Fttroleum-Noteeringen van de Makelaars ^Samtzlaak ét Schalkwijk le Rotterdam Woensdag 10 April Tanktust f7.90 E. Sept.- Dee.lev. f8,30. E. De markt was heden vast. No. 9 van Schoreis Familie.iblatt verschijnt weer als een gaarne welkom geheeten gast in eiken huiselijken kringdaar ieder daarin iets viadt, dat zijne belangstelling opwekt. En voerzeker is dal weer 't geval met deze aflevering. Zij bevat o. a. de voortzetting van «Hnflull» reman van Nataly von Eschstrulh, wier werken hier te landezoowel oorspron kelijk als vertaald vele lezers vinden. Ook F. von KaptïEssentlies novelle «-Fern von Madrid zal menigten boeien terwijl hijdie gaarne op degelijk gebied verwijlt, aan zijn smaak voldoen kan door de lectuur van «Lassalles letztes Le- bensjahr,» ot van Frans Hirschs «Friedensliebe der Franzosen.» Een lief gedicht, «Palmsonatag in Ve- nedig waarbij eene fraai uitgevoerde plaat gevoegd is, gast Alfred Friedmanns «Wehdara, der lügtGrillparzers Komödie ira Deutschen Theatervooraf. Een paar bladzijden wordeR verder gewijd aan de modeterwijl vele huismoeders onder de rubrieken «von Frauen für Frauen» en «Für Haus and Herd» menigen goeden raad zal aan treffen betreffende keuken en kelder. In één woordook No. 9 van Schorers Fa- miliënblatt voldoet weer aan de eischenwelke aan een goed tijdschrift gesteld kunaan worden; de billijke prijs van 45 ets. per maandelijksche aflevering zal dus wel niemand afschrikken om zuli en de zijnan boeiende an tevens nulliga lectuur te verschaffen. Ingesonden. SCHOORSTEENBRANDEN. Welke Amersfoorter heeft oeit gehoerd van zoovele schoorsteenbranden als er tegenwoordig in Ainersloort plaats hebben? Ouden van dagen denken nog aan onzen ouden schoorsteenveger Willem den Mop die altijd zorgvuldig den ichooriteen veegde onder het zingen van zijn lied«Schoorsteenveger boven uit» enz. Tegenwoordig zijn er echter velen die de hand met dat werk lichten en de bewoner ven het huis kan toch bezwaarlijk gaan inspecteeren •of alles naar behooren verricht is. 't Schijnt hoven lien dat hel er op toegelegd wordtom als er brand ontslaatvernielings werk le verrichtenwant zelfs den hevigsten schoorsteenbrand kan men met SO of 25 centen kosten binnen eenige oogenblikken blusschen doch onbekendheid met het middel is gewoonlijk de oorzaak waarom het niet aangewend wordL 'Ieder, die eene kachel brandt, dient steeds •sene hoeveelheid pijpzwavel, of nog liever poedar- ''zwavel in hui* te hebben. Onstaat er eenig on raad dan stoke men de kachel flink op en werpt daarin pond zwavel. Pinnen een paar minuten dooft de daardoor onslane stiklucht 'den brand in den schoorsteen. Schrijver dezes heeft dikwijls dit eenvoudige middel met de gunstigste resultaten aangewend, "tijdens hij 36 jaren aan de oude bluichmiddelen werkzaam was. G. H. "Men schrijft uit den Haag aan de Zw. Ct. «Vap. goederhand kan ik u nu mededeelen 'èat het ie verwachten wetsvoorstel van den Staatsraad de Koningin als regentes zal voor dragen De Koningin heeft hare toestemming verleenderkennende dat hare onafgebreken tegenwoordigheid up liet Loo ter verpleging niet rneer bepaald noedig is. De achteruitgang van Z. M is zoodanig, dat het min of meer onverschillig wordt, wie den lijder verzorgt.» met den trein naar Uplands. HOOFDSTUK II. Na middernacht. Indien men ontwaakt met een onvoorwaardelijk vertrouwen op de toekomst dan blijkt het dat de dag dikwijls eindigt met eene teleurstelling. Zoo zou het ook geschieden met Frank Leslie, want deze dacht ook reeds gewonnen spel te hebbenterwijl het intusschen hopeloos ver loren was. Hij beminde haar immers, meer dan Amabel, cp wie hijin een opgewonden oogenblik om zich zelf afleiding te verschaffenverliefd was geworden doch de man van de wereld had spoedig genoeg ingezien dat hijmet zijn •maak voor weelde en genoten zonder mid delen meer bij het kiezen van eene vrouw moest letten op groot vermogen dan op schoon heid en liefdo ofschoon hij dat alles tot zijne vreugde in Vivienne vereenigd vond. En deze zou hem dat alles in bezit brengen; is het daarom wonder, dat hij met een glimlachje van zelfvoldoening zijn beeld in den spiegel boscbouwde Een kwartier later besteeg hij zijn paard en reedgevolgd door Zijn tgrooca,» naar Kensington. Wordt vervolgd. AMERSFOORT 11 April 18*9 Uit Apeldoorn is gisteien getelegrafeerd