hullen bestaandat het land moerassig en on- Sezond is en nauwelijks de noodde levensrnid- •len oplevert. Ook de Duilach-Oosl Afrik. Plantagemaatschappijdie honderdduizend hec laren grond van een maatschappij te Petersburg heeft gekochtzou al haar geld voor onbruik baar land hebben verspild Sl Stephansdag werd te Budapest een volks feest gehouden, welks aantrekkelijkste gedeelte de wedstrijd om den schoonheidsprijs was. Veertig dames stonden in een kring en wachtten op de uitspraak der juryleden wieroogen monsterend ronddwaalden. Er volgde eene korte beraad.-la ging toen riep graaf Steph <n Karolyi als presi dent dezer eigenaardigejury zoo vertelt de W P. den naam Gitella Seholez op. Deze jonge dame woont te Oi-oshazais een srhoone blon dine, groot, slank, weelderig, met blauwe oogen en goudblond haarin een verrukkelijk rose- toilet gekleed zij trad uit den kring en ontving den eersten der in blauw fluweelen étuis ge legde gouden appelsdie ongeveer de grootte van een hazelnoot hadden. Blozend hoog het srhoone kind en nam den prijs in ontvangst. Luide kreten vervulden de lucht en de menigte verdrong zich om de met den prijs bekroonde schoonheid van nabij te zien. Maar weldra kwa men de juryleden weer bij elkaareene diepe stille trad in en de naam van dc tweede be- Iroonde werd geroepenIda Toronyi. Zij is «ene schoone brunette, met vurige zwarte oogen. De derde in den bond der drie schoonheids godinnen was Mariska Kolosgeboren Ta massy, eveneens eene brunette. Opnieuw vervulden stormachtige jubelkreten de luchL zii in deze ontvoering wel de hoofdrol vervuld, terwijl ze in der haast 1 ."3,000 Mark uil de kas van haar vader heelt meegenomen. Te Bnda-Pest maakt men plannen voor de stichting eener Assurantie maatschappij tot ver zekering van schouwburgbezoekerszooals die op sommige lijnen voor spoorwegreizigers beslaat. De moeder de talrijkste familie in Amerika is zeker Annie Kouch te Letarlin Virginië. Zij is thans I00 j.iar, huwde op 15-jarigen leeftijd en had 13 kinderen waarvan nog acht in leven Zij heeft 52 achter kleinkinderen en men zegt dal dat het aantal harer afstammelingen 600 bedraagt. Van hel Se regiment huzaren te 's-Hnge zullen dc 2e luitenants W. en V. en de militie- luiienanl R. geen deel nemen aan de cavalerie - inanoeuvres, maar in het garnizoen achter blijven, als zijnde gesteld ter beschikking van den krijgsraad in het Ie militaire arrondisse ment wegens de bekende schandalen door hen op «Seinpost" uitgehaald. Eergisterenochlend ving ae instructie door oOkieren-commissarissen in deze zaak aan. Een Fransch geleerdede heer Vallot heeft drie dagen en drie nachten op den top van den Mont-Blanc gecampeerd tot hel doen van waarne mingen op het gebied van natuurkunde, natuur lijke historie en meteorologie op dezelfde wiiae als de luchlschippers. Ondanks de koude en ue ijle lucht zijn zijn pogingen uitstekend geslaagd en de uitslag er van is aan de nationale academie van wetenschappen medegedeeld. Bij London-B idge op de Theems heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Bij een roei- wedstrijd klommen eenige personen op een met klei beladen bark om de «match» goed te zien. Plotseling kantelde de bootallen vielen in het water en veertien personen verdionken. Te Chicago is eene maatschappij opgericht met een kapitaal van f 360,000 000 voor net aan- i ggen van een onderaardschen spoorwegdie alle deelen der stad met elkander verbindt. De tunnels zullen 35 voet beneden den beganen grond uit tichelsleenen worden gebouwd. Zij zullen met behulp van eleclriciteit worden ver licht en voorzien zijn van uitstekende ventilatie- tnestellen. In dit opzicht zal deze onderaardsdie spoorweg boven dien van loonden uitmunten. Binnen drie jaar tijds moet deze weg overeen alsiand van drie mijlen zijn voltooid. Men spreekt in geheel Pi ankrijk tegen woordig van hel post wezen en hel lelegraaf- wezen. gelijk men spreekt van het spaarbank wezen en spreken zal van het scharenslijpers wezen. Maar wij kunnen er niet toe komen liet aantal wezens te vermeerderen. De directeur van posterijen en telegrafen dus. heelt, naar de bladen zeggen, verklaard, dal hij zijne ambtenaren zal