Dat alle vleesch is als pms en alle grootheid ver gankelijk wij welen iieimaar nooil Irell ous die sombere waarheid dieper den wanneer een groot man als kei/.cr Wilhelm l door den dood woidi weggerukt van zijnen hoogen tioon. Maar er is meer dan deze algemeen mensche- lijke aandoening gewekt door deze welsprekende piediking van do vergankelijkheid all r men srhelijkc dingen ll> i is alsol inel den dood vin keizer Wilhelm 1 een historisch tijdvak eindigt. In hem scheen 'de geschiedenis van cone eeuw vleesch en bloed te hebben aan genomen en ton slotte hehcersehie hij zijne eeuw. Hij zijne lijkbaar mogen wij herhalen Wij zullen nimmer zijn gelijke zien.» Hij heeft eene plaats in de weteldgeschiedenis. Niet naast de Alexanders en de Napoleons, geniale veroveraars, maar in den kring der grooie monarchen. Duitschland zag in hem den herleefden Barbarossn wiens zwaard het rijk hcrsleldegelijk de legendedie hel Duil- sche volk in nood en smart troostte had voor speld Karei de Grooie zou hem als een op volger zijner waardig kunnen begroeten en zoo deze eeuw gunstiger ware voor de vor ming van overleveringende volgende geslach ten zouden van hemBismarck en Mollke liederen zingen als eens gedicht werden ter cere van Charlemagne en zijne paladijnen. Wal hein ontbrak aan stoute genialiteitde volks verbeelding getroffen vooral door zijne eer- biedwaardigen ouderdom zou bet te gemak kelijker aanvullen omdat hij zeli door werk zaamheid en stipte plichtsbetrachting aangeboren beerscherstalenten vergoedde. He ontworpen oefeningen van het leger in 1888. zijn als volgt: «Veldoefeningen op grooten schaal met de drie wapens tusschen 3—li September, waaraan, onder leiding van den kommandant der Ie divisie inlaolerie zuilen deelnemen de 4 yeldbalalj'ons van het regiment grenadieis en jagers, de 4 veldbalaljons van het 4e regiment infanterie 4 veldescadrons van het 3e legiirent huzaren, 4 batterijen van liet ie regiment veldartillerie de le veldkompagnie van hel korps genietroe pen schietoefeningen in de legerplaats bij Zeist tusschen 430 Junide bataljons van het 7e regiment infanterie le Amsterdam zuilen opvolgend •het kamp te Laren betrekken oefeningen in den vesting-oorlog onder leiding van den gen. majoor, commandant der Nieuwe Huil (waterlinie, tusschen 27 Aug. en 7 Sept in liet deel van groep Wou- dricbern deze linie tusschen Maas- en Bakkerskil oefeningen in den sirategiscben veiligheidsdienst, tusschen 1 7 en 26 Sopt.: cavalerie-ocleningsreis g combineerde oefeningen der land-en ze< macht, waarschijnlijk te den Helder en Hellevoctsluis kader manoeuvre1. Ken paar maanden geleden is door de po- liiie te Amsterdam aan de politie te Rotterdam de aanhouding verzocht van zekeren Willem "Kraaijenbeekdie zich daar ter stede aan diefstal met braak zoude hebben schuldig gemaakt en dievergezeld van zekeren Jesaja Hangjas zich vermoedelijk naar Rotterdam had hegeven. Sedert werd te vergeefs naar die personen die meermalen met de justitie kennis gemaakt hei bengezocht. Woensdag werd de verdachte Hangjas te Rot terdam aangehouden en in hel bezit van tamelijk veel geld en van verdachte voorwerpen be vonden hetgeen aanleiding gafom hem voor- loopig in bewaring te nemen. Zijn vriend kraaijenbeek is gevonden te Rotterdam aan boord van een vaartuig, liggende in eene der havenswaarmede zij eerst kortelings in Rot terdam moeten zijn gekomen. In dit vaartuig si' chls dwang tegen dwang. Gij wildet mij slechts pillen voor mijnen armen papagaai geven als ik u toestond o n in mijn schoolge bouw uwe vergadering le houden.» «Llat alles was slechts scherts,» bracht Me vrouw van Glimmenlhal tegen die bewering in. Dal kan ik er toch niet uit opmaken ge nadige vrouw,» verzekerde Gernoth «En wat hier zooeven is voorgevallengeschiedde met mijn voorkenniswant verscheidene (arniliën hebben mij gedreigd om hunne kinderen van school te zullen nemen als ik dit gebouw nog langer voor uwe vereeniging beschikbaar stelde». «Afschuwelijk Verschrikkelijk! Hoe is het mogelijkHoe bespottelijk!» riep men door elkander schreeuwend uitdoch de directeur liet zich daardoor niet uil het veld slaan maar eindigde, Rudeck de hand reikende: 4Buiten dien heeft mijn neef mij met zijne korte rede voering geheel en al bekeerd