de Maasbode dienst genomen op liet stoom schip Ca land van dezellde Maatschappijini de hoop dal zij haar minnaar nwg eens zal weder- vinaen. Om vastgeroeste achroelmoeren los te maken droppele men in de voeg tusschen moer on achroelwat berosine-olie Daardoor wordt de roest opgelo>t en na herhaald kloppen iepen de moer kan dwe losgedraaid worden Dikwijls is reeds een weinig terpentijnolie voldoende. Helpt m 't aanwenden der olie liet kloppen nietdan moet men de moer verwarmen. Op een kantoor te Rotterdam werd een be trekking als loopknecht toegewezen waarvoor xich 148 liefhebbers aanmeldden, hoewel geen sollicitanten waren opgeroepen. De heer P. C Koster, thans nog predikant bij de Ned. hervormden te Eemnes-Binnen haalt het berop naar de doleerende kerk te Velp aangenomen. 326,te Staats-Loterij. VIJFDE KLSSEEerste week Trekking van Donderdag 19 Jan. (700 loten.) Ten kantore van den Collecteur te Amersfoort *iin aan de navolgende nummers le beurt gevallen: Prijs van f50 000 op No. 10782. Prijzen van I 70. 161 6912 7385 10673 10743 10811 10830 en 10906 Te zamen 9 prijzen. Zonder prijs zijn uilgetrokken 113 156 165 192 2200 .3088 3137 3105 3171 6960 10620 I0001 10678 10687 10700 10903 10919 10931 10958 10978 12331 en 12368 Marktprijzen te Amersfoort AMERSFOORT Vrijdag 20 Januari 1888. Tarwe f6.50 a 1 7.— Rogge 1 4 85 a 15.10. Boekweit 10.f0.Boter 1140 a 11.55 per kilo. Eieren 14.50 i f6p. 100 sl. Aardappelen 11.50 a 11.75 da heet. Appels f 4.a 16 de heet. Peren 10 a 10— de heet. Schrammen •f 10.f 12.Biggen 15.— i 16 25 p. st. Aantal Gemiddelde prijs Boter 650 kilo 1 1,474 Aardappelen 70 heet. I 1.624 Appelen 25 f 5.— Eieren 3500 stuks f 5.25 de 100 stuks. Biggen 50 f 5.624 Schrammen 10 111, K p ti ii i k e i n g. Be BURGEMEESTER en WETHOUDERS ven AMERSFOORT Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteuge ling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennisdat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingeko men van A. VAN BEVER in hel perceel wijk Ano. 43, en J. VAN KEULEN in het perceel wijk Dno. 75. Amersfoort, den 21 Januari 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W L. SCHELTL'S. Dokter Bnun stond haastig op en doorliep het vertrek met groole schreden. Eindelij* bleef hij voor den professor staan. aU hebt u ten aeele vergistprofessor. Ik heb uwe dochter in de laatste weken meer lee- ren kennen en meer leeren waardeeren dan vroeger, ik vind haar een lief, bekoorlijk wesenliedat vele deugden in zich vereenigt maar ik gevoel niet de liefde voor haar, die zij in haren echtgenoot eischen kan of mag. Het spijl mijvaderlijke vriendmaar ik mag u Annie en mij zelf niet bedriegendat ben ik a«n mijne eer schuldig.» Een smartelijke trek gleed over des profes sors gelaat. sik dank u voor uwe oprechtheidFerdi nand maar vergun mij nog eene vraag. Be- ■int gij eene andere vrouwhebt gij eene andere reeds uwe liefde geschonken 7» t Duurde eenige ©ogenblikken voordat de enge man op lachten toon antwoordde «J* en neenprofessor. Ik heb een ander meisje bemind.ik heb haar mijn hart en mijne hand aangeboden. doch zij heeft ge weigerd.» «Welnu, dan xijt gij immers vrij «Ja handen binden mij ook niet, maar ik heb haar nog licl ik kan en ik wil geene andere huw«-n met haar beeld in het hart Maar zij bemint u immers niet 01 hebt gij nog hoopdal zij eenmaal lot andere gedach ten komen zal Wordt ver votyd. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Donderdagmiddag j Igepresidcoid door den heer Burgemeester Jhr Mr 'l A J van Asch van Wijck, wat en aanwezig 9. en later III leden en alwezig de fieeren van Burgsteeden. Eyck van Zuyli.hom. de Koningh en van Zijst met kennisgeving en verder «Ie heer Groenehoom. Ter 1ste zitting in dit jaar uitte de Vooi zit ter een kort woord van verwelkoming, waarin her innerd werd aan eenige der voornaamste ge beurtenissen die het afgeloopen jaar voor de gemeente hadden gekenmerkt. De burgemeester herinnerde aan de viering van den 70«n ver jaardag van Z. M. den Koning Hij wees op de maatregelen die waren genomen lol verzeke ring van een vermeerdering van hel garnizoen, die met een gunstigen uitslag waren