St Nitidis to iej. K MODI!) TE» CITE GEREED IS. «n openlijk uit, enderen maakten de eenvou dige boerende woon tea van den president lol hei onderwerp van hunnen spot. Een president op veldschoenen Wat een prachtig onderwerp voor die heeren oin de pijlen hunner geestig heid op al te schieten. De laatsten beslaan nog de eersten echter hebben hunne fout ingezi n en zijn tot eene andere overtuiging gekomen liet bawondeiing zien zij op naar den man die zonder ooit school gehad te hebben eigenschap pen blijkt te beziUendie hem inakeu lol den grootslen staalman van Zuid Afrika. Zijne land- genoolen die hem voor het eerst tol die liooge betrekking riepen, hadden goed gezien de laatste jaren hebben het schitterend bewezen Nog is de heer Kruger een krachtig en sterk man, of schoon hij reeds den last van jaren op zijne schouders torschtnaar menschelijke berekening schijnen er nog veie levensjaren voor hein weg gelegd te zijn. Dat God hem nog lange jaren moge sparen tot heil van land en volk is onze hartelijke bede op zijnen 63sien verjaardag*. Onder zijne leiding is de Transvaal inel reu zenschreden in welvaart en kracht vooruil ge gaan en ook dèarom mogen wij de attentie ves tigen op neven.-sl. adv.betredende de inschrij ving voor onderaandeelen in de .Maatschappij voor Nijveiheid en Landexploilatie in de Transvaal. Uit Atjeli wordt gemeld 'Den On September we-Jen op de versterking Lamrung en op het blokhuis Lamsaijoen vier lillaschoten gelost. Op veisoheidene plaatsen werd nu en dan de lelephooisehe gemeenschap verbro ken en eenige honderd ineler telephoondraad ge roold. In den naclu van den 6n op den 7n Sep tembor weiHen eenige rails nabij de brug over de Kroengboeng Aroen opgebroken, terwijl in dei) daaropvolgenden nacht een twintigtal be- schoeiingsplunkeri van de brug in den weg van Lamtih naar blokhuis Sahang werd weggebroken. in den nacht van den I4n op den I3n Sept. ontvreemde men eenige dekplanken van de loopbrug westelijk van La m ba roe en werden verscheidene scli roefmoe ren en schroelboulen van de spoorwegbrug nabij blokhuis Lamara door Atjehers losgebroken en medegenomen. Op werkliedendie bezig waren ter hoogte van Laiurung aan de stoomtrambaan aangerichte schade te herstellenwerd nu en dan nog al hevig geschoten. Ter Donderdagavond gehouden vergadering der Kamer van Kooph. en Fabr. te Amersfoort werd o. a. besloten te ondersteunen een adres van ile kamer te Zullen aan den minister van waterstaatoin afschaffing van zegelrecht voor de qnilanliën op post borderellen. .Niet zoozeer oin hel belangrijke van dez.iak werd dit besluit gen xnen maar oin hel beginselin de zegelwet neergelegd dal het zegelrecht ten laste komt van den debi'eur en dus naar de wel in casu door den Staal moet worden gedragen. Üe heeren Visser en v Gelder, die dit betoogden, officier, die wegens herstel zijner geschokte ge zondheid met vei lol uil Indië teruggekeerd was Jack en Clara waren speel en schoolkameraden geweestnu zijn zij zoo goed als veriooid. Wam om zou Lalage zich door hem in hare zoele rus' laten storen Toen Macorie binnengetreden wasziet zij tot hem mei een zoel glimlachje op. Maar daar ligt iels loerends iets bespiedends in dien blik. Macorie neemt een stoel en plukt de bladeren van eene roos al. «Wat hebt gij gelezen?» vraagt hij, op het boek wijzendedat op den grond gegleden is. «Och, gedichten van Heine antwoordt zij lusteloos. «Nu daartoe zou het mij heden te warm zijn.» «Dat ben ik niet met u eens en bovendien, ik houd van de warmtedan eerst voel ik inij recht behagelijk het schijn, mij menigmaal toe dat zij mj als het ware leven en bezieling in giet. 