Donderdag- 3 Mei 1888. EEN MEDEMINNAAR. M 5715. Uitgever H. VAN CLE EPF te Amernfoort. Dit blad Tftnchfjnt Vaandag poat 1.15 Advertentie» I pluUruimtc voor randan an i onteigen. Adv per regel 15 Oti. Ui DêHilertiagm itUag. Abonneannt per 3 maanden fl. Kranoo par hOök Kof tBSgl'ilCilL rag«U auCn.; elke r-gal moer 10 Cu. groote letten naar Bureau: s atMl t»ei u,.l. MUOKUUIZEN •r regel 25 Ct» Aft nummert 10 Cu. HULPBANK te AMERSFOORT. Tol hel geven van gelden teh leen zul eene Commissie uil hel bestuur op MAANDAG, den 7. MKI aanstaande, 'snamiddags van halptwek lol halkdhiezitting houden ineen der localen van het llaadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor hel teruggeven van gelden. IIKIl.M". P. VAN IIASKLKN Secretaris-Penningmeester. Politisk? Revue Een der heehlstc en oudste staatsinstellingen van Engeland zal binnenkort een hevigen schok krijgen: Salisbury, de premier, heelt in een der laatste zitiingen van het lloogerhuis aan gckondigd dat binnenkort een wetsvoorstel zou worden ingediend tot herziening van de grond slagen waarop het huis is gevestigd. Men herin nert zich hoe het lloogerhuis een gevoeligen schok heelt gekregen door zijn verzet tenen de agrarische hervormingen voor Ierland en de kieshervormingen van Gladstone. Zooals men weel is toen gezegd van liberale zijde dat het Huis moest worden herzien ol geheel ontbonden en gedurende die drie of vier jaar is de houding er niet op verbeterddoor de volkspartij tegenover hel lloogerhuis aangeno men de aristocratie bij uitnemendheid had de macht der democratie te gering geschat Toen onlangs in het Lagerhuis dienaan gaande werd gesproken bleek dal ook daar een herziening van hel lloogerhuis algemeen ingang vond het voorstel tot herziening werd wel niet aangenomen maar dat was alleen omdat de hooge heeren niet zoo eensklaps zouden opschrikken. Men wilde liever dat hel initiatief tot hervorming van de leden zeiven uitgingdan had het meer het voorkomen van een vrije handeling met bewaring van hun waardigheid. De leden van het lloogerhuis be grepen bun eigen belang nieteen voorstel van lord Roseberry aangaande hervorming werd met een non possumus beantwoord. In de regeering schijnt nu een andere ge- dachtenstroom te zijn gekomen want zij heeft beloold een wetsvoorstel in te dienen waardoor naast de mannen van hooge geboorte ook man nen zouden zittendie alleen aan hun talenten of verdiensten dia eer danken. FEUILLETON. 1) Gij wiltmijn lieve vriend de geschiedenis mijner jonge liefde kennen. Uw hartelijke ge- ïukwensch bij mijne verloving is voor mij het schoonste bewijs uwer voortdurende deelneming omtrent alles wat mijn welzijn betreft en daarom durf ik hopen dat het verhaal van al de kleine onaangenaamheden, van al de belachelijke tegen spoeden welke ik tot hei bereiken van mijn doel te overwinnen haduwen spot niet te vee! zullen opwekken en mijnen ten laatste erlangden triomf niet te veel verkleint. Renen medeminnaar in de liefde uit het veld te slaan is onder omstandigheden geenc geringe verdienste: maar om een zoodanig medeminnaar te ver zoenen te winnen en tot vriendschap te ver plichten dat beteekent in elk geval een roem waardige overwinning. Gij weet, dal ik in volle lente ingevolge den wensch van mijnen geneesheer, mijne bezig heden ter zijde stelde om na hel voleindigen mijner geleerde «n zooals gij meentietwat zonderlinge verhandelingnaar hel land mij te begeven. Op het land I Welk vooralgaand vreug devol idyllisch welbehagen wekten deze woorden op bij mijdie als echt stadskind slechts zelden verder dan ia de naaste omgeving onzer resi dentie was geweestop dezelfde plaats mijne gansche vorming had genoten aan geene uil- heeuisntie universiteit ge>tudeerd en bij mijne boeken en scLitlureii liet groote boek der