bekroond. Hij roerde verder den arbeid aan van den raad op hei gebied der gemeentelijke wetgeving. Bij de reorganisatie der plaatselijke politie was tot zijn leedwezende door hem gewenschte opneming vau een inspecteur in het corps door den raad niet toegestaan de burgemeester bleef van meening dat zoolang hier niet een in specteur werkzaam is, men niet zeggpn kar, dal er een goede organisatie der politie bestaal. Hij beval zich overigens aan in ue welwillend heid van den raad en betuigde ook zijne blijd schap over het bewijs van vertrouwen dat de ingezetenen liern hadden geschonken door hem tot lid van den raad te verkiezen. Dat zou voor hem een prikkel zijnom de belangen der burgerij voordurend naar vermogen te behar tigen. De heer H. W. A. van den Wall Bake nam, na eedsafleggingzittingzoodal de raad thans weder voltallig is. Besloten is tot het zenden van een adres aan den minister van financiën om te verzoe ken dat bij het einde van de loopende pacht, tol no. 4. op den rijksweg van Utrecht naar Amersfoort niet meer verpacht of gegaarderd zal worden en dat die tol zal wordtn opgehe ven. De raad doet dit verzoek onder bereid verklaring om na ophelfing van den tolhet tolhuis met tuin van bet rijk over le nemen tegen 10 pet boven de door deskundigen ge taxeerde waarde Deze tolboom en de bijboom op den Dievenweg is gelegen in de onmiddellijke nabijheid van de kom der gemeentebinnen den spoorweg AmersfoortK-steren. Het bestaan van dezen lol levert een groole belemmering op voor de uitbreiding der gemeente aan die zijdewat nog meer dan nu zal gevoeld worden na de le verwachten vermeerdering van garnizoen waartoe het rijk een terrein heelt aangekocht voor 't bouwen van infanlei ie kazernesgroot 16 hectaren, gelegen legenden straatweg voor bij den tol Het adres wijst er voorts op dat Amersfoort geheel ingesloten is door tolleu waarvan tweedie het inee-t belemmerend zijn slaan op geconcessioneeide wegen bij het rijk in onderhoud. Verder ia het derde aanvullingskohier van den hoofdelijken omslag dienst 1887 vastge steld tot een bedrag van f73.08, en is besloten lot overneming van den heer G. Prins van 34.27 Mi grond tot gedeeltelijke verbreeding van de Beekstraat, tegen een koopprijs van f5. In verband hiermede is den heer Prins vergun ning verleend tot het rooien van «es iepeboomen voor zijne woningen aan den Beekesteinschen weg staande en is besloten lot den openbaren verkoop van die boomen en van nog eenige anderen waaronder eenige slaande op de alge- meene bepraalplaats. Van Ged Staten zijn goedgekeurd terug ont vangen de begrooiing voor het dienstjrar 1888 en de rekening van het dienstjaar 1886. De toestand der gekwetsten van den spoorweg ramp te Ruinerwolde kan over het geheel be vredigend genoemd worden. Van de 5 te Gronin gen in 't ziekenhuis opgenomen gekwetsten zijn de vorige week de twee conducteurs. De Jonge en Stroobos. als hersteld, ontslagen terwijl de con ducteur Sprengerde leerling-machinist Timmer en de heer Koch vooreerst 't ziekenhuis nog niet kunnen verlaten hoewel de toestand betrekkelijk goed genoemd kan worden Een der jongeheeren Mees is weer naar Meppel vertrokken teneinde zijn lessen aan de H B school te kunnen her vatten terwijl de toestand van den anderen jon gefeeer Mees van dien aard moet zijn dal het gevaarzonder bijkomende omstandigheden als geweken kan worden beschouwd hoewel hij nog veol pijn lijdt. Te Berlijn komt het sluiten van huwelijken door lusschenpersonen zeer in trek. Door toe val kwam de fecrl. Ztg. in het bezit van een schrijven eener in het westen van Berlijn wonen de koppelaarsterdat aan eene rijke dame ge richt was, die eene eenige dochter heelt In den brief heet het o. a. Door een bekende heb ik uw geëerd adres vernomen en vraag be- leeld of gij geneigd loudl zijnover het hu- wéfijk van inejufvrouw uw» dochter m«t mij in betrekking le lieden. Ik heb zeer achtbare heeren in voorraad die gaarne willen trouwen. Onder hen bevind zich een vrijheer, een baron, een graat en zells een vorstdie evenwel niet beneden een millioen trouwt De koppe laarster, die baar «bureau' in hel centrum van Berlijn li-eltkan zeker trotsch op baren «voorraad" zijn. In Duilscliland worden door braudkastfabri- kanteu nog voortdurend proeven genomen met het openbreken van elkanders brandkasten. Men moet tot de slotsom koinen dat geen enkel» brandkast absoluut veilig iswanneer een paar geoelende smeden met de noodige gereedschap pen en den noodigen lijd zich aan bet werk zeiten. Zells bet beroemde fabrikaat van Ade is verleden week te Berlijn bezweken, nadat het 29 minuten lang weerstand bood aan de krachtige pogingen van twee werklieden uit de fabriek van Fabian. Tal van personen van aaniien woonden de belangwekkende proef bij. De nieuwe cellulaire gevangenis te Groningen waarin bijna 40U cellen zijn, is reeds zoo bevolkt, dal uit kleinere gevangenissen in het noorden niet meer naar Groningen wordt getransporteerd. Uit Heerenveen worden de veroordeeld -n nu tot hel ondergaan van hun straf naar de gevangenis te Arnhem overgebracht. In een boek van 1750: «De reis van Go'tlieb Mitlelberger in Pennsylvanië leest men van de Duilsche landverhuizers «Vele ouders verkoopen hunne kinderen ten einde den overtocht te betalen en zelve vrij le blijven Dikwijls zien zij die kinderen nooit terug. Het is ook niet zeldzaamdat gezinnen ge scheiden en de leden aan verschillende meesle' s verkocht worden Dal is zells de regel als da overtocht niet betaald is." De ongelukkige Duitschers werden soms als zwarte slaven bij opbod verkocht. Dit blijkt uit de volgende advertentie uit een in Maryland in 1754 verschijnend blad: «Uosine Dorothea Kost, geboren Kaufmann, geeft bij dezen aan haren zwager Spohr, kennis, dat zij mei vele andere Duitschers in 'l open haar is verkocht." Sir William Johnson die later eene belang rijke rol speelde in den slaat New Vork had zijne vrouw gekocht. Katharine W'eisenberg was zeer schoon en als dienstm id verkocht aan de gebroedeis Phillips. Johnson bood vijl pond sterlinger bijvoegendedat als hein hei meisje nie' gelalen werd hij haar zou schaken en bovendien de Phillips geducht afrossen De laatsien gaven toe en Katharina Weisenuerg werd de moeder van een talrijk kroost. Een boek van D. von Btilowin 1797 te Berlijn verschenen zegt o. a «l»e boeienknechlen worden goed verkocht, maar voor sommige personen kan men bijna niets bedingen Een Russisch officier deelde dat lot. Zijn eigenaar kon niet van hem alkoinen. Eindelijk word hij tot zeer lagen prijs verkocht als dorpsschoolmeester, Uit sGiavenhage wordt gemeld: Men begint weder heel nieuwe en groolscbe plannen te maken voor eene tweede badplaats bij den Haag. Het is lang geleden dal ik u daaromtrent iets meedeelde on in groote trek ken 'l plan van onzen gevierden architect Westra schelste, om le l.oosduinen welk slrand met dat van Scheveningen inderdaad wedijveren kan, eene badplaats ie vestigen met hotelskurhau». casino, winkelgalerij villas, park, waudol- pieren enz Men heeft er iang aan getwijfeld ol er ooit iels van zou komen fcn de on- geloovigcn willen er nog niet naar luisteren. Maar er is thans een begin. Ue eigenaren van de 40 hectaren duingrond bij Loosduinen hebben de eerste stukken van dien grond voor den bouw van villa's uitgegeven. Ik hond 'l voor zeker dat nu hel overige spoedig volgen zal en zoo Scheveningen ook al niet in enkele jaren door Loosduinen zal worden overvleugeld, in de verre toekomst zullen we van die tijde een geducht concurrent zien opstaan. Dal we hier op muzikaal gebied in Nederland over flinke krachten hebben te beschikken, heelt de Leo feestavond in ons gebouw voor K en W. gegeven bewezen Hoogst verdienste lijk heeft 't orkestonder Marinus leiding het krachtig gemengd koor bij de uitvoering van Oratorische fragmenten van llavdn en Handel •n van eene feestcantate, voor deze gelegenheid gecomponeerd, ondersteund, liet was een srhoono avond de zaal prachtig gedecoreerdo. a met reusachtige albeeldingen van Rome's schoonste monumenten alle rangen bezet door de elite van onze Katholieke bevolking de pauselijke nuncius in do voorste rij een uitlokkend pro gramma van fraaie compositumdoor flinke krachten uitgevoerd ook wat de soli betreft een schoont feestrede van den deken van den

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2