Ter zitting van den gemeenteraad van Dins dag gepresideerd door den Heer Burgemeester Jin. Mr. T. A. J. van Asch van Wtjck, waren aanwezig 10 leden en afwezig de heeren van Zijst, Groeneboom, de Koningh, van den Wall Bake en Eyck van Zuylichem Goedgekeurd zijn de rekeningen van liet Burg. Armbestuur, het Burgerweeshuis, de dd. schut terij en de kamer van kooph. alle met alg st behalve die der leden welke deel uitmaakten van de verantwoordende lichamen daarna werd de Semeenterekening voorloopig vastgesteld, waarbij e leden van het dagelijksch bestuur zich van medestemmen onthielden. De rek. van het Burg. Armb. sluit in ontvangst en uitgaaf met f5,718,45 waaronder f 5,326,13 toelage van de gemeente. De rek. van het burgerweeshuis ^voor 37 weezen in en 2 buiten het gesticht en o dienst doende personen) bedraagt in ontv. f9,887,15 en in uitgaaf f9,161,68, saldo f725,47. De rek. der dd. schutterij bedraagt in ontv. en uitgaaf f2,168,95$ waaronder f1,933,75 toelage der gemeente. De rek. der kamer van kooph. bedraagt f187. zoodat f 13 als saldo van de toelage der gemeente op nieuwe rekening wordt overgebracht. De gemeenterekening eindelijk bedraagt in ontv. f497,329.224 en in uitgaaf f469.955.55i, en sluit dus met een batig saldo van f 27,373,67. De comm. tot onderzoek dier rekeningen had op geene daarvan aanmerking. Tot leeraar in de Hebreeuwsche taal aan het gymnasium ter vervanging van den heer J. A. Helper Sesbruggeris met algemeene stemmen benoemd de heer H. Italiëte Utrecht. Aan den heer P. van den Hoofï, onderwijzer aan de school 2e soort is overeenkomstig de ver ordening f 75 verhooging van jaarwedde toege kend en die aldus gebracht op f 725wegens het behalen der acte van hoofdonderwijzer. Ingekomen zijn o. a. de volgende stukken De begrooting der gemeente voor 1889 slui tende. in ontvangsten en uitgaven met een be drag van f194 354 13i- De ontvangsten zijn geraamd als volgt Baiig saldo 1887 f27,373 67 Opcenten rijks-belastingen «27,807 97i Hoofdelijke omslag «42,000. Rechten en loonen «20,460. (Waaronder schoolgeld gymna sium f2800; id. H Burgerschool f 3200 burger-avondschool f 60 openb. meisjesschool 13550; openb. jongensschool f 2550school 2e soort I 1825; herhalingssch. f 25). Hondenbelasting1150, 45 personeel27,180,99 Vergunningsrecht4500, Balen en opkomsten (waaronder verhuringen)«15,090,50 Verkoop gemeente-eigendommen (boomen)428, Ontvangsten v. verschillenden aard «28,363, {waaronder rijkssubsidie gymna sium f 7375 id. Iloogerè bur- gersch. f 8000; id. lager onderw. f7815; Bijdrage klerezie inde kosten v. h. gymnasium f2000). De uitgaven zijn geraamd als volgt Bestuur der gemeente f13,305, Beheer der gemeente-inkomsten 5095,— Medische politie6810,60 Plaatselijke politie«16,905, {brandweer f1850; straatverlich- uns om hare japon te bekommeren zette zij zich op de knie van den ouden heer om hem, onder allerlei dwaasheden, een hartelijken mor genkus ie geven. «Kleine vleister,» zeide de goede man, haar liefkoozend de wangen streelend«over een kwartiertje is Paul hier en dan zult ge u in hel geheel niet meer om uw ouden papa be kommeren.» «0Paul heeft immers zijn vriend ant woordde zij pruilend, maar zii stond toch haastig op en vervolgde met een blik op de pendule «over een kwartiertje, zegt u, kan hij al hier wezenniet 7» «Jakind Elina trad aan het venster en aan de onvermoeidheid, waarmede zij naar buiten staarde, kon men bemerken, dat Pauls komst haar niet zoo onverschillig wasals zij wilde doen voorkomen. «Daar zijn zij!» riep zij eindelijk uit, mevrouw van Raven spoedde zich naar de vestibule terwijl Elma haar langzaam volgde. De jongste der beide heeren wuifde haar met den zakdoek tegemoet de oudere nam den hoed af. Nauwe lijks hield het rijtuig stil, of de eerste sprong er haastig uit en stormde de trappen op. «Lieve, genadige vrouw,» zeide hij, de oude dame de hand kussende, «wat ben ik verheugd u zoo frisch en gezond weer te zien. En gij kbine Elma—hemel wat zijt gij groot en mooi geworden. Hij legde den arm om hare gestalte en boog zich to* haar om een kus op hare fris- sche lippen te dt ukken. Zij wist zich daar echter ting f5450). lik*5 Kosten van openbare werken enz. Tracteineulenf 3,350, Aanleg en onderhoud «29,598, (waaronder f 7500 ter beschik king van den Raad). Kosten van gemeente-eigendommen Aanleg en onderhoud I 4680, Lasten1595, Nijverheid150, llooger onderyvijs«19,550, Middelbaar «21,055. Lager «31.410 Archieven400.