Van een vervolging der kwaadwilligen kon jammer genoog ge-a. sprake zijn out hen ecltler loch nadeel loe te brengen, werd de k nu- pong in brand gesl -keiiwaarna de terugtocht werd aangenomen. Te 4 me m don namiddag waren allen weer thuis. Wij hebben bijdilex- piditietje nog 3 gewonden bekomengelukkig geen dooden. Donderdagavond 11 uur had in de 2e Wcte- ringdwarsslraal te Amsterdam een poging lot moord plaats door den sigarenmaker D. Ne- neiie op zijn vroegere verloofde Kaatje E. liet meisje dat nog geen 22 jaren lelde was eenigeu lijd met W. veiloold geweest, nadat zij in zekere omstandigheden uit hare bei rekking in Alkmaar te Amsterdam bij hare moeder was teruggekeerd. Al spoedig was hel aan de moeder en het meisje geblekendal het haar minnaar slechts te doen wasom ten kosten van anderen nan een gemakkelijk leventje te komen en dal de man nauwelijks in slaat was voor ziehzelveii te zorgenlaat slaan voor vrouw en kind. Hel engagement was dus verbroken. Hij zon op wraakmaakle hel moeder en meisje dikwijls laslig en bedieigde haar. Hel meisje ging dan ook niel meer alleen uil en werd 'savonds door haar broer afgehaald, wan;.eer zij uil strijken ol naaien was gewcosL Zoo geschiedde hel ook dien avond en liep men even bij eene zuster aan Toen men daarvandaan kwamstond V. hen op te wachten en schoot hij vlak voor het gelaal van hei meisje een revolver af, waarop hagelpalionen schijnen geweest te zijn. Het meisje viel, zwaar in den hal» gewond, op een trap neder en wist zich vervolgens in een winkeltje te slepen. De broer werd even eens getroffen doch niet ernstig. De moordenaar vluchttewerd echter gepakt en toen er politie kwam, in verzekeide bewaring gebracht. Men vond iwee revolvers en een aantal patronen bij hein. De getroffene werd inlusschen naar het Gast huis vervoerd. Haar toestand is buiten gevaar, liet gebeele gelaat is vreeselijk misvoimd. Men schrijlt uit Aalsmeer: «Ook in deze gemeente zullen verdedigingswerken vanwege de genie worden opgeworpen in de aldeeling Ku- delslaarl zal nl. een foil worden gebouwd ter wijl de zoogenaamde Kwakclsche dijk zal worden opgehoogdopdat hij als walerkeering zou kunnen dienst doen.» DE BOEREN.MALAISE. De Atnslerd Cl. behelst 'tvolgende: Treurig /iet hel er tegenwoordig op het platteland uilHoe men ook in de stad moge klagen over malaise op allerlei gf-hi-d, deze heeftbij hare zuster op l platteland vergeleken niet zooveel te heteekenen. Gro1 te boerenplaatsen treft men in Nooid- llolland zelden meer aan. Geen plaatsen icr waarde van 1100.000 en meer worden er ver kocht. zooals vioeger dikwijls het geval was; dc meeste brengen niet meer op dan 20 a 25 duizend gulden een enkele op 40 a 50 duizend. Landliedendie nog over een kapitaal van waar hij de hewustelooze op de sopha neerlegde Eduaidrnoesl zich weldra verwijderenom aan de moeder de zorg voor de hewustelooze over te laten. Hij zag echter toch zij lu-l ook maar een oogenblik een gelaal voor zich «lat even schoon als medelijdenwekkend scheen. Het was een fijn, thans zeer bleek gelaat, 'twelk bruine haren in dichte vlechten omgaven, en dat een eigcnnai digen trek van smart en droef beid zelfs in de bewuste loosheid vertoonde. De oogen waren gesloten maar de lange zijden wimpers deden vermoe den dat de oogen die lot het schoone ge laal behoorden, niet minder schoon zouden zijn. Eduard Martini ging in de zijkamer en dacht over hel avontuur na dat hem zulk een eigen aardige afwisseling in zijn rustig en vreedzaam leven bracht. Na eenigen lijd keerde de moeder terug en zeide dat dc ongelukkige iets heler was. Zij had haar medegedeelddat zij eene Duilsche was en Marie heette. Zij was eene arme wees, door hare verplegeis verstooten en had leeds eenige dagen om een toevluchts oord rondgedoold niet wetende vanwaar zij voedsel en onderdak zou krijgen. Zij was op het punt geweestzich in de rivier te werpen, toen zij van vermoeidheid op den drempel van dit huis bewurteloos neergevallen was De ongelukkige had vervolgens de haar aange boden versterkingen lot zich genomen en was daarna in een diepen slaap gevallen Moeder en zoon aten daarom zwijgend en begaven zich naar den anderen kant van het huis, oin bij den haard een weinig te pralen maar elk Cedriiisrh vermijdend dat de ongelukkige had uurnn storen. Anders praatten zij bij het flikkerende haard- 30 40 duizend «ulden bnchiklcn lirhben. woiden