Donderdag- 7 tpSf Juni 1888. HET GEMASEEME BAL. M 5725. Politieke Revue. FEUILLETON. ■nis mm Uitgever UJJ klad *er»chijnt Maamlaj nn DonJfrdajmiihlaj. Ahunn.mnat per 3 mualtn /I.--. Franco par hOöK Kort93f*<A3llt W J A. B 0v) H. VAN CLEEPP port /US. A(b«rtenti«n 1--6 resell 60 Cu.elke r.-gcl mnrr 10 Cte. gtoote letter, n&er Bureau to dmarefnnpl plnnUrnimte »oor randen en nn.lere eitrn iurigting geecliiedt hoogere prij.b-rekening. Legale MOORHUIZEN 10 amerBlOOru offlcieele en onteigen Ad* per regel IS Ct«. Rnclnmei per regel 85 Cte A/i nummtrt 10 Cte. werven. Ook meende hijdat Frankrijk hel best zonder een president kon doen daar deze slechts een stroopop is. Herhaalde malen werd den spreker door den voorzitter verzocht zijn woorden in te trekken doch toen het hleek dal bijna alleswat hij zeide onbetamelijk was zeide de voorzitter dat hij niet zou terugkomen op de gewaagde uitdrukkingen daar zij oind.it zij van dezen spreker kwamentoch geen waarde hadden liet tumult was meermden zoo geweldig, dat dikwijls niets verstaan kon worden van hetgeen er gesproken werd. De minister Floquet antwoorddedat enkele punten, door Boulanger aangehaald, de aan- dacht verdienen en hel gouvernement te zijner tijd voorstellen lot grond wetsherziening zou indienen. L)e urgentie van hei voorslel-Boulan- ger achtte hij niet wenschelijk en met 377 legen 181) stemmen verklaarde de Kamer er zich dan ook legen. De IJerlijnsche politie heeft van die te Londen bericht ontvangen, dat anarchisten die te Lon den wonen een complot gesmeed hebben om kroonprins Wilhelm en prins Bismarck door middel van helsche machines om hel leven te brengen. Twee jongelieden, die reeds te Berlijn zijn zouden met het volbrengen dier taak zijn belast Men gelood dal de politie hen kent en hun gangen nagaat. In de Hongaarse he kamer werd aan Tisza gevraagdwelke ophelderingen Kalnocky aan den Franschen ambassadeur had gegeven. Tisza verklaarde dat hij later uitvoerig zal antwoor den maar nu reeds verzekerde hijdat hij nooit het voornemen had gehad een volk te beleedigen met hetwelk wij in vrede wensc hen te leven. «Zooals ik nog onlangs heb doen uit komen" zeide hij, «willen wij in vrede blijven leven." De ministers van financiën Ie Weenen en te Pest hebben den prijs van sigaren en tabak met ingang van 1 dezer met circa 20 percent verhoogd vooral voor de zoogenaamde goed- koopere sooilen. Zij verwachien daarvan een vermeerderde opbrengstvolgens een depeche van drie millioen, volgens een andere zells van tien millioen gulden. Beide depeches voegen er echter bij dal hel publiek zeer ontevreden ia over dezen maatregel. He Oostenrijksche regeering die zich eenige weken geleden door eene kleine meerderheid de geheime middelenhet zoogenoemde Dispo- sitionsfonds zag weigeren, is deze week geluk kiger geweest, en heelt weer beschikking ge- kregen over een fonda tot subsidieering van olïicieuse organen en gedienstige geesten Te Terneuzen werd eene dienstbode in het huis van bewaring gebrachtdie in eene sloot aan den Akselschen weg was bevallen van een kinddat reeds overleden wastoen men haar daar vond. Er schijnen vermoedens te beslaan van een gepleegden kindermoord. Te 's Hertogenbosch heelt het hoofd van een geacht gezin bij den burget lijken stand aangifte gedaan van zijn 21sie kind. Vader en moeder lellen nog geen van beiden 40 jaren. Tegen het bovenmatig rijgen door de dames is reeds zoozeer geprotesteerd uit een genees kundig oogpuntdal men langzamerhand moede loos wordt. Nu