Maandag 19 September 1887. M 3648. Politieke Revue. FEUILLETON. 4)'T BANKBILJET VAN HUIZEND 1.4RK. AMEHSFQOQTSCHE COM. UitgeverD.t bw .mchij.i F„Ito A. H. VAN C L E P. F P f* /us M""*""1»"- >v* 8» on, .Ik. iio.^ w. 1 te Amersfoort pU.uru.mUi «.d.. „„d,,, i.ripi., M, hMJ„, Irl],b,„t,„u, BUURHUIZEN .«...a. onteigen, u,. p.. „„1 tt cu. tmk™ p., reg.i 25 cu. - a/, to cu hoek KortegraohtWiiiE B 60. Let Duilschland door zijn houding in de Bul gaarsche verwarring niet te weinig op de be langen van zijn bondgenoot. Oostenrijk-llongarije? liet gerucht dal Bismarck zich bereid had verklaard de zending van Ernroth te onder steunen had in de Ooslenrijksche bladen reeds menigen schimpscheut doen geven op den Duit- schen Rijkskanselier en doen vragen welk doei zulk een bondgenoot voor Oosteniijk-llongarije opleverde De gisting in Bulgarije duurt voort en is blijkbaar na de opheliing van den slaat van be leg nog toegenomen Wanneer voisl Ferdinand al die lielelijkheden aan zijn adres heelt gelezen, welke de bladen die weder mogen verschijnen debiteerenzal hij waarschijnlijk wel wal be komen zijn van zijn illusie aangaande het edele Bulgaarsche volk. Een verslaggever der Agence liavas, welk agentschap den Bulgaren weinig gunstig is ge zind heelt met den vorst van Bulgarije een on derhoud gehad. Geheimen heell de vorst hem niet medegedeeld Hij verzekerde, dat hij zich niet door eerzucht beheerschendat hij niet onder Oosli-nrijkschen invloed stond, dal Rusland er niet meer aan kon denken van Bulgarije eene Russische provincie te maken, want dal geen Bu gaar het zou dulden. Verder beklaagde hij zich over Ruslands houding en zeide ten slotte «Mijn plicht is duidelijk; ik wacht al" Men schrijft aan de Köln. Zeil. Ferdinand van Coburg heeft driemaal eens in eenen aan een vriend gerichten brief en in twee conferenties met de berichtgevers der Agence Ilavas en van den Standard de verklaring af gelegd dat hijwat ook gebeuren mogeop zijnen post zal blijven. In eenige particuliere brieven moet hij zich nog beslister uitgelaten hebben en het schijnt mijdat daardoor het Russische plan met generaal Ernroth nog minder toekomst heelt dan het bovendien reeds had. Want zooals de zaken nu slaan en nu Turkije onder geene om standigheden zich met eene gewapende tusschen- komst wil inlatenen Rusland haar om ver schillende redenen vermijdt, heeft de zending van Toen de heeren vroeg in den morgen een haas tig ontbijt gebruikten stelde Dreiholz hun zijnen zoon voor. Gerhofer zag het duidelijkdat de jonge man op hem wilde toegaan en dat zijn vader hem terughield. De heer Dreiholz stapte mede in het rijtuig dat hen naar het jachtgebied bracht. Hij zal tegenover Gerhofer en zag dezen met ernstige, vragende oogen aan rnaarhij sprak geen woord De kassier echter staarde doodsbleek naar het landschap. Eindelijk stond hij op den hem aangewezen post, de eenig verlatene, wanhopige onder lachende gezichten. De honden blaften, de drijvers juichten, de schoten knalden. Het op- geschrikte wild liep in doodsangst door de ge- cderenslechts Gerhofer's geweer behoefde het niet te vrcezen heden was hij zelf een nagezet wild. Zijn vrouw, zijn kind traden hem voor de oogen, die hij niet weder in de armen sluiten zoudehij stelde zich voor, hoe nu binnen weinige oogenblikken een schrik door dc rijen der schutters zou gaan. hoe de jachtgezellen zich om hem zouden heendringen, als een breede stroom bloed uit zijn hart zou vloeien. Was er dan werkelijk geen andere uitweg meert Als hij den principaal züne schuld be kende om medelijden smeekte Of als hij den ouden man daar ginds die