Maandag1 10 September 1888. M 575$. 1B1ISI tOlffl. Dit blad verwhijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per S maanden Vranoo per BlirOftU A. H. VAN CLEEPP P°« 1.1». Adï»rt«»ti*n 1—6 regel. 80 CU.rlka regel meer 10 Cu. groote letter, uer HOORBUIZBN tfi A mnrnfnnr» plamtaroimteeoor randen en andere eitra iorigüng g nehiedt honger» prijiberekening. Legale n am olflcieêle en onteigen. Ad» per regel 16 CU. Reclame. per regel 36 Cu. Afa. nnmmertiO Cu. DOOk KortegfaCtltWijk B 60 Politieke Revue. Ter gelegenheid van hel luisterrijk vieren van den geboortedag van den Sultan van Turkije, juist toen de hertog van Edinburgh hem eene lange visite bracht, heeft een diplomaat eens in ronde cijfers des Sultans jaarlijks budget op gemaakt zooals hier volgt 15 millioen francs vernieuwing van huisraad. 65 liefhebberijen en feesten. 20 cadeaux. 25 de keuken. 24 9 9 de paarden. 50 de harem. 224 hofhoudingenz. 200 millioen francs d. i. bijna honderd mil lioen gulden geelt de Sultan van Turkije jaarlijks min of tneer uil. Dat geld moet er altijd zijnal worden zelfs de gezanten en andere staatsambtenaren zeer onregelmatig en de mindere beambten en sol dalen slecht en soms in het geheel niet betaald. Met zekere verbazing verneemt Europa een onverwacht geluidde Üritsche leeuw heelt weer gebruld. In den regel is het dier, zooals men weet vrij tam en verheft zelden zijn stem. Ook zijn er die bewerendal hel zijn besten tijd gehad heelt en zelfs in Engeland merk! men opdat zijne klauwen en tandende Brilsche vloothet Brilsche leger verstompt en verzwakt zijn zoodat het niet vreemd is als men thans met verbazing naar zijne dreigende stem luistert. Üe oorzaak van dezen «réveil du lion,» dit ontwaken van den Brilschen leeuw, is natuur lijk het conflict met de Vereenigde Staten. Zooals men weet bedreigt dit conflict eigenlijk en op directe wijze Canada. De president der Ver. Stalen, de heer Cleveland, had met den Engelschen minister Chamberlain onder nadere goedkeuring van de volksvertegen woordiging der Unie eene nieuwe regeling ge troffen van het visscherij-tractaat met Canada. Üe senaat echter verwierp die regeling. Waarom Om redenen builen het tractaat zelf. Keizer Wilhems reisprogramma is nu definitie! vastgesteld Den 30. gaat de vorst naar het eiland Mainau aan het meer van Constanzwaar de verjaardag van keizerin Frederik in de familie van den groot-hertog van Baden zal worden ge- FEUILLETON. Eindelijk haar meester gevonden 4) Naar het Hoogduitsch door S. Den volgenden morgen kwam zij met een zeer ernstig gelaat aan de ontbijttafelverklaarde dal zij niet goed geslapen hadweigerde Paul om inet hem in den tuin te wandelen kortom zij was slecht geluimd. Ais Paul plagend eene harer blonde vlechten in de hand namtrok zij deze terug, verliet het vertrek, om eenige minuten later geheel anders gekapt terug te keeren liet weelderige blonde haar was in dik ke vlechten om bel hoofdje gelegd en Eima's gelaat klaarde een weinig van voldoening op toen Paul uitriep «Nu, Elmawat hebt ge nu gedaan? Ik zag uwe mooie vlechten zoo gra&g!» Zij haalde de schouders op. «Dal is uwe eigen schuldik houd er niet vaa om als een kind behandeld te worden.» Mevrouw von Haven keek ernstig van den een naar den ander en de overste zeide sussend: «Ceel hel kind maar haren zin: morgen zijn de vlechten er weer.» «Stellig niet, «anlwoorde Elma met hoogroode kleur,» stellig niet. wanneer gij dal allen ver onderstelt zoo gebeurt het nu juist niet.» Kernau deed de asch zijner sigaar op een hakje vallenterwijl hij Elma met een ironisch lai h|e aanstaarde. «Weet gij wel, jongedame.» zeide