Maandag* 19 November 1888. WAT WAS HET? Ai 3775. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad Teraehljnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnniaeat p«r 3 maanden f\.—. Franm per poet 1.15. AdrertentiAn 1-6 regel. «0 CU.elke regel meer 10 Cu. gmnt. letter, near plaaUruimte roor randen en andere eatra i.rigting grvihiedt booger* prij.herekeniog. U«al. olllciefle en onteigen Adr per regel 15 Ot» Reel,™" P« regel Cto Af, nnmmartlO Cu hoek KortegraOht Wijk B 60 Bureau MUURHUIZEN He Reichs Anzeiger heeft den lekst medege deeld van de nola's, die tusschen dc Duilsche en Engelsche regeeringen gewisseld zijn omtrent den slavenhandel in Oosl-Afrika. De Duilsche gezant, llal/! Idtschrijft den Engolschen minister van buil. zaken Salisbury, dot zijne regecring een voorstel wensclil ie doen niet betrekking lot den slavenhandel der -\ra- bieren in Alrika en hunne vijandige houding tegenover te Christenen. Zij stelt voor gemeen schappelijk hiel de Britschc regeering en met de toeslemming van den sultan van Zanzibar de toi diens gebied hehoorende kuststreek de te blokkeerenoen den uitvoer van slaven en den invoer van wapens en munitie te verhin deren Ue bijzonderheden zouden door den Duil- schen en den Engelsehen admiraal aan de kust kunnen worden geregeld Zij/.ouden de bevoegd heid moeten hebben om schepen van andere natiën te doorzoeken en desnoods op te brengen. De Duil>che regeering zou in gemeenschap met de Engelschc bij de andere mogendheden de nnodige stappen in deze richting kunnen doen. liet zou wenschelijk zijn eene overeenkomst te treffen met Portugalom den steun van de Portugeesche regeering te verkrijgen voor zoover het aan haar heltonend kustgebied belrelt. De Engelsche regeering stemt in alles toe. Zoo is dan d>ze zaak voorloopig geregeld De grootste land- en de grootste zeemogendheid zullen le zarnen trachten een einde te maken aan den schandelijken slavenhandel. De Post meldt, dat reeds de Pfeilop weg is naar Zanzibar en dal verder twee schepen van het eskader der Middellandsche Zee bestemd zijn, om daar heen te vertrekken. Intusschen is de Duilsche Oost-Afrikaansche maatschappij zoo goed als bankroet en er schijnt geen middel te beslaan om haar weer op de been te helpen De maatschappij heeft te veel gewild en in 't vertrouwen op de bescherming van 't rijk le veel gewaagd De b'aden zeggen, dat zij zal hervormd» worden Misschien zal deze mislukte onderneming in den rijksdag ter sprake komen. De uitslag der verkiezingen in de Vereenig- de Slaten is eerst thans volledig bekend. Bij de presidentsverkiezing kan generaal Harrison 3) Naar eene Engelsche geschiedenis vertaald door S Macorie wendt zich omplotseling ontvallen de bloemen zijne handen hij kan niet langer in Lalages nabijheid vertoeven. Afkeer en af schuw zijn wederom zijn gemoed binnenge slopen Hij kon haar niet langer aanzien. «Zij is geene vrouw.» fluistert hij. «zij ge lijkt op een wild dier. Nog nooit heb ik een dergelijk mensrhelijk wezen ontmoet.» En op dien dag wacht Lalage te vergeefs Macories bezoek en als hij later naar den tuin gaatziet hijhoe de kat met de kostbare bloe men speelt. Maar Macorie blijft niet voor altijd weg Reeds den volgenden dag treedt hij het salon in de villa binnenwaar Lalage in een grooten leu ningstoel gezeten is. «Ik had gaarne Lalage zegt hij tot haar «dat gij dien stoel niet meer op dat tijgervel plaatst. Ik houd niet van tijgervellen «Dat is mij onverklaarbaar. Macorie,» ant woordt zij verwonderd «gij zondl liet toch zelf aan Clara. Herinnert gij u dat niet meer? Mijoor Dovine, die aan boord van de «Happy» terugkeerde, biecht hel als uw geschenk aan Clara. Zij