Maandag1 20 j§®g Augustus 1888. EEBESCBÜLDElt. M 574(5. AMERSFOORTSCHE COME A H VAN niF».p "I I" 1 'I- .1 'O»1! Sort9*nw»t. W(|k B 80 VAN OLE F.PP /ill MM, l-« npi, no., oa rM. kltm, Bureau te Amersfoort. "17 l»"«— M.i»r.k.,i.,. u,.i. annnnnrrn 1 n Adv par regel IS C,u KaeUmea par regel 26 Cu Aft aa«a«rrlll Cto. SIUURHIJIZEN Politieke Revue. Er is tijd van komen en tijd van weegaan Wie zijn tijd van wegtegaan niet beseftzal ©I zijn roein overleven óf zijn eigen graf delven Doch niet ieder is bij machte wegtegaan. Veldmaarschalk von Moltke treedt at als chel *an den Duitschen generalen stal Dal is zeer verstandig gehandeld. Mij is hoogbejaard. Z»jn ouderdom is precies twee krakclingetjes. II l werkte veel in die #8 jaren. tVeelheid» geldt niet enkel. Maar hij heelt ook «knap» en «goed» gewerkt. Van 1858 af was hij Duilsche stafchef. Dus 81) jaar lang; schier een inenschcnleeftijd. Mij zwaaide het scherp geslepen Duilsche zwaard met kalmte en kracht tegen Denemarken legen Oostenrijk legen Frankrijk. De victorie kroonde zijn werk. Mij heelt hel volste recht oin thans op zijne lauweren te gian rusten Toch neemt hij geen volkomen rust. Mij treedt nu op als voorziiter der commissie voor de Duilsche landsverdediging. Mij heelt dan niet veel te werken evenwel door zijne rijke krijgservaring is hij de man die hel best advies in krijgszaken kan geven. In zijne plaats treedt graaf von Waldersee als chel van den Duilsche generalen staf op. Deze behoorde reeds sedert 181)0 lot dienstal. Mij is alzoo een best remplacant van von Moltke. De Rijkskanselier Bismarck die eerlijk den olgemeenen Kuropeeschen vrede voorslaat, zal den nieuwen stafchef wel inwijden in zijne mid delen om met hem dien vrede te helpen hand haven. Volgens dc Weener correspondent van de Times heelt de aanstelling van von Waldersee in diplomatieke kringen velen verwonderd het is een bekend feitdat bij de chel der oorlogs partij was Een telegram uit Berlijn aan de Daily Tele- giaph meldt, dal Husland besloten heelt, zich niet meer in de Bulgaarsche aangelegenheden te mengen men constateert in Humenie een rumeensche agitatie ten voordeele van een te slichten republiek. FEUILLETON. Historische vertelling naar hot Duitsch. 3) van B. v. VVOLFSHOFER. Eene reis van Walos naar de hoofdstad van het land was voor die lijden eene moeilijke ondernemingvooral voor een jong meisje. Mary evenwel kwam behouden te Londen aan zonder dat een der ongevallenwaarover de baronet in voorldurenden angst verkeerdehaar over komen was. De toestemming welke hij in bel eerste oogen- blik tot Mary's plan had gegevenberouwde hem zeerte meertoen Mary er op gestaan iiadde reis alleen te maken en elke begelei ding welke sir William tot hare veiligheid voorstelde beslist afgewezen hud. Met liefst erhlcr zou hij zich zeiven hij haar aangesloten hebben maar de toestand waarin hij zich bevond maakte zijne tegenwoordigheid op Wakerset-house beslist noodzakelijk. Nog onderweg had Mary herhaaldelijk gelegen heid gehad inlichtingen te vernemen omtrent den man wien de reis gold. Over Bolingbroke liepen bijna alle gesprekken welke de reizigers in «len postwagen ol in de hotels vo -rden Door den een werd hij evenzeer gegisptals door den ander geprezen. Maar allen waren het daarover eens, dat Iiij in zijne verkwistende lee wijze zoo wel als in /ijne stnalsinanswijsheid in de landen van hare majesteit kouingin Anna moeilijk door Ondanks alle vorstelijke bezoeken blijven de groole mogendheden van Europa op tal van punten geheel van alkander gescheiden en hij de eerste de beste gelegenheid