Te Amsterdam is op de Heerengracht een man in hechtenis genomen die l.in^s de huizen der ingezetenen rondging mei een hedellijsl. waarop •eenaantal valsche handleekeniugt-n voorkwamen. Ken kamermeisje van een der hotels in de Hue de Kille, ie Parijs vond eergisterenavond de deur harer kamer geopend en merkte lol haar schrik dal achter een gordijn iemand verbolgen was. Zij riep onmiddellijk om hulp en dadelijk trad een in 'i zwart gekleeds vrouw ui! haar schuilhoek te voorschijn en smeekte het meisjes zich stil le houden. «Ik heb geen kwaad in 'I zin,» zeide zij«red mijmijn man vervolgt mijom mij te dooden!» Maar het meisje, dal terecht van mee- iring was, dat eene vrouw niet geheimzinnig eene kamer binnengaat en zich daar verbergtom zich aldus te vrijwaren voor handtastelijkheden van haar man bleef om hulp roepen waarop de "vrouw haastig vluchtte. Door de politie gear resteerd verklaarde zij van haar man gescheiden te zijn en wist zij geen reden voor haar verblijf in bedoeld hotel op te geven. Men vond bij haar 30 sleutels, waarvan zij niet wilde zeggen waarvoor die moesten dienen. De politie hield haar voorloopig in arrest. "Men heeft opgemerkt dat al de doorgefour neerde loten voor de aanstaande 327ste Neder- landsche Staatsloterij tweemaal van de hand- teekening van den direcieur der Staatsloterij voorzien zijn. Naar inen verneemtzijn eenige dagen vóór de uitgille een 23lal loten op de diukkerij zoek geraakt. Teneinde deze nu van onwaarde ie verklaren ol beter te kunnen con trole* renInclt men al de 10500 doorgelour- neerde loten van eene tweede handteekening voorzien, en hiervan levens aan heeren collecteurs kennis gegeven. De toestand van prins Johsn van Ilohen- löhe Oehringen gezantschapssecretaris te St. Petersburgdie zich in een aanval van zwaar moedigheid anderen brengen eene onge lukkige lielde in 'i spel een kogel in '1 hoofd heelt geschotenis zeer bedenkelijk. Sommigen zeggen dal speelschulden dc ooi zaak is van dezen •xellmoord. De prins is 28 jaar oud. Verl week 's nachts 3 uren ontstond brand in een publiek huis in Guffe streelte -Dublinwaarbij drie der inwonende vrouwen ïn de vlammen omkwamen en nog een andere •■werd gedood. liet vuur ontstond in een benedenplaats en toen de personen hoven hel vuur ontdekten, was de vlucht laDgs den trap oumogelijk. Een groot liefhebber van schaatsenrijden die op kamers woonde werd toen hij van een mooien tocht thuis kwamzeer hartelijk door zijn juffrouw en verdere huisgenooten ge luk gewenschtdal hij er zoo goed was afge komen Hij dacht dat ze hem voor den gek hieldendoch vernain met ontzettingdal een «burgerjongen» hen was komen vertellendat mijnheer door het ijs gezakt was «en of ze asjeblielt schoon goed en mijnheers beste pak met zijn demi-saison wilden medegeven heigeen geschied was Vrijdagmiddag trad in «Amicitia,» op uit- noodiging van hel bestuur der liberale kiesver. «de Grondwet» te Amersfoortde heer Jhr. E. van Weede van Dijkveldvan Ulrechlop teneinde in verhand met de aanbeveling van de eandidatuur- Van Boetzelaer van Ooslerhout, medeiedeelcn de beginselen die tot oprichting van de kiesvereeniging «Eendracht maakt Macht» te Utrecht aanleiding hebben gegeven Ruimte degelijke grondbeginselen schijnt mij zulk eene inconsequentie bijna ondenkbaar loe.» «Gij kent hem nog te weinig om hera te kunnen beoordeelenverontschuldigde Me vrouw Laitner. «Hij wil alles in het werk stel len om u eenmaal de zijne te kunnen noemen.» «Ik weel niet of dal wel de rechte weg daartoe is,» zeide Frieda hij zich zelve. «Wat meent gijkindlief»vraagde Mevrouw Leidner zacht. «Ik dacht, ol hel toegeven in zulk eene ge ringe zaak niet van mijne zijde had moeten geschieden.» «Kind, gij doet mij schrikken.» De deur werd op dit oogenblik geopend en de directeur trad haastig binnen. «Heefl de papagaai letsel bekomen onder zocht Meviouw Leitner bezorgd. «Neen, gelukkig niet Mevrouw, ik kwam jnial te rechter tijd. De kat had de kooi reeds omgeworpen, Lorre was in den boven sten ring gevlucht en krijschte oorverdoovend. Hel duurde wel vijf minuten voordal hij zijne schuilplaats durfde verlaten.» «Gij hebt hem natuurlijk dadelijk een pil gegeven» sprak Mevrouw Leitner. Wordt veivohjd. gedoogt niet in bijzonderheden te treden etl zullen dus trachten in lioold'rekkende bedoelde beginselen weer te geven Vooral zij opgemerkt dal de heer Van Weede verklaarde niet te be lmoren lol de liberale partij omdat hij lot geen der partijen wenschle Ie behooren geen par tijman wilde wezen. In zake het onderwijs verkluaide hij nooit Ie hebben geageerd tegen de openbare school maar toch heslist voor slander van christelijk onderwijs ie zijn. De koude neu'ralheilwaarmede men ihans dweeptwensclH h.