ïoodra de deur der slaapkamer was open gebroken had men den kroonprins Rudolf le venloos in zijn bed gevonden. Prof dr. Wider- imfer constateerde bij het onderzoek, dal aan ïiel hoofd van den overledene eene belangrijke wonde was die een on middellijken dood ten gevolge moet hebben gehad Aan de zijde van hel bednabij de rechterhandbevond zich een ontladen revolver. De plaatsing van het wapen liet geen twijfel over dal de kroonprins zelf een einde aan zi|n leven heeft gemaakt. De kroonprins klaagde sedert eenigen tijd herhaaldelijk over hoofdpijnendie hij zelf toe schreef aan een val van hel paardin den herfst van het vorige jaar. Dit ongeluk werd •echter destijds op uitdrukkelijk bevel van den kroonprins zelf geheim gehouden. Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort van Vrijdagavond jl.gepresideerd door den heer burgemeester Jhr. Mr. T. A. J. v. Asch v. Wijck. waren aanwezig 12 leden en afwezig de heeren van Burgsteeden en Kleber met kennisgeving (1 vacature.) Twee belangrijke zaken waren aan de orde, die beide in eene vorige verg tot onderzoek in handen ▼an eene raadscommissie waren gesteldn l. hel voorstel v. B. en W tol 'l aanleggen van eene ver- bindingsstr. mei 't spoorwegstation en het voorstel van dal college nopens de bebouwing van 't Kalfsv. Omtrent bet eerste voorsiel luidde het advies der comm, 't vooralsnog niet in behandeling te nemen. De aanleg van de over terrein van de voormalige kazerne «hel Werkhuis» geprojecteerde nieuwe straal, aanvangende op den Singel tusschen het Sl Pieters- en Bloklandsgaslhuis en 't gymnasium en uilloopende op de alg begraafplaatszou met de daarmede in verband slaande werken (het leggen van een brug over de Beek enz een totale uitgaaf vorderen van f TO 000. De comm. betwijfelde of die uitgave zou worden opgewogen door 't geriefdal voor het algem verkeer zou ontstaan uit den aan leg van de nieuwe straatmaar achtte het, afge scheiden hiervan, niet gewenscht deze zaak thans in behandeling te nemen nu eerlang voorstellen van B. en W. te wachlen zijn omtrent de nog te verrichten verbeteringen van wegen en straten waarbij ook de verbetering van den bestaanden toegang naar de begraafpl. de llellingstr.zal ter sprake koinen. De Voorzitter wenschte, om 't ver band d3t er tusschen deze zaak en de volgende bestond gelegenheid te geven om over beide voor stellen gezamenlijk het woord te voeren, en de comm. verzette zich daartegen niet; er werd echter •geen alg. debat gevoerd en bet voorstel der comm. om de behandeling uit le stellen totdat de even- "tuèele voorstellen omtrent de vernieuwing van straten aan de orde zouden komenwerd daarop •zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Over het andere punt. dat nopens de bebouwing van 'iKaHsveld. werd langdurig gedebatteerd. De comm is er niet in geslaagd met de Utrechtsche hypotheekbankdie het terrein hel Kalfsveld als bouwterrein wenscht in exploitatie te brengen overeenstemming te verkrijgen omtrent alle pun ten zoodat zij den raad niet de goedkeuring heeft kunnen aanbevelen van een onwerp-contract aan den raad. op grond van de gevoerde besprekingen met de hypotheekbank. Nu dal niet was gelukt, was de vraag, ot in behandeling genomen zou wor den 't door B. en W. met de directie van de hypo- theekb. opgemaakte omwerp-contract of't rapport der comm. De Yoorz. wenschte, namens B. en VV., het eerste, omdat dan de raad in de gelegenheid zou zijn zijne meening omtrent de verschillende onderdeelen der zaak duidelijk te