komen die verschil lende opvattingen aan den dag. Ook de Massowah-quaestie heelt daartoe ten gereede aanleiding gegeven. Aan de eene zijde de verbonden mogendheden llaliè, Duitschland en Oostenrijk aan de andere Rusland en Fan- krijk met Turkije, dal er nogal van nabij in betrokken is en als aanhangsel Griekenland. In het midden nu eens naar rechts dan weder naar links overhellend Engeland. Men ziet duidelijk het vei schil van opvatting. Wat de een annexatie noemtnoeint de ander geweldiladigcn of ongerechtvaardigden tooi. In Frankrijk en Rusland vindt de Zieke Man een gewichtigen steun daar die beide mogend heden naar alle schijn zoo noodig niet ongeneigd zouden zijn de rechten der Porie met de wape nen in de hand te steunen. De Turksche regeering zal zich echter wel wachten den vos als oppasser in den eenden kooi te plaatsen Tripoli blijft Frankrijk steeds toelachen en waren zii er eenmaal ineen knappe kereldie de b ranschen er dan weer uitkreeg. Nieuwe veranderingen in hel Duilsche leger zijn aanslaande, veranderingen die zeer veel op zien wekken en de bron zijn van ontevredenheid. De generaals van ülumenltial en Alhedyl zouden hun ontslag gevraagd hebben. Negen generaals, negen luitenant-generaals en verscheidene gene- raal-majoors zullen tegen hel einde desjaarsop pensioen gesteld ol wel in andere dan hunneft tegenwoordige luncliogeplaatstworden De tegen woordige chef van het militair Kabinet des Keizers, luit.-gener.ial von llanckeeen man van groote wetenschappelijke ontwikkelingruimen blik en bijzondere vlugheid ook met de pen is aan gewezen voor de betrekking van Minister van Oorlog, terwijl de tegenwoordige titularis Bionsart von Schellendorf belast zal worden met het kom- mando over hel eerste legerkorps. Bij de Fransche Kamer is een petitie inge komen om aan de leden voor elke zitting, die zij bijwonen een fiche te geven en elke fiche met 25 frs. te betalen aan net eind der maand eiken algevaardigde die in dezelfde zitting drie iemand overtroffen werd. Londen was reeds destijds in het begin der vorige eeuw eene groole stadeen brandpunt van den wereldhandel en de zetel van zeer groote geleerdheid. Het rumoer op de straten de haast van heen en weer dravende menschenmaakten daarom een indruk op het jonge meisjedie zoo iets als verdooving in haar te weeg bracht. Zij huurde zich eene kamer in een bescheiden huisdat men baar aanbevolen hadsteeds hel doel voor oogen houdendevoor hetwelk zij naar Londen gekomen was. Maar reeds de eerste dagen brachten haar teleurstellingen van allerlei aard. De baronet had haar aanbevelingen aan vrienden medegegeven van wier raad en hulp zij in het noodzakelijkste geval gebruik moest maken. Maar Marv vond alles eerder dan de ontvangst, op welke zij meende te kunnen rekenen De betrekkingen dezer lieden tot haren vader waren meest sedert lang afgesleten daar zij nog uit den lijd dateerden, dat deze zelf te Londen gewoond bad. en intus- sclten eene aanzienlijke reeks jaren verloopen was bovendien wist men ook hier sedert langen tijd dal de baronet een geruïneerd man was en gevoelde men zich daarom niet geneigd zijne dochter opmerkzajinlicden te bewijzen waarop zij als onbemiddeld meisje geen aanspraak meer kon maken. Evenwel was er een te Londen die het ge makkelijkst in staat geweest wareals be schermer cn helper van Mary op te treden: Edward Grahamde jonge officier in dc garde van koningin Anna Maar hij wist mei eens, dat xij h»er was. Mary bad besloleu, dal hij 1 dagen verzuimt zonder verlofals ontslagen te beschouwende algevaardigden niet meer kos teloos