Donderdag- 20 December 1888. 300 BAAT EET DIKWIJLS M 5785. WW™ Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever H. VAN C L E E F F te Amersfoort. K e ii ii i n e r j n y;. NATIONALE MILITIE De BURGEMEESTER en WETHOUDERS «en AMERSFOORT, Geeien de wellen «en den 19. Aur. 1861 (Slaals- blad No. 7i) en van den 1. Mei 1863 (Slaalsblad No. -14). betrekkelijk de nalion.de mltilie bene- vem bel koninklijk bealnil van 17. December 1861 (Staatsblad No. 127); Doi-n te welen, dat op ZATERDAG den 5den en DONDERDAG den lOden JANUARI1889. telkens van voormidlags 10 lot uur des namiddags ten raadhuite d-r gemeente de inschrijving voor de nationale rnililic zal plaats hebben van jonge lingen die in den loop van hel jaar 1870 geboren «n alzoo in 1800 aan de loling onderwerpen zijn Kn brengen hierbij de navolgende wetsartikelen in herinnering Art. 15 Jaarlijks worden voor de militie inge- schreven alle mannelijke ingezetenen die op den I. Januari van het jaar hun negentiende jaar wa- ren ingetreden. «Voor i n g ze le .1 wordt gehouden: 1. hij wiens vaib-r, ol, is dez** overleden, wions moeder, «o( zijn beide overleden wiens voogd ingezeten «is volgens de wet van den 28. Juli 1850 (Staats «blad No 44); 2. bijdie g» en ouders ol' voogd «hebbende gedurende de laatste aan liet in de «eerste zinsnede van dit artikel vermeld tijdstip «voorafgaande arht'ien maanden in Nederland «verhlijl hield; .1 hij. van wiens ouders de langst- «levende ingezeten wasal is zijn voogd geen in- gezeten, mits hij binnen bel Rijk verhlijl boude «Voor ingezeten wordt niet gehouden de «vreemdeling, behoorende lot een-n Slaat, waar «de Nederlander niet aan den verplichten krijgs- dienst is onderworpen, of waar ten aanzien van «de dienstplichtigheid hel beginsel van weder- «kcerigheid is aangenomen Art 10. «0e inschrijving geschiedt1 vaneen «ongehuwde in de gemeente waar de vaderof is deze overleden, de moeder, of, zijn beide «overleden, de voogd woont; 2. van een gehuwde «en van een weduwnaar in de gemeente waar hij «woont8. van hem die geen vader, moeder of «voogd heeft of door dezen is achtergelaten of «wiens voogd hinten 's lands gevestigd isin de «gemeente waar hij woont; 4. van een huiten «s lands wonenden zoon van een Nederlander, dit «ter zake van's lands dienst in een vreemd land «woont, in de gemeente waar zijn vader ol voogd «hel laatst in Nederland gewoond heeft.» Art. 17. «Voor de militie wordt niet inge- «srhreven: 1. de in een vreemd Rijk achtergehle- «ven zoon vaneen ingezeten die geen Nederlan- «der is2. de in een vreemd Rijk verblijf houden «de zoon van een vreemdeling al is zijn voogd «ingezeten 3. de zoon van den Nederlander die «ter zake van 's lands dienst in 's rijks overzeesche bezittingen ol koloniën woont.» Art. 18. «Elk die volgens arL 15 behoort te wor- «den ingeschreven is verplicht zich daartoe bij «Burgemeester en Wethouders aantegeven tus- «s. hen den Isten en ."listen Januari.» «Rij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis «is zijn vader, of, is deze oveileden, zijne moeder, of zijn beide ovei leden, zijn voogd lot het doen van die aangifte verplicht. Art. 20 «lh|die perst na het intreden van zijn «U).le jaar. doch vóór het volbrengen van zijn *20ste ingezeten wordtis verplichtzich «zoodra dit plaats heeftter inschrijving aante- geven bij Burgemeester en Wethouders der ge- «meente waar de inschrijving volgens art. 16 moet «geschieden.» Verzuim van aangifte ter inschrijving wordt ge straft met eene boete van f25 lol f 100 ol subsi diaire hechtenis van ten hoogste tien maanden. Bij de aangifte van hen, die elders geboren ,;;n wordt de overlegging van eene geboorle- te'gevorderd, lot wierkostelooze v.irkiijgmg men zich ter Secretarie dezer gemeente kan ver- vuegen cenigfl dagen vóór «Ie Ainersloorl ,888' 4 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN VVIJCK. Be Secretaris, W. L sCUKLTÜS. -r«.