doen kennen; de comm. oordeelde 'l niet wenschelijk hel ontwerp- eontract te behandelen omdat men vooruit weet, dal de directie van de hypotheekbank niet zou treden in eene ingrijpende verandering van het onlwerp-contract en men dus kon nagaan dat wanneer de raad op een der hoofdpunten van ver schil de zijde der commissie koos, er van het con tract niets komen zou. In die omstandigheden zou bet doelloos zijn het contract lol het einde toe U baker tot de jonge vrouw noopte te zeggen «Hoor eens, mevrouwtje, hoe flink ie trekt.» «Is dat nu alleen naelk,» vraagde Lize meer om iets te zeggen dan uit nieuwsgierigheid. «Wel neen juftrouw, daar is gortewaler ook bij en suiker... maar wat kan uwes dat eigenlijk schelen. Bent u niet blij, dat u tante geworden ben van xoo'n lievenflinken jongenwant bet is een ferm kind.» «Nou dal zal jij wel kunnen beoordeelen «Nou of ik «En hecht je je nu niet erg aan die kinderen en valt hei je niet zwaar om ze na een week ol vier te moeten verlaten.» «Ja, juffrouwwal zal ik er uwes van zeggen, dat is nu eenmaal 'n mensen zijn lotvan daag ben ik hier en morgen daardaar is niks niemendal ?an te verhelpen Maar ik krijg ze nog weieens te zienwaar ik ééns ben geweest, kom ik gewoonlijk terug cn dan... laat ik het nooit zóó dal m n menschen de baker niet griag 'n yersite zien maken. Doch, stil, 'tventje schijnt genoeg le hebben... nou gaat ie lang- hehanduleo »n wriMe het de wort»»,d«t i» raad eene boslissinjl nam om'renl de hooldpunlcn en hel dan aan 11 en W overhelle beproeven ot de direclie van de hypolheekb. genegenzou zijn op den grondslag daarvan een contract te sluiten, Besloten werd met 7 tegen 5 st hel rapport der commissie lot grondslag der behandeling te nemen. De verschillende punten die in dit. rappoil werden aangeroerdkwamen achtereenvolgens in discussie. Besloten werd met 11 legen eene, d>t geen vergunning zou worden verleend tot liet bouwen van eene nieuwe brug over de Beek op de plek. waar die in 't door de direclie der hypoth bit overgelegde plan ontworpen is Voorts werd be sloten, met 7 tegen 5 st.dal in geen geval zal worden overgegaan tot eene verandering van de Ulrechtschepooi'lsbrug die de direclie wenschte. voor 't geval dal de raad in 't leggen van de nieuwe brugin de nabijheid daarvan niet wilde treden. Door deze beslissing vervielen voorstellenom tot die verandering wel toestemming te verleenen hetzij met eene bijdrage uit de gemeentekas van f 1000, hetzij geheel op kosten van de hypolheekb. De bestrating van de wegen die daarvoor in aan merking komen wenscht de raad le doen plaats hebben over eene breedte van 9 meter en niet van 4,40 meter; in overeenstemming hiermede werd de bijdrage van de gemeen e in de koeten van be strating en rioleering bepaald op een maximum van f7500. Ook omtrent de overige in het rapport vermelde punten volgde de raad in hoofdzaak bel advies der comm, Ten slotte werden B. en W. gemachtigd om, wanneer de Utrechtsche hypotheekbank ge negen is op den grondslag van de door den raad vastgestelde punten eene overeenkomst aan te gaan, Hamens de gem met haar te coniracteeien De jaarwedde van mejuffrouw A. J. Proost be noemd onderwijzeres aan de meisjesschool is, met het oog op het onderwijs in het Franschdat aan haar zal worden opgedragen, bepaald op f 600. Op het verzoek van J van Doorn om alsiand in koop van grond aan de voormalige kleine Koppel poort, is conform het advies van B. en W die den hier bedoelden grond van te weinig beteekenis achtten om