dal de locstand des Konings eenigszins gunstiger was De krachten bleven stationairer is meer kalmte ingetredenwaardoor Z. M. nu de zoo noodige rust weer kan genieten. Bij Kun besluit is herbenoemd (ot burge meester van Bat neveld A. W. J. J. baron van Nagell. Voor de acte van onderwijzeres zijn te Utrecht van 8 lot 10 April geslaagd de te Amersfoort wonende dames B HowesA. G BeiRsJ. M. Klerk en T. van der Lindende 2e en 3e leer lingen der Amersf. Rijks Normaalschool en de 4e leerlinge der Chr. Nat. Nonnaaischool. Bij de stemming op eergisteren ter verkie zing van twee Hoofdingelanden voor het le district van het Heemraadschap de rivier de Eem. beken en aankleve van dien te Woudenberg, werden uitgebracht 139 stemmen, welke zich vereenigden op de altredende Hoofdingelanden, de heeren Mr W. H. de Beaulorl en G. van Wieringendie als zoodanig met algemeene stemmen zijn herkozen. Bij de stemming op heden ter verkiezing van een Hoofdingeland voor het Se district van voor meld Heemraadichapte (Iocglandwerden uitgebracht 195 stemmen. Herkozen is de aftre dende Hoofdingelandde heer If. van Beek te Amersfoortmet algemeene stemmen. Gisteren is door den Eerstaanwezend Ingenieur te Amersfoort, aanbesteed; 1. Het eenjarig onderhoud van de kazerne gebouwen enz. te Amersfoort. Raming f til00. Hiervoor wat ingeschreven door de heeren J H. Boks f6224 J. van der Geest f6090 en W. van de Keoij f5705 allen te Amersfoort. 2 Het eenjarig onderhoud van de werken in de Grebbelinie en de linie in de Neder-Beluwe. Raming f 1590. Hiervoor was ingeschreven door de heeren C. Vroonhof te Wijk bij Duurstede f 1992, W. van de Kooij f 1267 en J. H. Boks 1' 1 (>94. 3. Eene verving van Rijkigebouwen te Amers foort. Raming f 1500 Hiervoor was ingeschreven door de heeren II. Voortinan f 1475 J. Meijers te Woerden f 1440 M. H. IJsvogel te Rumpt f 1433J. B. van 't Hof f 1317, A. van Daal 1349 en Ph Smit f 1237. De werken zijn onder gewoon voorbekoud den minsten inschrijvers gegund. Ds. W. J. F. Meiners van Amsterdam predikt Zondag 14 April e. k. in de Ev. Luth. Kerk te Amersfoort. De commissie voor de muziekschool uit de Amersfoortsche afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Toonkunst beeft tet aankoop besloten van bet gebouw aan het Havik dat laatstelijk voor jongensschool was ingericht. Het aantal leden van het ziekenfonds ver meerderde in 1888 met 39 en verminderde ruel 37 leden en telt er thans 423. Op 31 Dec. bevatte de afdeeling a, ongehuwden a 10 ct. per week, 100 leden, tegenover 101 in 1887 b. gehuwden zonder kinderen, i 124 et. per week 93, tegenover 87 in 1887 c. gehuwden met minder dan 4 kinderen a 15 ct. per week 160 tegenover 159 in 1887 d. gehuwden met 4 of meer kindorena 20 ct. per week 70 tegenover 74 in 1817. Aan wekelijksche contribution werd ontvan gen f59 624- Het totaal cijfer bedroeg in 1887 f3050.124 en op het einde van 1888 f3120.074, met de verschillende andere ontvangsten te zaïnen bedragende 13181.394. Da uitgaven be liepen f 1425.73, zoodat te verdeden overbleel f1755.664 waarvan genoten: de geneesheeren 8/ib ol f739.23; de apotheken s/ig of f554 42; de heelmeester 8/ii> of f462.014 Het reserve fonds beliep op 31 Dec. 188811431.52, tegen over 1394.28 op den laatslen dag van 1887. Het voorstel der Afdeeling Amersfoortvan den NederlandschenMilitairen Bond: «Wat kan door den Militairen Bond in hel algemeen ge daan worden, om het Bezoek in de Militairen Tehuizen te bevorderen.» werd in de jaarver gadering te Utrecht ingeleid door den luite nant Tilanuste Amersfoort in garnizoen. De vraag gaf natuurlijk aanleiding en stof ge noeg tot bespreking, Aan bet debat namen dan oek onderscheidene personen deelmaar de middelen die werden geneemdwaren zoo verschillend en van weinig beteekenis, dat het niet tot eene beslissing kwam. Als middelen tot verbetering van hel bezoek der Tehuizen werden genoemd het houden van lezingen zooals er te Amersfoort plaats hebben; het vragen om steun aan de garnizoens-com mandanten het opwekken der jongelui tot be zoek in de Christelijke bladen, maar veoral de aanstelling van uitstekende concierges. Zelis daar waarmen een concierge haddie voor zijn taak niet berekend wasmoest men men bet conservaiisme breken en een ander in zijne plaats stellen. Maandag jl. is in h.p.l centraal