hoe langer hoe zeldzamer. hofsteden die veel meer waaide hebben naar als gc een boerendorp ziel. d™ gerust.Ik lel ÓO boerderijen .da dusSU hypotheken." Kr zijn in Noord-Holland zoowat evenveel boeren als hypotheken op boe dei ijcn, als men de huurboeien huilen spel laai l'e laalsten worden in sleeds pooler aantal ge vonden. Honderden landlieden zal men aan- |r,flen. die door Hink dc handen uil den monw .e steken, langen tijd het roer van hel «chip welen recht te houdendoch allen kost hel moeite steeds in volle zee ie blijven. Menig boercnschipper geraakt aan den grond wanneer ziui kinderen in hei huwelijksbootje slappen. De oudste dochter kan hij latsoenshalve niet zonder bruidschat laten trouwen; zij krijgt dus eene kleine huwelijksgillde oudste zoon moet boer worden daarom heelt hij rechtop een stukje grond van vader Heelt de boer nog meer kin deren, dan kan hij ook dezen nielallesontzeg gen. liet gevolg is, das degroole boerderij van den boer tot kleine stukjes verbrokkeld wordt ten behoeve zijner kinderen. De boer zeil gaal er door achteruit en zijne kinderen worden er niel beter door De nietige boerderijijees zijn niel in slaat een behoorlijk be slaan aan de eigenaars le verschaffen. Zoo ziet men d.in ook dikwijls, dat vader en kinderen gelijktijdig arm worden. Menige boer, die voor een tiental jaren nog over een kapitaal van f 20,000 te beschikken had is nu reeds doodarmvaak door eigen schuld vaker door het ongeluk, 't Was vroeger niet ongewoon dal iemand met hel bovengenoemde kapitaaltje eene boerderij kocht van I 50,000 Hij had dan een hypotheek van f30,000 op zijne landerijen, doch dit was in die dagen nietsgeld was er in overvloed te krijgenhel land steeg nog voortdurend in prijsterwijl de boer zeker kon zijn van goede marktprijzen Maar op actie volgde reactie Met schade en schande moest de boer dit ondervinden. Vol hoop op de toekomst en met te goed vertrouwen in hel verleden leefde hij soins wel wal zerge- loos voort alhoqwel de prijs der landerijen daalde en de landbouwproducten goedkoopcr werden. De boerdie niet had kunnen of wil len sparen zag nu zijn iukomen verminderen, niettegenstaande de verschuldigde ïenle dezelfde bleef. Hij bleef hangen in zijn neteligen toestand. De dochter van den heer Th. N. te Oefielt die op Goeden Vrijdag een al le warmen olie bol had opgepeuzeld heelt dermate de maag gebranddal zij levensgevaarlijk ziek is. Een waarschuwend voorbeeld om de spijzen niet al heet te te nuttigen. Dezer dagen kwam iemand te Deventer sollici- leeren naar de betrekking van politieagent. Reeds des avonds werd hij in hel politie-bureau ge plaatst; hij was dronken op de straal gevonden. Uit Oedenberg (Hongarije) wordt gemeld 'r dal daar in den vroegen morgen eene hevige aardbeving heeft plaats gehad. Te Eisensladl zouden verscheidene huizen zijn ingestort. vuur van hel Duitsche vaderland vandaag echter vormde de vondelinge het onderwerp van hun gespreken de oude damezoowel als de ernstige jonge man waren het daarover geheel eens gewordender vluchtelingdie zij op hunnen drempel gevonden haddeneen onder dak niet alleen voor eenige dagen maarals het zijn moest, voor altijd te geven. Deze beide menschen gevoelden zich gelukkig de redders en troosters van een wanhopighulpe loos wezen te kunnen zijn liet was inlusschen laat geworden en mevrouw Martini ging voor het naar bed gaan nog eens naar den anderen kant van hel huisom te vragen of de ongelukkige nog iets noodig had. Terstond daarna hoorde Eduard zijne moeder luid roepen en toen hij ontsteld in de kamer trad vond hij hel jonge meisje daar niet meer. Het geopende venster, dal in den tuin uit kwam beweesdal zij dezen weg gekozen had om zich uit het huis le verwijderen. liet eigenaardige gevoeldat de mensch krijgt, die zijne weldaden met ondank beloond ziet. greep ook moeder en zoon aan. Wat had de ongelukkige kunnen bewegen uit een huis te ontvluchtenwaarin zij twee zulke weldadige harten gevonden had Moeder en zoon braken zich te vergeefs daar mee hel ho.jfd Toen Eduard den volgenden morgen ontwaakte en zich aankleedde dacht hij onwillekeurig aan het avontuur van den vorigen dag [lij zag het blceke gezicht met de schoone lijnen en den smarlehjken en weemoedigen trek voor zijne oogen. Hij meende nog op zijne armen deze jonge vrouw le dragen, die met hare schoon- Voor de nieuwe Tweede Kamer zijn thans de vercischte 100 led'-n gekozen. Zij lelt nu 45 liberalen27 nnlirevolution- nairen20 catholieken1 conservatief en 1 sociaal-deinocraal. In de Kamer zijn thans 3.» «nieuwe" loden namelijk 14 liberalen. 