatuur liet resul'aat zou zijn. Moet men echter de leden der Bul- gaarscïie deputatie vertrouwen, dan beslaat er veel kans dat prins Ferdinand spoedig le Sofia zal zijn. In elk geval heelt hij beloofd binnen veertien dagen een besluit le nernen. Aanlokkelijk maakt men bel in Bulgarije niet voor den nieuwen vorst Men herinnert zich dat in de Sobranje verl. week heilige tooneelen zijn voorgetallen, zoo zells dat enkele leden handgemeen geraakt zijn. De Afghaansche quaestie is naar wensch op- gelosL Rusland ontvangt bet gebied tusschen de rivieren Kuschk en Murghab; daarentegen neemt Husland de Engelsche grenslijn aan den Oxus aan en ziet al van de districtenop welke het krachtens de overeenkomst van 1873 aanspraken kan doen gelden. Maruchak blijlt dus aan Afghanistan. De Kamer van koophandel te Frankfort zal bij de Regeering een uitgewerkt rapport in dienen, waarin wordt aangedrongen op den bouw van een kanaal tusschen Antwerpen en den Rijn. Frankfort zou dan als handelsstad enorm in bloei toenemen. De Kamer hoopt dat de Regeering spoedig tot voltooiing van net te gravon deel op Duilsch gebied zal overgaan. Te Stratlord had eene vergadering plaats van conservatieve leden der beide parlementshuizen, onder voorzitterschap van Lord Salisbury die verklaarde dat de Regeering rekening houden met de zienswijze der liberale unionisten wier steun zij wenschl te behouden besloten heeft met betrekking tol hare Iersche «lanpbill» zekere concessiën te doen. Deze zullen neerkomen op hel laten wegvallen van de bepaling omtrent bankroet en op eene voorloopige herziening van de gerechtelijk vastgestelde pachtsommen. Het dagblad «La France" bevat een brief, waarin melding wordt gemaakt van pogingen door monarchistische afgevaardigden bij generaal Boulangcr aangewend om hem tot alval over te halen. Die pogingen geschiedden gedurende de achttien maanden dat Boulanger aan het bewind was Generaal Boulanger zou het volgende geant woord hebben «Ik kan onder geenerlei voor wendsel mij laten afleiden van de laakwelke ik op mij genomen hebnamelijk het leger voor le bereiden lot de onvermijdelijke worste ling. Gij zult nimmer weten welke angst iriij bekruipt; nacht nog dag hebben wij aan hel ministerie rust Indien ik mijzooals gij wilt zou irlaten met ik weet niet welke staalkun dige combinatiedie ik niet eens wil onder zoeken, dan zou ik een misdaad plegen jegens hel vaderland Indien ik ooit aan een staatsgreep de hand mocht leenen, dan zou het zijn tegen u en tegen uwe plannen tol omverwerping der republiek." Een journalist te Weenen had verl. week een onderhoud met den koning van Servië. Dezen vond hij in vertwijfeling jammerend over zijn huiselijke ellende over het martelaarschap van Slavische hecrschers over de verwarring op het Balkan-schier-eiland en over zijn eigen re- geeringsnood Allen te bevredigen is niet mo gelijk. Zonder de welwillendheid van Rusland cn Oostenrijk komen de Slavische stalen niet vooruit. «Steunen wij op de eene groote mo gendheid dan heleedigen wij de andere." Op die wijze werden Milosch Karageorgewilsch in Servië Otto in Griekenland. Kuza in Rumenië en Alexander in Bulgarije afgezetDanilo in Montenegro en Michael in Servië vermoord. «Ik-zell zit 19 jaren opden troon; maar welke J eva ren mij dreigenmoge de Hemel weten." ntusschen sprak de koning vol moed over een Balkan verbond in nauwere aansluiting met I Turkije; hij-zelf had de Bulgaarsche kroon alt j drager van een personeele unie tusschen Servië en Bulgarije