heelt prolessor March ind in Mar burg in het rijgen de oorzaak gevonden van versteening der gal. Door het rijgen worden de afvoerkanalen der gal dichtgemaakt, en de geleidelijke circulatie kan niet plaats hebben er valt een korreligen neerslagdie langzamerhand lot groene steen vormingen overgaat. Uit Eindhoven wordt geschreven«De alge- meene malaise is ook doorgedrongen tot onze lucifersfabrieken. Er heersclit veel gebiek aan werk, tengevolge waarvan dezer dagen vele wi rksters moesten weggezonden worden. Als men in aanmerking neemt dat de fabriekanten de lucifers per 1000 pakjes, elk van 10 doosjes, voor plus minus I 30 verkoopen (zegge 3 io cent per doosje!), kan men n.igaan met welk eene kleine winst zij zich moeten tevreden stellen Bij den ontvanger der Rijks-belastingen te Haarlemmermeer is in betaling gegeven een tienguldenstuk, dat er op het oog als volkomen echt uitzag maar waarvan de klank aan dien van lood deed denken. Terstond is het stuk naar Utrecht gezonden ter onderzoek SPAARBANK Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 11 J U N e. k. ten Raadhuize te Amersfoortdes namiddags van 12 lol 2 ure. A. J. BOS, Secretaris. De staatkundige toestand is vrij kalm. Enkele lichte incidenten zijn er wel. Doch zij hebben geen verontrustende beleekenis. 't Is waar in Frankrijk roert Roulanger de groote trom in en buiten de vertegenwoordiging Echter, regeering en vredelievende burgers kijken goed uil de oogen oin de republiek slaande te houden tegen de drijvers naar eene nieuwe revolutie of coup d' élal Jammer dat in dit land er meesttijds iemand isdie wat worden wil ten koste van het alge meen belang. Zondagavond heeft in het Winter-cirrns te Parijs eene groote vergadering van vrijmetse laars van Parijs en de omstreken plaats geh «d. 42 loges waren verlegenwoo digd Coll'avru was president. Eenige boulungisten wilden de orde verbrekenomdat tegen hel boulangismc werd gespioken. Deze poging had echter geen snccès Een spreker, die Boulanger wilde verdedigen, werd uitgefloten. Aan hel slot der bijeenkomst werd een inotie aangenomen om alle loges uit te noodigen hel boulangisme met alle krachten te bestrijden. Op de Place de la Concorde en in de omge ving van het parlementsgebouw was hetkalin, doch in de couloirs der Kamer heerschte veel beweging. Boulanger kwamomringd door Laguerre Le llérisséClievillon en Clovis llugues in de vergaderzaal. Weldra werd den ex gene raal het woord gegeven die liet voorstel indien de tot herziening der con-tiluliewaarvan hij de urgentie vroeg. In zijne mei morie van toe lichting verklaarde de voorsteller, dat heiland door een coterie bestuurd werd hetgeen een gevaar voor het rijk opleve de. Onder meer liefelijkheden aan het adres der regeering, zeide hij, dal de ministers geld uil de schatkist namen om bij verkiezingen stemmen voor zich le ver- 6) Uit het dagboek eener jonge vrouw. Zeer vrij uil hel Duilsch vertaald door S Zij had goed pralen zij is eene echte vrouw uit de groote wereld maar ik.lieve God. neen ik verdraag hel niet. Wij hadden eindelijk het doel van onzen tocht bereikt. De groom bracht onze mantels en doeken naar de kleedkamerterwijl wij arm in arm de groote zaal betraden. De tonen der muziek ruischten ons reeds te gemoet... hel waren die eener wals, zacht, wegslepend en toch vol levenslust. Ochhoe gelukkig zou ik geweest zonder dat ongelukkige brielje Rudolf danste niet gra&g maar als eene herinnering aan onzen verlovingstijd moest ik steeds de polonaise en