zijne daad kende en zoo rustig tegen den beuk leundeeen kogel in het hart joeg? Wie zou in de algcmeene verwarring hem de opzettelijke daad bewijzen Ernroth vooreerst ten doel terzijdestelling van den Coburgerblijft deze dan mislukt de ge- heele zending. De Bulgaren zijn dan ook van meening dat hen van buiten voorloopig geen ernstig gevaar bedreigt, want een ol meer op standen gelooft men gemakkelijk meester te kunnen worden. Het Hongaarsche bladde Pester Lloyd ziel in Rusland ol liever in Ruslands builenlandsche politiekden geineenschappelijken vijand van de rustde welvaart en de beschaving in alle Europcesche landenen het zou het oogenblik zegenen, waarop eene vaste uitdrukking van Europa's wil den rustverstoorder tot machte loosheid veroordeelde het spreekt van de ruwe, lageen teugelooze hartstochten van het Rus sische volkvan den onbegrensden eigenwaan en de schaamtelooze rechtsverachting der Rus sische regeering, en hel eindigt met de ver klaring, dat op Europa thans in de allereerste plaats de plicht rust, om de vrijheid van Bul garije te beschermenen aan Rusland in de Bulgaarsche quaestieonder geenerlei voor wendsel, eenige concessie hoe gering ook te doen Dit jaar is er geen bijzondere militaire zending naar de manoeuvres van het Duilsche leger welke in de omstreken van Stettin plaats hebben afge vaardigd. Het zijn de attachés mililaires bij de ge zantschappen te Berlijn die den Duilschen gene- ralen staf vergezellen. De minister van oorlog zal 21 September een groot officieel diner geven waaraan door al de vreemde officieren die de manoeuvres van het 9e legerkorps volgendeelgenomen wordt. De graaf van Parijs heeft een manifest uit gevaardigd waarin hij den monarchisten hunne gedragslijn voorschrijft. Hij gelooft dal hel al gemeen stemrecht op wettige wijze tot de mo narchie kan terugvoeren. Die monarchie zal naar hij verder verklaartop vrijzinnige grond slagen gevesiigd zijnzij zal waken voor het werkelijk herstel van het parlementaire stelsel zij zal op vredelievende wijze aan Frankrijk den stand teruggeven, welke het in Europa toekomt; zij zal met de mogendheden kunnen onder handelen, gelijktijdige verlichting brengen in Of indien hij vluchtte naar de stad, naar het kantoor, de kas opende, wat daar in was, mee nam, en over de zee in de wijde wereld vluchtte? Zoo stond hij met neergeslagen oogen en in wanhopige spanning vlogen de phantasiën voorbij zijnen geest. Toen hij nu plotseling opzag, viel al het booze, dat zijn demon hem had ingefluisterd, weer van hem af. NeenHij was niet tot een misdadiger geborenEen kloof, die hij niet kon overspringen, lag tusscben de sombere gedachten en de booze daad. Maar zoover was het iiu met hem gekomen, dat hij, anders een braaf, goed mensch, de vreeselijkste mi-daden kon uitdenken Tot zulk een afgrond had hem de eerste schuld gebrachtEene rilling beving hem liever doodJa, het oogenblik was gekomenDe jacht spoedde ten einde. Het moest zijn Nog eenmaal wierp hij een blik naar den blauwen hemel, met een laalsten smartelijken zucht dacht hij aan de arme, verlatene vrouw; dan hief de doodsbleeke man het geweer op en richtte het op zijn eigen borst. Maar een kreet uit eene menschelijke borst weerklonk dicht bij zijn oor, een zware hand legde zich op zijn armhij viel verward neer. zijne vingers drukten onwillekeurig op den haan, maar het schot miste zijn doel en raakte slechts zijnen schouder in plaats van zijn hart te tref fen Met starende oogen zag hij op en ont waarde het gezicht van den ouden Dreiholz, die zich a. elnemend tot hem neerboog. Dan viel hii in ne diepe