| te /.ren plaats maken voor een opvoedend element in de schoolwaardoor ook de woorden «opvoeding in christelijke en maatschappelijke» deugden geen onding meer zijn maar er eene blijvende plaats in de wel aan worde geschonken. En dal de candidaut v. Boetzelaer in dien geest denktdaarvoor stond Spr. borg. De onderwijzer moet zich vrijer kunnen bewegen het onderwijs moet een oi>- voedend karakier dragen en dan zal aan de eisclien der iechWaardigheid meer zijn voldaan Algemeen stemrecht wenscht hij nietmaar geleidelijke uitbreiding naar mate de bevolking zich zedelijk en verstandelijk ontwikkelt Tegen eene slaalsinkomslenbelasling is Spr niet, hoe seer hij niet wenscht uillemaken of die belasting van hel geheele inkomen dan wel van een ge deelte moet worden geheven. Hij waarschuwt er legen niet mee ie doen oin den kapitalist in alles te treffen alsof hij hel aliécn ware die moest worden getroffen, liet stelsel van plaats vervanging en noimnerverwissehng wil Spr. algeschaft zienomdat het onrecht doet aan mingegoeden en het leger moreel daardoor zou worden verbeterd. Der koloniën wenscht hij een besluur dal dc verspreiding van het Evangelie bevorderten hel onrecht wenscht te herstellen tegenover haar gepleegd. In zake de sociale kwestiedringt hij aan op snel en goedkoop recht voor allen terwijl hij geene beschermende rectilen wenschL Langs welenschappelijken weg moet de landbouwer bekend gemaakt worden zijn grond op grond goedkoopere wijze meer productief te maken. Ter aanbeveling van den candidaal verklaarde spr. dezen te kennen als een zeer trouw, eer lijk mandie in de Kamer het Vaderland goede diensten kan bewijzen. Een «leve de Koning» weerklonk op voorstel van den spr.. daarna door de zaal. Hierna had nog eene woor denwisseling plaats tusschen den heer van Asch van Wijck en den spr., waarbij eerstgenoemde ontkende hel door spr. aangehaalde besluit van de antirevolutionaire kamerclub. dal de minderheid zich aan de meet derheid had te onderwerpenen dat het program van actie zou hebben onderleekend. Alleen had hij ver klaard er zich mede te kunnen vereenigen. Nadat nu nog de heeren v. d. Leeuw en Bake in het licht stelden dal eene vraag aan den candidaalof hij zich met de beginselen der partij kan veraenigen geheel iets anders was dan een program dat in details aldaaldeging de vergadering uitean. AMERSFOORT, den 5. Maart 1888. Kiezer» Nog ettelijke uren en de strijd begint. Morgen Dinsdagvan 's ochtends 9 tol 's na middags vier uren staat de slembus gereed. Het is uw heilige plicht door verstandelijk en zelfstandig invullen van uw stembiljet en door het inleveren daarvan uwe eigen 'neming te kennen te geven in welken geest de staatszaken in ons dierbaar Vaderland zullen worden Gehandeld. De door u te kiezen leden voor de Kamer van «honderd" vertegenwoordigen aldaar in hooldzaak uwe staalkundige meening. Slrijd aan de stembus moet er zijn gevolgd door strijd in de Kamer van «honderd." Uit den strijd der meeningen kan goed en heilzaam staatsbeleid ontspruiten. Verzuimt daarom uw kiesplicht niet. Wie niet zwaar ziekof niet dood in geest vermogens is, ijle morgen naar de stembus. Stemt vroegtijdig. Hoe vroeger van 9 uren af, des te beter. Want er kunnen in den loop van den dag beletselen opkomendie u den gang naar de slembus onmogelijk maken. Uw koffiedrinken en uw maaltijd smaken u veel lekkerdernadat ge uw biljet in de stem bus hebt gegledenwant dan hebt ge een «vrij geweien» als Nederlandsche staatsburgers. «Maar werpt geen blanco biljet in de stembus. Wie 'tdoet, speelt de rol van schijnheilige. Hij is dan ietwat een soort van Judas. Gij zijl immers meester op w i e n gij meent te moeten stemmen. Ligt de sneeuw hoogol liggen er hergen van modder op de wegentrekt dan over schoenen ol houten hotlines aan. Is het koud ol de wind scherppakt dan uw corpus goed in en omwikkelt hoog uwen hals