van de vreemde mogendheden in een oogwenk legen ons vouden gericht kunnen word *n daar om is di regeering diep doo drongen van de ■verantwoordelijkheid die op haar rust. Het doel dezer rede was hel volk gerust te ■stellen omtrent de plannen der regeering bij de nieuwe parlementszitling zal aan de vertegen woordiging een uitgebreid plan van bewapening •n verdediging worden voorgelegd. Onder de deelnemers aan de deputatie werden opgemerkt lord Armslong. de bekende kanonnen- fabrikant en de algevaardigden van Liverpool en andere havensteden. Allen waren bewogen door den ernstigen loon van Salisbury's redeen de bepaalde verzekeringen die hij hen galvan de. medewerking der Regeering. AMERSFOORT 10 Januari 1889 Z. M. heed benoemd tot burgemeester van Schiermonnikoog den heer W. 0. M. Eyck van Znyiiehemlid van den gemeenteraad van Amersfoort. Vrijdag had in eene plechtige zitting van het •Gerechtshof te Amsterdam de installatie plaats van den nieuwbenoemden raadsheer in dal Hof, Mr. S. M S. de Ranitz, lot nu Officier van Justitie bij de Arondissemenls-Rechtbank te Arn hem. Voor het nemen van zijn requisitoir bracht de procureur-generaal Mr. Kistallereerst een woord van hulde aan den altrcdenden raadsheer, Mr. A R, v. Hel die zijn ontslag had verzocht en wiens groole verdiensten door den procureur- generaal werden in liet licht gesteld. De voorzitter Mr. van Valkenburg roemde ook zijnerzijds de groole verdiensten van Mr. van Beldie veertig jaren op eervolle wijze in velschillende betrekkingen in de magisirateur was werkzaam geweest. De voorzitter verheugde zich over de benoeming van Mr, de Ranitz die ongetwijfeld Mr. van Bel op waardige wijze zou vervangen. De majoor der cavalerie F. C. W. Juckema van Burmania Baron Rengers is van den staf van het wapen overgeplaatst bij het 3e reg. huzarendoch blijit heiast met het bevel over de rijschool te Amersfoort. De Amersf. schutterij bezit thans een vaandel, dat met koninklijke machtiging wordt gevoerd. Maandagmiddag werd het door de schenkster mevrouw Van Asch van Wijck, geboren ionk- vrouwe van Vredenburchterwijl de beide compngniën voor het raadhuis waren opgesteld, aan den majoor commandantten behoeve van de schutterijuitgereikt. Zij deed die uitreiking vergezeld gaan van eene toespraak waarin door haai' de zinnebeeldige beteekenis van het vaandel werd verklaard, en de wensch werd ui'.ge- sprokrn, dat, mocht eenmaal de ure des ge- vaars voor hel vaderland aanbreken, de Amers- f'oortsche schutterijonder dit vaandeleen drachtig zich zou vereenigen om de rechten van Koning en Vaderland te verdedigen En bij dien wensch sprak zij de hoop uit. dal men zich i-r nimmer onder zou behoeven te scharen om onlusten in eigen boezem te smorenon- Jus en die de zonen van hetzelfde vaderland verdeden. Met een woord van dankbetuiging weid het vaandel door den majoor-commandant aanvaard llij durfde de verzekering gevendat de Amersloorlsche schutterij in de ure des ge vaars haar plicht zal weten te doen en onder dit vaandelhet leeken van trouw en bui hen tot elkander bracht. Zij had geene parapluiewat was nu natuurlijker dan dat hij haar de zijne aanbood enhet ijs was ge broken. de kennismaking had plaats llij stelde zich aan haar voor als Frans Stiller, boekhouder op een effectenkantoor Overigens stond hij geheel alleen op de wereld was zeer muzikaal, speelde viool en was lid van eene zangvereeni ging kortomeen en ander had Marie reeds vernomen toen zij aan hel doel hunner wan deling gekomen waren. Van dien lijd al knoopten zij eiken morgen een gesprek met elkander aan en weldra hadden zij elkander op de hoogte hunner wederzijdsche omstandigheden gebracht. Den volgenden Zon dag maakten zij met elkaör een uitstapje naar eene naburige uitspanningsplaats. Eerst had Marie zijne uitnoodiging niet durven aannemen vreezende dat dit niet pastemaar ten laatste hadden zijne redeneeringen hare bezwaren over wonnen en welk kwaad stak er eigenlijk ook in. Op de uitspanning aangekomen kocht Frans een mandje met bloemen, blozend dankte Marie hern voor zijne opmerkzaamheid. Doch hoe vrien delijk en beminnelijk hij ook was, toch wilde het meisje hem niet toeslaan om haar 's avonds in hare woning te volgen cn Frans moest zich vergenoegen om haar hartelijk de hand tol af scheid te drukken. Maries eerste werk was echter, toen zij op hare kamer gekomen was om de rozen in frisch water te zettenterwijl zij heimelijk een kus op de bloemen drukte. Wordt vervolgd. van moed, zich