ERESCHULDEN. Donderdag* 16 Augustus 1888. Ai 5745. Oitgover VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit blitd trrmhijiit Vanning pont 1,15, Atlvftrtenlil'n I pliuttarnimtn j vimr muien eu 'filngmillng. Mnnnrmat |mr 3 maundan f 1.--. Pr»n.-« per hOötC KortegraC&t Wijlt 60 OU Cl».elke r^-l meer III Ou. grant* letter» neer BureaU aj. 1S sr^zir'-rS'Jtr* y**»..'?* huurhuizen Politieks Revue. Zelfs negei bijstand wordl door de anarchisten cn socialisten niet versmaadzooals hieronder blijkt liet zal er misschien nog loc komen d.il Louise Michel socialistische geestverwanten g.iat werven onder de wilden cn de inenseheters. Voor de inenseheters zou zij zeker eene aan trekkelijke verschijning zijn. Eene vergadering van anarchisten is Ie Parijs gehoudendie bijgewoond werd door Louise Michel. Algemeene werkstaking» was op hel oproepingsbilj-1bij wijze vaneen programma, vermeld. Louise die op Père Lachaise bij de Itcgralcnis van Kudes, in plaats van hel gewone, ricpuLeve de coininune in de geheele wereld!» Louise voerde liet woord om de werklieden in alle landen aan te sporen zich te vereenigen ten einde de algemeene werkstaking aan te kondigen. Door een ander werd er gesproken over de algemeene verbroedering der volken, over het laten vervallen der grenzenover de gelijkheid van het gcliecle incnschengeslachlenz. Hu be viel een negerdie almede tegenwoordig was uitermate. Hij zette zich tot spreken en voegde in neger-Kransch den redenaar toe: »Jij gelijk hebben anderen ongelijk. Grenzen wegmaken. Kassen één zijn!» Kn de neger klapte in de handen, voldaan over zich zelf. Trouwens, de vergadering was insgelijks machtig voldaan over dien kleurling-ciioyen en bracht hem eene ovatie. In de vergadering der werkstakers te Parijs werd aan de aanwezigen voorgesteld eene jonue Kngelsche damedie door the Pall Mall Gazette naar Parijs gezonden is om de werkstaking te bestudeeren. De jonge miss stelde den voorzitter een geld stuk van 20 frs. voor de werkstakers ter hand. Ken salvo van to-juichingen begroette de vrou welijke reporter, die na eene buiging voortging inel aanleekeningen te schrijven. Boulanger is teSl. Jean d'Augélygearriveerd en door een groole volksmenigte deels uitge jouwd, deels toegejuichttoen hij op hel kerk plein aankwamweiden plotseling vijl revol verschoten op hem gelost zonder hem le treffen. Ken boer werd in den hals gewond en ook een der paarden, welke voor het rijtuig van Bou- FEUILLETON. Historische vertelling naar hel Duitsch. 2) VAN B. v. WOLFSIIOFKR. VVdkerset-housede verblijfplaats van den baronet van dien naam. lag in hel zuidelijk gedeelte van hel graalschap Wales. De landelijke schoonheid en eigenaardigheden welke het karakter van de geheele landstreek zijn waren ook de bezitting van hel betrokken geslacht eigfcn. IbiLadM een goed onderhouden gebouw uil den lijuder Noormannen was door groole beuken en eiken wouden omgeven. Sir William had overigens als hij minder stijfhoofdig ware geweest, moeilijk in deze benarde posit Te kunnen geraken. Maar de spreek- vooidelijke eigenzinnigheid der bewoners van Walesnog versterkt door plichtenwelke hij aan zijnen stand en naam schuldig wasweet spiegelde zich ook in zijn karakter. Hij had «oen de overzecsche oorlog met Frankrijk uit- brak. zijne Amerikaansche bezittingen, waarvan zijne vrienden hem voorhieldendat zij ver loren zouden gaankunnen verkoopeamaar hij weigerde met de echte hardnekkigheid van een bewoner van Wales Dal was liet begin z.j.ier ruïne geweestde eerste beweging van di-n steen, die eens aan het tollen gekomen, niet meer tegengehouden kon