voldoet echter aan zijn verlangen waarna zij zich naast Macorie op dn lage sofa zette. «Ik weel wel, hernam hj,v dal ik het vel op 2:1.) en de heer Cleveland op 162 siemmen rekenen. In den Senaat hebben de republikeinen eene meerderheid vei kregen van 4 en in hel Huis der Afgevaardigden van 15 stemmen De eeds-quaestiebijna een internationale quaestie heeft de leden van het Engelsche lloo- gerluiis weder bezig gehouden: de wet betreffend hel vrijlaten van een belolle in plaats van den eed is bij tweede lezing aangenomen en Dinsdag 27 dezer neemt de arlikelsgewijze discussie een aanvang. De Duilsche Rijksdagdie de werkzaamheden hervatheelt tal van veranderingen ondergaan sinds de laatste zitting en is nu samengesteld als volgt75 conservatieven 39 leden den Duil sche rijkspartij 99 centruinleden 13 Polen. 96 nationaal-iiberalen31 Duilsche vrijzinnigen. 10 sociaal domocralen en 23 leden van geen be paalde partij. De Europeesche pers schijnt weer door een onrustigeo geest vervuld te zijn men wendt het oog angstig oostwaarts waar Rusland groo ten inslag doel van levens- en krijgsmiddelen De troepen aan de grenzen zijn steeds voor een mobilisatie gereed Frankrijk laat in Rusland paarden voor hei leger aankoopen en uit Berlijn komt hel bericht, dat in den Rijksdag nieuwe kredieten voor h«t leger zullen worden aangevraagd mei het oog op de Russische leening. Verl. week vierde de koning van Denemarken zijn 25 jarig regeeringsjubilé. De Czaar was bij de feesten vertegenwoordigd door zijn oud sten zoon Keizer Wilhelm door zijn broeder en dc Keizer van Oostenrijk door zijn neef,den 61 jarigen aartshertog Willem Groote ergernis verwekt het feildat de president van Folkething in de zitting daarover gezegd heeft dat onder regelmatige toestanden Folkething natuurlijk in corpore den koning ter gelegenheid van zijn jubileum geluk gewenscht zou hebbenmaar dat dit thans bij den partijstrijd onmogelijk was. De linkerzijde van Folkething juichte deze ver klaring toede rechterzijde verliet vóór de sluiting der zitting de zaak. Zij heeft met de Eerste Kamer gezamenlijk hare gelukwenschen den Koning aangeboden- uit dndië zond «maar ik wilde dat ik het niet gedaan had In eene woning van beschaafde lieden behoort niet zulk een vel.» «Ik houd er juist van,» zegt Lalage op lang- zamen fluisterenden toon. «liet wekt bij mij aangename herinneringen op liefelijke beelden toovert hel mij voor den geest. Wilt gij weten, wat ik nu zie?» Op dit oogenblik is Lalage weer betooverend. Macorie slaat weer geheel onder haar invloed en nauw hoorbaar komt «ja» over zijne lippen. Het meisje buigt zich lot hem. Hij voelt haar warmen adem op zijn wang hare kleine hand op zijnen arm Hare wonderbaar gloeiende oogen rusten doordringend op hem. En langzaam ver telt zij Ik bevind mij in een bosch in Indië. Het is verschroeiend warm. Boven ds dicht opeen staande boomen wellt zich de helderblauwe wolkenlooze hemel In het bosch is een open plek met lang vochtig gras begroeid. Het is plat getreden en het schijnt alsof er een zwaar lichaam op gelegen heeft Vooraan staan hooge boomen en struiken.der tropische gewesten. Ter rechter zijde zie ik een boomwelke witte bloesems draagtdaartegenover verheit er zich een met helroode. Een heerlijkebedwelmende geur stroomt mij overal tegemoet. De stammen der boomen verloonen alle sporen van klauwen alsol eene groote kat met hare poolen daartegen gekrabd heeft. Ja Macoriehet is eene vreemde, heerlijke plaats.» «Lalage, wal beteekent dat? Ge waart im mers nog nooit in Indiè. Gij kunt die plek toch nooit gezien hebben Nog dichter buigt Lalage lol Macorie die De Rappel bevatte dezer dag*n een tegen