hij. «dat die drilt voor uwe zeventien jaar zells nog ie veel van kinderachtigheid ge tuigt. Men *vu uzoo ziendevoor vijftien jaar vierd. Van daar gaat de keizer een bezoek brengen aan den koning van Wurtemberg en vervolgens over Lindau en lllin naar Munchen om van daar naar Weenen te reizenwaar zijn verblijf van vrij langen duur zal zijn en zal samengaan met groote jachten in Slyrië. De aankomst te home is voorloopig op 10 Oct bepaaldvanwaar de keizer met koning Humbertzijn gastheer, een bezoek zal bren gen aan de golf van Napels. Bij deze gelegen heid zal een deel van hel eskader uil de Noord zee in de Iialiaansche wateren de beide vorsten komen begroeten. De terugkeer is op 20 October bepaald, opdat de keizer den 22en ie Berlijn zij ter viering van den verjaardag zijner gemalin Keizerin Victoria- Augusta. De hertog van Edinburg is nog steeds de gast bij den Sultan uil Parijs wordt nu bericht, dat hij onderhandelingen voert met hel doel de souvereiniteit over Egypte van den zieken man al te koopen voor ettelijke millioenen. De aan wezigheid der lialiaansche pantservloot in de Grieksche wateren brengt men hiermede in ver band want slaagt de hertog, dan zou de liali aansche gezant een bod naar Tripoli willen doen. Eenig machtsvertoon bij een dergelijke vrede lievende oflerle kan nooit schaden. Frankrijk deed onderwijl vier transportschepen gereed maken om zoo noodig zijn troepen aan de zuide lijke kust der Middellandsche zee te versterken. Men bemerktdal de mogendheden ijverig bezig zijn te zoeken naar hel evenwicht in de Middel- lanüsche Zee De ruzie lusschen broeder Jonathan en John Buil begint hare vermakelijke zijde te krijgen in antwoord op de uitdaging van de Standard welk blad aanraadde de vloot eene demonstratie voor New-York te laten maken, antwoordt het New-Yorksch blad The Sun met de bombastische verklaringdat wel is waar de Amerikaansche Stalen zonder middelen van tegenweer open liggen voor lederen vijandelijken aanval, doch dal een bombardement van New-York een wraak lust bij de Amerikanen zou opwekken, die slechts voloening zou vinden in de geheele vernietiging van hel Engelsche rijk. De Engelsche vlooi zou Queenslown niet kunnen bereikendaar zij terug gehouden zou worden door den opstand in ler- houden en ik geloof weldat gij niet jonger wilt schijnendat gij zijL» «Mij dunkt, dat mijn eigenzinnigheid, noch mijn leeftijd den heer professor iets aangaan antwoordde zij haastig, zonder hem met een blik te verwaardigen. «0, Ireule Elma,» hernam hij vroolijk, «ik laat mij zoo niet alwijzen. Uw ongenadig ge zichtje schrikt mij in het geheel niet atja ik voeg er nog bijdat ik mijn vriend Paulzoo ik nog helzellde gezag over hem uitoefenen kon als vroegerden raad zou geven om uwe dwaze luimen niet te dulden.» «Heer ptolessor,» riep Elma toornig uiL «Houd u bedaard, freule, gij weet toch immers, dat ik dit gezag niet meer bezit.» «Gij zijt.gij zijl.afschuwelijkstamelde Elmavan ergernis bijna weenende. «Ik dank u voor dat complimentspotte hij, «maar ga nu niet heen Ireule, want ik beloof udat ik nu zeer bedaard zal wezenterwijl ik heel graag vrede met u sluiten wil. Zij beantwoordde zijn vriendelijk verzoekenden blik wel is waar nietmaar bïeel toch. Eenige oogenblikken later fluisterde Paul den professor onbemerkt toe«Ik bewonder uwe energie Waller Ik wildedat ik deze ook bezatwant zij schijnt invloed op haar te hebben.» Fernau lachte. «Jajaik zeide hel u toch. Neen er een voorbeeld aanmijn vriend. Dal was echter spoediger gezegd dan gedaan. Paul bezat noch den manlijken ernstnoch het overwicht op Eima's karakter om haar overmoed te beteugelen. Hij liet zich schijnbaar geduldig door haar tiranniseeren schijnbaar altijd want inwendig verveelde het hem en de oogenblikken, land dat terstond onafhankelijk verkaard zou worden na den eersten aanval van Engelschen op Ameiika. 