De «Java-Bode» schrijft lu Atjeh blijll do beri-beri onze grootste vijand: wel sterven er in de laatste tijden minder aangetasten aan die ziektemaar dit is waar schijnlijk hel gevolg van spoediger evacuatie dun vroeger. Als men de cijfers bijeentell van de lijders die mei de stoomschepen worden verwijderd 0111 in andere streken genezing te zoekendan komt men voor de maand Januiri tot een getal van meer dan 13tH). Op den duur is daartegen een klein leger als het Ned.-Indische niet be stand men ontsmet wat men kan en toch baat het niet. Wil men met de ontsmetting nog verder gaan, dan zou men het terrein zeil dat •wij bezet houden moeten reinigen en dat is natuurlijk een onbegonnen werk. Meer en meer komt men tot de overtuigingdat het eenige aldoende middel is: het 'geheel verhten van Kota-Radja en wat daarbij behoortwijken voor eene ziekte als de beri-beri zal wei niemand ons lol schande rek-nen en wanneer het geschiedt na een krachtig en overwinnend optreden kan -ook de vijand er geen vlucht in zien en dit -zeker tiiel, wanneer wij ons op Poeloe Way en op enkele kustplaatsen aan de monding der rivieren nestelen. Terleden Zaterdag hebben weder een paar boksers, Sullivan, «kampioen der Vere-nigde Stalen»en Mitchell«Brilsch kampioen», in den omtrek van Creil slag geleverd. Hel gevecht heelt meer dan drie uur geduurd Den Engelschman ■werd een blauw oog toegebracht en één of twee ribben stukgeslagenhij slaagde er in den Ameri kaan in hel gelaat ie havenen. De uitslag werd tot groole teleurstelling der wedders door de rech ters» quitte verklaard Bij het naar huis gaan is het heldenpaar met een twintigtal bewonde raars in hechtenis genomen. Blijkens de berichten uit New-York heeft daar een geduchte sneeuwsiorm gewoed. De straten lagen 5 lot 10 voet hoog door sneeuw versperd Alle pogingen, door spoor- en tramweg- direeliën om de banen door sneeuwploegen tc doen schoonvegenmi-lukten- De ploegeis «noesten tegen wil en dank het werk opgeven. Tivonals -p die banen was ook overigen* voor «rij- en voertuigen alle verkeer onmogelijk. Vele wagens weiden beschadigd of ont esehadigd in d.- sneeuw achtergelaten. In Broadway lag de sneeuw 10 voet hoog. Op den luchtspoorweg kon evenmin woiden gereden want de sneeuw- jaclii was zoo verblindend dal de machinisten en conducteurs niet vooruil konden zien Van daar dat er verscheiden botsingen hebben plaats gehad waari ij reizigers gewond zijn nielte- gensiaande de weinige treinen die bij groote lusschenpoozen werden algezondenuiterst langzaam voorlsloomden. Slechts weinige per sonen waagden hetde straat op te gaan. De meeste winkels en kantoreu waren ook ge sloten waar zij geopend waren konden er toch geen zaken worden gedaan. Aan twintig makelaars is hel nog gelukt oin de beurs te be reiken maar dit gaf hun niet veelwant er waren bijna geen beursbezoekeis en geene berichten, doordien er geen spooitreinen i' den en de sneeuw.torm over eene groote uitgestrektheid woedende, vele telegraafdraden had vernield De meeste avondbladen zijn ook niet uitgegeven doordien het personeel wegens hel geduchte weder de bureaux niet kon bereiken. Bij de loting voor de nationale militie heeft zich in Limburg het volgende zonderlinge geval voorgedaan. Ken jongmenschdie lijdelijk in Pruisen verblijl hieldwiens voogd te Mook was overledenzonder dal men een opvolger werd aangewezenwerd te zijner lijd door ziekte verhinderd zich voor de nationale militie te doen insein ijven Bij de ten vorige jara gehouden loting werd hij wegens dii verzuim niet to 'ge lalen dit jaar meldt hij zich opnieuw aan doch wordt ten tweeden male alge wezen Men lijd hem niet in men laat hem niet toe lot de loling, men stelt hein evenmin vrij. Men is dus nieuwsgierig te weten op welke wijze deze zaak in hel reine zal gebracht woiden. Op den bekenden Schafbergbij Ischl in Opper-Oostenrijk 3095 voel boven de opper vlakte der ze-, slaat een hoteldat des winters aan de zorg van twee bedienden wordt loever irouwd Zij worden dan' ruim van levensmid delen voorzien maar zijn doorgaans door de sneeuw van alle gemeenschap met den omtrek afgesloten Verleden week. Dinsdagweiden op hel hótel drie vlaggen gehcschen, heigeen men voor een noodsein hield