een overdracht in den vorm van koop en verkoop te doen plaats hebben besloten aan adressant rooilijn aan te geven en tevens B. en VV te machtigen bij de vergunning lol bouwen der woningen die de adressant wil plaatsen, onlh-ffing te verleenen van de voorwaarde sub 4 van art 126c de verordening op bel bouwen. Het bericht van den heer W. G. M. Eyck van Zuylichem dat hij ontslag neemt als lid van den raad wegens zijne benoeming tot burgemeester van Schiermonnikoogwerd aangenomen voor kennisgeving Een rekest van den heer v Marwijk Kooij om ontheffing van huur van heidegrond on der Leusden werd aan B. en W. om advies gazon den terwijl eene uitnoodiging tol bijwoning van het eerlang le houdan congres legen de prostitutie ter secretarie werd nedergelegd. Petroleum-Noteeringen van de Makelaars Cantzlaar Schalkwijk te Rotterdam Zaterdag 2 Febr Tankfust 18 40 Entr. Fe'oruarilev. f8,15 E.Maartlev. f8,E.— April-Meilev. f7.75 E.Sept.-Üec.lev. f8.E. De markt was heden willig. Uit 'sGravenhage wordt gemeld. De pijnen van Z. M. den Koning zijn door morphine-injectiën verligt, maar daarmede is hel kwaad geenszins verdwenen de kwaal ver ergert zichtbaarde krachten nemen met eiken dag af, ofschoon Z M. nog altijd door zijne sterke constitutie veerkracht genoeg bezit om nu en dan het bed te verlaten en staatsstukken te onderteekenen de pols en hartsiag zijn in de laatste acht dagen merkbaar verzwakt; de eet lust blijft zeer gering en volgens de geneesheeren heelt Ihans de hooge lijder, wiens kalmte zoo geheel in strijd is met zijn natuur en karakter, te worstelen met het gewone langzaam afloopende proces van den door verval van krachten weg xaam onder zeil. Zulke kinders hebber 't maar goedzij hoeven om niets te denken dan om dik en groot te worden... een ander zorgt voor ze Kom, jongen, laat ik je nou even in je wiegje leggendan is Mamaatje aan de beurt en dan mag de tante onder de hand mijnheer «en beetje gezelschap gaan houën En vlug doch voorzichtig wist zij door het optrekken van de eene knie 'tjongske hooger in den rechterarm te doen leggen en de linkerhand onder zijn rug schuivende, stond zij op en vlijde hem in zijn bedje neder. Vlug werden de dekentjes terecht geschikthet gordijndat van voren de wieg geheel open liet, werd behoedzaam uit zijne zware plooien geschoven, zoo gelegddat 't licht den slapenden kleine niet hinderde. «Nou, die is weer voor'n klein uurtje stil, hopen we,» zei de baker, «als ie wakker wordt] zal ik uwes laten roepen, juffrouw,» en Lize] de bedekte uitnoodiging om te vertrekken be grijpende voldeed daaraan, na hare zusier nog da hand gedrukt la hebben, blot in 't volg. Not kwijnenden zieke. Met groote omzichtigheid doch onomwondenheelt prof. Rosenstein dat dan ook aan II M. de Koningin kenbaar ge maakt. Met voorbeeldige toewijding en geduld verwijlt 11. M. tegenwoordig bijna onafgebroken aan liet ziekbed. Eiken dag bezoekt ook de prinses haar lijdenden vader en het lieve kind "evoelt reeds diep de smart barer moeder en is van medelijden inel haar arinen vader diep vervuld Dit bleek 'oen haar prol. Rosenstein door de koningin werd voorgesteld In naïeve vriendelijkheid reikte zij den Leideclion hoog leeraar de hand en zeide: «U zal vader zeker beter maken niet waar'? Hij heeft zooveel pijn.» AMERSFOORT 4 Februari 1889. Voor velen zeker onnoodigmaar ter waar schuwing van hen, die er niet aar denken mochten, herinneren wijdal er onder de tegen woordige kieswet categorieën van kiezerso. a. de lodgers, zijn, die