Maandag 26 November 1888. f M 3776. *1 f 1.— fr>H> par Uitgever Dit blad rmehQat lundm, lioniUrdmfnM^. kbmntmt* par I H. VAN CLE EPF 0°* A^mrtOTti»!.1-6 r«yali 60 Cu.re,,| m,„ te Amersfoort. pUmtormimWVMT raadra em medere erir» inrigtimg (.whi.dt honprm prijah-rckniiiiif. U|*le Adr p«r regel 16 Cu. Heel«mee per repel 66 Cte Af, ara.m10 Ou ^Oek Kortegraotlt Wtf* B 60 Burekti [UUHHUIZIN Politieke Revue. Hel Wilson-schandaal Ie Parijs is weer in vol len gang. De bankier Viel Picard de eigenaar van het blad Parisheell een vervolging ingesteld tegen de Peilie Francewegens hel beweren van Wilson's blad dal bij hel legioen van eer -lieefl gekochl. Hetzelfde geschiedde door direc ties der spoorwegen legen den heer Numa Gilly, daar deze beweerdedat de directies UUOOUÜM francs hadden besteed om de kamerleden om l« koopen. liet boek van Gilly is verschenen niet te Brus- sel maar in Frankrijk. De Matin en de Figaro deelden reeds uiltreksels daaruit mede. Hel boek telt .HOO bladzijden Nadat de heeren Andrieux en Guyot hebben geduelleerd heelt de heer Itaynal lid der be- gmoting» commissie den heer Gilly uilgedaagd, daar de afgevaardigde van Mines zich zeer be- leedigend over den bloei van Üaynals handels zaak heelt uitgelaten Andrieux de aanklager in het algeloopen rechtsgeding Gillyheeft met den lieer Yvet Guyoteen redacteur van de Lanterne geduel - leerdomdat deze beweerd had dat Andrieux bel eigenlijk met Gilly eens was geweest en dat beide heeren het er te utnen op hadden toe gelegd de republiek in kwaden reuk te brengen. Andrieux heelt er niet veel recht door verkre gen want hij ontving nog een degenstoot in de borst toe. Koningin Nathalie van Servië heeft aan alle Europeesche hover een protest doen toekomen van liet onwettige besluit en dat de metropolitan heell genomen in het ochlscheidings-proces dal koning Milan begonnen is. Binnenkort gaat koningin Nathalie naar den Kriin waar die czaar haar een kasteel ter be woning heelt aangeboden In December xal zij waarschijnlijk naar Petersburg vertrekken. Lord Salisbury F.ngelands premierheeft in het lloogerbuis op nieuw verklaard dat de over eenkomst met Duilschland over de bestrijding van den slavenhandel Engeland alleen verplicht tol medewerking door middel zijner vloot en vol strekt niet lol deelneming aan militaire expedities, h de slavenhandel eenmaal onderdruktdan zal aan Engeland zekere invloed niet kunnen ont- FEUILLETON. Lotgevallen van eenjong Echtpaar. Vrij gevolgd naar Charles Dickens 1) door S Eindelijk hadden wij hel dan bereikt, dat lang gewenschte doel. Met dal «wij» bedoel ik mijne jonge vrouw en mijeen jeugdig schrijver die van de toekomst bijna evenveel goeds hoopte, als het mooie vrouwtje, dat vast overtuigd was, dat Gölhe en Schiller noc veel meer schoons hadden kunnen leverenals zij mijn talent be zeten hadden Nu behoorden wij elkander ge heel toe en de rozige schijn der wittebroods weken deed ons niets anders verlangen dan om alleen met elkaar te zijn. En toch kwain hei mij vreemd voordal ik niet meer uit be hoefde te gaan om mijne kleine Hedwig te zien of te sprekendat ik geene briefjes had te schrijvenof allerlei listen moest vertinnen om met haar alleen oncestoord een uurtje door te brengenzonder dat de aanwezigheid harer ouders ons elk hartelijk liefdevol woord deed terug houden. Als ik 's avonds van mijne schrijftafel opkeekdan blikte tk steeds in haar schoon gelaal en ik leunde behagelijk in mijnen stoel met de heerlijke gedachte, dat wii niet meer behoefden te scheidendat wij slechts voor en met elkaAr teelden Van het voeren en de regeling eener huis houding konden twee zuigelingen bijna niet vjel minder