'I Is mij somsalsol ik eens in een nog veel warmer klimaat geleefd moei hebben in een klimaat waar men op den dag slaapt en zich eerst buiten waagtals de zon onderge gaan is «En toch zijt gij van Engeland hierheen ge k^men, niet waar?» «Jadat is zoo. Het land dat ik in mijne droomen aanschouw, moet elders gelegen zijn.» Macorie ziet het scboone meisje verwonderd aan Hij heelt haar nooit kunnen begrijpen. Nu •ans schijnt zij hem onuitstaanbaar toedan weer komen er oogenblikken dat hij sympathie voor haar gevoelt. Wonderlijk was hetdal zich aan zijne bewondering voor hare schoonheid an de sierlijkheid harer bewegingen telkens een on verklaarbare alkeer paarde. Heeds meermalen had hij beproefd om zichzelf dal raadsel te ver klaren maar vruchteloos, en zeker had hij zich daarin nu ook vei diept, indien het binnen treden der scboone Clara Raymoud met haar ed>-l g-laaten hare zielvolleonschuldige oog en hem dat niet belet had. Wordt vervolgd. wezen ook op de onbillijkheid, er in gelegen dat voor eene totaal-som boven I III geformeerd door eenige posten elk benedon dal genoem de bedrag zegelrecht werd gevorderd eene handeling, die, naar de heer v. Gelder vertrouwde, bij ininislei ieele aanschrijving was voorgeschre ven, mair welk voorsclirilt gemakkelijk kon worden gewijzigd lu 'l volgend No 'l verder behandelde. 1413 34 MOV. 1444. De Commissie tut regeling van de wijze waar op de id. November 181.1 alhier zal worden herdachtdeelt hierbij modedat zij voor de organisatie van een historisohen optooht slechts over een bedrag van I 480 kan beschikken. Dal de kosten aan de organisatie verbonden op f400 worden geraamd, en zij daarom heelt be sloten eene uiinoodiging lol de ingezetenen te richten om de ontbrekende 1140 bijeenlebren gengelijk geschiedt bij deze. Zij kan hieraan de verblijdende mededeeling toevoegen dal een voldoend bedrag voorradig is om op tamelijk ruime wijze de armen Ie bedeelen. Teneinde eene definitieve beslissing le kunnen nemen ol de feestelijke herdenking al dan niet zal plaats hebben, wensciit d: commissie over hel resultaat dezer uilnojdiging a. s. Maandag avond le kunnen oordeelen. De commissie wenscht hierbij aanteslippen dal de bijdragen uitsluitend zullen worden aan gewend ter bestrijding van de kosten aan eene feestelijke herdenking verbonden. De penningmeester, de lieer 11. E. van Sweden, Groole Spui, wijk D No. 396, is be reid gelden tol dit doel te ontvangen. De Commissie voornoemd J. MNNIGE. Voor ril ter. VAN SANTBRINK Secretaris. AMERSFOORT, 14 November 1888. Aansl. Donderdag 15 November geschiedt de verkiezing van drie leien voor de Kamer van Kooph en Fabr. te Amersloortom de plaatsen aanievullen van de heeren Jacques VisserC. Th van Beek en 11. C. van Dam die met het einde des jaars aan de beurt van atlrediug zijn. Heden zijn uitgeloot de aandeelen No 43 43 en 67 in de geldleening der gemeente Amersloort van 30 Juni 188A en No. 633 108116, 166 en 191 in die van 7 Sept. 1887. Bij zijn bezoek aan deze gemeente is Z. Exc den commissaris des Konings door B. en W. ten raad huize een dejeuner aangeboden Behalve Z. Exc. zaten mjde aan Burg en VVelh mr 11. Croookewil Jr.kantonrechterA. Greve luit- kolonel, garnizoens commandant. A. M Tromp van Holst majoor commandant der dienstdoende schutterijG. J. baron van llardenbroek van Ammer.-lol, watergraal van hel heemraadschap de rivier de EemVV L Schel lus secretaris van Amersloortmr. C. II Merkus hoofdambte naar ter provinciale grilfie van Utrecht Door vele commi'siën ambten «ren en particulieren is van de audiëntie gebruik gemaakt. Op de Vrijdag jl. te Amersfoort gehouden veemarkt waren weinig runderen aangevoerd. Vet vee kon f 100 lol f 145 en kallkoeien f 90 f 135 gelden De handel was traag De premie van f 10 voor den verkoop van het grootst aan tal runderen ter markt dd 2 November is toe gekend aan A Schimmel le Amersloorten die van f5 aan II. van Rossum te Hoogland. De premie van f 10 voor den aankoop van het grootst aantal runderen op die markt aan D. van Gelder le Amersfoort, en die van f5 san J. van Herwaarden te Soest. Op 12 November 1841 tol Notaris benoemd, is de heer Mr. J de Louter juist heden als zoodanig 41 jaren le Amersloort werkzaam en de oudste der notarissen in de provincie Utrecht. Bij de Vrije geref. gemeente le Amersfoort wordt overmorgen Woensdagavond le 7 uren, gepredikt door Ds. Versteeg van Den Helder. Voor de school met den Bijbel le Koolwij kerbroek is bij Ned. Geref. (doleerende) gemeente tc Amersfoort eene collecte gehouden welke f 25 ophrachL Uit 'sGravenhage wordt gemeld: Van de zijde van het domeinbeslunr is een flinke daad