de eerste wals voor hem open houden En hij danste zoo heerlijk 0 het is zoon onbeschrijfelijk zalig gevoel oin bij zich zelve te kunnen zeggen«de man die u zoo kalin door de danszaal voertleidt u even zeker door het leven Hij is uw bescher mer hij bezit hel waarachtige schoonegoede en edele, dat altijd blijlt, als die lichten ron dom ons reeds lang uitgedoofd als de tonen der muziek reeds lang veislomd zijn 1» hel was mij zoo hang te moede. Eensklaps ontsloot ik den arm van mijne vriendin vasterwant drie schreden voor ons zag ik eene hoo:o for eh gebouwde mnnnen- ge»iultewaarin ik dadelijk lludoll herkende. Mevrouw von Howski deelde mijne meening; wij bleven even slaan. «Het wordt lijd, dat wij van elkaar afgaan zeide de barones heslist, «want men herkent mij spoedig aan mijn figuuruw Don Juan mocht eens achterdocht krijgen.» Intusschen was Rudolf reeds verdwenen. «Tol weerziens. Ah daar is kapitein von Saldem ook. Welk een prachtig cosluum, doch 'lis jaininer, dal het zijne kortekromme beenen niet verbergen kan. Ga nu, lieve, hij komt op ons toe.» Met deze woorden verwijderde zij zich lang zaam door mij met eene zekere afgunst nage staard want hoe heerlijk kwam hare prachtig gevormde gestalte tot haar recht in hel licht blauw zijden toilet, terwijl het mijne geheel verborgen werd door die onoogelijke domino De wals was eigenlijk slechts de inleiding geweesthet werkelijke bal begon nu eerst. Ik danste niet medeeerstens wijl ik in domino wasen tweedensomdat mij daartoe geheel en al de lust ontbrak. Ook aan de verschillende maskers schonk ik weinig opmerkzaamheid. Daar naderde mij eensklaps die forsche gestalte, langzaam zeer langzaam «Ik dank u duizendmaal, dal gij woord ge houden hebt,» fluisterde hij mij teeder toe. Ik was sprakeloos van opgewondenheid Daar ik echter iets antwoorden moeststamelde ik eiudelijk «Nu nietlater l> «Ja, ja. gij hebt gelijk. later,» zeide hij zacht, «straks lel niemand op ons... de wereld is zoo algunstig.» Ik wendde mij afde tranen welden in mijne oogen op. Een luid trompetgeschal bracht mij tot mij zelve. Daar naderden zijde deelnemers aan den veldtocht. Langzaamin gerepelde ordetraden zij binnen, het oog verblindende dooi hunne prach tige costumes. Gij kunt u voorstellen liefste Olgahoezeer dat alles mijne belangstelling op gewekt zou hebben, indien ik mij niet zoo ongelukkig had gevoeld. Tei wijl de optocht de zaal doorsneed trokken de toeschouwers zich meer en meer in de nevenzalen terug, vanwaar zij ongestoord hel geheel konden voorzien Ik, getrouw aan de afspraak van hetbiiefje, begaf mij naar de aangeduide plaats en wachtte. Rudolf volgde mij echter spoedig. «Eindelijk,» fluisterde hij inij hartstoch telijk toe. «Is het dan werkelijk waar. bekoorlijke vrouw, dal ge mij bemint Jagij zijl zeker zeer schoon, want alleen uwe schoonheid kan u den inoed geschonken hebben ora mij te schrijven». «Inderdaad,» mompelde ik, «hetgeen ik deed is ongewoondoch helde verontschuldigt veelniet waar «Gij maakt mij gelukkig door die bekentenis,» antwoordde hijteeder mijne hand drukkende. Ik trok deze haastig terug, het scheen mij toe alsol zijne aanraking mij onteerde doch ik herstelde inij dadelijken hernam mijne koelbloedigheid want ik wilde ik moest zien hoes er hij zijne vermetelheidzijne geweten loosheid drijven zou Toen hij dus nogmaals mijne hand vatte, liet ik haar m de zijne rusten en hernam, mijn hoold tegen zijnen schouder neigende

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1