De Russische rógeering heeft de voorstellen tier Kanaalmaatschappijonder leiding van den groothertog van Leuchlenbergtot vereniging van de Zwarte Zee met de Zee van Azof aan genomen De lengte van het kanaal door de landengte van Perekop zal 111 wersten bedragen De concessie wordt voor 81 jaren verleend en het kapitaaldat voor de onderneming versischt wordtbedraagt 85 millioen francsuil te geven in aandeelen van 500 francs. Petroleuin-Noteeringen van de Makelaars Cantzlaar k Schalkwijk te Rotterdam. Zaterdag 16 Febr. Tankfust f8 50 Entr. Zeilenu f8,35 E., medio Febr.-aflading (ver moedelijk reeds uitgeklaard) f8,10 E. te koop. Van Febr.-contracten werden flinke posten f8,25 E. in verrekening gedaan; noteeren ver der f 8.25 f8,30 E.Maart f8,15 E. April f8,— E.Mei 17 75 E.Juni-Juli 1 7,80 E. Aug. f7,95 Sept. f8,E. en Sept.-Dec. 18,15 a f 8,20 E. te noteeren. Mijnheer de Redacteur! Gelieve mij eenige ruimte in uw veelgelezen blad altestaan om te kunnen antwoorden op de aanmerking door de redactie der Nieuwe Amers foorlsche Courant van Zaterdag 9 Febr. 1.1. In de Nieuwe Amersf. Cl. van Zaterdag 16 Febr. meldt zij onder «correspondentie# dat zij onderstaand stuk niet kan plaatsenen geelt den raad om zich lol bevoegde autoriteit te wenden Onderstaand antwoord is geheel buiten de bevoegde autoriteit, maar alleen eene over tuiging dat de redactie der Nieuwe Amersf. CL ongelijk heelten van daar ook misschien, dat zij dal ongelijk liever niet in hare eigen kolom men geplaatst ziet. «U dauk zeggend voor uwe welwillendheid daal ik het geweigerd ingezonden stuk hier onder volgen. B. Ingezonden. Mijnheer de Redacteur! Mag ik bij deze nog èén keer zoo vrij zijn om over eenige ruimte in uw geacht blad te beschikken. De opmerking van de redactietoegevoegd aan mijn ingezonden stuk dat 1.1. Zaterdag 9 Febr. in de courant was opgenomen isgeloof ik eensdeels niet begrepen en ten tweede niet juist. Uwe eerste opmerking, als zoude voorde ge- heele schutterij geen kapoljassen voorhanden zijn, is bepaald slecht begrepen. Immers er wordt over de g e h e e 1 e schutterij geen woord ge rept. alleen over die schutters, welke brand pikei hebben. UM. d. R.zult het toch wel mot mij eens zijndat een schutterdie geen brandpikei heelt, hel weinig zal schelen, of hij een kapoljas heeft; want hij gaat doodeenvoudig met als sctiutier naar den brand on kan bijge volg een kapoljas missen. Uwe tweede opmerkingdat een schutter die een kapoljas kan betalendeze zelf moet aanschaffen is geheel en al onjuist. De uniform, welke een schutterdaartoe veroordeeldvoor zich moet aanschaffenbestaat alleen uit chacot, korte jas en broek, nietwaar? Er wordt nooit anders bevolen. Maar gesteld nu eensdat uwe opmerking juist ware, dan zou een minder ge goede die geen jas kon koppende koude moeten lijden omdat hern de macht tot koopen ontbreekt. Stel U dus voor een brandpikeiwaar van h* gedeelte met, en de overigen zonder kapoljassen gekleed zijn. Inderdaad een prachtige vertooning voor een gewapenden troep, en daar zou dan, altijd vol gens uwe beweringgeen aanmerking over ge maakt worden, juist hierwaar de geachte Heer Majoor zoo op gelijke en modelkleeding staat. Nog iels anders. Zou het kader, die toch ook kapoljassen hebbenzich zeil deze aange- schalt hebbenof zou deze bun in hel kleeder magazijn gratis verschaft zijn Ik bedoel hoofd zakelijk die leden van het kaderwelke hun bovengenoemd uniform zelf aangeschaft hebben; dan waren zij volgens uwe opmerking ook hier toe verplicht met hunne kapoljas. Ik verzeker U M. d. R.dat ik met zekerheid weetdat niet alleen aan het kadermaar zelfs aan de aspirant-officieren kapoljassen gratis verschaft zijn. Genoeg hieroverde koude voor de schutters blijft dezelfde, en óf men dan een jas kan be talen ól niet, zij zullen het beiden evenzeer voelenen is het daarom wenschelijkdat die schutterswelke geen kapoljas kunnen betalen er even goed van worden voorzien als die schutters, welke de goedheid en beleefdheid hebbenom zich er een aanteschaffen. En hiermede basta. UM. d R., dank zeggende voor de verleende plaatsruimteteeken ik mii Uw Dw. Dienaar, X. Een schippersknechtM. F. v. W. tijdelijk te Zaandam vertoevende en een hel hebber van muziek zijnde verzon