10 aniirevolulioniiaiiei, 9 catholieken1 conservatie! en 1 sociaal de mocraat. Alzoo bevat de Kamer, gevoegelijk in twee kampen le verdoelen45 liberalen tegenover 54 antiliberalen, terwijl de sociaal democraat (als kampioen voor eene extra geïsoleerde rich ting) naar gelang van omstandigheden van het eene kamp naar liet andere zwenkt. liet Rijk telt 290000 kiezers. Hoeveel ol hoe weinig daaronder zijn bedeeld inet voldoende staatkundige intellectualiteit om het kiesrecht vrij juist en inet bd-id uilleoe- lenen laat zich zelfs niel in de versie verte approximatief berekenen evenmin als het zich laat berekenen hoeveel kiezers als «louter slem machines" de 100 nieuwe Kamerleden kozen. Stel nu echter eens dat er slechts kiezers tot de stembus zouden kunnen zijn locgelaten goed ol tamelijk staalkundig (intellectueel) ont wikkeld voor de vrij juiste en beleidvolle uit oefening van hel kiesrechthoeveel liberale en hoeveel antiliberale leden zouden er dan voor de nieuwe Tweede Kamer zijn gekozen Zoo heel dom is die viaag loch zeker niel! Uil 'sGravenhage wordt gemeld: Allereerst de. geruststellende incdedeeling dat hel met Z M. den koning in de laatste dagen weder wal beter gaalzoodat hij dan ook eenige personen heelt ontvangen handelaren in en iabrikanten van meubelen en antiquairs voor namelijk wien L M. belangrijke bestellingen heeft gedaan. Er wordt in onzen Koekamp hard gewerkt aan 't gebouw der kunstnijverheids-lentoonsiel- ling, dat Hink opschiet. Hel Iront zal een Iraai effect maken in de smaakvolle omg. ving van 'l lot park aangelegd hertenkamp met het hosch tot achtergrond Ik hoor ook da i de inzendingen zeer meevallen en er in de afdeeling nieuwe kunstnijverheid geen plaatsje meei beschikbaar is. Hel ongunstige weer heelt echter de werk zaamheden zeer vertraagd en ondanks alle goede voornemens en onvermoeide zorgen zal er dunkt mij van een opening op 15 Mei niets kunnen komen Ik denk wel dat 'I I Juni wordt. Een inleiressanl rechtsgeding is in vollen gang n.l 't naspel van de veelbesproken vecht partij in den «Seinpost" te Schevi-ningen De directie heelt nl e- n actie tot schadevergoeding (ik meen van I 10000) tegen «le strijdlus'ige ollicieren ingesteld en dezer dagen werd des wege een enquête gehouden waardoor iedcieen op de vingers kon uitrekenen dat het voor de eischciesse op eene «misrekening» zal uitloopen. Ter 4e Amersf. veemarkt waren Vrijdag aange bracht 125 stuks runderen, een cijfer dat, met 't oog op het gure wederhoog is t-' noemen. Er waren buitoni. kooplieden en koopiieden uit andere gemeenten ter markt en er werd veel handel gedreven. Voor vette koeien werd I l.iO tot 1180, voor {ruiste koeien 100 lol f100, voor kalfkooien f70 lol 1130 en voor pinken I 20 lot 150 besteed. De premiën voor den aan voer en verkoop op de vorige markt zijn toege kend aan J. Klarenbeek te Nijkerk I 10 en II. M. v. Reek le Amersfoort f5; die voor den aankoop aan K. van Vliet le Gouda f 10 en J. 11. v. Mastwijk al daar f5. Verkooping van Vaste Goederen. Zaterdagavond 14 April 188 8. in «het Valk je** le Amersfoort. Notaris: de heer Mr. J. M. RICIIELLE. Een Winkelhuis, met Erve en Grond aan de Langeslraatf3080. beid en de armoedige kleeding op een slecht ingezetten diamant geleken had. En toen hij dan het huis verlietom zich naar zijn bui eau te hegeven zag hij onwille keurig naar den hoek waarin hij den vorigen avond Marie gevonden had. Daar vielen zijne oogen op een glinsterend voorwerpdat zeker gedurende den nacht hier buiten gelegen had. Hel was een sleuteldien Eduard opnarn want hij herkende terstond den sleutel van zijn bureau in de drukkerij dal hij sleeds streng sluiten moest. Waarschijnlijk was hem deze ontvallentoen hij den vorigen avond de on gelukkige opgebeurd en in huis gedragen had. Hij was verheugd over de vondst en stak den sleutel haastig in den zakoin zich weder naar zijn werk te begeven Natuurlijk spraken moeder en zoon des avonds nog van het voorvalnatuurlijk liep in den loop der week nog meermal' n het gesprek daarover, maar toen verdween de herinnering n het aan denken aan hel incident. Wordt venmUjd.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2