weten dan lied wig en ik. Wij hadden na«uurlijk eene dienstbode, die alles bezorgde. Dal meisjeAugusla geheelenwas houden worden op betgeen ter oostkust van Al- rika ondernomen zal worden waardoor hel beter in de gelegenheid zal wezen om den Sultan van Zanzibar in het handhaven zijner onalliankeliik- heid behulpzaam te zijn. De Bondsraad heeft ten behoeve van het leger, de vlootde posterijen en spoorwegen de jaar- lijksche leening van 70 millioen mark goedge keurd Van deze som is ongeveer 50 millioen mark bestemd voor het leger, namelijk voorde jaarlijkftcho uitbreiding der vestingwerken en het uitvoeren van andere militaire bouwwerkeo. Donderdag opende de Keiter xelf de sitting van den Rijksdag. In zijne troonrede herinnerde hij aan zijne hinnenlandsche reizen welke hem hel bewijs hebben geleverd ,dai liet denkbeeld der Duitsche eenheid reeds diep wortel heelt gescholen onder de geh'-ele bevolking. De rede meldde verderdal Hamburg eo Bre men tot hei Tolverbond wareu toegetreden dal eene handelsovereenkomst met Zwitserland was gegoten en dat T laatste is nu juist 't slechtste niet hel financiewezen in voldoenden staat verkeert De betrekkingen met 't buitenland zijn alle van vreedzamen aard De keizer zal zijn best doen. dien vreedzamen toestand te bestendigen Dit is ook het eenige doeldat 't verbond met Oosten rijk en Italië beoogt Hj zou niet te verantwoor den zijnnoch voor zijn geloof als Christen noch voor zijn waardigheid als Keizer, wanneer hij Duilschland op nieuw blootstelde aan eenen oorlogmocht 'l dan ook een oorlog zijn die ten voordeele van de Duilsctiers eindigde. In deze overtuiging had de Keizer 't zijn plicht ge acht niet slechts de bondgenoolen binnen 'l Rijk, maar ook die builen 't Rijk ie bezoeken. Het vertrouwen waarvan allerwege blijk is gegeven, wettigt bet denkbeeld dal hel den Keizer en zijnen bondgenoolen met Gods hulp zal gelukken den vrede te bewaren. De Keizer werd warm toegejuicht. De te Roustschouk in Bulgarije verschijnende Courier beschuldigde voor eenige dagen den prefect van Roustschouk, Mantofl van acht per sonen uil Stara-Zagora die aan hel bureau der preleetuur gebracht waren in den Donau te nebben laten verdrinken. De afgevaardigde vanTirnowa, deheerGrad- door eene vriendin mijner vrouw voor ons ge huurd geworden en moesttenminste naar hare inlichtingeneen model van ordelijkheidzuinig heid en handigheid zijn kortom w,j prezen ons gelukkig om dadelijk zulk een juweeltje te hebben gevonden. Niet meer heel jong zijnde, zoo als haar deugdzaam met zomersproeten ver sierd gezicht ook wel verried was zij wars van allerlei vrouwelijke ijdelheid en zij uitte haar lieldesgevoel slechts in de richting harer familie. Een harer jeugdige neven was militair, wiens onervarenheid zij door allerlei dienstbe toon in de keuken ter hulp kwam. Daar Au gusta's getuigschriften luiddendat zij zeer eerlijk waszoo nam ik natuurlijk aandat eenige plotseling verdwenen theelepeltjes zeker door iemand medegenomen moesten zijndie gedurende hare afwezigheid in de keuken geweest washoewel miine vrouw en ik ons niet konden herinnerendal wij iemand ons huis binnengelaten hadden. Doch Augusta be dierf steeds onze goede stemming. Wij gevoelden dan eerst recht het volkomen gemis can onder vinding en wij waien niet in staal ons zeiven te helpen zoodat wij geheel van Augusta's ge nade alhingen indien zij slechts genade gekend had. Maar dal was volstrekt niet het geval en zij werd de oorzaak van ons eersle verschil van maening. «Lieve schal,» zeide ik op zekeren dag tot Hedwig «gelooi je, dat Augusla eenig tijdsbegrip heelt 1 «Waarom man?» vraagde Hedwig onbevangen. «Omdat