1 De Engelschen zoowel als de Amerikanen zijn te goede kooplieden om kwestièn gewapender hand uit de wereld te helpen en bovendien zal Engeland zijne macht in Europa niet ver minderen nu hel ieder oogenblik geroepen kan worden in de Middellandsche Zee eene rol la spelen. Nu Boulanger op dit oogenblik in een ver geten hoek nieuwe krachten inzamelt voor de aanstaande parlementaire campagneen om het zoo uit te arukken zoek iswenschen eenige invloedrijk» mannen als Juler Ferry en consor ten hem voor altijd te eclipseeren Zij zouden gaarne zien dat uitzonderings-wetten tenen Bou langer gemaakt werden en het boulangisme aldus den kop werd ingedrukt. De minister-president wil daarvan niets hooren en heelt geantwoord met een vermaning aan de republikeinen een drachtig te zijn want dat de regeering hel best in slaat is alle republikeinen tot den strijd tegen de diclatuur-candidaten te vereenigen Hier me de zijn de gematigde republikeinen niet tevre den en zells zijn er radicalen die er op aan dringen dat eindelijk daden de beloften vol gen opdat Frankrijk eindelijk zou voelen dal het geregeerd wordt. In een schrijven uil Kota Radja komt het vol gende voor De dienst is hier dezelfde als in een gewoon garnizoen en bovendien hebben wij nog zwaren wachtdienst en patrouilles. Ik ben nu reeds bijna twee jaar op Atjehgaarne zou ik hier vandaan willenmaar dat gaat nietof men moet geëvacueerd worden met koorts of beri beri voor deze laatste ziekte schijn ik gelukkig niet vatbaar te zijn. Zeker hebt gij wel reeds van die vreeselijke ziekte gehoordzij komt wel wal overeen met waterzuchttol nog toe is door niemand ook niet door dr. Pekelharing, geconstateerd wat het eigenlijk is. De toestand blijlt hier nog vrij wel dezelfde 's nachts schieten de Atjehers op onze beatings en overdag op de tramnu en dan hebben wij een gewonde o( gesneuveldedoch wij kunnen niet terug doen. waarin zij vroolijk met hem lachte en schertste, konden hel onrustige gevoel niet doen verdwijnen, waarmede hij aan zijn huwelijk dacht. Zoo verliepen er eenige dagenjuist niet op de aangenaamste wijze voor allenwant ook Eima's ouders gevoelden toch onwillekeurig den druk van Eima's gedraghoewel 't meisje hen te zeer beheerschle om zich daardoor hun mis noegen op den hals te halen. En zoo brak de oogsttijd aan. Elma bevond zich daardoor in hel rooskleurigst humeur ji had de dolste invallen Mevrouw von Raven stelde voor om de koelere avonduren aan dat werk te bestedenmaar Elma verklaardedat zij 's morgens reeds beginnen wilde. «De tuinman heeft dan andere bezigheden,» bracht mevrouw in het midden.«want ik heb hem eenmaal gezegd dat wij eerst 's namiddags zijne diensten behoeven. «Wij hebben den tuinman in hel geheel niet noodigmeende Elma«Paul en ik kunnen alles best alleen bezorgen en die vervelende man stoort ons maar. Gij gaat toch mede, Paul «stellig,» zeide hij, «mag ik een mandje halen «Maar dan moet gij dal even aan den pro- lessor vertellen merkte mevrouw von Raven aan, «hij wilde toch ook bij liet oogsten logon- woordig wezen.» «Dat ontbrak er nog aan.» riep Elma uit, «laat hem bij zijne vervelende boeken zitten, hij zou inij door zijne legenwoordigheid al hot genot bederven «MaarElma «Ochmamaspreek mij nu niet tegen want het is zoo. Zijn ernstig gezicht, zijne

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1