^ bureau t .u.~ MDORHUIZEN iü cu hoek KortegraohtWijk B 60 De Fransclie kamer heefl zich beslist ver klaard tegen de vocrslellendie de regeoting heelt.gedaan om de voortzetting der werken van het Panama-kamal mogelijk te maken. Hel schijnt, dat het ministerie al het moge lijke wilde beproeven om de maatschappij te hulp te komen en rnen twijfelde er aanof de leden der Lamer den mo«d zouden hebben eene ondersteuning te weigerendie duizenden en duizenden kiezers hei recht meenen te hebben te verlangen. Bal door de aanneming van het regeeringivoor- stel de houders van Panama obligatièn en aan deden niet afdoende zijn geholpen wordt als krachtig argument ler bestrijding gebruikt Tegen hel waarborgen eener nieuwe groote leening heeft hel ministerie gegiond bezwaar; ten koste der schatkist zou dan liet kanaal kunnen wor den voltooid maar van hel daarvoor besteede geld zou desniettemin slechts zeer weinig te recht koinen Bil is zeker de voornaamste overweging ge weest die eene vrij aanzienlijke meederheid der kamer 261 stemmen legen 188 heeft be wogen hel regeeringsvoorstel te verwerpen Daaruit volgt nog nietdat nu de kanaalmaat schappij aan haar lol zal worden overgelaten maar hel ministerie heefl een ernstige neder laag geleden. In een bijeenkomst te flawkson Hall ztide Lord Charles Bereslorddalals home rule wordt ingevoerdhet geen twijfel lijdtof de protestantse he Ieren zullen naar de wapenen grijpen en men zal Engeland verplicht zien troepen te zenden naar de overzijde van het kanaal van St. Georges. Over de Engelsche vloot sprekendezeide hij dat zij in slaat moest zijn de zege te bevechten op twee vereenigde vlotenwal Engeland ont slaan zou van de verplichtinger bondgenooien op na te houden De berichten uit Afrika aangaande Emin Pa cha en Stanley worden te Londen niet langer betwijfeld en de beweging zoowel in regeerings- kringen als onder het publiek is verbazend. Men zegt, dal Osman Digma Emin en zijn blanken metgezel wil uilleveren legen de overgave van Soeakim aan den mahdiingeval van weigering zullen beiden gedood worden. Ingevolge dit ge 6) Vrij naar 't Duitsch door S... vi «Poldi, Poldiwaar is mijne parapluis, PoldiPoldi!» riep Edmond ongeduldig. Maar de geroepene kwam niel zooals ge woonlijk haastig lot hem en een weinig knorrig trad de professor de half donkere voorkamer binnen om zelf naar hel gevraagde te zoeken. Daar bemerkte hij eensklaps Poldidie met de armen op de talel leundeterwijl zij het gelaat in de handen verborgen hield. Zij verroerde zich niet. «Wat is er gebeurd, Poidi? Poldi, wal is er. geef mij toch antwoord.» Zij hief hel doodsbleeke gezicht tot hem op en zeide op schier vreemden toon «Uwe parapiuie staat in de muziekkamer bij de piano.» Maai daar dacht Edmond niet moer aan en wijl Poldi op zijne deelnemende vragen geen antwoord gafriep hij ten laatste ongeduldig uit: «is er iets tusschen mijne vrouw en u voor gevallen... eene kleinigheid... ik zal dal dadelijk weer in orde brengen.» En hij ijlde nam de slaapkamer. Leopoldine hoorde vervolgens eene woordenwisseling waarvan zij alleen kon verslaandat de ge nadige lieer op ongewoon vaslen toon zeide «lk duld nietVilma dal gij dit meisje dat mij zooveel trouw bewezen heeltmis- rucht wordt van de zijde der bevolking een ern stige pressie op de