vereenigendezal trachten met lauweren uil den strijd te komen. Met een .liiesverl lioe/c;! voorden Koning hel vorsten huis en de edele schenkster besloot lui zijne De plechtigheid werd bijgewoond door burgemeester en wetlimders, den secretaris der gemeente, den lui'enanl-kolonel, garnizoens- coinm indam verge/.eld van den 1. luitenant- plaalselijken adjudant. Na afioop maakte de troep eene militaire marsch door de gem-ente. om ten Slotte liet vaandel ten huize van den majoor commandant over te brengen Des avonds vereenigd u de ouder olficiereu zich in hel café Stork waar hun door den commandant en de olficiereu een bezoek werd gebracht. De com mandant en de officieren vereenigden zich daar na in een der localen van de sociëteit «Ami- citia.» waar men lang gezellig bijeen bleef. Hel vaandel is een prachtig oranje zijden doek, met gouden torsade franje en kabels en kwasten. Aan de eene zijde vertoont het 'l Nederlandsche wapen en aan de keerzijde de gekroonde W., omgeven door de woorden Dienstdoende schut lerij te Amersfoort.» liet wordt gedekt door een vergulden lauwerkrans en daarboven de Nedeilandsche leeuw met zwaard en pijlen. Rij den tocht naar de woning van den majoor coin mandant, werden door de wachten aan de artillerie-en cavalerie-kazernede voorgeschre ven militaire eerbewijzen aan 'l vaandel gebracht. De Vereeniging «Dorcas» heeftin 1888 weder om een goed werk verricht. Bij een ontvangst aan jaarlijksche bijdragen vrije gillen en contributiën van 1000.71 heelt zij gedurende liet jaar 35 kiaamvrouwen bedeeld en den dringenden nood van enkelen getracht le lenigen terwijl aan hel einde des jaars boven dien door haar aan 251 huiigezinnen uilleeling is gehoudeu van 372 mans vrouwen- en kin derhemden. 88 lakens49 dekens100 paar kou sen en sokken en 17 baaien kleedingstukken. Wegens hel 25 jarig bestaan der Vereeniging, werden bovendien nog als extra gilien uitgedeeld: 12 lakens, 8 baaien, 10 wollen dekens en 12 paar kousen. Wij bieden den dank van alle weidenkenden in deze gemeente de dames aanmogen zij nog vele jaren in hun edel st:even blijven voort gaan gesteund door vele bijdragen. Mochten er nog onder onze lexers xijndie nog niet aan deze vereeniging bijdroegen on derstaande Dames zullen gaarne bereid zijn hun ne gillen le ontvangen, G. SiddréJ. G. Bierman C. v. d. Roemer, D. A. Siddré, C. Geertsen II. Fruitier de Talina. In den loop dezer maand zullen in het ge bouw «Volksheil» wederom twee lezingen worden gehouden, n I. den I6en eene lezing voor hel volk door Dr. II. Ekama met het onderwerp «de Noordpool» en den 23en dezer de 3e lezing der reeks van vier door prol. J. W. Gunning hoogleeraar in de natuurwetenschappen te Am sterdam over «de strijd tusschen de natuur wetenschap en de voorzienigheid Gods.» Zondag e. k. 13 Januari, xal de godsdienst- oeleniug in de Remonstranlsche kerk alhier ge leid worden door den heer Dr. J. llooijkaas predikant te Rotterdam. Hel in vorige nummers vermelde concert der Darrieskapel onder directie van Mad. Schipek op Donderdag 31 Januari in Amicitia zal niet dooi gaan. Aan een particulier schrijven uit Bradford (Yoikshirej onlleenen wij hel volgende: De moord op den kleine Bjarigen jongen heelt plaats gehad dicht bij Mornington Villa. Aangaande den dader is nog niets met zekerheid bekend. Men heelt een rnelkverkooper gearresteerdop wiens wagen de jongen den avond le voien heelt gi reden. De aanwij .ingen voor diens schuld moeten nog al sterk zijn. Het is hier in Engeland thans schrikkelijk zooveel als er gemoord wordt. Ook in Somerset en Glasgow zijn in de laatste dagen moorden op vrouwspersonen van beruchte zeden gepleegd. Van vele zijden is de theorie verkondigddal een door godsdienstwaanzin gedreven inensch zich zoude hebben voorgenomen om de wereld van deze schepselen te bevrijdeninaar dat klinkt toch al te komisch Een bedelaar te Amsterdam vroeg dezer dagen aan een matroos: «meneertje, geel ine een paar centen om brood te koopen. Ik heb den ganschen dag nog niets gehad.» «Och kom,» antwoordde Janmaat «Ga maar mee.» Vol verwachting staple de bedelaar naast den zeerobdie cenige oogenblikken later een bak kerswinkel binnenstapte en een Hink b.ood kocht Builen komende reikte hij het den ander over die er zich mede wilde verwijderen. «Hé wat vriendje riep de matroos. «Je had zoo n honger zei je. Nu ook eten.» kjliar meneertjesik heb pas....» «Gei'rt meneertjeshoor! Eten zal je.» Tegen wil en dank was de bedelaar verplicht hel brood