LUST DER ONBEKENDE BRIEVEN verronden van Amersfoort en arrondissement gedurende de 1e helft der maand Juli 1887. 1. P BruinesseAmsterdam. 2. J. H. W. FeegeU 5. Van Kertelen's Gravenland. 4. M. H. RijsvogelUtreelil. Verzonden geweest naar Amerika. i. M ErkebusPulmyra. Verzonden geweest naar Engeland. 1. J. BestLondon. Rechthebbenden vervoegen zich ten Poslkanlore De arbeidende klasse onder den boerenstand ondervond in «de l.angestraat" in den al'ge- loopen hooitijdmede liet kwijnen van den land-en hooibouw. Konden de flinke grasmaaiers in vroegere jaren op fa f30behalve den kost, per drie weken rekenen, thans waan er velen die ledig op de markt stonden en te vergeefs naar een hooiboer zochtenterwijl men bij andere van den gewonen regel afweek, door hen slechts per dag in het werk te nemen. Te allen tijde was de hooitijd voor hen een buitenkansjewant hoe vroeg zij ook uit het bedhoe hard zij ook werken moestenhel was een spreekwoord gewoid^n: «Ze zijn vet," wanneer de boer hen wegzond Wal er in den hooitijd aan mondbehoeften medegenomen en wat er 's avonds bij de terugkomst aan tafel fcij d'n boer verorberd werdbracht dan ook genoeg bij om hen, die zich een geheel jaar schra.d moesten behelpeneen geheel ander aanzien te geven. Met den tijd zijn ook hier veel zeden en ge- wooonlen veranderd, want van jaar tot jaar b-ginnen de groote hooiboeren het hooiland uil \e bestedendaardoor houdt het «vel worden" bij arbeideis op want zij moeten dan voor eigen kost zoigenen om eenige rekening te maken moeten de liartsverstekende middeicnspek bic enz.achterwege te blijven. Verscheidene arbeiders zijn dit jaar naar het West land en andere streken van Zuid-Holland getrokkcr.om daar gedurende eenige weken werk te krijgen. Om wormen uil bloempotten te verdrijven moet men een appel die begint te rotten, op de aarde leggen. Na korten lijd ziel men reeds wor men aan den appelmen verwijdert ze en legt den appel weer op dezelfde plaats neer. Alle wormenwelke zich in den pot bevinden laten zich op die wijze gemakkelijk vangen want zij begeven zich allen, de een vroeger, de andere laternaar den appel. Een hevige ontploffing van een stoomketel bad te Friedenhulte bij Breslau plaats, waardoor «Ie geheele ketelmakerij met 22 ketels vernield werd. De oor/aak is onbekend Een vreeselijke brand volgde op de ontploffingwaardoor 6 huizen en een magazijn in de asch werden ge- over dat feil, als lot het verleden beboorende, kan spreken. Ja. uw familiekring en gij zelve, gij, bekoorlijk jeugdig meisje, hebt ruimschoots deel aan die verandering gehad. Door u en de uwen leerde ik weer aan de inenschen ge- luoven. en de reine geest van liefde, eensge zindheid en vrede, die er in uw midden heerschle, deed mij inzien, hoe verkeerd, hoe zondig, hoe onnatuurlijk ik handelde om anderen en mij zeil te laten boeten voor hetgeen een enkele Iegens mij misdeed. En gij, Dora," vervolgde nj langzamer, «gij, half kind. half jonkvrouw, gij leerdel mij de vrouw achten, ja, wat meer zegt, gij dcedt in mij het gevoel ontwaken, dal men liefde nocint. Ja, waarom zou ik hel u verbergen? Ik heb u liel. ik heb u lief! Gij slaat hel oog neer ja, kind, het is ver metel dat ik de oude man, dit nu durf be kennen aan een zoo jong meisje, maar 'tis mij onmogelijk om mij langer te bedwingen. Antwoord mij. Dora, kunt gij mij beminnen Wilt gij u aan mij toevertrouwen met geheel uw hart voor het gansrhe leven Wilt gij u legen mij aanvlcicn ais het klimop tegen den Merken eik. zeg, Dora, wilt gij daten hij zonk voor haar op de knieën, terwijl hij den rechterarm om hare slanke taille sloeg en met de linkerhand haar hoofd opbeurde En het geen hij in dien blik las was hem voldoende met een luide vreugdekreet drukte hij haar aan zijne borst. Zij had stil het hoofd tegen hem aangfivleid, een zachte glans lag over het bekoorlijke, kinderlijke gelaal verspreid, zooals alleen hel geluk en de hoogste zaligheid daarop vermogen te tooveren. «Zeg mij slechts één woord." fluisterde hij hartstochtelijk, «slechts één woord, dat gij mij lief hebt." Dat vermocht zij echter niet, maar lot alle antwoord nam zij zijn gelaat tusschen hare beide banden en drukte met een donkeren blos