met eene bouffante. Maar. wat wij u bidden mogen stemt) Kiezers! gaal vroegtijdig op ten strijde! Hij. die niet stemt verzaakt aijii plioht jegens zijn Vaderland I De Ie luit. Van Exter, van het 3e reg. hu zaren Ie 'sllage. wordt met I April a. s. ge detacheerd aan de rijschool te Amersfoort. Aan het Dinsdag le Utrecht gehouden examen voor de acte van bekwaamheid in de nutiige handwerken werd deelgenomen door 8 candida tes Geslaagd is o. a. inej. A. Uoldingh te Amersfoort. De 43sle alg. vergadering van het Ned. On derwijzers-genootschap wordt gehouden op Dinsdag Woensdag en Donderdag 31 Juli1 en 2 Aug.in Amiciiia te Amersfoort De vol gende naedagogische onderwerpen zullen be handeld worden a. Eene bescheiden proeve van een leerplan voor de zedelijke opvoeding in de lagere school. Inleider de heer F Gediking van 's-Gragenhage; b. Spencers opvalling van de lucht. Inleider de heer G. A. G Kruijder van Deventer c De beteekenende waarde van het herhalings- en voortgezet lager onderwijs Inleider do heer II. F. de Boer van Rotterdam. d. Leerplicht. Amendementen en nieuwe voorstellen worden vóór I Mei bij den len secretaris J. II. Swil- dens ingewacht. Een enkele blik op de lento instelling van aquarellen en leekemngen in Amiciiia gaf de overtuigingdat de heer I F Schutte uil Am sterdam eene alleszins bezienswaardige collectie had toezonden. Wel zijn hel geen teekeningen die in de laatste jaren zijn vervaardigd en zijn e: onder voorzeker reeds in den aanvang dezer eeuw ontstaan, doch de meeste dezm producten der Ned schilderkunst zijn van arlisien wier namen wellicht langer zullen leven dan die van menig thans beroemd impressionistisch schilder. David Bles. Bosboom, de Biakclaer, B C Koe koek. Langendijk. Madou Louis Meijer, Koelolg, SchelfhoutVerschuur en Waldorpzie hier alle maal namen, die onder de kunstliefhebbers nog een goeden klank hebben al is het mceren- deel hunner dragers reeds lang van ons wegge gaan ja waarvan er zich verschillenden een Europeeschen naain hebben verworven. En naast deze veteranen onzer moderne kunst treffen wij er andere kunstenaars aandie ook reeds sinds jaren zich in eene blijvende reputatie mogen verheugen. Van Borselen is o. a. door een paar geniale teekeningen vertegenwoordigd van Klinkenberg Rochussen. Verveer, Jan Weissen bach en Destrée zagen wij aquarellendie wel is waar uil hun eersten tijd dagieekenen doch o. i. daarom slechts te merkwaardiger zijn daar zij alle hel talent hunner vervaar digers op onmiskenbare wijze aan hel licht brengen. Onder de jongeren noemen wij eindelijk Hoynck van Pat) ndrechtWillem Sleelink Sehipperus en lasi nol leastden voor weinige weken ontslapen Mauve. Genoeg voorzeker om de bewering te recht vaardigen dat de collectie van den heer Schutte, na die van den heer van Naamcn van Eemnes de interessantstedie wij dezen winter te aanschouwen kregenmag genoemd worden. Zeker was zij ook de allerliefst*. Donderdagavond werd in Amiciiia de jaar), verg. gehouden der Afd Amerslonrt van «Volks onderwijs.» De rekening van '87 werd over gelegd nagezien en accoord bevondenslui tende met voordcclig saldo van f 50.48 Uil het verslag van den secrelaris bleek dat de Afd. in 't vorige jaar 127 leden lelde en bij gebrek aan fondsen geen schoolleesl had kunnen gevenmaar hare werkzaamheid had bepaald tol hel beloonen van 24 leerlingen, die 't best de school bezocht hadden, door hen in de gelegenheid te stellen voor hare reke ning de lessen aan de iluisvlijtschool bij te wonen. In de plaats van het aftredend en volgens het regl niet herkiesbaar bestuurslid, den heer Mr J. Heyligerswerd verkozen de Heer M L Gelosse. Er werden geen punten Ier hehnndeiing in de aanstaande alg. verjj, ingedienddoch wél is aan hel besluur in overweging gegeven middelen aan te wenden, ten einde hel steeds dalend cijfer van leden en contribuanten der Afd. weer tot de vorigo hoogte terug te brengen daar anders de AI'cL bij gebrek aan geldmiddelen rnet machteloos heid geslagen wordt. Die opwekking werd door het bestuur met welwillende instemming beantwoord. Naar wij vernemen zal binnen kort in de sorieteit «de Vereenigingle Amersfoort door de leden onderling eene uil voering worden gege ven. Er zijn reeds dour cukele leden toezeg-

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2