Maar ni'-inund durlde den berg beklimmen, en de twee mannen wer den aan hun lol overgelaten. Zondag jl werd er een zwarte vlag geheschenmaar nog werd er niets gedaan Men isnu liet geval bekend werd algemeen verontwaardigd over hel gedrag der plaatselijke Alpencluhs, die geen poging waagden tot ontzet van de in nood verkeerende mannen Waarschijnlijk zullen nu eenige Weener bergbeklimmers den tocht wagenals het nog niet te laat is. Te Begensburg is een bende valsche munsters ontdekt, beslaande uil zes personen. Zij biach en 2 mark- en 20 pfennig stukken van eigen fa- bricaat in omloop. Berlijn wordt letterlijk overstroomd door vreemdelingen zoowel uit binnen als buiten land waardoor een verbazend gedrang ontstaat in alle stralen, die naar de Domkerk voeren, waar bel lijk op het praalbed ligt Groole troepen militair- n en polilie-mannen zijn opgeroepen ter bewaring der orde en ter voorkoming van ongelukken Toch zal Vrijdag de toevloed van vreemdelingen een nog on gekende hoogte bereikendaar alsdan de bij zetting van liet lijk in hel mausoleum plaats heelt Deze Vrijdag zal een rouwdag worden van bijzonderen plecliligen en groolscben aard. Slerk geboeid is le Eindhoven door de Rijks politie binnen gebracht een inwoner van Leende, verdacht van het vervaardigen en in omloop brengen van valsche munt die aldaar en in de omstreken sedert eenigen lijd veel werd aangetroffen, Sigaren van papier. Een vakbladde Paper Makers Circular deelt mede dal een fabriek in den staal Ncw-York groot» hoeveelheden papier maaktwaarvan de bestemming is in tabak te worden omgezet. liet papier wordt herhaaldelijk in een zeer sterk tabakafkooksel gedoopt dan wordt liet gesneden en in molens geperstwaardoor ieder blaadje aderen krijgt zooals de echte tabaksbladen. Zells tabakskenners en rookers konden geen bedrog er ia ziea In een gezelschap heeft men sigaren gepresen teerd van deze tabak en zij werden algemeen niet ophet zat wel voorbij gaan «Nu, 't wordt hiei spoedig stil», troostte Elisabeth haarde koude hand leeder op hel warme voorhoofd der moeder leggende, «de groote kinderen gaan dadelijk naar school en hel kleintje neem ik mede naar mijne kamer. «Hebt ge dan heden geene teekenles. Liesje?» «Jawel mamadoch eerst om twaalf uur, dan slaapt de kleine en hebt gij dus rust De beide jongens stonden nu met de noodige drukte op om zich naar school te hegeven Gusiaaf leerde nog steeds dooreen ijverdie zijne luiheid van de vorige malen moest goed maken. Men hoorde hem zelfs de trappen algaande telkens in 't Latijnsch hei halen «Wij hebben geplaagd wij zullen plagen.» Karei en Ella volgden hem spoedigook de huisheer vertrok weldra naar het gerechtshof, vanwaar hij gewoonlijk tegen etenstijd terug keerde. Elisabeth ging met Baby naar hare kamer en de moeder ondersteunde mei de hand het klop pende hoofd en sloot afgemat de oogen Mina ruimde hel ontbijt opdoch deed de kopjes en bordies voortdurend legen elkaar rammelen zoodal 'l scheenalsol zulks op zettelijk geschiedde. Zij keek hare lijdende meesteres met mistrouwenden blik aan en vraagde haar op ruwen (juasi dcelneinenden toon «U zijl zeker niet welmevrouwu ziet er tenminste doodsbleek en ingevallen uil.» «Ik heb slechts wat hoofdpijnantwoordde de aangesprokene.» «Als het daarbij blijft»meende Mina «ik bel het ongelukkig want waar ik dien sterft mevrouw altijd In miin vorigen dienst kreeg mevrouw typhus dat begon ook met hoofdpijn. Er moesten op z'n laatst zells twee liefdezusters komen Met deze bemoedigende opmerkingen ver wijderde zij zichwaarna de huisvrouw zich op de sola uitstrekte met het vaste voor nemen orn zich in de eerste uren om niets le bekommeien. Zij had echter nauwelijks tien minuien de oogen gesloten, toen Mina het hoold lusschen de deur stak. «Daar is de slager, mevrouw», zeide zij. «Wal inoet ik bestellen?» De arme vrouwwie de gedachte alleen aan eten reeds hooldpijn bezorgdemompelde half bewusteloos iels van «kallsvleesch» en hoopte, dal Mint gaan zou. Maar deze verroerde zich niet. «Dat hebben wij gisteren eerst gehad», merkte zij koel aan. «Nu, dan rundvleesch», zeide de huisvrouw. Mina bleef nog sleeds slaan. «Nu. wat wilt ge nog meer?» «vraagde dc gekwelde nog verder «Wel, hoeveel moet ik dan bestellen?» «Vijl pond», zuchiie de lijderes «n sloot de uitstekend gevonden. Verscheidene personen zeiden dat hel ongetwijfeld hijzoudere merken moeslen zijn. Een arbeider, in dienst van baron de Vos van Steen wijk had dezer dagen le Windes- heiin hel ongeluk hij hel omhouwen van e.