bevorderen naar verdienste» en «bekwaamheid» alleen en dal er geen acht zal worden geslagen op aanbeve lingen van politieke personen. Rat berii lit leekentin eenige woordenden toestand van de Fransrlie administratie op 't oogen- blik. liet schijnt nog al natuurlijk dat ambtena ren worden bevorderd ter belooning van hunne diensten. Eene republiek die immers rechtvaar digheid en billijkheid boven alles steltmoest niet anders handelen. Maar theorie en practijk zijn twee en 't geval isdatwie bij de Fransche ad ministratie vooruit wil komenvoor alles moet zorgen voor goede aanbevelingen van invloedrijke afgevaardigden ol mooiejonge vrouwen. Te Munchen heef! de dochter van een der grootste kooplieden van de stad zich laten schaken door een kostschoolleerling. Zij is twintig, hij veertien. Vermoedelijk heeft dus geene minnelijke schikking meer mogelijk?" «Alleen op die voorwaarde, welke ik u reeds genoemd hebwilt gij deze aannemen «Neen. dal nooit, verg van mij wat gij wilt, maar d a t niet Welnuhetzij zooElize. Vaarwel En als ware de oude dame bevreesd, dat een oogenblik van zwakheid haar beletten zou om haar besluit ten uitvoer te brengen ver liet zij haastig het vertrek op Kernandes arm leunende. Twee maanden zijn verloopt nals we we- dsrorn het kasteel betreden en ons. daar de weg ons bekend is, dadelijk naar de vertrekken van Kernande begeven. Daarin heersclu eene aekere halve schemering, die weldadig aandoet, doch waardoor tegelijkertijd de vraag bij ons oprijstof er iemand ziek is ia dal is hier het geval geweest en het blceke gelaat van hel onge meisje, dal in eene gemakkelijke houding De nieuwe pantserschip «Oube Khan dat door de Japansche regeering te Toulon was aangekochtis in de Chineesche zee spoorloos verdwenen. Daar hel met ontplofbare sloffen was geladen veronderstelt men dat het in volle zee in de lucht is gesprongenzonder dat iemand der equipage zich heeft kunnen redden. In de Rue Brey te Parijs heelt zekere Padrona zijn vrouw en twee kinderen van 2 en 5 jaren, in een aanval van delirium tremens vermoord, de vrouw met een revolverde kinderen met een mes Te New-York is een jong advocaat gestorven door een hartverlamming veroorzaakt door het overdreven rooken van cigarelien. Hij rookte gemiddeld zestig cigarelien daags. De 23-jarige dienstbode Johanna D. die 26 Juni il. ten huize van baren meesterden heer D. te Nijmegen een 19jarige jonge dame aldaar gelogeerd heeft trachten te vergiftigen door in het glas melk hetwelk zij geregeld des ochtends aan die iogée mo. st voorzetten phosphorus van luciferskoppen te mengen, zal 3 Sept. deswege voor de rechtbank te Arnhem terechtstaan. De hoeveelheid phosphorus in de melk gemengd, bedroeg ruim 110 milligram alzoo meer dan ge noeg om den dood te veroorzaken indien de dame hel glas melk had leeggedronken. Minnenijd dreef de beschuldigde lol deze misdaad Een der huisgenoolen namelijk die vroeger een ver- trouwelijken omgang met haar had bejegende haarvolgens hare meeningna de komst van de Iogée met koelheid. AMERSFOORT, 1 September 1887. De zevende verjaardag van II. K. II. Prinses Wilhelmina is gisteren te Amersfoort op de gebruikelijke wijze gevierd door het uitsteken van vlaggen aan dc gemeentelijke gebouwen en vele woningen carillonneraentenz. De verjaardag werd des avonds in het «Mi litair Tehuis," alwaar het bestuur aanwezig was, zeer feestelijk gevierd. Zaal en tuio waren prachtig versierd. Er had een schietwedstrijd naar 18 prijzen plaats. Ds. Wartena hield eene op gindsche sofa ligt, draagt daarvan nog de sporen. Aan hare zijde is de oude gravin gezeten die nu en dan liefdevol hare vermagerde hand streeltterwijl eveneens eene bekende van onsn. I. Julianu en dan de kussens terecht schikt «Hoe gevoelt gij u nu heden, kindlief?" vraagde de oude dame op liefdevollen loon. «0, veel beter," antwoordde Fernande mat. «Hoe zal ik u mijnen dank betuigen voor al uwe zorgen en. «Door mij nooit weer aan dien onaangena- men lijd te herinneren. Laat dat alles ver geten cn begraven zijn. Dokter Wahlberg heeft mij verzekerd, dat een verblijf in Zwitserland u geheel uwe vorige gezondheid teruggeven zal, dus kindlief, wees niet