aangenomen en zou naar Tirnova vertrokken zijn wanneer men hem gekozen had. Omtrent het kabinet Ristics liet de koning zich zeer welwillend uitZ. M. zoowel als de premier hebben verklaarddat het gouver nement geen antipathie heeft tegen Rusland en van den invloed zoowel van deze mogendheid als van Oostenrijk zich wenschl vrij te houden. Een belangrijk vonnis, ook voor Nederlandsche geneeskundigen van gewichtwerd kort geleden Politieke Revue. De Turksche politiek bewijst in de eerste plaats de onbeholpenheid van Turkije en gemis aan energie in de Moliarnmedaansche wereld over het geheel. Met den oorlog van voor tien jaren schijnt hare kracht geheel uitgeput te zijn. Vóór het verlies van Bulgarije bood zij nog tegenstand en hield de Russen een jaar bezig Later ver loor zij hel oppergezag in Tunis en de provincie Oost-Rumeliëzonder zich te verroeren in Egypte moeten de Engelschen de orde bewaren en omtrent de toekomst van 't land waagt de sultan geene beslissing le nemen. De Fransche en Russische gezant prolestceren legen de con ventie in vormenzooals eens vorst Mentsji- kolf (voor den Krimoorlog) aanwendde maar toen kwam hel nog lot eenen voor Rusland ongclukkigen 001 log. tn-wijl thans de sultan zicli zulk eene behandeling stilzwijgend laat welge vallen. Niemand kan zich bedriegen in hel feil dat wij liet aller'laatste bedrijf van de Turksche inaclil in Europa aanzien. Voor vijl honderd jaren een aanvang nemende vreeswekkend van de inneming van Konsianlinopel (1453) lot liet be leg van Weenen (1083) is zij altijd eene in dringster gebleven. Tluins gaat het snel bergaf; de inventaris wordt gerealiseerd. Als natuurlijke erlgenuuien hebben zich de kleine Bulkanstalen gevormd maar er zijn nog gedeelten waarvan de liquidatie niet zonder strijd zal ufloopen Macedonië, Albanië, de oevers van de Aegeïsche zee en eindelijk Konslanlinopeldal steeds de gevaarlijke Eiisappel blijlt. Wat na de ontbinding van de Turksche macht in Europa uit Klein- Azië Armenië, Syrië, Mesopotamia en Arabië zal worden is nog het geheim der toekomst. Voor 'i oogenhlik loopt hel geschil over de Airikaansche ruïne van liet vroegere Turksche wereldrijk dat nog slechts uit hel bijna waarde- looze Tunis en de denkbeeldige opperheerschappij over het land aan den Nijl beslaat. Het is niet meer mogelijk de kans te bere kenen of prins Ferdinand van Saksen-Coburg zich de benoeming lot vorst van Bulgarije zal laien welgevallen, ol dat hij het Ooslenrijksch leger zal blijven loebehooren. Er worden uit zijne twijfelachtige houding allerhande gevolg- FEUI LLETON. 25) DES LEVENS STRIJD door S «Gij zijt toch niet bevreesd voor mij, me juffrouw?" «Voor uw persoon niet, graaf, maar uw ge zelschap is eene fatsoenlijke vrouw onwaardig." Een donkere blos steeg hem naar de wangen. «'lis goed, dal ge eene vrouw zijt, want, bij God mejuffrouw, een man zou ik na deze woorden den handschoen in het gezicht werpen." «En dat alles zou het feit niet veranderen, mijnheer. Maar laat mij nu gaan, het stuit mij tegen de borst om langer in uw bijzijn te vertoeven." «Neentrolsche schoone, ik laat u nog niet vertrekken, nu ik eindelijk de gelegenheid ge vonden heb om u alleen te spreken. 