Diensvolgen- /In de afgetreden leden <le herren VAN HIJ AM>T .n KF.CCIIKMI tot leden der nieuwe Tweede Kuinut lierko/cü. De opkomst der kiezers was in de meeste kiesdisiricten zeer gering. Dt meeste leden der vorige Kamer zijn lier- kozen. Twee nieuwe leden lielilien reeds de meerderheid verkregenvoor Amsterdam de heer Kerdijk ter vervanging van den heer Rutgeis van Rozenburg, die niet ineer wensohl in aanmerking te komen, en te Almeloo. Mr. Cremers in plaats van den heer Corver lloolt, die zieh had teruggetrokken. De heer Cremers is Katholiek, zoodal de Katholieke partij één stem heelt gewonnen. De verhouding in de Kamer is dezelfde ge bleven47 liberalen en 39 anti-liberalen. Uit 's llage wordt gemeld 1 Juni 1888 zal in ons pittoreske hertenkamp onze nationale kunslnijverhcids tentoonstelling worden geopend. Men heeft daarbij grootschc plannen niet alleen /.al er een Iraai gebouw- met artistiek uilgevoerden door den heer Storten beker ontworpen gevel verrijzenmaar een groot deel van hel terrein zal in een sinaak- vollen tuin worden herschapenwaarin een fontein wordt aangebracht in de nabijheid van een muziektempelwaar men voornemens is eenigc malen per week matinée's musicales te doen geven door versehillende goede muziek korpsen. Daarenboven schijnt er plan te zijn op hel organiseeren van andere feestenmuziek- wedslrijden taptoe en daar gelijktijdig met de tentoonstelling ook een groote landbouw exposi tie in ons Malieveld zal plaats hebben eu in den volgenden zoiner eenige congressen en groote vergaderingen van nijverheids instellingen hier worden gehouden, beloolt I888 voor den Haag een druk en naar we hopen voor de ne- lingdoenden voordeelig jaar te worden. Nu dat mag wel, w-nt de tijden zijn niet gunstig geweest. Domela Nieuwenhuis moet het bericht van zijn ontslag te 4 uur hebben ontvangen. Hij vernam bet zonder emotie en inaakte zich spoedig ge reed tol \erlrefc. Precies te 6 uur werd de deur der gevangenis voor hem ontsloten, llij begaf zirli terstond naar bel tclegraal bureau en gaf o. a. aan zijn parlijgenoulen in den Haag kennis van zijn komstmet last dal men geen demon straties zou houden bij zijn aankomst. Te 7 uur ging hij op reis en te 8.15 ongeveer kwam hij hier aan door den heer Croll alleen opgewacht. Per rijtuig begafhij zich 'teerst naarzijn woning en van daarnaar «Walhalla", waarde vrienden verga derd waren. In de met de letters F. N. ge ïllumineerde zaal werd hij met enthousiasme ontvangen en door den president der llaagsclie socialisten den heer Baye, toegesproken. Hij antwoordde kortelijkverzocht dat men zich van demonstration zou onthouden en vertrok wéér spoedig Zijne invrijheidstelling geschiedde met de meeste geheimhouding, llij zag er gezond uit maar was moeielijk herkenbaar, zelfs voor zijne verwanten daar baard en hoofdhaar afgesneden waren. De eerste drie weken van zijn verblijf in de cel was hij verplicht zich bezig te houden inet het plakken van doosjesdaurna werd hein beter werk gegeven nl. hel copieeren van dictaten, en den laalsten tijd van zijn verblijf hield hij zich onledig tnel het vertalen uil hel Fiansch: ook deze bezigheid weid hem van buiten de getuigden, dan de graaf zelve vermoedde. Ein delijk. na eene wijle, zeide Fernande vriendelijk tot hem «Laat mij nu alleen, mijn vriend, ik heb behoefte om eenige oogenhlikken kalm over ir:jn geluk na te denken. Deel gij inlusschen het gebeurde aan de gravin en Julia mede." Voorzichtig liet de aangesprokene haar uit zijnen arm glijden en na nogmaals cenen kus op hare lippen gedrukt te hebben, vcrwijdetde hij zich om aan Fernandes verlangen te voldoen. Deze bleef in dezelfde houding liggen, terwijl zij naar den grond staarde. Er lag een glans van geluk en zaligheid over haar gelaat ver spreid, wtlke de liefde alleen slechts daarop vermag te tooveren. Ku zoo was dan voor haar het oogenblik ge komen. dat in hei leven der vrouw eene ge it -1" verandering te weeg brengt dat oogen- Mik. waarin hel «Verleden* zich oplost in dc p.