Duitschland ophitsend artikel over het vreemden legioen. De Nordd. Allgeraeine Zeitung, het orgaan van Prins Bismarck neemt dit artikel over en wijst er op dat de Rappel het orgaan is aan den Minilter Lockroy. Het Duitsche blad maakt daaruit de gevolgtrekking dat de tegenwoordige Fransche regeering het aanzetten tot den oorlog billijkt De Nordd. Allg Zeitung bepaalt er zich toe de aandacht te vestigen op deze houding der Fransche regeeringopdat ieder wete wie de schuld draagt, wanneer de vrede niet kan gehand- haald worden. Dat Duischlands politiek naar den vrede streeftbehoeld geen betoog en de verandwoordi-lijkheid voor het storen van den vrede zou enkel en aüeen Frankrijk treffen. In 't eind van September legde te Colombo op Ceylon de Russische stoomboot Petersburg aan, die 100 vrouwelijke ballingen voor Siberië aan boord had en voor Saghalien bestemd was. Niel minder dan 75 pet. der lading was naar het on herbergzame Aziatisch Rusland verbannen om dat zij hunne echlgenooten vermoord hadden en bijna alle andere wegms brandstichting, muntvervalsching en dergelijke misdrijven. Wie aanvankelijk medelijden koesterde voor de ver tegenwoordigsters van het zwakke geslachtdie dus als koopwaar verzonden werden gevoelde zich door deze mededeeling aanmerkelijk in zijne sympathie bekoeld De vrouwen behoefden ook niet altijd in het vooronder te blijvenmaar hadden volkomen vrijheid den geheelen dag op het dek le zijn men had trouwens van een opstand niel zooveel te duchten als wanneer hel mannen geweest waren en de kapitein der boot verklaarde, dat hij zelfs nimmer een poging tot muiterij had opgemerkt. Eens was hij in gevaar geweest bij Saghalien te stranden Het water drong in de kooien en 200 of 300 der gevangenen poogden de traliën te verbreken om het water te ont vluchten Zij beloofden indien men hen vrijliet, niet te trachten te ontsnappen en geen kwaad te zullen doen. Men stelde hen in vrijheid en het eerste wat zij deden wasop het dek op de knieën te vallen en te bidden. Daarna gingen zij ijverig aan het werk en toen men den wal be reikte loonden zij de grootste onderdanigheid. Van muiterij was geen spoor. haar verbaasd aanstaart. Een eigenaardige gloed schittert in hare oogen. eene Macorie geheel onbekende loon ligt in hare stemals zij lang zaam op ieder woord den klemtoon leggende, herneemt«Gij vergist u nietMacorie.ik ben nog nooit in dia tropische gewesten ge weest. maar. Jack, ik heb nu an dan zulk vreemde droomen.» In Dinan woont een bejaard zeekapiteindie vele jaren in Indië vertoefd heeft. Macorie kent hem zeer goed en bezoekt hem dikwijls. Ook nu zijn beide mannen weer tegenover elkaór geze ten en spreken over het bijgeloof. «Houdt gij het voor mogelijk, kapitein?» vraagt Macorie. De zeeman haalt de schouders op. «Wat is onmogelijk. Macorie.» herneemt hij. «Er bestaan dieren die bijna mensrhelijk ver stand hebben en weer andere, welke slecht» dierlijk instinkt bezitten Waar is de grenslijn te trekken Ik weet het niet Kan ean dier zich na vele geslachten langzamerhand tot een mensch ontwikkelen Ik weet het «iet Er zijn zoovele wonderlijke dingen gebeurd. Ik heb van weerwolvenvampyren gehoord en gelezen Ook heb ik dikwijls hooren verhalen over het Indische geloof aan het beslaan van tijgermenschendal is dan omgekeerde ziels verandering. Een oude derwisch heeft mij een» verteld van eene kat, die op haar vleien do»r de godheden in eene jonge schoone vrouw veranderd werd En deze katten vrouw werd de bruid van een jongen man. Eens hield hij haar liefdevol omarmd daar komt eene rat te voorschijn nu het overige kunt ge wel raden,

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1