regeering uitgcoelendten einde den strijd om Soeakiin te staken en onder handelingen mei Osman liigma aan le knoopen. Dat de Engelsche ivgeering alles zal doen om indien beiden nog in leven zijnhen tè redden lijdl geen twijfelmaar men twijfelt er in sommige kringen aan of de ongelukkigen nog wel in leven zijn. Een Emin-expeditie is nu overbodigmaar er wordl een agilatie op touw gezet ten einde door een gemeenschappelijk optreden van de Eurnpeesche mogendheden de meer en meer op den voorgrond tredende Afrikaansche bewe ging den kop in te drukken. Te Brussel is eene Duitsch Poolsche dame, Clara Schullze, 21 jaar oud, tot doctores gepro moveerd na voor de faculteit de stelling ver dedigd te hebben De vrouwelijke arts in de 19e eeuw. Er was een talrijk gehoor en heelt zij hare stelling rnet veel talent verdedigd. Zij deed de hoedanigheden uitkomendie de vrouw onder scheiden boven den man haalde voorbeelden aan van de groote diensten die de vrouw als geneeskundige aa*A het ziekbed heeft bewezen en beweerde dal de mannelijke artsen voortaan de vrouwelijke naast zich zullen zien. Clara die even jong is als schoon scheen misschien wel hierom haar pleidooi bij velen gewonnen te hebbentoen de hoogleeiaar Charcot het woord nam en geestig de eerzucht der vrouwen om arts le worden al keurde. «Indien hel uw doel geweest is»sprak hij «om aan te toonendat de vrouw door hare verstandelijke vermogens en door haren moed evenzeer in staat is als de man om de genees kunde uit te oefenen, dan heb ik niets dan lof voor de wijze waarop gij uwe stelling verdedigd hebt. Laat ik u zeggen dat gij in dil opzicht ons niets nieuws hebt geleerd. Wij wisten al dat de vrouwin zoovele opzichten boven den man verhevengelijk aan hem is in tal van gees telijke vermogens Maar indien hel uw doel was om te bewijzendat de geneeskunde evengoed uitgeoefend kan worden door eene vrouw als docr een man dan kan men niet nalaten hier tegen op te komen. De vrouwelijke arts zal nooit anders dan eene uitzondering zijn. Exccptioneele vrouwen nu zijn er ten allen lijden geweestexceptio neele vrouwen in kunst, in wetenschap ia handelen zult.» De barones weersprak hem op heftige wijze en voegde daar ten laatste koud en beslist bij: «Gij hebt het meisje verwend en bedorven en bemoei u niet met eene aangelegenheid, welke mij alleen slechts aangaaL Zij zal en moet dadelijk dit huis verlaten doe mij geen verdere vragen het moet zijn.» «Dat geef ik niet toe, Vilma. Leopoldine is geene gewone dienstbode en kan niet zoo op staanden voet weggezonden worden. Wat heeft zij dan toch gedaan Zij heelt mij liefde en trouw betoond zij slaat dus onder mijne be scherming dat is haar recht.» Vilma scheen nu het geduld le verliezen. «Liefde en trouw,» klonk het honend van hare lippen, «ik wilde u sparen, maar... gij hebt even zooveel schuld als zij.» En toen zeide zij iets zeer zacht, wat Poldi niet vernemen kon. Edmond hernam daarop een weinig onzeker: «Onzin Vilma, gü verbeeldt u dat I Poldi, die zoo bescheiden isZij heeft mij nog nooit met een woord, meteen blik... «Gij waagt het nog om haar te verdedigen schaamt gij u niet! Gij verklaart u daa.door immers eveneens schuldig aan die brutaliteit, aan hare...» «Houd op. Vilma ol gij brengt door uwe woerden eene verwijderingwelke ons voor eeuwig zou kunnen scheiden, tusschen ons. Eene edelekuische liefde is geene misdaad Leopoldine zal echter vertrekkenmaar gij zult haar niet wegjagen Zij heeft niets gedaan om een dergelijk loon voor hare liefde ea opoffe ringen te verdienen l»

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1