Donderdag 19 GESCHEIDEN en GEYONDEN. jh 5757. Uitgever H. VAN CLE B FF te Amersfoort. Dit blnfl Tcrechijnt Matndag an Donder JajmuUaj. Abonnement per S maanden f\.— Franco par koek KortOgraCht Wijk B 60 poet /1.1B. Advertentifin 1-8 regels 80 Cts. j elke regel meer 1« Ct». groote lettors naar BureaU plaatsruimte voor runden en andere extra inrigting gcscl.iedt hoogere prijsberekening. Legale olllciePle en onteigen Adv per regel 16 Ots Keclames per regol 35 Cu Aft nummert 1U Cu. MUURHUIZEN SPAARBANK. Hei bestuur zal zijne eerstvolgende zitting bonden op MWNIUG 41 JULI e k. ten ïiaadlmize le Amersfoort, des namiddags van 42 lol 2 ure. A. J. BOS, Secretaris. K e li ii i s e v i n De BURGEMEESTER van AMERSI'OORT Brengt ler kennis van de ingezetenen dezer •gemeentedal het door den provincialen In specteur van 's rijks diiecte belastingen enz in Nnord-llolland en Utrecht executoor verklaard kohier No. 2 van de PERSONEttLE BELASTING over hel dienstjaar 1888/89 (wijken F, G li on I) aan den ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier is ler hand gesteld aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de vel bepaalden voel le voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt le Amersfoort, den 17. Juli 1888. De Burgemeester voornoemd T. A J. VAN ASCI! VAN VVIJCK. Politieke Revue. Parijs was Zaterdag in feesldo» gehuldde vroolijkhcid was algemeen. De feestelijkheden namen een aanvang met eene revue der schoolbataljons. Later werd de revue van het leger onder bevel van generaal Saussier gehouden Des avonds had het diner plaats, den bur gemeesters aangebodenwelke ten getale van 2000 aan een tiental tafels hadden plaats geno men. De ministers waren alle tegenwoordig en Carnot, de president, hield een aanspiaak. die luide werd toegejuicht. Een prachtig vuurwerk van den Eifftl-toren algesloken besloot de feeste lijkheid. De boulangisten hebben wel geschreeuwd maar daden zijn niet gepleegd. De Figaro behelst omtrent d* jongste spek- takelzitling de Fransche Kamer het volgende «Ik kan niet op mii nemen er een juist beeld van te geven; men zou een nieuwen kring aan Dante's «Hel" moeten toevoegen. De officièele verslagen geven er slechts een flauw afschijnsel van. Uwe lezers moeten hel maar aanvullen. FEUILLETON 3) Novelette. Erik was zeer bleek geworden danzeidehij: «Zeker. Gij denkt zeer versiandig Maggie, en zorgt voor de toekomst. Gij voelt Amerikaansch, ik Duilsch. In mijn vaderland geldt nog altijd liet woord dat de vrouw vader en moeder ver laten en den man volgen zalaan wien beur hart hangt. Is het de ware. de echte lielde, dan is er ook later geene durende disharmonie. Maggieik bemin u met geheel mijn harten voor het gevoeldal mij bedwelmend vervuld heeft, verdwijnen alle bedenkingen alle twijfel; ik weeldat mijne lielde groot genoeg zal zijn, om de kleine oneffenheden aan te vullendie op onzen gemeenschappelijken weg mochten voorkomendat zij ons geven kanwal alle menschen zoekenhet geluk. Ik ben arm gij zijt rijk, ik ben een Duitse her, gij zijl eene Amcriknansche maar dat zijn in mijne oogen kleine hinderpalen, kleine verschillen tegenover hel bewustzijn dat de harten elkander gevonden hebben. Kunt ge niet evenzoo denken?» «Neen, liet gaat niet,» antwoordde zij vast «hel gaal niet. liet leven is geen droomliet is werkelijkheid Weel gij. hoe mijn vader, hoe Lilli, hoe mijne bloedverwanten op u neerzien? Als op i 'in ind die met zijnen ged.iehlenkring ons vreemd is, als op renen zeer zonderlingen dweepw Zon ik mei n in onze kringen vorder leven ik zou hel niet kunnen verdragenals Hunne verbeelding mag zich alles voorstellen wat zij willen, liet zal nog beneden