0, als ge vermoeden kondet, hoe ik naar dit oogen- biik verlangd heb,» eindigde hij hartstochtelijk. «Ja, om mij morgen des te hoogmoediger in het bijzijn van anderen te behandelen.» kon zij niet nalaten om hem te antwoorden, hoewel zij daarvan dadelijk berouw had, toen hij blijk baar bevredigd hernam <0. is het dal wat u grieft. Maar begrijpt gij dan niet, kindlief,» vervolgde hij vertrou welijk, «dal ik dit doen moet. Mijne nicht is in de hoogste male ijverzuchtig, en het zou u slechts onaangenaamheden berokkenen als ik op vertrouwelijke wijze met u omging.» «Dat verlang ik ook niet,» riep zij haastig uit, reeds verschrikt door zijne veronderstelling, «integendeel, ik heb liever dat gij mij over het hooid ziel, dan dat gij mij met uwe op merkzaamheden vervolgt, welke mij, op zijn zachtst uitgedrukt, hoogst onaangenaam zijn. En nu heb ik de eer u te groeten, heer graaf." «En die bloemen, mejuffrouw," hervatte hij, terwijl hij haar de bouquet aanbood, «moeten deze zoo wreed hier op de bank verwelken «Nu, niemand zal u beletten om dat le voor komen, graal." «Ontferm u dan over haar, mejuffrouw plaats ze op uwe kamer in water, en als gij, ze be schouwende, nu en dan aan den gever denkt, dan ben ik zeer voldaan.» En hij wilde haar de bouquet in de hand gevendoch met eene ongeduldige beweging strekte zij den arm uil waardoor de ruiker op den grond viel. Alexander bukte zich en van die gelegenheid maakte Fer- nande gebruik om zich haastig le verwijderen hetgeen den graaf blijkbaar mishoagde want een trek van teleurstelling vertoonde zich op zijn gelaatwelke duidelijk door gravin Elize die het geheele looneel door den tooneelkijker gevolgd hadopgemerkt werd. Misnoegd trad ook de graaf weldra het kasteel binnen doch niemand kon daarvan eenige sporen waarnemen toen hij een paar uur later gravin Elize in de eetzaal aantrof «En hoe bevindt zich ma belle eousine heden?" vraagde hijeen kus op hare hand drukkende. «0, zeer wel Alexander, maar dat schijnt u niet bijzonder veel belang in te boezemen «En waarom niet, belle eousine?" «Wel, omdat gij daarnaar dan wel vroeger geïnformeerd zoudl hebben." «Ik dacht dat gij uit waart.» «En dien lijd hebt gij u waarlijk ten nutte 1J gemaakt.maar dat raakt mij niet «Gij schijnt niet goed geluimd te zijnElize,» antwoordde hij schouderophalend«misschien vermogen deze bloemen u in eene aangenamere stemming te brengen en hij bood haar een bouquet aanwaarin zij dadelijk die herkende, welke Fernande versmaad had. Een donkere blos van verontwaardiging verfde hare wangen en toornig wierp zij de bouquet op een tafeltje, terwijl zij uitriep: «Ik dank u voor uwe opmerkzaamheid doch de geur der rozen is mij te doordringend." Juist op dal oogenhlik trad Fernande binnen, die zich echter wilde terugtrekkentoen zij gravin Elize en graaf Alexander beme' kte. Aan eene plotselinge gedachte gevolg gevendehield de eerste haar terug door haar toe te roepen «Blijf een oogenhlik, mejuffrouw, ik heb u wat te zeggen." «Niet opzettelijk onbeleefd wil lende zijnnaderde het meisje haar en bleef in eene wachtende houding bij de tafel staan. «Ik meen gehoord te hebben mejuffrouw dat u veel van bloemen houdt.» zeide gravin Elizeterwijl zij het meisje spotachtig aanstaarde, «daarom schenk ik u deze bouquet,, welke zeker nog meer waarde voor u hebben zalals ge weel dal mijn neef haar zelf gerangschikt heeft.» Met een bevelend gebaar wees zij naar hel tafeltje. Fernande was doodsbleek geworden want hoewel zij den zin der woorden niet begreep gevoelde zij instinctmatigdat er eene hatelijke bedoeling aan ten grondslag lag. Ook graaf Alexander staarde haai' mei bevreemding aau en een onwillig glimlachje speelde om zijnen moud. Met ingehouden adem staarde hij Fer-

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1