administratie gebouw dei Iloil. Spoorw. Maatschappij aanbe steed het ophoogen van een gedeelte spooi w«-g. het wijzigen van de spoorinrielilingen cn liet maken' van oen verhoogd perron mol bijbe ho rende werken le Amersfoort. Minste inschrijver T. Verhoeven le Deventer, voor f26.400 Bij het Ministerie van Biniïenlandsche Zaken ligt een ontwerp lot herziening der provinciale wet De wijziging beoogt o een nieuwe re geling van de linancieelo verhouding tussclten Slaat en Provincie. Uit Enkhuizen wordt gemeld De stroom van landverhuizers naar Amerika schijnt dit voorjaar sterker dan ooit Alleen gisteren kwamen'alhier uil de noordelijke pro vinciën, voornamelijk uit Fiiesland, ruim 140 personen aan. ineesl mannen en vrouwen in de kracht van hun leven din hun geluk in du nieuwe wereld gaan beproeven. Ook in den effeclenhoek op do Beurs te Am sterdam ondervond men Zaterdag den invloed van de vermoedelijke komst van generaal Bou- langer. Een der effeclenhandelaa's. die wegens buitengewone gelijkenis mei den beroemden man, in de wandeling «Boulanger» wordt ge noemd. werd inel gejuich ontvangen, waardoor de stemming in dien hoek zeer levendig werd. De burgemeester van Rotterdam hoeft als hoofd der gemeentepolitie hei politiekorps doen weten, dal het verboden is de dienstmedaille benevens de medaille als lid van den Algemecnen Nsderlandschen poli;iebond van wege den Bond ingesteldzichbaar op de uniformjassen le dragen. Evenzoo is het verboden die medailles in het vervolg in ontvangst te nemen. Naar de N. R Ci. meldt, moet dit besluit genomen zijn uil overwe ging, dat de Bond de bevoegdheid mistdienst- medailles voor «trouwen politie dienst» aan be ambten van politis in Nederland uil te reiken sn die alleen is toegekend aan «ie hooiden (indien zij daartoe het besluit willen nemen; der ga- maente-politie. 't Poëtische, senttimeteele Duitsrhland is gansch versteld over een duel. gevoerd tnsschen twee schoonen van 18 a 29 jaren, 't Waren twee zus tertjes uit Neurenberg die inel de messen tns schen hare rozenvingerljes op elkaar loshakten, als waren ze bezig biefstuk in reepjes le snijden. De eene heeft een wonde bekomen in hel ge zicht de andere het eene oog op hel veld van eer achtergelaten. Londen zal dit jaar feest vieren ter herinnering aan de verkiezing van den eerste Lord major nu 760 jaren geleden. Ëen feestmaaltijd zal wor den gehouden waaraan alle burgemeesiers der grootste steden van Europa en Amerika zullen wordan uitgenoodigd. Vele bladen behelzen 't volgende bericht «Eene dame van 93 jaar mej. E. cl. F., wonende te Luik en geboren te Roerenendzal eerst daags in het huwelijk treden met oenen 86-jari- gen man.» 93 kan eene zetfout zijn namelijk de dame is misschien maar 39 jaar oud. Te Diest zijn voor eenige dagen tweepersonen overleden aan de gevolgen van een bad van een dollen hond. Beiden hadden het aanbod der regeeringom zich onder behandeling van Pasteur le stellen afgeslagen. Burgerli jke SI and van t tiiersCnort GEBOREN 3 April Alberta d. van Albertus lleskes en Elisabeth Welling. 4 April Adrians Wilhelmina d van Anionic Steeking en Adrians Willemina van Empelen 6 April Cornelia Bernardina Maiia. d van Cornelius Wilhelmus Leonard us Remaclus Aarts en Maria Dimpbna van Brakel. Maria Jaeoba Alijdad. van Karei Koenraad Abelman en Jaeoba Alijda Ver hoef. 8 April Aal'ke d. van Jan Visser en Meike Bensema 9 April Gijsbertusz. van Marcus van Plateringen en Jahauna Vonhof. 10 April Gerardus Marinus z. van Johannes van der Plank en Emma Bonk. ONDERTROUWD5 April Felix Theodort Manus en Sara van Embden 11 April Car- nelis Hendrikus van Ruitenbeek en llendrika Maria Schouten. Arnoldus Fredeiikus Wit- teveen en Catrina Adrians Kraai ka in p. George Simon Franciscus Mulder en Anna Elisabeth Lengers. Jacobus van der Geld en Anneljo van de Pol. Barnardus Wilhelmus Aalberg en Cornelia Driessen. OVERLEDEN5 April Geertje Mol 44 j. •ngeh. 6 April Adrianus Bernardui Kort beek, 11 d. 7 April Johannes Frederikus Cornells Petrus Verhoef, 5 d. Johannes Gerlof Noordenbos, 1 m. 8 April Arie van Empel75 j achlg van Pelronella van Beck- velL 9 April Jannetje van Daal70 j. echlg. van Johannes Butselaar. 10 April Maria Belt bergen52 j., ongeh. Hendrika van Maren 78 j.wed. van Gerrit Hulst.

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2