worden. sicuiaiid leed meer onder deze verandering van omstandigheden dan Mat y. Niet dal zij het langer gespannen waren, ontving een der kogels De moordenaar werd toen gearresteerd en met moeite verhinderde de polilie, dal hel verwoede volk zich zeil rei lit verschalte De paaiden wer den daarna ontspannen en Boulanger in triomf naar zijn bureau gedragen. De heer James G Blaine is den 10den deze te New York teruggekeerd na een langdurig verblijf in de oude wereld. Door zijne aanhangers was een groole fakkeloptocht op tuuw gezel om hem den üden des avonds feestelijk in te halen Blaine's reis per City of New Yoik bad echter eenige vcrliaging ondergaanzoodal h j later aankwam dan verwacht werd Aangezien nu eenmaal de toebereidselen gemaakt waren ging de optocht toch door»gelieel als Blaine wel gek..men ware, ofschoon in dat geval de op gewondenbeid wellicht nog grouter zou zijn geweest» zegt een telegram aan de Times Er waren ruim 211,000 hkkeldragers in dun stoet wier voortiijtrekken drie uren duurde. Zoo'n fakkeloptocht is nog de moeite van hel zien waard. Men rnoet maar naai Amerika gaar» om zulke groolsche zaken le bekijken. Na een discussie, welke vijl uur duurde heeft het Engelsch Lagerhuis besloten tot den Gn November uileen le gaan. In deze zitting werd ontwerp tot instelling van een Ministerie van Landbouw voor de eerste maal gelezen. De manoeuvres dor vloot hebben reeds om trent verschillende punten eene overtuiging gevestigd. Zoo meent men dal duidelijk is ge bleken dat de torpedo-vaartuigen geen zee kunnen bouwen dal de torpedo's veel gevaar lijker zijn voor de blokkeerders dan voor de geblokkoerdendat hel nagenoeg onmogelijk is een vijandelijke vloot in een vijandelijke haven te blokkceren en dal hel hoog noodig ishet getal snelloopende kruisers aanzienlijk te ver meerderen De polilie van Wilkesbarrein Pennsylvanie, is zoekende naar een jonge vrouw Lavina Hart genaamddie door veertien mannen wordl op- geëischtallen in bet bezit van onberispelijke huwelijksakten en uit allerlei staten van Noord- Ainerika herkomstig. Lavina namelijk is van be verlies van het vermogen zoo zeer betreurde Haar eenvoudig, altijd meer op innerlijkheid dan op vertoon gerichte zin kende de waarde van het geld misschien nog niet eens in haar geheelen omvang. Maar het verdriet van den vader moest in beur eigen hart een weerklank vinden en de vroolijke neigingen daaruit ver wijderen. Daarbij kwam nu nog het noodlotdat hare liefde moest ondergaan. Dal Edward als officier der garde bij zijne eigen armoede Mary niet kon trouwen, was natuurlijk. Op dit punt bestonden in Engeland gelijke wetten als in de geheele wereld. Hel alschcid lusschen de beide geliefden was dan ook tamelijk treurig. Maar zoo iemand hen daarbij had kunnen zien dan zou hij de merk waardige waarneming gedaan hebben dat Mary bijna kalmer was dan Edward Graham. Nadat deze vertrokken was, had met haar eene verandering plaatswelke misschien daarom minder opvielomdat de catastrophevoor welke dc bezittingen van sir William stonden steeds dichter schaduwen wierp. Schuldeischers kwamen en gingenadvocaten maakten hunne vermoei ende bezoekenliet leed geen twijfeldat de storm welke binnen kort losbreken zou reeds heimelijk ontketend was en slechts op het oogen- blik wachttedal hij naar willekeur aan den ouden trolschen muur van Wakersel kon schudden. In deze benarde dagen vond sir William in zijne dochter den cenigen troost. Zij streek de rimpels van zijn voorhoold zij moedigde hem door woorden aan. De ernst van den toestand, waarin zij geraaktenbad lichamelijk en gees telijk op haar gewerkt. Uil