na bil is de eerste stap van hervorming er zullen er meer volgen. Omtrent den toestand des Keizers wordt ge meld dal de lijder voortdurend zeer zwak blijft De sluipkoorlsen houden in geringe mate doch hardnekkig aan. De verklaring van prof Bergmann dat bij niet langer aan de geneeskundige behandeling des Keizers deel wil nemen en zijne hiervan naar Chailotlenburg gezonden kennisgeving hebben niet weinig opzien gehaard Tussclien Mackenzie en Bergmann bestond sedert geruiiuen lijd een ernstig verschil van zienswijze. Ileeds te San Retno wilde Bergmann ofschoon door Keizer Wilhelm als diens vertrouwde geneeskundige raadsman derwaarts gezonden zich terugtrek ken maar op bepaald bevel des Keizers gaf bij daaraan geen gevolg. Ook de tegenwoordige kroonprins Wilhelm was op zijne hand, en aan prins Bismarck moest hij herhaaldelijk olficiëel verslag van den loop der ziekte geven De recfil- stieeksche aanleiding dal Bergmann nu zijn ontslag genomen heeltwas o. a.dat in de laatste dagen verschillende bladen blieven heb ben opgenomen door Mackenzie met zijn naam voluit ondei'teekend waarin persoonlijke aan vallen op prol. Bergmann gedaan en zijne diensten overtollig genoemd worden. De nieuwe legerwetwelke de Ooslenrijksche regeering machtigt de eerste drie Leidingen der reserve bij hei actieve leger te voegen is zoowel door bet Oostennjksclie als bet Hon gaars* he huis van afgevaardigden met groote meerderheid aangenomen. In beide kamers vei klaarde de regeering dal het doel van dezen maatregel niet is het leger in tijd van vrede voor goed op deze gelalsierkte te brengen maar «lat deze bevoegdheid uit sluitend dient om. in geval van nood hel actieve leger in korten lijd te kunnen versterken. Uit 's Gravenliage woidl geineldt Hel vertrek der koninklijke familie naar het Loodal aanvankelijk bepaald was op de aller eerste dagen van Meiis lot medio dier maand uitgesteld in verband hooldzakclijk met bel verblijf van den groothenog en de groothertogin van Saksen op «Buitenrust", maar ook met hel oog op het nog steeds gure weder, dat Z. M. tuur geheel en al verwaarloosd had Mijn oude oomde plallelandsgeestelijke wien ik sedert mijne kinderjaren niet had weder gezien ontving mij met hartelijke goedheid, zoodat de parochie en het dorp mij weldra als hel benijdenswaardigste Tusculum toeschenen. Hel mij door den geneeshee.en dringend aan bevolen nietsdoen werd mij door den braven oom tot wet gesteld zelfs ons wetenschappelijk avondondeiboud beperkte hij lot een bescheiden omvang en zoo had ik volop ledigen tijd om alle wonderen der ontluikende lente de geheime scheppende aandrift barer nachten en de groene, geurige verrassingen barer morgenstonden te bewonderen. Ik zwclgde in de genietingen dei- natuur. In alle lanen van den pastor iet uin wist ik evengoed mijnen weg te vinden als in de smalle gangen tusschen de donkere boekenver- bevenheden van mijne bibliotheek ik verlangde niet naar foliantenmaar naar bladeren en hoornen en hunne sierlijkheid ontlokte veel meer mijne aandacht dan de verbleekte regels van een oud bandschrift. Op mijne wandelingenwelke ik nu en dan, vergezeld van den niet vele bezigheden overladen zielsverzorger maakteverrukt.! mij het rustige leven van de dorpstraatbeemden en velden Lach maar Gij kent. lieve vriend, mijn tegenzin omtrent al wat pluimgedierte ismijn schuch tere angst voor de groote en kleine dierenwereld. Hier op het dorp had ik echter harde be proevingen. Liep ik over de bekoorlijke kerkplaats en naderde ik den dorpsdijk dan kon ik zeker zijn dat de tamnzalige ganzen zich tot opmar- scheeren gereed maakten «Ie halzen vooruil- slaken mij met hunne roode snavels bedreigden, weerhoudt zich aan de buitenlucht bloot te stellen. In 'l algemeen is overigens 'skonirigs toestand