de volgende manier, om op goedkoope wijze aan een instrument te geraken. Een sigarenhandelaar aldaar had eenige prijzen uitgeloold aan zijn begunstigersdie daarvoor een lot mochten trekken en zoo zij gelukkig warendadelijk den prijs in ontvangst konden nemen. De hoofdprijs, een harmonica, trok vooral de aandacht van v. d. W die opmerkte dal deze het nummer 12 droeg trok hij dus no. 12 dan was hij de gelukkige bezitter van het instrument. Een briefje, gelijk aan de overige loten, met no. 12 er op, werd nagemaakt en in de gesloten hand gehouden toen hij in den winkel in (Je gelegenheid gesteld werd een num mer ie trekken. Natuurlijk kwam nu no. 12 te voorschijn en vertrok de gelukkige schippersknecht met zijn prijs. Toen hij echter bij een ander winkelier hetzelfde stukje wilde uilhalenliep hij in den kijker, waarvan het gevolg was, dal de be drogen winkelier al zijn nummers naging, waarbij bleek dal no. 12 zich nog in zijn bezit bevond. Daardoor kwam het bedrog uit en de muzikale schippersknecht in aanraking met de polilie. De koningin van Engeland heeft zich eindelijk laten verbidden en aan al de dames die wegens ziek'e, zwakte of gevorderde jaren de voorge schreven uitgesneden hofkleeding bij de receptiën van Hare Majesteit niet kunnen drageneene meer sluitende kleederdracht toegestaan, omtrent welker détails men inlichtingen bij den kamerheer der Koningin kan erlangen. Tot dusver was het in zekeren zin levensgevaarlijk op de receptiën in bet «Buckingham Palast# te verschijnen. De holéliquette gebood een streng «décolleté» en als de arme slachtoffers van dit dwaze voorschrift haar rijtuig aan den ingang van hel paleis ver laten hadden, waren zij met hare naakte schou ders half bevroren vóór zij de koningin konden naderen en zich koesteren in de stralen der koninklijke zon. Voor de artsen uit de aanzienlijke kringen waren deze receptiën eene goudmijn; zij lever den hun tal van patiënten. Hoe dit zedekwetsende gebruik tot dusver in zwang is geblevenis bijna een raadsel. De koningin is wel eene goedha' tige vrouw, maar in zaken, die de étiquette betreffen, moet zij onmeedoogend hard zijn. Jaren achter een hebben de dagbladen haar er een verwijt van gemaaktdat zij hare voorlezeressen slaande liet lezen, tot zij bijna in elkaar zakten van ver moeidheid hoe zij verder bij noodlottige minis- terièele crisissen op hare kasteelen in Schotland of op het eiland Wight blijft vertoeven en hare ministers de aangename reis naar Balmoral of over de Solent iaat maken inslede van zelf naar Londen te komen en de regeling der zaken te bespoedigen hoe bij hare receptiën geen dronk de vermoeiden bij het lange wachten verkwikt; hoe de ijzeren hofmode aan de naakte armen en schouders blijft hechten al waait er nog zoo'n ijzige Oostenwind. De laatste grief is nu uil den weg geruimd. Twee arbeiders te Saint Ouen de gebroeders Fremhloy, koesterden beide een gloeiende harts tocht voor een alleraardigst bufTeljufTerlje. Het bitlerschenkende meisie had zoo de liefde der beide broeders opgewektdat geen van hen 't over zich kon krijgenzich terug te trekken om 't veld aan zijn broeder vrij le laten Haar allebei trouwen ging ook nietdal stond de wet niet toe. 'l Eenige middel dat er overbleef was dus't lot te laten beslissen. Men begaf zich naar een herberg en ieder vroeg een glas rhum. Hij, die 't grootste aantal borreljes naar binnen loodstezou 't monopolie hebben, om de schoons buffetjuffrouw met liefdes verklaringen 't leven le veraangenamen. Na eenige «rondjes»rolde een der beide broertjes onder tafel. De andere dronken a's een kartouw scharrelde de deur uit om zijne overwinning te vieren met 't scheppen van een weinigje versche lucht. Nauwelijks echter had hij den drempel overschreden ol hij zakte ineen en was dood. De verliezer is dus loch de overwinnaar geweest. Voor de gemeente Dedemsvaart was een nieuw gemeentelijk wapen ontworpen door den heer .ton le 's Gmvenhagc Du heeft echter de koninklijke goedkeuring niet kunnen verwerven omdat hel versierd was met de keizerskroon. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat te Westerlee een tweeling geboren is, waarvan de eerste spruit den 4den en de tweede eerst den 7den Februari het levenslicht zag. Voor. de betrekking van hoofd eennr school voor gewoon lager onderwijs, te Leiden,, jaar wedde f i700'en f3o0 voor het gemis van'vrije woninghebban tieh ruim 20U sollicitanten aan gemeld. Een paar jnnr geleden bodmeg het aan tal sollicitanten naar eene dergelijke betrekking in die gemeente ongeveer 100 In de aanslaande eeuw zullen er zich denkelijk wel ruim 2000 voor aanmelden. AMERSFOORT 18 Februari I8S9 Morgen dinsdag 1» viorl Z. M. onze Kclield» Koning zijn verjaardag De jongste berichten omtrent s Ivonings toe stand zijn gunstig, zoodal zijn vei jaardag daar door met des le meer genoegen te Ainei stoort en elders zal worden gevierd. De Directie der Utr. Hypotheekbank heeft zich ongenegen verklaard op de door den Ge meenteraad van Amersfoort aangegeven voor waarden melde gemeente te conti acteeren nopens den aanleg van wegen bestraling en bebouwing van het «Kalisveld» en de onderhandelingen te dien aanzien afgebroken. Voor rekening «Ier bank is men thans bezig het terrein te nivelleercn. De nieuwe Provinciale Kiestabelwaarover door de Regeering het advies der Provinciale Stalen is gevraagd, beval ook voor de prov. Utrecht de indeeling in hooldkiesdistriclen waaronder voorkomt liet hooldkiesdislricl Amers foort bevallende de gemeenten Ameol'oort Bunschoten Eemnes Baarn Hoogland Soest, Sloulenburg Leusden Maarn Zeist Doorn Renswoude (bevolking 45219;) getal le kiezen leden 10. De jaarlijksche Uitvoering door leerlingen van de Muziekschool ie Amersloorl zal Dinsdag avond 26 dezer plaats hebben Ouders en voogden en verder genoodigden zullen dan de vorderingen van de leer lingen kunnen beoordeelen. De aankondiging geschiedt in ons eerstvolgend nummer. Wij vernamen tevensdat de Commissie voor de Muziekschool zich voorstelt de vakken van onderwijs uiltebreiden met hel onderricht in harmonieleertheorie en compositieleer Niet alleen voor hen, die zich willen bekwamen voor een der akten in muziek is de kennis dec genoemde vakken onmisbaarook zij die zich niet vergenoegen mei een oppervlakkig oordeel over muziek, enkel algaan.le op hun gehoor of gevoelmaar zich rekenschap willen geven over samenstelling over het hoe en waarom zullen zeker gaarne gebruik maken van deze gelegenheid welke tevens getuigt van een ver blijdenden vooruitgang der Inricluing Heden is door den heer W. li. Kam, ge meente architect, ten Raadhuize aanbesteed uit sluitend onder ingezetenen van Amersloorlhet verbouwen van liet hoekhuis, wijk A No 1U5, aan de Uirechtschstraai le Amersloorl. Hiervoor was ingeschreven door de hoeren G. Prins8290 W. Salomons79- »8 J II Boks7920 L. van Achterbergh7M)0 L. Ruitenberg7193 J Klaarenbeek6998 II. Heilijgers6729 W. van de Kooy6680 Hel werk is den minsten inschrijver gegund. De heer J. A. Helper Sosbrugger G. Hz. vroeger predikant bij de Lulhersclie gemeente te Arner.-loort, is op zijn aanvraag door de syno dale commissie weder beroepbaar verklaard. Door het Hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond is Woensdag ook aan den agent van politie S Huisman de bronzen medaille voor 10-jarigen trouwen politiedienst uitgereikt. De lezing van den heerSchoch over het «Leger des Heil»» zal plaats hebben Donderdag 28en Febr.de» avonds acht urenin de bovenzaal van het gebouw «Volksheil» te Amersfoort. Er heelt zich het gerucht verspreid dal het Leger des lleils weldra alhier zou optreden, en voor /ijne werkzaamheden zou kunnen beschikken over de lokalen van «Volksheil Of het Leger des lleils zich hier binnenkort zal vertoonen »s nog onbekendmaar met volle zekerheid zij' gezegd dat hst voor zijne werkzaamheden een andere localiieit zal moeten zoeken dan «Volks heil» aangezien hel Bestuur geen plan heelt om het gebouw voor dit doel altestaan. Eenige officieren van het Leger hebben hel vorige jaar pogingen aangewend oiri een der zalen le huren, maar toen een afwijzend antwoord ontvangen. De lezing van den heer Scliocli staat dus met een mogenlijk optreden van het Leger des •lens alhier in geen enkel verband. *fei genoegen vermelden wij, dal onze vroegere stadgenootde he$r J. van Vooron thans te retoria (Transvaal) als plaatsvervangend mi nster vaa het mijnwezen werkzaam is.

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2