zijne uit het hart gesproken woorden bevatten enkel waar heid en ik raad u bepaald aan rustig de gron den aan te hooren, waarom uwe instelling eene dwaasheid is, die slechts van senlimen tali teil en van weinig gezond versland blijk geeft» De generaalsvrouw betrad nogmaals met hoog opgelicht hoofd de tribune wenkte verachtelijk mei de hand eo riep zenuwachtig uit: 4Mijne zijn onderscheidene goederen en voorwerpen gevondenafkomstig van verschillende I® "Ot terdam gepleegde diefstallen met braak Beide personen hadden zich in den laatsten tijd aan het oog der politie onttrokkendoor zich aan boord van gemeld vaartuigin naburige gemeenten op le houden. Een zeer geacht hoofdofficier van t Italiaan se lie leger, overste markies le Piano is op reis van Rome naar Napels omgekomen. Hij reisde 's nachts mei zijn zoon die legen het niet be hoorlijk gesloten portier leunende er uitviel. De vader sprong hem na. Toen l ongeluk ont dekt werdbleek dal de markies overleden was; zwaar gewond lag de zoon dichtbij het lijk zijns vaders op den weg. Aan berichten uit 0 Indb loopende tol 2 Febr. is hel volgende ontleend liet Hooggerechtshof heeft in revisie uitspraak gedaan in de zaak der aangeklaagden wegens den moord op den heer Swaving. De beklaagden Pak Walang en Soerasemilo lot de straf des doods Setrowikromo tot 10 jaren dwangarbeid; Adriana Geerlriiida Swaving. ge boren Vogelechtgenoote van wijlen 0. Swaving, en Anna Vogel, geboren Portier, echtgenoote van J. F. Vogellol de strul des doods. Sedert een paar dagen wordt nil het circus Carré te Amsterdam vermist een aap. Of dat heer gestolenof aan 'l passagieren is is nog onbekend. Als hij aan het passagieren iszal hij wel spoedig ontdekt worden want zóóveel apen loopen er te Amsterdam toch niet langs straal. Voor het vergelijkend examen voor de betrek king van surnumerair bij hel vak der posterijen hebben zich 78 adspiranten aangegeven. Het getal opengestelde plaatsen is 12 Het gebouw van de Daily Union te Massachu setts is geheel door brand vernield. Van veertig personen in het gebouw werkzaam kwamen zes om door uil ramen le springen, terwijl er nog twaalf gemist worden, die men denkt dat in du vlammen zijn omgekomen Schoonheid duurt slechts enkele dagenmen went er aan maar beminnelijkheid kan een geheel leven duren. Een Arnhemsch stembiljet behelst Zoo krijgen wij dan nu de Kamer van Honderd I Toch blijft de sland van zaken bedonderd. De handel gaat slechtde productie blijft groot De omzet gering en de koopman in nood Mr. Heemskerk Az heeft nu op onze tafel geze', Voor brood wel geen steen maar toch een stembiljet. Op een stembriefje* werd le Middelburg hel volgende gelezen Ik geef den brui van liberalen Zoowel als van de clericalen. 'k Wil Kuyper niet, noch buitendijk, Noch Schaepman ol wie hun gelijk. Geen Snijdeis wil ik in de Stalen Geen procureurs en advocaten Die weinig doen en heel veel pralen. 'k Wil doctors bij de zieken laten. Maar wél wil ik een practisch man Die 't Volksbelang bevorderen kan Op dat gebied zijn sporen won En volhoudt wal hij eens begon. Eén die zorgt voor den boterham Die wou 'k dal in de Karner kwam. 'k Wil dus dal in de Kamer zit De burgemeester Aric Smit. waaiden wie verliest wat aan die twee on- verstandigenIk zal wel voor eene andere passende zaal zorgen laat mij slechts begaan. Ik heb hier niets verder bij te voegen dan dat ik de vergadering sluit.» 4 Leve onze presidente!» hiel eene stem aan, welke uitroep door eenigen weinigen slechts herhaald werd Een ieder drong naar den uit gang hier en daar hoorde men zeggen 4 Com me bien que cher papa el les frères n'étaient pas ici» of 4welk een nonsens! Men moest dien kerel een kogel door hel hoofd jagen.» «Laten wij gaan.» fluisterde de generaalsvrouw opgewonden tot hare nichten «Mijne schilde rijen mijne beelden.» zoo wendde zij zich vragend tot den directeur, die met Rudeck lachend alles toezag. «Ik zal u een en ander dadelijk terugzenden genadige vrouw,» moet ik er nu ook wellicht de pillen bijvoegen.» «Mijnheer»riep de gravin vol verontwaar diging uit. Mevrouw Leitner, die zich bij de generaals vrouw wilde aansluiten wenkte hare dochter Frieda bleef echter nog aarzelend slaan. «Nog een paar minuten, mama, ik kom da delijk ik rnoel even den