-.l. clitcn aan de Toekomst,waarin eindelijk rit- -toulste harer droomen verwezenlijkt wordt, t» dat de vrouw de gclulien welke zij in dat oogenblik aflegt, gestand houdt, want het leven is geen droom, het leven is werkelijkheid, een 'nuchter proza voor .de moesten, slechts voor weinigen bezit i et poëzie Mocli wij willen in geen verdere bespiege lingen Inden eu nemen bier afscheiu van Kcinande met den wensch, dat de toekomst haar al dat geluk zal aanbrengen, Twclk zij daan an hoopt. gevangenis verstrekt. In hol geheel had hij zeven cn een halve maand in de cel door gebracht. Vrijdagavond is in «Walhalla" te 's-Hoge eene bijeenkomst gehouden van socialisten en tot vie ring der terugkomst van Domela Nieuwenhuis. Te hallelf verliet deze het gebouw. De menigte, ongeveer 500 personen ging zingende in optocht zijn rijtuig na naar zijne woning in de Malakka- siraat.' In de Laan van Meerdervoort ontmoette de politie den stoet en verbood de hoofdcom missaris het zingen doch de politiemacht alleen kon de inenigie niet tegenhouden, die drin gende voortging. Een piket huzaren dreef met do politie de menigte die inmiddels voor de woning van Nieuwenhuis eene ovatie had ge bracht, bij haren terugkeer uiteen en zette daarna strelen ul Te li uren werd bel gebouw «Walhalla" op last van den hoofdcommissaris ontruimd en de menigte verspreid, waarna de cavalerie inrukte. De politie was bezadigd op getreden ofschoon uil een poortje in de Wester- baensireat een steen was geworpen en een per soon getracht bad een huzarenpanrd met een mes te verwondenwal door een sabelslag werd belet. Na het ini ukken van de cavalerie en het hoofd der politie poogde op de Veerkade een troep een arrestant te ontzetten door een regen van sleenen op de politieagenten Ie werpen. De hoofdagent Biegel kreeg een bloedende hoofdwonde Op een alarmsein chargeerde de politie met slok en sabel en behield den arrestant. Dij strooibiljet is te Amsterdam bekend gemaakt dal gisteren. Zondag, te twaalf uur in het Volks park «eene groote feestviering zou worden ge houden ter viering van den terugkeer van den heer Domela Nieuwenhuis." De gemeenterekening van Urk over 1886 be draagt in ontvangst en uilgaaf I 34.850 De ge meenteontvanger ontvangtf200 salaris. Op dan spoorweg van Werda naar Gösznilz, in Saksen reisde een Italiaan naar de kermis u.cl een aap die onderweg de vlucht nam boven op den weggon. Daar trok hij al spoedig de nood lijn en vernam de machinist het seindal hem noopte den trein te doen stilstaan. De boosdoener werd van zijn verbeven zitplaats verwijderd en zijn meester beboet. Eenigen tijd geleden had eene Rolterdamsche dame het ongeluk dat hare kleederen in brand geraaktentoen zij bel monument op het Niederwald bezochtvermoedelijk tengevolge van een weggeworpen nog brandend eind sigaar. Uil Rüdesheim wordt thans gemeld dal zij den ."lósten Augustus aan de bekomen brandwonden is overleden. Tusschen Willington en Shrewsbury is een jonge dame in een spoorweg coupé aangevallen door een man. die op het laatste oogenblik bij haar had plaats genomen. Zij vluchtte op de loopplank en liep, terwijl de trein in volle vaart was. naar een andere coupé, waar men haar door het raampje naar binnen hielp Haar aanvaller wilde haar tiaar volgen, maar hij werd door een heer. met een degenstok, afgeweerd. Men vond hem later gewond en bewusteloos op den weg liggen. De muziekvereeniging Musis Sacrum" te Dongen had te Gecrtruidenberg een concert gegeven. Des avonds laat keerde hel gezelschap per stoomtram huiswaarts. Toen de trarn reeas in beweging was sprong een der leden van 't gezelschap er af, daar hij zijn hoed die hem afgewaaid waswilde oprapen. Hij viel onder de tram en met verbrijzeld hoofd werd hij op genomen. De ongelukkige die onmiddellijk dood was, laat een weduwe met negen kinderen achter. In Engeland is dezer dagen een nieuwe beul benoemd Billinglon genaamd die bij dat ambt het beroep van barbier uitoefent en tevens Methodisten-prediker is. Voor iemand die Woensdag bij den betaal meester in Den Haag geld kwam ontvangen begon de Di insesjesdag goed. Hem werd name lijk f 500 te veel betaald. Wanneer nu de betaal meester weigert het geld terug te nemen hetgeen op sommige groote kantoren gewoonte moet zijn heeft de man een buitenkansje. Het Drager Tagebl. deelt het volgende ongeluk mede dat bij de