-n boom zich met den bijl in den arm te slaan Olschoon de wonde zeer diep was achtte men ze niet gevaarlijk. Een zijner medearbeiders wist onmiddellijk raad en legde er een tabaks pruim op. Waarschijnlijk is daardoor bloed vergiftiging of ontsteking ontstaanalthans de man is11a een lievig lijdenin het zieken huis te Zwolle ovei leden Eene diep geladen schroefbootdc «Lim burg,» komende van Rotterdam, is Zaterdag middag onder den Bout (gein. Hardinxveld) in de Oude Mei wede gezonkenvermoedelijk ten gevolge ran hel ruwe weder De beman ning waaronder de vrouw van den schipper, die met 2 kinderen eene toevlucht in den mast zocht, werd ge ed door liet toomboolie van de zalmzegenviss- herij Ie Hardinxveld. De hooi is in zinkenden toestand op eene plaat gesluuid, zoodat met laag water hel dek zichtbaar zal zijn. Door liet uit elkaar springen van den helm van den distilleerketel in de branderij van den lieer A llolierman aan de Langeliaven le Schie dam, is die branderij en het aangrenzend pakhuis een piooi der vlammen geworden. Er is een commissie van geneeskundigen en spoorwegambienaren benoemd lot voor bereiding eener reorganisatie van den genees kundigen dienst op de spoortreinen ten einde bij ongelukken sleeds hulp le kunnen verleenen. De oude heer Ferdinand de Lcsseps vertrekt eerlang naar Panama om tegenwoordig te zijn bij den aanvang van de ontzaglijke sluiswerken, naar 't plan van den ingenieur Eyffel. Voorde Rechtbank te Leeuwarden heelt terecht gestaan M D. oud 22 jiren, whsel wachter te llarlingeriomdat hij in den avond van 25 Nov. II. de het ken over den kunstweg llaihngen Bolsward niet had gesloten toen de laatste trein uil Leeuwarden aankwam. De heer Ri uinsma. geneesheer le Arum, kwam met zijn rijtuig uil de stad, en daar de hekken open stondenreed zijn knecht doordoch midden op den weg zijndezag deze den trein en riep «O God, mijnheer! daar is de trein Een der paarden begon te steigeren doch schoot gelukkig vooruit; was dit niet het geval ge weest, dan had een overrijden niet kunnen vermeden worden. Toen de rijksopziener op de spoorwegdiensten hiervan in de courant lasmaakte deze proces- verhaal op. De substituut officier van justitie, mr J P. van Out- ren, deelde mede, dal do heer Lb uinsma had verzocht M. D. niet siralieclilerlijk te vervolgen, maar le bevorderen dal deze disciplinair gestraft werd hij meende dat niet le mogen doen en vorderde 3 maanden gevangenisstraf. De Rechtbank veroordeelde hem tol één maand gevangenisstraf In de fabriek van den heer Künings te Swal- men (Limburg), is in bewerking een kermisver- makelijkbeid v.-n geheel nieuwe consluclienl. een draaimolen, op hoogst vernuliige wijze sa mengesteld behalve paarden wier galop zeer I oogenterwijl Mina eindelijk verdween. Een luid gesehei deed de arme vrouw na eenige oogcnblikken verschiikt opspringen. Zij hoorde eenige stemmen met eikair spreken daarna werd alles stil. De overspanning der zenuwen schilderde haar alle denkbare schrikbeelden voor den geest, als er niemand bij baar kwam. Misschien was er met een der kinderen iels gebeurd en uit medelijden met hare hoofdpijn hield men de zaak voor haar verborgen. Zij stond met moeite op en sleepte zich naar de deur. «Mina wie was dar.*?» «De brievenbestellermevrouw,» gilde de geroepene uil de keukenzonder te voorschijn ie komen. «Waarom brengt gij dan de brieven niet binnen «Er was er een voor juffrouw Elisabeth en twee voor u> antwoordde Mina terwijl zij hare meesteres nu de brieven overreikte. Deze nam ze aan inct hel onbestemde gevoel, dat haar iets onaangenaams wachtte ilet bleek haar echter weldradat het niets te beduiden had. De modiste berichtte haardat zij de modelhoeden had ontvangen terwijl een zekere Sinitl haar 'neld-tedat hij een vurkensslagerij had opgericht. Noch hol een noch hel ander boezemde haar eenig belang in. Wordl yuvolyU.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2