lieer Rudeck iel» De koetsiers van de rijtuigen der radicale kicsvereoniging «Amsterdam» te Amsterdam droegen roselten melde Nedorlandscho kleuren en de rijtuigen zeil waren beplakt mol de por tretten van de heeren Vitus Rruinsma en Gerritsen; Burgerplicht'* koetsiers droegen Oianje kokardes AMERSFOORT, den 12 Maart 1888. Z M. heelt tot ridder der orde van den Nederl Leeuw benoemd dc heeren Mr. S. Van Houten, mr. I). De huiler Zyiker, mr. J. VV. J baron de Vos van Steenwijk mr. U. H. Iluber en Jlir. mr. G L M. II. Buys van Heerenhroek allen leien van de Tweede Kamer* Naar aan de N Roti Cl wordt gemeld staat deze benoeming in verband mei hunne mede werking als rapporteurs aan bet tot sland brengen van de wijzigingen in hel welhoek van strafvordering. De bij bet 1e reg huzaren nieuwbenoemde majoor J. A. Ort wordt belast mot hel toezicht op hel depótescadron en de hooldadminislraiio le Amersloort, ter vervanging van majoor Jhr. G. Janssens, die naar Zulplien wordt over geplaatst. De nieuwe Eerste en Tweede Kamer zullen, naar de Haagsche Cl. verneemt, 20 April worden geopend. Tweemaal gekozen. Velen doen de vraagbinnen hoeveel tijd de leden der Kamer, die voor meer dan een district zijn gekozenzich moeten verklaren welke plaats zij aannemen? Art. 107 der Kieswet laat bun daal voor drie weken, dus den lijd om de herstemmingen te zien afleopen. Hel Utrechtsch Dagbl. van Zaterdag 10 Maart beval een zeer lezenswaardig opstel overquar- tetmuziek in hel algemeen en over hel quar- tetgezelschap uit Leipzig, dal zich morgen avond ook hier ter siede zal doen hoorenin het bijzonder. Wij ontleenen aan dit opsle hel navolgende. Na een uitvoerig levensbericht te hebben medegedeeld van den Heer Henri Petri, den eersten violist van liet quarteteen jongeren broeder van den geachien muziekdirecteur onzer Toonkunstaldceling. vervolgt 'l Utr. Dagbl. aldus: Waar hij optreedt, hoort hel kunstminnend publiek hem gaarne aan en wordt hel ni.-t moede liern toe te juichen het is in dc afge- loopen week nog te Herlijn gebeurddal hij 17 malen op eenen avond werd teruggeroepen. En is het geene onderscheiding van hetce- kenis, dat hij de aanvoerder is van dat Gewand- hans kwartetdat wij dezer dagen hier mogen verwachten, en waarvan Robert Rolland (tweede viool). Beinhard Unkcnstein (all) en Alwin Schroder (violoncel) de overige leden zijn; dat hij zijne intenties aan deze zoo bekwame mannen mededeelthunne uilvoeringen met zijnen geest doordringt Hot viertal zijn de gelijke kunstenaars flinke mannen vroede burgers, die door liefde lol de kunst en trouwe vriendschap worden verbonden «Het kwartet aldus zegt Pohl in zijne bio grafie van Haydn «werd le allen tijde als do gekuischle edelste muziekvorm beschouwd d e voornamelijk de lust voor de toonkunst aanwak kert ontwikkelt verfijnt, en melde kleinste mid delen h"l grootste volbrengt. Door hare heldere doorzichtigheid is de kwartetmuziek de beste proefsteen van degelijke componistenwant in haar, die de zinnelijke bekoring der klank werking en van hel contrast mist, komt de muziekale vindingsgave uit cn de kunst om zeggen.» De jonge man bevond zich reeds nevens haar en voordat zij het woord lot hem richten kon fluisterde hij haar hartstochtelijk toe «Heb ik werkelijk goed gezien Frieda want 'l scheen mijalsol uwe blikken instemden met inijne woorden Ik heb gevraagd alles of niels Gij begrijpt mijniet waarFrieda» zij knikte «en gevoelt, dal ik gelijk heb.» «Ja en ik moet u vergiffenis vragen voor mijne heiligheid «Daarmede ben ik niet tevreden, Frieda, ik verlang meer, namelijk u zelve geliefd meisje.» En hij 0111 vatte zacht kens bare banddie zij hem niet onttrok. Ja, hij ging nog verderen niet denkende aan de omgevingsloot hij haar in zijne armen. Mevrouw Leilner kon de iranen niet weer houden bij het zien van dit roerend looneel en, wonder boven wonder, het stemde ook de generaalsvrouw zachter. Zij wendde zich tot de enkele aanwezigen en zeide op ongewoon ininzamen toon: «Nu, wij smaken toch de voldoening rial dit jonge paar zich altijd onze vereeniging herinneren zalwant deze heeft hen eigenlijk tol elkuAr gebracht En inet eene vriendelijke handbeweging ver liet zij hel vertrek. blot.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2