— Armwezen«14,555 854 Renten en atlossingen «17,260, Pensioenen enz1480, Andere uitgaven3,506,844 (waaronder 12196,844 voor de dd. schutterij) Onvoorziene uilgaven 3742,834 Volgensnde toelichting is onder hel batig saldo f 19 691 15 als buitengewoon meer ontvangen dan uitgegeven in 1887. Men wil dat beschik baar houden voor werkendie bij uitbreiding der gemeente noodig zullen zijnen ook voor verbetering der afwatering. De begrooling voor het burger weeshuis (35 weezen in het gesticht en 5 dienstdoende personen); ontvangstenen uitgaven f10 645, waaronder f 607.174 toelage der gemeente; De begrooting van het burgelijk armbestuur ontvangsten en uilgaven f 6400waaronder f6007.60 toelage uit de gemeentekas en f6000 uitgaven aan onderstand De begrooling der dd. schutterij in ontvangst en uitgaaf f2096.85, waaronder f2016 85 toe lage der gemeente. Al deze begrootiogen worden verzonden naar de aldeelingendie in de volgende maand ge trokken zullen worden. De mem. van toelich ting der gemeentebegrooting zal worden gedruk. Voorts is nog ingekomen een verzoek van W. Brouwer, om ontheffing van een boete van f 30wegens te late oplevering eener balie aan de Korte Gracht. De gemeenie- architect ziet geene termen om gunstig te be schikken maar laat de zaak aan hel welwillend oordeel van den Raad over. B. en W. stellen voor omdat de gemeente geen schade gele den heeft, de boete te verminderen tot f7.50. Dit siuk zal in eene volgende vergadering be handeld worden. Eindelijk een bezwaarschift van H. Florijn en andere smedentegen de verordening op het heffen van de weekmarktgeldcn. Dit stuk is in handen van B. en W. gesteld. Zondagnamiddag heeft op eene kleine hoeve, ruim een kwartier buiten het dorp Yerseke eene afgrijselijke misdaad plaats gehad. Terwijl de andere bewoners naar de kerk wa ren is de vrouw van den huize op eene aischu- welijke wijze vermoord door iemand die hel hoogstwaarschijnlijk op het aanwezige geld ge munt hadalthans uit een kast werden f 70 en eenige andere voorwerpen vermist. Het lijk werd door den zoon in den voederbak van een jongen stier gevonden waarom men eerst meende dat dit dier de vrouw gedood had, doch al spoedig kwam men tot andere gedach ten niet alleen naar aanleiding van den aard der wonden maar vooral omdat eene met bloed bedekte spade werd gevonden. door eene haastige beweging aan te onttrekken. «In tegenwoordigheid van vreemden omhelst men elkander nietriep zij met een vijandigen blik op professor Fernau uildie mevrouw von Ravenondertusschen becroet had. «0,» riep Paul lachend uit, «de kleine Elma is eene groote dame geworden maar wees niet boosmeiskeWalter Fernau is geen vreemde voor unoch gij voor hem hij kent u reeds geheel en al uit mijne beschrijvingenniet waar, Walter? Prolessor Fernau, mijn lieve beste vriend,» zoo stelde hij dezen vervolgens voor. Elma beantwoordde met een vluchtig hoofd knikken Femau's eerbiedige buiging. «Mijn innige wensch om de korte vacantie met Paulmijn besten vrienddien ik sedert vier jaren niet gezien had door te brengen was zoo groot, dat ik het waag om uwe gast vrijheid voor mij in ten roepen, genadige vrouw.» zeide hij tot mevrouw von Raven. «Getuigt dal niet van al te groote onbescheidenheid mijner zijds 7» «Neen, zeker niet,» verzekerde de barones vriendelijk«het zal ons genoegen doen als het u in Hockberg bevalt. «Ik dank u voor die minzame woorden, ge nadige vrouwwelke mij ondanks freule Elma's proiesleerend gelaatgeruststellen «Maar Elma fluisterde mevrouw von Raven hel jonge meisje verlegen toeterwijl Paul lachte, en Elma met een moedwillige beweging het blonde kopje in den nek wierp. Wordt vervolgd. I Al spoedig viel er verdenking op een persoon, een liimilielkl der vermoorde, die in zijn huis vei boord werd. 1 De gearresteerde is een zwager der vermoorde, en staat ongunstig bekend. Onder