manoeuvres van een Oosten- rijksch infanterie regiment in de nabijheid van IV k plaats had. Oogenblikkehjk na een salvo met losse pal i onen stortten een student en een oppasserdie zich onder de toeschouwers be vonden met een luiden gil op den grond. De oppasser was onmiddellijk dood de ander stierf des middags. Een geneeskundig onderzoek van de wonden bracht aan het lichtdal niet een scherpe patroon maar een paar kiezelstenen dio toevallig ol met opzet in den geweerloop* waren geraakthel ongeluk hudd -n veroorzaakt Te Antwerpen heeft aan boord van de Ashton, eene stoomboot der geregelde stoomvaartlijn tusschen Antwerpen en Grimsby, kort na hare aankomst aldaar eene hevige ontploffing plaais gehad, even nadat de passagiers de boot ver laten hadden. Een der matrozen, de «coal- tritnmer», had de onvoorzichtigheid met eene brandende, niet gesloten lantaarn in liet kolen- ruim te gaan, tengevolge waarvan de aldaar opgehoopte gassen ontploften, liet dak uil elkaar barstte, en de deklading, hoofdzakelijk uil man den visoh bestaande, naar alle zijden verspreid werd. De passagiers- en kapiteinskajuit werden vernield, en de loods, die in de laatste bezig was met het maken van zijn rapport, werd tegen de zoldering geslingerd en op verschei dene plaatsen van zijn lichaam, hoewel niet gevaarlijk, gekwetst. Voor het overige zijn, bijna on begrijpelijkerwijze, geen persoonlijke ongelukken te betreuren de onvoorzichtige «coal-trimmer» werd met geweld achterover geslagen, maar bleef ongedeerd. De schade aan het vaartuig was niet met nauwkeurigheid te bepalen, inaar wordt op meer dan 50,000 fr. geraamd. Tc New Haven (Connecticut) hecrschl een vreeselijke plaag De muskieten zijn er zoo tal rijk dal men vuren langs de kust mout ont steken om de lucht, die nu en dan zwart is door deze insecten te zuiveren Daaiden kon ken geen dienst doen niemand kon 'l zonder muskietennet om zich he<n in huis uithouden. Men zegt dal de plaag van Long Island is gekomen. Een Rolterdamsche juffrouw liet Woensdagmid dag in de Spuistraat indt-n Haag haar porlenion- naie vallen Een jongen raapte die opging er mee aan den haal en werd niet achterhaald (tok het retourkaartje ging daardoor verloren te .zij de jongen er mede naar Kollet dam spoorde. K e II II i M e v i II 0 II De BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien de arti. 55 en 50 van hel algemeen politie-reglement dier gemeente Doen te welendat alle gebruikers of be heerders van gebouwen eu erven, of, wanneer deze niet gebruikt wordende eigenaars daarvan, verplicht zijn de straat vóór achiei cn tei zijde van die gebouwen of erven uitte wieden ol te doen uitwieden zoodat de straal op Woens dag den 14. September aanstaande des voormiddag* te 10 uien, behoorlijk gezuiverd is, op strafte bij het reglement bepaald. Amersfoort, den 29. Augustus 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L SCIIELTUS. Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op art. 6 der wet van 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Brengen ter kennis van liet publiek dal een doorJ. M. WETKRINGS ingediend verzoek met bijlagen om vergunning lol het oprichten van eene »lacli(4>ri| en r»ok<>ri| in het perceel alhier gelegen aan de Langesiraal, wijk B, n°. 27 bij het kadaster bekend onder sectie E No. 1932, op de Secretarie der ,emeenle ter visie ligt, en dal op Maandag, oen 19. September aanslaande, des vooriniddags te elf uren. gelegen heid ten raad huize wordt gegeven om ten over staan van het gemeentebestuur ol van een of meer zijner leden bezwaren tegen het oprichten van de inrichting inicbrengen. Amersfoortden 5. September 1887. Burgkmeesler en Welhoudeis voornoemd. De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCIIELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien de wet tot regeling van den klein handel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennisdat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van KRIJN VAN DOORN in het perceel staande aan het Groote Spuiwijk I)No. 400. Amersfoort den 5. September 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCIIELTUS.

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2