op de wangen den eersten kus op zijne lippen. Wordt itnotgd legd. Alles was verzekerd Voor zoover bij het afzenden van dit bericht bekend was hebben twee personen bij liet ongeluk het leven ver loren en zijn er een twintigtal werklieden ge wond. De werkplaatsen die aan de Ober Sile- zisehe spoorwegmaatschappij behoorden zullen in langen tijd niet in gebruik genomen kunnen worden. Als men iemand niet wenscht Ie ontvangen, of geen gelegenheid heelt hem te woord te slaan, «geelt men niet thuis.» Deze vorm wordt nooit als eene onbeleefdheid beschouwd en ieder maakt zich te zijner tijd met even weinig gewetensbezwaar aan die on waarheid schuldig, als wanneer hij zegt, dal de zon op of ondergaatwat toch ook eene onwaarheid is. De Eskimos hebben eene andere formule. Zij laten aan bezoekers, die hun ongelegen komen, weten, dat zij «geen schoenen hebben Men is niet diep genoeg doorgedrongen in de zeden en gewoonten der Eskimo's, om naar het mogelijk verband tusschen hel gemis van schoenen en een onwelkom bezoek te gissen. De conjectuur, die men zou kunnen maken «als ik schoenen had zou ik u de deur wij zen," is minder waarschijnlijk. Bij een dezer dagen voltrokken huwelijk te Franklort, deed de bruidegom nog voor het sluiten van den huwelijksband onderzoek naar de formaliteitendie men in acht moet nemen om zich te kunnen laten scheiden. In tegen woordigheid der bruid kreeg hij inlichtingen daarover en nu had de trouwplechtigheid plaats. Oogenblikkelijk vroeg de bruidegom een uit treksel uil het huwelijksregisler om de scheiding te bewerkstelligen en wel omdat hel huwelijk was gesloten onder den druk van een gerech telijk erkende beloftewaardoor hij tot het huwelijk of tot betaling van 10,000 mark was gedwongen. Van twee kwaden koos hij het minst slechte. Van Julius Riess, den beroemden kapelmees ter, wordt het volgende verteld Op zijn too- neel veroorzaakte eene zangeres door haar valsch zingen eene formeele opgewondenheid in liet orkest bij de repeliiie. De kapelmeester klopt en richt zich tol de zangeres met de woorden «Mejuffrouw, gelieve uwe A aan te geven, opdat hel orkest daarnaar stemmen kan." In Juni werd gemelddat mej. K. D. uit Zwolle, tusschen die plaats en Dalfsenhet remloestel van den waggonwaarin zij reisde in werking en de trein daardoor tot staan had gebrachtdaar zij een hoed die haar was af gewaaid gaarne wilde terug hebben. Te dier zake is zij door het kantongerecht te Zwolle veroordeeld lot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. De rechtbank te Middelburg heeft den expresi- dent kerkvoogd J. L. de T. te Arnemuiden schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde leiten (vervalsching van stembiljetten bfi eene kerkelijke verkiezing) en hein veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De gewoonte van menschen te eten heerseht bijna algemeen onder de stammendie dicht bij den Kongo wonen. Deze menschen Ioopen bijkans naakt. De vrouwen dragen bijkans enkel een soort van lederen schootsvel, dal bij gebrek aan beter ook wel van banaanbladeren wordt vervaardigd. Zij beschilderen zich het lichaam met zwarte figuren en besteden zeer veel zorg aan het haar. De vrouwen doen de huishoudingbehouwen den grond halenden oogst binnen droogen het graan en malen het tot m#el Zij bereiden het maalver vaardigen het keukengereedschap en vlechten de manden. De mannen wanneer zij niet jagen of vechten liggen lui uitgestrekt onder depalmhoomen en rooken in de schaduw. Tegen net midden van den dag komen ze samen. Veelwijverij is onder hen gewoonte en de huwelijkshand wordt haast niet geëerbiedigd De opperhoofden hebben ge middeld een hondertal vrouwen. Ivoor is er in grooten overvloed voorhan den gelijk overal aan de takken van den Boven-Congowaar de Europeanen haast niet komen. Een tragische geschiedenis. Zekere B. te- Saint-Malo ontving een telegram luidende »Uw zwager is overleden (décéaéV» Ongelukkigerwijs kwam het telegram in hanaen van B's vrouw, die zwanger wasdeze opende hel en kreeg van den schrik een zenuwtoevalhet gevolg was een ontijdige bevalling en moeder en kind stierven heiden. Later bleek dat de zwager niet dood (décédé)maar gedecoreerd fdccoré) was. De