bewusteloosheid. Dreiholz d geaurende de jacht Gerhofer niet uit het g verloren. Het opgewondene voorkomen, de >edsb!eekheid van den kassier de militaire lasten welke Europa {drukkenen den vrede op kerkelijk en maatschappelijk ge bied herstellen. Dat is een mooi programma Maar de Franschen zullen er zich niet mede laten vangen. Het Hoog Gerechtshof van Illinois heeft beves tigd het vonnis, uitgesproken legen deanarchisten te Chicago. De voltrekking van hel vonnis is op II November bepaald. In de laatste helft der vorige week is te Amsterdam het 20e Nederl taal-en letterkundig congres gehouden waarbij een 500tal leden aanwezig waren en hield Prof. Quack eene kernachtige en schitterende openingsredebe helzende o. a. het volgende «Het begrip «moedertaal" is van wijderen om vang dan dat van Vaderland. Het rnoet onze leuze zijn den kring van die moedertaal uil te breidenmet volle eerbiediging der staatsgrenzen. Met het oog daarop kunnen wij zeggen dat onze taal nog eene schoone toekomst heeft «Ons taalgebied is zoo klein niet, al is he* in Europa in omvang afgenomen, sedert inde zeventiende eeuw onze regententegenover de landpolitiek der Oranje'sde staatkunde der zee de heerschappij van den Oceaanmet het bezit der koloniën in het verschietdeden zegevieren. Nieuw-Amsterdam heeft zich niet kunnen staande houden tegen Nieuw-York maar in Zuid-Afrika staan de kansen weder schoon Wanneer in de Transvaal een groot en vrij volk bloeiend zal levenwanneer daar een dichter opstaat om de daden van dien volksstam te bezingendan zal het ons dui delijk wordenwat wij'waarlijk niet door eigen werken en inspanning gewonnen hebben. De macht der taal zal dan een triomf vieren." Zoo ging de redenaar voort, en de vergade ring volgde hem met stijgende belangstelling. De spreker bepaalde de aanc'acht der ver gadering bij de taal, en besprak op boeiende wijze, wal de taal vermag, doch tevens wat lij van ons eischt. In de drie afdeelingenwaarin het congres zich verdeelde werden belangrijk taalkundige kwesliên besproken o. m. ook de Nederlandsche in de laatste uren waren hem niet ontgaan- Hij had de schuwe, wilde oogen gezien, waar mede de ongelukkige om zich heen zag, toen hij aanlegde. Een vermoeden, wat in dit ge moed omging, had hem aan zijne zijde ge dreven in het laatste, beslissende oogenblik. Hij liet den bewuslelooze in de kleine jachthut brengeneen onder de jachtgasten aanwezige arts verbond de wonde en verklaarde deze voor geheel ongevaarlijk. Zoo ging de jacht verder. Toen de gewonde uit zijne bewusteloosheid ontwaakte, was hij alleen met Dreiholz, en zijn verschrikte blik viel op het kalme gezicht van den ouden man. «Waarom hebt gij mij niet laten sterven riep hij wanhopig. «Is het voor u dan zulk eene voldoening, mij der schande prijs te geven Welnu dan roep het uil, opdat allen het hooi enGerhofer is een diefIk zal nog wel middelen vinden, om aan dit ellendig leven te ontkomen Maar de koele hand van den ouden man legde zich vast op zijnen mond. en niet de barsche. ruwe stem. die hij in de laatste dagen en weken gehoord had. neen, eene zachte, diep bewogen stem riep«O, zwijg, zwijg om Gods wil Dreiholz ping naar de deur, keek rond, of ook iemand in de nabijheid was, dan trad hij weer op Gerhofer toe, en zijn mond dicht bij hel oor van den kassier brengend, fluisterde hij«Hel bankbiljet van dui/end mark ligt mor gen vroeg in uwen lessenaar, gij behoeft het slechts in de kas te deponeeren, die dan, naar ik hoop. in orde is. Of ontbreekt er meer?" «Neen, neen!" riep Gei hofer, die zijne ooren

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1