het reeds S uur is en wij reeds om 2 uur eten zouden.» Hedwig keek ernstig naar dc pendule terwijl maroffheeft daarover de regeering ondervraagd en tol dusver heeft hij oog geen antwoord be komen. Thans deelt de Courier de volgende afschuwwekkende bijzonderheden mede. Op een nacht in de maand Januari van dit jaarvoerden eenige gendarmen da acht ge vangen genomen Zagoraiten uit hun gevangenia, onder voorwendsel hen voor den onderprefect te zullen brengen. Zij werden eehter naar een vesting gebrachtwaar MantofT hen opwachtte. De gevangenea moesten zich geheel ontkleedon waarna handen en voeten gebonden werden. In dezen toestand werden zij in schuitjes ge laden die den Donau opvoeren. Na twintig minuten begonnen de gendarmen hun onmen- achelijk werk en wierpen de gevangenen de een na den ander in den stroom. Een uur laier was alles algeloopen en niets verried de verschrik kelijke misdaad waaraan MantofT zich schuldig gemaakt had. Zeven der verdronkenen waren burgers van Stara-Zagora en de achtste was de onderwijzer. De Courier, die bereid is zijne beschuldiging voor de rechtbank te handhaven zegt de bij zonderheden vernomen te hebben van een der gendarmendie met hel volbrengen der mis- daat belast zijn geweest. Na afloop eener vergadering in «Planrins» te Amsterdam waar Domela Nieuwenhuis 't woord gevoerd had trok een groole menigte socialisten verleden week zingend naar hel huis van den burgemeester. Een politie agent die hen tot de Westermarkt volgdewerd aangegrepen helm en sabel werden hem afgerukt en in de Keizers gracht geworpen de agent werd erg mishandeld; oa. ie bene een arm uit het lid getrokken. Ifij moest naar het gasthuis worden vervoerd. Meerdere agenten schoten toe en draven de troep met den sabel uiteen. Uit Haarlem schrijft men «Voor de betrekking van commies redacteur, hebben zich reeds ettelijke candidalen aange meld. Meer en meer blijkt hetdat dit haantje eigenlijk zal zijn adjunct-secretarisdoch dat men dien titel er niet aan heelt willen geven. De bepalingdat bij voorkeur gegradueerden in aanmerking zullen komen zal dit nadeel mee brengen dat gefortuneerde jongelui zich hier SPBB zij als haar vermoeden uitsprakdat deze dan zeker voorging. «Integendeel, wijfje,» antwoordde ik. mijn horlogn raadplegende, «zij gaat nog tien mi nuten achter. Zou het niet verstandig zijnals je Augusla eens ernstig over een en ander onderhield t «0. neen, dat kan ik niet.» «En waarom toch niet, vrouwtje?» «Omdat... omdat ik zoo weinig ondervinding heb en... omdat zij dit weet.» hernam Hedwig met een donkerrooden blos op de wangen. Dat antwoord deed mij stellig een ernstig gezicht aannemenwant plotseling kwam zij naar mij toeging op mijne knie zitten en streek met hare kleine hand liefkoozend over mijn voorhoofd. «Hé, wat zijn dat toch voor leelijke rimpels manje ziet er veel mooier uit als je lacht. En daarbij staarde zij mij zoo schalks aandat ik onwiliekeurig lachen moest. «Zie je welriep zij overmoedig uil de volle armen om mijnen hals leggende«dat het veel beter is als je vroolijk bent. Je zult in ird het vervolg geen Blauwbaard meer zijn, nieffs Ik moest haar natuurlijk kussen docb dan kwam inljn verstand weer boven enom dstte gebruikenzette ik haar voorzichtig van mijhe knie op eenen stoel aan mijne zijde. «Wij moeten echter nu en dan toèh eraifig zijn liefkind.» zeide ik. «Zooals je weetmoet ik over een half uurtje uit om eene dringende zaak af te doen en je kunt immers wel be grijpen niet. dat ik het alles behalve protfig vind om zonder eten te vort rekken. Ik wil no* niet eens spreken hoe lang ik op hel onib ;t

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1