lout lag meer aan 't onduidelijk schrift van hel aangeboden telegram dan aan den telegraphist! Eene jonge dame die zich over haar minnaar van ontrouw te beklagen had, sprong Donderdag middag in den Buiten Ainstel te Amsterdam. Ken onbekend gebleven heer sprong haar na en liel haar per vigilante brengen naar hare woning in de Gerard Doustraal alwaar zeer veel jonge dames wonen die minnaars hebben. Te Breda heeft een getrouwde man vader van 6 kindereninet eene getrouwde vrouw die eveneens kinderen heeftde wijk genomen naar elders. De vrouw nam haar dochtertje van 7 jaar mede en had vooraf eenige gelden ge leend waarmede zij de reis zou aanvaarden. De met gratie ontslagen gevangenen van het palingoproer te Amsterdam wei den do ir een tal rijk publiek afgehaald en naar hunne woningen gebrachs. In den Jordaan wa< «les avond-daar door vrij wat emotie. Alles liep echter kalm al. De Haarlemsche gemeenteraad bepaalde in navolging van den Amslerdamschen dat voort aan op de b-jarige Hoogere Burgi-rvchool voor jongensook meisjes de lessen mogen volgen mits zij voldoen aan do eischen daarvoor gesteld door de commissie op het middelbaar onderwijs. In gezelschap eener meid die bij den brouwer enige tonnen bier moest gaan betalen zijn een paar artilleristen uil hel garnizoen te Roermond gedeserteerd. Uit eigen beweging teruggekomennadat liet geld voor den brou wer bestemd, en de uiiiusting verteerd waren, zijn zij naar 's-Bosch overgebracht om voor den krijgsraad terecht te slaan. AMERSFOORT, 1 Augustus 1887. Morgen, Dinsdag 2 Augustus, van 's voormid- dags negen lot v ij I uien 's namiddags, ge schiedt de verkiezing bij li e r s l e m m i u g, van één lid voorden gemeenteraad van Amers foort en worden de kiezers uilgenoodigd ge trouw ter slembus optekomen. De luit.-kolonels A. Greve en J. A. van Otterloo, van het Ie reg. veld art. zullen optreden als commandant der art. bij de oefeningen der brigades van de 2de divisie infanterie, die van 19 Sept. in Drente en Overijssel geschieden. Tot het galadiner op het paleis te Soestdijk op morgenDinsdag 2 Aug Ier gelegenheid van den 29en verjaardag van II. M. de Koningin zijn o. a. uitgenoodigd Z. Exc. Mr. R J. Graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, en de heeren B. Ph. de Beaufortburgemeester van Baarn en EemnesC J. W. Loten van Doelen Grothc, burgemeester van .Soest en Mr. II. Croockewit kantonrechter te Amersloort. De doleerende gemeente te Amersfoort zal voorloopig hare godsdicnslocleningen houden in een der localen van «het Werkhuis," waartoe haar door den Minister van Oorlog vergunning is verleend. De eerste godsdienstoefening aldaar wordt aanst. Zondag gehouden. De heer A. Fasol onderwijzer aan de openb. school, 1e soort, te Amersfoort, hooldonder- wijzer de heer C. J. van der Nagelheeft met goed gevolg examen afgelegd in de Fransche taallager onderwijs. Tot de candidatcn die op 20 Juli te Zwolle voor de hooldacte slaagden behoort ook de heer E. Lindenhoviusonderwijzer aan de Openbare School, 1e. soort voor jongens, te Amersfoort. De heer van Goorvoorganger der doleerende gemeente te Bunschotenheeft om reden dat hijonder de omstandigheden zijne gemeente niet kan verlaten voor hel beroep naar de doleerende gemeente te Botterdam bedankt. Uit 's Gravenhagc wordt gemeld De Kon. familie keert in Sepl hier terug. Dit zal zijn na afloop der verkiezingen zoodal Z. M. alhier de leden der staten-generaal zal kunnen beëedigen en de nieuwe zitting openen. Daarna vertrekt de Kon. familie naar het Loo tot het einde des iaars. Ons wacht deze week een groot turn-feest een uitlokkende lief liebbcrij voor de deelnemers, als 'tzoo warm blijft als in de laatste dagen. Doch men heeft voor alles liefhebbers. Niet alleen de heerlijke terrasconcerten te Scheve- ningen, ook de café-chantant-voorstelhngen in de Seinpostde klassieke binnenconcerlen en zelfs de opereltevoorslellingen in het Kurhaus zijn druk bezochtzoo zelfsdat de heer Desui- ten de proef gaal nemen met een voorstelling van «Mamscll Nilouche" in de zaal «de Ver- ccniging." Daar behoort waarlijk moed toe en geloof in dc kunstliefde van de Hagenaars.

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2