moedeloos en blik vooral de toekomst blij tegemoet." Wordt vervolgd kernachtige en vaderlandslievende rede. Daarna werd het Volkslied gezongen en vervolgens fraai vuurwerk afgestoken. Tevens werden de militairen gul onthaald. De heer L. Kortbeek, bloemist te Amersfoort, deed gisterenochtend zeer vroegtijdig een kort' met Iraaie bloemen teïi paleize te Soestdijk aan Prinses Wilhelmina aanbieden, waarvoor door H. M. de Koningin, tevens namens de prinses, hem minzamen dank werd betuigd. Ter gelegenheid van den zevenden verjaardag onzer geliefde Kroonprinses Wilhelmina heelt de heer Bloem, boekhandelaar alhier, daarop toepasselijk op smaakvolle wijze geëtaleerd. Om geven door bloemen bladeren enz prijkt hel portret van hel beminde Koningskind terwijl de daaronder voorkomende dichtregelen met genoegen door het publiek worden gelezen. Bij kon besl. van 26 Aug. jl. No. 29 is aan den Kolonel S. J. Von Huguenin, van den slat der artillerie belast inel het bevel over de rij en hoefsmidschool en met bet toezicht over het escadron ordonnansen vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van St. Olaffhem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen ge schonken. Blijkens nevensst. advertentie worden de lessen aan de Muziekschool te Amersfoort aanstaanden Maandag herval Ter vergadering der kiesvereeniging Amers foort, Maandagavond jl. in «de Arend" gehouden, is na grondige discus-iën en voorstellen met 5 legen 2 stemmendie van de oudste Men besloten oin. volgens voorstel van hel bestuur, de kiesvereeniging te ontbinden Wegens ongesteldheid als anderszins konden van de 18 leden, waaruil de kiesvereeniging nog bestond eenige led»-n niet tegenwoordig zijn zoodat, in aanmerking daarvan, een getal van zeven aanwezigen vrij voldoende is te noemen. Gisteren Woensdag geschiedde het legg- n der eerste steenen van liet gebouw «Volksheil" door het Bestuur der verecniging «Re Blijmaar in Woord en Werk*' in de Muurhui-.cn bij de Bloemendalscbe poortwaarbij door bestuur en genoodigden ioeoa>sdijke gezangen werd- n voor gedragen. Het doeJvao het bestuur is bevorde ring van godsdienstigheid algemeen nulge zelligheid, matigheid en dergelijke, liet bestuur beslaat uit de heeren Prof. ValelonDs A. Wartena en G. C. Iloogeweiff. De 1e luit. W. F. Pop. van liet Ie reg. vestingarL, werkzaam onder de bevelen van den chef van den generalen staf, wordt, van af 1 Oct. aanst gedetacheerd bij bel Ie reg. veld artillerie te Ainerslourt. De lieer B. van der Kaa, oud-éléve van het Blindeninstituut te Amsterdam geeft Dinsdag 6 Sept. te Amersfoort eene uitvoering, waarbij op veler belangstellende aanwezigheid wordt gehooptzoowel wegens de uilvoering zelve aangezien hijnaar oordeel van deskundigen zoowel zijne eigen coiuposiiiënals die van groote meesters zeer verdienstelijk voordraagt, alsook omdat door aanwezigheid wordt mede gewerkt iemand te steunen die, een der edelste zintuigen het gezichtmissende, evenwel door werkzaamheid en kunstzin zijn weg tot levens onderhoud weet te vinden in de wereld al waar velendie goed kunnen zien en derhalve ook goed zouden kunnen werkenliever uil luiheid, ten laste en koste van anderen, bedelend rondzwalken Werkzaamheid eenieder naar zijn stand en zijne krachten mag aanspraak maken op lof en steun en zeker zooveel te meer waar men dien steun kan verleenen verbonden aan muzikaal genot. Dinsdagmiddag te 4 uren viel te Amersfoort een Ajarig kind in den Singel, doch mocht het Jan Brits, die zich vlug mogelijk te water begalgelukken het kind te redden. Zaterdag jl. is door de politie een persoon aangehouden en naar de gevangenis te Utrecht overgebrachtwegens hel plegen van ontuchtige handelingen op een meisje van 9 jaren in het plantsoen te Amersfoort. »De Standaard" meldt dal de heer Huvdeconer van Maaraseveen uil de Eerste Kamer zal worden verwijderd. Na eenige jaren van rust hoort men te Oud- Beijerland nu weer van »tooveren." Een jongen is, zegt het domme bijgeloof, door een vrouw betooverdhij heelt zich reeds naar Gorinchem begeven om kruiden te halen. Moge hij ondeiweg een beetje verstand tevens opdoen.

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2