de waarheid blij ven. Al had ik honderd longen en honderd stem men ik zou er niet in slagen deze afgrijselijke stuiptrekking van twee uren in alle bijzonder heden weer te geven Verder dat, «de 400 roisfaineants" den rede naar. of liever den voorlezer, Boulanger, geene vier woorden rustig hebben laten uitspreken. «Zij spartelden onder zijn aanval en sisten als een ne-t slangen, plotseling gewekt door een stortbad van kokende olie. Meer koelbloedigheid ware verkieslijk geweest, te meer daar de aan valler ongelwijleld sedert lang tol dit gevecht op leven en dood voorbereid en afgericht, zich den lijd gundenu en dun ophield wachtte en aan de uitwerking zijner woorden zich hel hert ophaalde, met eene kalmte den verinaaarden Bap- tiste waardig. Men schreeuwde, men brulde hij ging staan legen hel beschot der tribune, de oogen hall gesloten, of de onstuiinigslendie hem in de rede vielen met een zijblik braveerende om vervolgenswanneer de storm een weinig be daarde en men hem een schijn van stille gunde zijne voorlezing te hervatten.» Een ongelooflijk tumult ontstond toen de ge neraal een viij onschuldigen volzin begon met de woorden; «Prenez garde» De kamer wilde met geweld daarin eene be dreiging zien en antwoordde met oorverdoovend getier en geschreeuwgetemperd door uitge laten aardigheden als van losgelaten schooljongens. Op de tribune ter linkerzijde zal namelijk eene schoone vrouw geheel in hel witen telkens hieven de grappenmakers aan «Prenez garde, prenez garde, la dame blanche vous rega"de!" Boulanger heeft aan de kiezers van het depar tement du Nord een adres gerichtwaarin hij naar aanleiding van het gebeurde in de zitting der Kamer van 12 Juli hevige beschuldigingen richt tegen de afgevaardigden, die niet van hem gediend zijn. Zich zelf stelt de generaal voor als «een republikein, die meent dat hetoogen- blik gekomen is om eindelijk eene ware Repu bliek te slichten» (met de hulp van royalisten en Bonapartislen De «Pali Mall Gazette» ontvangt de volgende berichten uit Wiesbaden over de geweldadige wegvoering van den Kroonprins van Servië. gij met mij getrouwd waartdat allenmet wie ik door familiebanden vereenigd benmijnen man uitlachten. Zouden wij ons in de eene of andere eenzaamheid terugtrekken en als Paul en Virginie leven Ook dat zou ik niet kunnen wenschen. Gij ziet met de verachting der ide alisten neer op het stoffelijke op bezit en rijk dom wij niet, want ik stel het mij niet als het verschrikkelijkstemaar toch als een onge lukkig lol voor arm te zijn. Wij zijn in gansch verschillende denkbeelden opgegroeid Zij was opgestaan en drukte haar gloeiend ge laat tegen de vensterruit. «Vaarwel!» zeide hij dof en bood haar de handdie zijhel gelaat afwendendenam. Langzaam ging hij naar de deur. Plotseling kreeg zij een aanval van vurigen hartstocht. Zij snelde hem na en omhelsde hem, hij voelde twee vurige kussendan was zij ver dwenen. Hoe hij uit het huis was gekomen wist hij later zeil niet meer droomend ging hij de trap af, hij liep tegen menschen en huizen aan en was blij, toen hij zijne kamer bereikt had. Dan wierp hij zich op zijne sophaverborg het ge zicht in de kussens en snikte luid en smartelijk. Vier jaren waren verloopen. Het was de 3de Juli, toen een groote trans atlantische stoomboot de haven van Boston ver liet. Gouden zonneschijn zweefde over de groene baai en vroolijk wapperde de vlag aan den groolen raast. Erik Schwanert stond op het dek hij leunde tegen de borstwering en aanschouwde hel lief lijke panoramadal rijn oog werd aangeboden, Donderdagavond meldde de directeur der plaatse lijke politie aan de Koningin van Servië, dat de Duitsche regeering besloten had haar binnen een etmaal uit het land te zetten aangezien hare tegenwoordigheid op Duitsch grondgebied zeer de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Duitschland en Servië verstoort. Tevens werd zij verwittigddal de Kroonprins spoedig aan generaal Prolitch den aide de camp van koning Milanzoude worden overgeleverd des noods met geweldom naar Belgrado te worden op gezonden. 