verricht naar ik hoop de eerste van een reeksdie sedert lang had behooren te zijn genomen in 't belang van de helaas zoozeer ver slapte moraliteit in ons midden. Men heelt n I. het zoogenaamd «paviljoen in 't bosch» doen op heffen. De eigenares klaagt daarover en'l is le begrijpen haar nood in de volgende ad vertentie«Hartelijk dank aan mijn geachte begunstigers. V.»n mijn grootouders al een plekje 5ronds in hel Haagsche Bosch gepacht hebben- e. wordt mij nu mijn brood, mijn eigendom, prachtig gebouw en drankvergunning ontnomen, zoiiJm' hetzelve le mogen overdoen, zoodal ilc als vrouw, eenige der lamilie broodeloosovor- blijlen mijn huis en meubels bijna om niet verkocht heb. Dat hel u welga. Uw dienaresse de Erven M. R Haagsche Bosch, Groot Pavil joen no 9 Ik heb natuurlijk diep medelijden met deze laatste telg eener familie die in dit paviljoen zoo menig minnend paar asyl verleende. Maar ik betreur het geenszinsdal men eindelijk vu a honger hand is begonnen met een der holen van clandestine prostitutie in ons Bosch le doen verdwijnen. Dat men daarmee niet ophoude In nog liooger male zijn de zoogenaamde «tentjes» in de Jacohalaan van 't Bosch verderfelijke holen, waar menig onschuldig meisje len gionde wordt gebracht. Men verslappe dus door de weeklach ten der houders van deze inrichtingen niet in zim ijver om de stad van deze ramp le verlossen. Uit Apeldoorn schrijn men aan de Amsl. Cl «De gezondheidstoestand van Z M den Koning blijll gelukkig gunstig 's Konings lijfails, dr. Vinkhuijzen bracht Z. M. Dinsdag liet reeds te voren bepaalde bezoek. Dc plaats lijke keel- en mondaandoeningdie vooral door hel daaidoor veroorzaakte totaal gebrek aan eetlust, in korten lijd een onrust barend karakter had aangenomen is verdwenen, terwijl de opname van voedsel thans weder ge regeld plaals heelt Eene doelmatige voeding doet thans de snel afgenomen krachten van den hoogen paiicnt langzamerhand lei ugkeeren zoo dal weldra de vroegere toestand zal zijn inge- treden. Het nier- en blaaslijden, waaraan Z M. voort durend lijdt, biijlt echter zijn gevaarlijk karakter behouden zoodat dc toekomst niet zonder zorg kan worden ingezien. Voor 't oogenblik echter bestaat niet de minste aanleiding lol ongerustheid Te Londen is, in de buurt van Whilechapel, weder hei lijk eener vrouw gevondenver moord onder dezellde omstandigheden als de vorige slachtoffers, liet lijk was totaal onkenbaar zóó was het verminkt Dadelijk heelt de politie gebruik gemaak van speurhonden om le trachten daarmede den moordenaar te vinden. De Pall .Mall Gazette meldt hieromtrent nader «Ren vrouw van 26 jaar. woonde sinds een maand of vier in Dorsetslreet Zij was vroeger dienstbode geweestdoch sedert hare komst in Dorselstreelstond zij bekend als publieke vrouw Zij is hel laatst gezien Donder lagavorid in een herbergvanwaar zij met een man naar haar woning ging Vrijdagmorgen kwaam de eigenaar van hel huis de huur ophalen. Toen er niet opengedaan werd brak hij de deur open en vond de vrouw dood op haar bed op dezellde vreeselijke wijze mishandeld als de vroegere slachtoffers van White- chapel. Het hoofd lag. van hel lichaam geschei den op den grond een ai m was van den romp gehakt. Het lijf was opengesneden. Van 12 tot 14 November zal men weder zeer talrijke vallende sterren aan hel uitspansel ku n nen waarnemen in het sterreheeld van de groote Leeuw; den 27en November zal het eigenaardig natuurverschijnsel zich in het sterreheeld Andro meda herhalen. Verkoopina: van Vaste Goederen. Vrijdag 9 November in «Het Valkje» te Amersfoort 1. Wei- en Hooiland «de Schans» f4400 2. Wei- en Hooiland «de Brugkainp» >8700.— f 188001 IKRHKTKRIK6 In de advertentie der 4e bladz. voo de Bank- vereeniging Grün Sc Co. der Premie-Aandeelen «lloll. Witte Kruis» in dit nummer en vorige staat abusief gezet 1 Lol f 15.-in 15 maandelijksche termijnena I 5 Loteni «75.- 25 a »S 10 >150-» 30 >5 dit moet zijn 1 Lol f 15. in 15 maandelijksche termijnen f 1 5Lolen a«75.- 45 >«3 10 >>150. >30 5 advektentibn Krommestraat alhier heeft de eer te beriohten dat hare

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2