zich jaarlijks moeten aan geven om op de kiezerslijsten geplaatst te worden. Deze aangifte moet geschieden vóór 15 Februari. Wijders verwijzen wij naar de desbetreffende kennisgeving aan het hoofd van dit nummer. Naar wij vernemen is te Jessenbij Witten berg. op 67-jarigen leeftijd overleden de heer F. Nürnbergt-r, gepensioneerd, voormalig Kapel meestervan 't muziekcorps van het reg. rijdende artillerie hetwelk een aantal jaren te Amersfoort en ook te Arnhem in garnizoen was en vierde hij zijn 25-jarig jubilé als Kapelmeester daarvan te Amersfoort. De overledene was vooral zeer bekwaam in het doelmatig arrangeeren van toonwerken van groote meesters voor zijn beperkt kapelpersoneel en genoot bij de uitvoeringen veel bijvalook in verscheidene groote plaatsen in Nederland. Volgens nevensst. adv. zal overmorgen, Woens dagavond, in Amicitia de reeds vroeger vermelde tooneelvoorslelling der heeren Gebr A. van Lier j plaats hebben. De beide stukken genoten overal groot succès, en daarin treden uitmuntende actrices en acteurs op. Ds. M. J. Bouman te Amersfoort heeft bedankt voor het beroep naar Bodegraven en Reewijk, (doleerende.) Toen de politie Vrijdag jl. op de botermarkt te Amersfoort een onderzoek instelde naar het. gewicht tan de ten verkoop aangeboden boter, ontdekte zijdat een drietal boeren kluiten voorhanden hodden van 8 a 9 hectogram, die zij voor een kilo aan den man trachtten te brengen Het gevolg was dal de boter in beslag werd genomen en tegen den betrokken proces verbaal opgemaakt. Terwijl de politie met het onderzoek bezig wasverlieten op vier na al de aanvoerders de markplaats. Zeker geen be wijs van een vrij geweten. Uit goede bron wordt medegedeelddat de heer W. H Meursing, eigenaar der Am-Tsfoort- sche broodfabriek, ook de/.en winter weder circa SOOObrooden. vertegenwoordigende eene waarde van 500 guldenaan de algemcene armen van Amersfoort heelt weggeschonken. Men verneemt dat de heer Mr. H. J. H. Baron van Boetzelaer van üosterhoutop het gedaan verzoek van het hoofdbestuur, toestemming heeft verleenddat het Chr.-Nationaal Zendingsfeest dit jaar op zijn landgoed «Niinmerdor» nabij Amersfoort gehouden wordt. Het aantal inrichtingen te Amersfoortw«ar sterkedrank in het klein wordt verkochtbedroeg op 31 Dcc. jl. 122 In den loop van het jaar weiden 14 vergunningen verleend voor localen waarvoor reeds 3an een ander pro soon verg. verleend was 2 verg.boven hel wettelijk maximum weiden verleend, wairvan een voor den lijd van twee dagen (6 en 7 Aug. 1888 en die dus weder is vervallen. 5 verg. werden op grond van art, 9 no. 2 der drankwet, ft opzettelijk gedurende drie achtereenv maanden'geen ge bruik maken van de verg.) ingetrokken en 8 zijn er bij gebreke van tijdige betaling van hel ver gunningsrecht vervallen. Voor die 13 localitciten is echter aan anderen weder verg. verleend. Het to'aal bedrag van het voor alle verg. betaalde recht bedraagt f 4647.50. De algemeene secretaris van 't Itnliaansche comité voor de tentoonstelling le ParijsEltore Getiliheeft plotseling Rome verlaten in gezel schap van ongeveer 400.000 lire. En hij wa< nog on langs benoemd tot ridder van 't Legioen van Eer l Te Utrecht vervoegde zich een bode eener begrafenis-vereeniging bij een der ledenten einde de contributie le innen welke deze sedert enkele weken in gebreke was gebleven te beta len In plaats van geld kreeg de man een tuchtig pak slaagea werd hij slechts rael moeite

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2