's Ochtends te tien uren werden bovengemelde instructiën uitgevoerd, nadat eene sterke politiewacht de villa Clementine waar de Koningin toefdeden geiieelen nacht be waakt en niemand daarin toegelaten had De inspecteuraan hel hoofd van twintig politie agenten drong de villa binnen en eischte van de Koningin den twaalfjarigen Kroonprins op die weenend zijne moeder omvat hield. «Ik weiger,» riep de Koningin; waarop de inspecteur antwoordde: «Dan moet ik geweld bezigen en hij ging de politieagenten daartoe voorbereiden. Toen vielen zusters der Koningiu alsook prinses Mourouz de Koningin te voet en smeekten haar de grievende geweldpleging le vermijden. Dc Koningin liet zich toen vermurwen, waarop de Kroonprins snikkend weggevoerd, in een rijtuig geplaatst, naar het station gebracht werd en ten-tond per trein naar Belgrado ver trok onder hoede van generaal Prolitch. De troosteloos achlei gebleven Koningin werd in de villa gevangen gehouden en niemand bij haar toegelaten zelfs haar biechtvader werd af gewezen. Dien namiddag te vijf uren werd zij naar het station gebracht De Duitsche politie gaf last haar over dfe Oostenrijksche grenzen te brengen. De Nordd. Allg. Zeil. bevat een scherp artikel tegen de Petersburgsche Novoje Vremya welke deed uitkomen dat het voorstel tot de Keizers- bijeenkomst niet van Petersburg is uitgegaan. «Onder beschaalde volkeren» zegt dalblad «is het gewoonte dat de jongere Vorsten bij het aanvaaiden der Regeering, bezoeken brengen aan de oudere Vorsten van bevriend* naburige Staten. Het beweren der Novoje Vremyadat Duitschland meer behoelle heeft aan toenadering dan Ruslandis een bewijs van hoogmoed en onwetendheid.» met zichtbare belangstelling. Weldra werden de omtrekken onduidelijker, de massa scheen dichter opeengepakteen frissclie bries stak op en hel schip begon te stampen. Hij ging op eenen ge- inakkelijken stoel zitten haalde een boek te voor schijn en begon te lezen. Een toeval had hem naar Boston gevoerd een paar dagen had hij de schilderachtige berg landschappen van Nieuw-Engeland doorkruist en zich op de juist tot vertrek gereed liggende stoomboot ingescheept om zijn vaderland een zomerbezoek te brengen. De tijddien ieder landverhuizer moet doormakenom aan het klimaat gewoon te geraken was ook bij hem niet spoorloos "oorijgegaan. Zijn wangen waren iets smaller gewordenen wat meer ernst scheen zich over zijne trekken te hebben uitgebreid. Plotseling weerklonk vlak achter hem eene stem, die hem bekend scheen: «Kom hier Maggie wij willen hier gaan zitten. In het salon is zooveel alarm. Fred zorgt voor hel goed: ik ben duizelig gewordenik moet frissche lucht hebbenanders word ik nog in de haven zee ziek.» Hij hoorde vrouwenkleeren ruischen toen hij opkeekstonden twee damesin het zwart gekleeddicht naast hem. Het wanen dc zusters Marvin. Hij was opgestaan en maakte zijne buiging; hel was de eerste maal. in vier jarendat hij zijne vroegere leerlingen weer ontmoette. Eerst meende hij haar te moeten ontwijkencn dc kennismaking niet te hernieuwenmaar op het schip was dat nauwelijks mogelijk. En wat had hij zich te verwijlen? «Mijnheer Schwanert,» zeide Maggie en een fijne blos bedekte haar gezicht, toen zij dö

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1