naar binnen te werkenlol groot vermaak van enkele omstandeis Toen hij het bijna op had, verwijderde de matroos zich, hoogst voldaan over zijn weldaad. Er zal eene groote omwenteling in de halzaal komen als het voorbeeld eener excentrieke Londensche dame nagevolgd wordt. Zij schreef op hare uitnoodigingen voor een bal dal zij zal geven «In mijn salons is het uit met hel belachelijke gebruik dat vrouwen en meisjes bedaard wachten lol liet een der heeren behaagthaar ten dans te vragen, liet staat der dames vrijzich uil de groepen heeren een danser te kiezen. Ik w.il nietdal in mijn hui? de heeren Pacha's op en neer wandelen om le zien welke dame hun zou lijken als dan seres. Rij mij hebben de dames liet kiesrecht Zij bad daarbij dienen te schrijven: «maar dé gekozen heeren hebben het wetgeringsrechi Rij bevelschrift der rechtbank le Middelburg is rechtsingang verleend niet bevel lot gevangen neming tegen II. J A 3d jaar zonder beroep, te Ternouzcn thans g'delineerd ter zake (lat liij in den nacht van 22 op 23 December op zettelijk brand liecltgeslicht in een goederenloods, slaande bij hel spoorwegstation le Terneuzen. Kookschool voor arme meisjes. Verleden jaar is te Dannstadl een poging gewaagd die navolging verdientle meer daar zij als volkomen geslaagd tnag worden beschouwd. Men heelt daar getracht aan arme meisjes, meisjes uit hel volk, uit de arbeidende klasse van den leeftijd van 13 lot 14 jaar, onderricht in hel koken te ver schaffen Onlangs is een verslag daarvan openbaar gemaaktwaaraan wij hel volgende onlleenen De ijver der jeugdige leerlingen was steeds zeer groothoewel haar aanleg natuurlijk verschilde liet meerendeel echter begreep zeer gemakkelijk en werkte zorgvuldig en met goed gevolg. Rij 't verlaten der lessen ontvingen zij een geschenk bestaande uit een voor hun stand geschikt kook boek. Velschillende van die meisj-rs werden reeds bij hun ouders of anderen aan hel werk gezet waarde huixmoeder «uit werken» moest. De kosten dezer nuttige onderneming be liepen slechts een paar honderd mark Men kan daarom de navolging van dit kookonderwijs niet warm genoeg aanbevelen. Iloevele duizenden «huisvrouwen» zijn er niet tegenwoordig inde arbeidende en iets hoogere klassen, die volstrekt niet koken kunnen Hoeveel duizenden mannen worden daardoor niet naar de kroeg gelokteu hoeveel voedingswaarde wordt door onbekendheid en onwetendheid niet nutteloos verspild Dat i> ook een sociaal kwaad en toch is hel zoo ge makkelijk le verhelpen Prinses Lieven reed Zondag met haar slede in de buurt van Charkow (Rusland) en moest een spoorweg over. Juist toen de slee er op was, kwam een sneltrein aanrollen die liet geheele voertuig verbrijzelde. De koetsier werd onmidde- lijk gedood maar de prin>e* hleel gespaard /ij viel tusschen de rails en He geheele trein ving over haar heen, zonder haar cenig letsel te bezoi'geu. Uil Plymouth wordt een aardige geschiedenis medegedeeld Zij speelt aan li-l dek van een zuo pas uit den Frans-Mianiischen Oceaan terugge keerd Engelsrh oorlogschip hetwelk een van een toegangsbewijs voorzien lieerin huivcrkleeding wenschl te bezichtigen Aangezien de meeste oificieren aan wal waren gegaanviel de rol van hegeleider ten deel aan een jong adidhorsl •lie van deze gelegenheid gebruik maakte om zicli ten koste van den ondachtigen niet eer aan zienlijk uiuienden heereen weinig vroohjk le maken. Terwijl hij hein rondleidtverklaart hij hem hel kompashuisje als het werktuig waarin voor de schepelingen de koffie wordt gekookt, een kanon van aclilien centimeter middellijn stelt bij den h< zoeker als den charn- pagne-afkoeler der olficieren voor van de groole ra beweert hijdat zij dient om er de Zondagsche hemden van den kapitein aan te drogenen zoo weet hij nog een menigte van interessante dingen ie verhalen. Toen nu de oude ''«er alles had gezien wat It.j wenschie stelde hij zijn vriendolijken gids een kaartje ter hand met de wooiden «Jongeheerje b -nt inderdaad een heel aardig kereltje met veel algcinecne kennisen ik hoop dal je ook zoo vriendelijk zult zijn om dit kaartje aan je kapitein ter h md te stellen De adelborst loensde een weinig naar hel kaartje; maar voordat gij zich zijn toestand nog volkomen bewust was geworden, had de havenadmiraalLord 1».mei een af' scheidsknikje cn vriendelijk lachend liet schip verlaten. r Zekere Etta Stepp een jonge daine in Goluin- bus Ind. heelt zich iu een moeilijk park#

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2