hel halve kind loep eolportrice. Wanneer zij met haar Imeken in een of andeie stad aankomtneeinl zij haar intrek in het alle» beste hotel Niet schoon en dertig jaren oud is zij naar de laatste mode en met den fijnsten smaak gekleed. De boeken zijn eigenlijk voorwendseleen echtgenoot is steeds de hoofdzaak en wanneer zij bet huwelijk met baar slachtoffer heeft doorgedreven maakt zij van de wittebroodsweken gebruik om h2ar moe der plotseling doodziek le laten worden en man- liel een vijlhonderd dollars te vragen ten einde die der arme ziel toe le zendenmet welke som zij zich dan uit de voelen maakt om elders hetzelfde spel opnieuw te beginnen Onlangs nu was zij te Wilkesbarretoen ettelijken barer echtgenooten daar hun nood kwamen klagen aan de polilie. Er zijn er nu veertien doch bet is zeer mogelijk dat er meer zullen opdagen. De beminnelijke Lavina is echter spoorloos ver dwenen. Door gemoedsbezwaar gedreven stelde zich te YVezep zekere Paulus Verdaas Donk in banden van den gemeente veldwachter J.v. d Reek. Ge noemde Donk was in 1875 ontvlucht uit bet geslicht Veenhuizen met den toenmaals ontslagen Antony Bosch (geb. te Kampen)welke in liet bezit was van goede papieren om in dienst te kunnen gaan Deze stukken werden door P. Verdaas Donk overgenomen en onder een val- sclien naam nam hij dienst bij de rijdende ar tillerie te Amersfoort Hij weid in 1881 gepas- porteerd en leelde sedert dien tijd aldaar. Hij is onmiddellijk ter beschikking van den officier van justitie te Zwolle gesteld. De heer W.. te Helmond had Zondagavond met zijn echtgenoote plaats genomen op het balkon van een der wagens van de stoomtram. Op het oogenblik van hel afrit sprong het hondje dat zij hij zich hadden uit den wagen Zonder zich te beraden sprong dc eehtgenoole van den beer W, eveneens uit den wagen teneinde bel hondje weder op te vangen Zij struikelde ech ter vier wagens gingen haar over de borst en zij gaf oogenblikkelijk den geest. De spoorwegarbeider L., te Velp nog een pakje willende overreiken aan den conducteur van den reeds in beweging zijnden treindie ten1 dat zij nog onlangs was geweesthad zich de jonkvrouw krachtig ontwikkeld. Op zekeren dag kwam zij bij den baronet. «Ik meen, vader,» zeidc zij tol hem, «dit ik u nog altijd niet de rechte steun geweest bendien gij noodig hebt. Van heden af zal dat anders worden. Wijd mij in de bijzonder heden der catastrophedie boven u dreigt los te Lreken. Waartoe zullen vreemdelingen u de hulp en den troost verschaffen waarop ik het eerste recht hebZoo ik in uwe vreugde tot nu toe het grootstehet eeuige aandeel had komt mij billijkerwijs ook een deel van uw ver» driet toe Ontroerd omarmde de baronet zijn kind. En Mary nam hare taak niet gemakkelijk op. Geel geworden documentenmet stof bedekte papieren allesalles ging door hare kleine vingers. Dikwijls, als de vader van vermoeid heid of kommer reeds ingesluimerd waszat zij nog over haar werk gebogen en dacht na hoe zij uit de ruïne van het vermogen eenige overblijfselen redden kon. «Slechts een kan ons redden murmelde zij «en dat is Bolingbroke. Hier zijn de schuldbe kentenissen van hem van meer dan tienduizend pond.» Zij deelde den baronet haar meening mede maar deze schudde hel hootd. «Neen, Mary! Uwe verwachtingen zijn ifdel en geen poging in dien geest zou succes heb ben. Ik zeg nietdat Bolingbroke niet betalen wilmaar hij kan niet. Indien hij geen mi nister en daardoor voor de wet onbereikbaar was. bij zou waarschijnlijk altijd in degijzeling zitten. De beschermende handwelke koningin

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1