op dc spoorwegen te laten reizen. Betreffende den opstand in Bantam zijn nadere bijzonderheden: Den 10 Juli werd bericht ont vangen dat den vorigen nacht een aantal muiters de gevangenis te Tjiligon hadden opengebroken en de gevangenen in vrijheid gesteld. Aangezien de muiters den telegraafdraad afgesneden luidden, waren echter nog zeer weinig betrouwbare be richten te Serang ontvangen. Alleen was met zekerheid bekenddat de gevangenis was opengebroken en de gevangenen in vrijheid waren gesteld De waarnemend resi dent bad den 1n luit. D. D J. van der Star met 28 bajonetten vergezeld van den regent en den controleur van Serang naar Tjilegon gezon den en gister in den namiddag zijn van Batavia naar Bantam vertrokken een escadron cavalerie over land en het 9e bataljon inlanlerie over zee. Hedenmorgen ontving de regeering het bericht dat de nacht te Serang tuslig was voorbijgegaan en de resident om 8 uur van Pandeglang was vertrokken en om hall tien ter hooldplaats werd verwacht Met detachement van den luit. v. d. Star stuitte nabij Serang (Pelaboeanj op een bende van ongeveer 100 muiters. Na tot driemaal toe te zijn gesommeerd de wapens néér te leggen of den weg vrij te laten, werd de bende met een verlies van negen dooden uiteengedreven. Te Tjihgom aangekomen vond men aldaar den assistent-resident en meer an dere personen vermoord en de bevolking in eene vijandige stemming. Het detachementdat zich ia de gevangenis legerde werd echter ongemoeid gelaten en de nacht ging rustig voorbij 's Mor gens bleek de plaats verlaten. De uit Batavia gezonden troepen zijn Dinsdag te Serang aange komen en de resident zou zich met den majoor- comm en eene comp. inl naar Tjilegon bege ven. Omtrent de aanleiding van de onlusten zijn nog geen vertrouwbare berichten ontvangen. Met zekerheid is bekend dal gedood zijn de assistent-I esidenl J. II. H. Gubbels met echtnoote en twee kinderende klerk 11 F Dum.isde zoutpakhuismeester U.Bachel .deondorcollecteur, de wedana van Tjilegon de djaksa en de cipier. Met detachement van den luit. v. d. Star kwam m niet eerder van haar plan hooren zou, voordat het gelukkig ten einde gebracht was. Eerst als zij op het punt was, naar haren vader terug te keerenwilde zij Edward zienom hem bliide hoop voor de toekomst te geven. Intusschen had Maiy zich zoo ve r georieuteerd, dat zij het paleis van St. James vond waar Bolingbroke de eerste minister der koningin zijne woonplaats had. Men zeiae haardat hij op de jacht was welke de hertog van Norfolk op zijne Scholsche bezittingen hield. «Overigens mejuffrouw ,i ging de beambte voort, tot wien Marv zich gewend had, «is het niol gemakkelijk bij den lord eene audiëntie te bekomengelijk gij dat schijnt te veronder stellen. Daartoe moet men Banspraak en ge wichtige aanbevelingen hebben. Als dat laatste niet het geval is, is hel beste, dat gij uw var- zoek schriftelijk mededeelt enqpantwoord wacht.» Mary hield voldal zij ook zonder dat bij den minister toegelaten moest worden. Zii waagde het niet te bekennen dat zij reeds van Wakerset- liouse uit aan Bolingbroke geschreven cn lot heden op antwoord gewacht had. Schouderophalend wendde de man zich af en Maty ging heen. Sedert dien dag zag men dagelijks voor het paleis van St. James een jong schoon meisje op en neer gaan. Zij was in zich zelf gekeerd en sptak niet. De tijd vlood heen. Met weinig gelddat Mary bij zich hadverminderde en daarmede de hoop, welke haar de reis naar Londen had doen vaarden. Met wjas in dan grond een onvriendelijke oudff

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1