niet onbevredigend. Toch is er van het openen der nieuwe zitting van de stalen- generaal door Z. M. geen oogenb.ik sprake ge weest en de koning ontvangt zoo weinig mogelijk bezoeken van ollïciëelen aard Toen de nieuwe ministers ter beëdiging door hem werden ont vangen moest de roode zaaldie in bet be nedengedeelte van het paleis gelegen is en door 's konings vertrekken wordt b< reiktzorgvuldig lot de hooge temperatuur woiden verwarmd, waai in Z M zich alleen behagehjk gevoelt; die audiëntie duurde overigens geen vijf mi nuten de ministers traden voor den koning, bogenontvingen een wedergroet en daarop las de directeur van Zr Ms. k.ibinei hel eeds- tormulier voor; de heeren leg.i n den eed af, de koning groette, zij hogen en de plech tigheid was geëindigd. Of er bepaalde behoefte bestaat aan een nieuw kwartier voor aanzienlijke Hagenaarsis een vraag, die ik niet toestemmend zou willen be antwoorden. In de laatste jaien is hel getal vermogende ingezetenen melkbaar verminderd en de omstandigheid dal het schoonsie heeren huis van de slad dat van den lieer Schuilen- burg op onze Lange V ij vei berg, deze weck in publieke veiling slechts 1740110 beeft opgei tacht bewij.-t dat de vraag naar del ige percelen of villa s niet zoo b.jsier groot is. Ik zou dos can de groolsclie bouw-onderneming van graaf van Bviaiidt geen enorm succes durven voorspellen. Maar in elk geval meer succes dan ajn het thans reeds lol een begin van uitvoering gekomen plan om LoosJuinen tol zeebadplaats te verheffen. Bij de groote vluchtdie >clteve- ningen neemt, bad ik het van de eigenaren van den duingrond te Loosduinen vrij wal ver standiger gevonden zoo zij met hel Douwen van een badhuis en villa's hadden gewacht tot dat er te Scheveningen geen terrein ineer aan zee en geen plaaLs in de hoiels zal zijn. Dit kan in eenige jaren hel geval worden Wanneer men nagaat dat bijv. in het Oranje hotel en de daarbij belioorcnde villa's nu reeds alles voor de beste zomermaanden is besprokendan kan het niet anders ol binnen weinige jaren zal .;en stille badplaats vlak bij Scheveningen en mis schien langs 'l strand daarmee door een elec- en de geschiedkundige herinnering dat hunne voorvaderen eens het kapilool hebben gered was niet indrukwekkend genoeg, oin mij haar gezelschap wenscbelijk te maken. Tevens vond mijn uilslapje in de vrije natuur ecne gansch niet aangename finalewanneer ik den pu bliek, n weg door een koestapel bezet zag, die eveneens aldaar eene promenade maakte Ik was van inoed ontbloot oin te midden van dat hoornige gezelschap te wandelen en de tronies dezer viervoetige aardbewoners gaven maar al te zeer eene gansch niet vriendschap pelijke impulsie jegens mij te kennen Weldra moest mijne landelijke idylle een nieuw aspunt ondervinden Op een Zondag in de pastoriekerk hooide ik met lijdelijke opmerk zaamheid het rustig aanhooren is nooit mijne zaak geweest de stichtelijke predikatie van mijnen oom aan toen te midden daarvan de landbezitter met zijn vrouw en kinderen op zijne plaats verscheen De gestalte van mijnen oom groeide op den kansel aan en zijne lot dusver ongekunstelde voordracht wies tol een feestelijk pathos. Ik bespiedde de aangekomene;! her haaldelijk en ook mijne vreemdsoortige ver schijning trok hunne opmerkzaamheid. Hoe dikwijls ik naar boven zagkan ik niet zeggenmaar dat ik telkens met toenemend welgevallen naar boven zag is eene daadzaak. Dal meisjeshoold deze kinderlijke liefelijke en toch zoo duordiingende oogenRaphael en Tiliaen waren slechts armzalige kleu enwrijvers vergeleken bij deze goddelijke natuur, die dat hoold beitelde en dat gelaat vormde 1 Toen de jonkvrouw gedurende hel slot koraal in haar gezangboek blikte en ecu in lervalieüJo

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1