kerktijd was hu door enkelen in den omtrek der hoeve ge zien twee vrouwen hebben hein er in en uit zien gaan Later was hij kwistig inet zijn geld en had nog I 10 Hij heelt bij zijne overb.uit ging aan de Rijksveldwacht volledige bekentenis afgelegd. Te Leeuwarden ontstond Zondag brand in het winkelhuis der vereeniging «Eigen Hulp". Wel dra werd hel geheele huiswaarin een gruole hoeveelheid winkelwareneen prooi der vlam men. De oorzaak van den brand is onbekend de winkelhouder was uil de st»d en er was nie mand in huis De winkelhouder is ter beschik king der justitie gesteld daar een houten kistje, waarin volgens opgave zich een vrij aanzienlijke geldswaarde zou bevinden is gevonden net bleek gesloten en van binnen geheelongeschon- den te zijn; van papier en geld was echter niets te vinden. Te Hamburg heeft een hevige brand gewoed, waarbij zes menschenlevens te betreuren zijn. Zeven groote loodsen gevuld met katoen suiker, rijstsalpeter, wijn enz.zijn een prooi der vlammen geworden. Zes personen zijn in de vlammen omgekomen terwijl nog twee hoogst ernstig gekwetst zijn. De schade beloopt eenige millioenen. Verscheidene verzekering maatschap pijen zijn er in betrokken. Maandagmiddag ontstond brand in het pensio naat en klooster «Juruzalem" te Venraai. De nieuwe gebouwen zijn geheel verbrand. De brandweer van Venloo en Venraai tracht ten nog het oude klooster en de kloosterkerk te behouden. Het brandde teen nog fel. Dinsdag zou er een groot feest gegeven worden bij gelegenheid van hel 50-jarig bestaan van het klooster, waarvoor alles prachtig versierd was. Alsdan zou het 50 jaren geleden zijn dat de Urselinen in hel bezit van dit klooster werden gesteld. Vele honderden waren uitgenoodigd aan dit feest deel te nemenzoodat hel aantal aanwezige feestgenooten reeds aanzienlijk was. Ook de bisschop van RoermondMgr. Boer- mans zou het feest met zijn tegenwoordigheid vereeren. De gebouwen waren verzekerd. Geen persoon lijke ongelukken hebben plaats gehad. Eene der oudleerlingen, mej. Bertha van B., van Beek bij Nijmegen, heeft zich bijzonder on derscheiden. Waar hulp cn laad noodig was, snel de zij toeals eene tweede Kenau vuurde zij de brandweer aan de spuit op eene eerslever- dieping te brengen zij schalie dekens bij de hand voor lekke slangen suste de zusters en leerlin gen redde in zeer moeielijke omstandigheden meerdere gouden sieraden, enz. Allen die de ramp bijwoondenhebben slechts één woord van lof voor haar bewonderenswaardig gedrag. De gebouwen zijn goed verzekerd en het meeren- deel der leerlingen reeds door de betrekkingen afgehaald. Het telegraafkantoor bleef voordurend open. De Académie d'aérostation «éléorologique te Parijs heeft een eere-diploma toegekend aan elk der beide wakkere llollandsche zeelieden die op 14 Juni II. met gevaar voor eigen leven de luchtreizigers Frédéric LhosleJulhes en Wolff gered hebbentoen dezen door storm genoodzaakt warenmet hun ballon in de Zuider zee neer te dalen, liet diploma zal in een plech tige zitting der Academie aan den Nederland- schen consul te Parijs worden ter hand gesteld. Te Brussel ii proces-verbaal opgemaakt tegen een der leden van hel circus Pong en dieom reclame voor de zaak te makenals beer ver kleed op straat kwam. Het is nl. te Brussel verbodenanders dan in den carnavalstrijd geco8tumeerd op straat te verschijnen. Eergisteren steeg te Londen een ballon op met drie reizigers. Het doel was in Ierland te landenmaar men daalde reeds in Essex De ballon kwam met een boom in aanraking zoodat de reizigers ernstig gewond werden een hun ner stierf denzelfden avond de twee anderen zijn niet buiten gevaar. Zeer vele bladen behelzenonder allerlei vorm het uitvoerige berichtdal in de salons van hel Casino der Belgische badplaats Spa van 15 tot 25 Sept. een internationale wedstrijd van vrouwelijke schoonheid wordt gohouden. De damesdie zich aldaar zullen willen ten toonstellenmoge.1 niet jonger dan 18 en niet ouder dan 35 jaar zijn. De prijzen die door de jury aan de schoonste vrouwen worden toegekend zullen van 506 lot 5000 francs bedragen en ook besluan in

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2